Günümüzün pazarlama araçları düşünüldüğünde, e-posta pazarlama en etkili yöntemlerden biridir. Şirketler, e-posta pazarlamayla daha geniş ve küresel bir kitleyi hedefleyerek gelirlerini artırabilir ve erişimlerini genişletebilir. E-posta pazarlama doğru yapıldığında potansiyeli muazzamdır ve oldukça rekabetçi bir ekonomide büyümek isteyen şirketler için bir kırılma noktası olabilir. Fakat doğru yapılmazsa, şirketin itibarlarına aynı ölçüde zarar verebilir. 

Neyse ki bugün, bir şirketin e-posta pazarlama çabalarıyla gelişmesine yardımcı olabilecek araçlar var. Bu araçlardan en önemlisi de Mailchimp.

Mailchimp Nedir?

Mailchimp, Ben Chestnut ve Dan Kurzius tarafından 2001 yılında kurulan bir e-posta pazarlama şirketidir.

Başlangıçta, kurucularının web tasarım ajansı müşterilerinin e-posta listeleri oluşturmasına yardımcı olmak için tasarlanmış bir yan proje olan Mailchimp, varlığının ilk altı yılı boyunca bu şekilde devam etti ve ayda sadece birkaç bin dolar getiri sağladı. Fakat 2007’de Ben ve Dan, Mailchimp’e tam zamanlı olarak odaklanmaya karar verdiler. Herhangi bir dış yatırım almadılar ve karlarını işin büyümesi için kullandılar.

O zamandan bu yana Mailchimp, en popüler ve iyi bilinen e-posta pazarlama yazılımlarından biri haline geldi.

Forbes’e göre, 2018’de 20 milyon kullanıcısı olan Mailchimp, 600 milyon dolardan fazla gelir elde etti. Şirket şu an 4.2 milyar dolar değerinde.

Mailchimp’in Avantajları ve Dezavantajları

Bugün piyasadaki en iyi e-posta pazarlama servisi hangisidir?

Bu soruya cevap vermek imkansız. Çünkü her şey işinizin ihtiyaçlarına bağlı. Bu yüzden kendinize gerçekten sormanız gereken tek şey: ‘Hangi e-posta pazarlama servisi benim için en iyisi?’ olmalıdır.

Biz şimdi tabii ki en iyilerden biri olan MailChimp’i inceleyeceğiz.

MailChimp’in de diğer tüm e-posta servis sağlayacıları gibi, avantajları ve dezavantajları vardır. Hadi hep beraber adım adım bu avantajları ve dezavantajları inceleyelim.

Mailchimp’in Avantajları

1. Sektörel Deneyim

Yeni kurulan bir e-posta pazarlama servisi kullanmak her zaman bir risktir. Bir şirket bir yıldır bu iş yapıyorsa, deneyimi o ölçüde olacaktır. Fakat bir şirket Mailchimp gibi 18 yıldır bu iş yapıyorsa, bu deneyim kullanıcılar için paha biçilemezdir.

Deneyim her alanda önemli bir unsurdur. 

Neden mi?

Çünkü acemi bir e-posta pazarlama servis sağlayıcısı, e-posta pazarlama çabalarınızı bir anda altüst edebilir.

2. Özelleştirilebilir ve Basit Arayüz

E-posta pazarlamayı yeni kullanmaya başlayanlar, sadece iyi tasarlanmış değil, aynı zamanda kullanımı kolay bir arayüz tercih ederler. Arayüz, bir kişinin belirli bir web sitesini veya yazılımını kullanmayı seçmesinin nedeni olabilir. Fakat, MailChimp kullanırken bu bir sorun değildir. MailChimp’in sadece kullanımı kolay olmakla kalmaz, aynı zamanda e-posta kampanyalarınızı kolayca özelleştirmenizi de sağlar.

3. Detaylı Analiz

E-posta pazarlama metriklerini izlemek, dijital pazarlama çabalarınızın başarısında önemli bir rol oynar. MailChimp kullanarak faydalı veriler hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz, örneğin:

  • E-posta’nızı kaç abone açtı?
  • En çok hangi bağlantılara tıklanıldı?
  • E-posta’nızı aldıktan sonra kaç kişi abonelikten ayrıldı?

4. Ücretsiz Sürüm

E-posta pazarlamaya yeni başlıyorsanız ve çok fazla e-posta aboneniz yoksa, yüksek abonelik ücretleri ödemeniz biraz saçma olabilir. Bu yüzden MailChimp gibi ücretsiz planı olan bir e-posta pazarlama servislerinden yararlanmalısınız.

MailChimp ile 2.000 e-posta abonesine ulaşana kadar hiçbir ücret ödemeniz gerekmez.

Mailchimp’in Dezavantajları

1. Hesabı Askıya Alma veya İptal

E-posta pazarlama zaten başlı başına zor bir süreçtir, dönüşümler % 1-2 aralığındaysa iyi sayılır. Abonelikten çıkma konusunda çok fazla bildirim veya e-posta’larınızla ilgili spam şikayetleri alıyorsanız, MailChimp önceden bildirimde bulunmaksızın hesabınızı askıya alma veya iptal etme hakkını saklı tutar.

2. Pahalı Planlar

Mailchimp maksimum 2.000 abone için veya 12.000 e-posta’ya kadar ücretsizdir, ancak bundan sonra maliyetler nasıl değişir? Mailchimp ile abone sayınıza göre ücretsiz başlayabilirsiniz, ancak listeniz büyüdükçe seçeceğiniz plana göre maliyetler artabilir.

3. Bazı Kişilerin İhtiyaçlarına Uygun Olmama  

Mailchimp’in hedef kitlesi, e-posta listesi oluşturmak isteyen herkesi kapsıyor gibi bir algı var. Bir blogger veya e-ticaret girişimcisi olmanız önemli değil, Mailchimp herkesi ele geçirmiş durumda. Mailchimp iyi bir çözüm olsa da, yalnızca en temel e-posta pazarlama işlevine ihtiyaç duyan biriyseniz, farklı bir e-posta pazarlama servisi sizin için daha iyi bir seçenek olabilir.

Mailchimp’in Maliyeti Nedir?

Mailchimp’imi kullanmaya başlamak tamamen ücretsizdir; ücretsiz kampanyalar, ücretsiz otomasyonlar, ücretsiz açılış sayfaları…

Peki Mailchimp kullanmak neden ücretsiz?

Çünkü şirket, e-posta pazarlamasına bağlanacağınızı biliyor ve e-posta pazarlamanın ne kadar değerli olduğunu görmenizi ve ömür boyu onların müşterisi olmanızı istiyor.

Mailchimp ücretsiz planı ile otomasyonlar da dahil olmak üzere servisin sahip olduğu hemen hemen her özelliği kullanabilirsiniz. Tabii bunun karşılığında, gönderdiğiniz her e-posta için alt kısımda hizmetlerini tanıtan küçük bir Mailchimp logosunun görünmesini göze alacaksınız. Bu aslına bakarsanız çok kötü bir şey değil. Çünkü abonelerinizden biri e-posta’nızdaki logoya tıklayarak Mailchimp’e kaydolursa, MonkeyRewards adlı ortaklık programından 30 dolar kazanırsınız. MonkeyRewards logosundan kurtulmak istiyorsanız, 10 dolar / ay’dan başlayan bir plan satın almanız gerekir.

MonkeyRewards logosuna aldırmıyor olsanız bile, ayda 2.000 aboneye veya 12.000 e-posta’ya ulaştığınızda ücretli paket almanız gerekir.

Ücretsiz planın dışında; Essentials, Standard ve Premium planların bulunduğu Mailchimp, ihtiyacınıza yönelik tüm planları size sunar.

Mailchimp Nasıl Çalışır?

MailChimp hesap kurulumu oldukça basittir. MailChimp sitesini ziyaret edin, sağ köşedeki yeşil renkli “Sign Up Free” yani “Ücretsiz Kaydol” düğmesini tıklayın ve adımları izleyin. 

Bir hesap oluşturduktan sonra, MailChimp’e her giriş yaptığınızda, hesabınıza genel bir bakış sağlayabileceğiniz bir sayfa ile karşılacaksınız. En son kampanyanızın istatistiklerinden, her gün e-posta listenize kaç kişinin abone olduğuna kadar her şeyi, bu gösterge tablolarının olduğu sayfada görebilirsiniz.

Abonelerinizi Yönetme

MailChimp, abonelerinizi listeler üzerinden kolayca düzenlemenizi sağlar. Ana navigasyondaki ‘Audience’ sekmesinden listelerinize erişebilir, yeni aboneler ekleyebilir ve listelerinizi yönetebilirsiniz.

Kampanya Oluşturma

Abonelerinizden bir liste oluşturduktan ya da onları gruplandırdıktan sonra, e-posta kampanyası oluşturma zamanı geldi. MailChimp ana navigasyonda bulunan ‘Campaigns’ sekmesine, oradan da sağ üste bulunan ‘Create Campaigns’ butonuna tıklayarak hemen e-posta kampanyanızı oluşturmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

Kampanya adımları:

  • Kampanya türünüzü seçin. (E-posta, reklam, landing page, anket, sosyal medya postu, abonelik formu, postcard)
  • Diyelim ki e-posta’yı seçtiniz. ‘Campaign name’ yazan yere hemen kampanyanızın adını girin ve ‘Begin’ yani ‘Başla’ butonuna tıklayın.
  • Açılan sayfaya; e-posta’nızı kimlere göndermek istediğinizi, kampanyanın kimden geldiğini,  kampanyanın konu satırını girin ve e-posta’nızı tasarlamak için ‘Design Email’ butonuna tıklayın.
  • Açılan sayfada bir şablon seçmeniz gerekecek. E-posta pazarlama kampanyanıza uygun şablonu seçtikten sonra şablon üzerinde istediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz.

Son olarak şablon sayfasındaki ‘Continue’ butonuna tıklayın. Karşınıza şimdiye kadar yaptığınız işlemlerin özeti şeklinde bir sayfa açılacak. Buradan daha önce yaptığınız tüm işlemler üzerinde değişiklik yapabilir, kendinize e-posta’nızın nasıl görüneceği ile ilgili bir test mail’i gönderebilirsiniz.

Raporları İnceleme

Hazırladığınız e-posta kampanyanızı listenize başarılı şekilde gönderildikten sonra, ana navigasyonda bulunan ‘Reports’ yani ‘Raporlar’ sekmesine tıklayın.

Mailchimp raporları ayrıntılı olarak açıklar ve mesajınızı kaç kişinin açtığını, kaç kez açtıklarını, hangi bağlantılara tıkladıklarını vb. metrikleri sizinle paylaşır. MailChimp ayrıca daha derinlemesine raporlar vermek için Google Analytics ile senkronize olur. Bu sayede, hangi kampanyaların aboneleriniz için en çekici olduğunu görebilir ve bazı kullanıcı testleri yapabilirsiniz.

Otomatik E-postaları Ayarlama

MailChimp otomatik e-postalar oluşturmanıza da izin verir. Bu özellik, insanları ücretsiz bir kılavuz veya e-kitap erişimi için e-posta listenize abone olmaya teşvik ediyorsanız faydalı olabilir. Böylece her yeni aboneye kaydolduktan hemen sonra otomatik bir e-posta gönderilebilirsiniz.

Abone olduğu için her kullanıcıya teşekkür etmek ve onlara ürün ya da hizmetleriniz hakkında daha fazla bilgi vermek için otomatik bir e-posta oluşturabilirsiniz.

MailChimp, e-posta pazarlama için hepsi bir arada bir servis sağlayıcıdır. Kolay arayüzü; listeleri yönetmeyi, kampanya oluşturmayı ve e-posta performansını incelemeyi kolaylaştırır.

Mailchimp’i Kullanmalı Mıyım?

Bu sorunun cevabı, tahmin edebileceğiniz gibi ‘yaptığınız işe göre değişir.’ olacak. Eğer köklü bir işiniz ve e-posta pazarlamaya yatırım yapmak için paranız varsa, muhtemelen piyasadaki niş seçeneklerden birini seçmek daha mantıklı olacaktır.

Ancak, yeni başlıyorsanız, Mailchimp en uygun fiyatlı seçenektir (en azından kısa vadede) ve e-posta pazarlamanın detaylarını öğrenmek için harika bir platformdur.

Daha sonra her zaman başka bir e-posta pazarlama servis sağlayıcısına geçebileceğiniz için ilk aşamda Mailchimp ile gitmek sizin için en iyisi olabilir.

Mailchimp’in İle İlgili En Çok Sorulan Sorular

Mailchimp bir yazılım mıdır?

MailChimp, dünya çapında milyonlarca kullanıcısı olan web tabanlı bir e-posta pazarlama yazılımıdır. Yazılım; hedefli e-postalar oluşturmanızı, abonelerinizi yönetmenizi, kampanya ilerlemesini izlemenizi, otomatik e-postalar oluşturmanızı sağlar.

MailChimp ile ücretsiz kaç tane e-posta gönderebilirim?

MailChimp ücretsiz planı ile MailChimp’in tüm özelliklerine erişmenizi sağlar, ancak toplam abonelerinizi, günlük ve haftalık gönderimlerinizi sınırlar. Ücretsiz planda maksimum 2.000 aboneye ayda 12.000 e-posta gönderebilirsiniz.

MailChimp e-posta adreslerini gizliyor mu?

MailChimp gibi bir e-posta hizmeti kullanırsanız, alıcılarınız listede başkalarının adlarını ve e-posta adreslerini görmez. Ayrıca, listeye manuel olarak ad ve e-posta adresi eklemek ve kaldırmak zorunda kalmazsınız. Web sitenize, kişilerin otomatik olarak abone olabileceği bir form koyabilirsiniz.

Mailchimp’le e-posta göndermek ne kadar sürer?

100.000’den az alıcıya sahip kampanyalar, bu abonelerin çoğuna 15 dakikadan daha kısa bir sürede ulaşabilir.

Mailchimp’in teknik desteği nasıldır?

Tam zamanlı teknik destek istiyorsanız, Mailchimp size göre değil. Mailchimp’in 7/24 canlı sohbet desteği yok. Tam zamanlı teknik destek sizin için itici bir faktörse, başka bir e-posta servis sağlayıcısı ile çalışmayı düşünebilirsiniz.

Yukarıdaki listede Mailchimp ile ilgili en merak edilenleri sizinle paylaştık. Siz hiç Mailchimp’im de bir e-posta pazarlama kampanyası oluşturdunuz mu?Oluşturduysanız deneyimlerinizi, farklı bir e-posta pazarlama hizmeti kullanıyorsanız, hangi e-posta pazarlama hizmetini kullandığınızı yorum bölümünde bize yazın. İçeriğimizi geliştirmek için deneyimlerinizi ve önerilerinizi paylaşmayı unutmayın.