Bu yazıyı okumayı bitirdiğinizde; “kodsuz web tasarım programları” olarak da bilinen “sürükle bırak web tasarım programları” hakkında geniş bilgi sahibi olacak ve “ücretsiz web tasarım programları” ile ilgili tüm sorularınıza yanıt bulacaksanız.

Web Site Tasarım Aracı Nedir?

Bir internet sitesi kurmak için üç temel unsura ihtiyaç vardır. Bunlardan ilki sitenin barındırıldığı hosting hesabı, ikincisi sitenin alan adı, sonuncusu ise sitenin scripti, yani yazılımıdır. Bir web sitesini ziyaret ettiğinizde sizi karşılayan görüntüye ise o sitenin teması denir. Tema; scripte monte edilmiş bir çeşit arayüzdür.

Web sitesi tasarım aracı olarak tanımlanan programların üstlendiği görev ise, sitenizin script ve tema kısımlarınızı oluşturmanızı sağlamaktır. Bazı araçlar sadece temanızı düzenlemeye imkan tanır iken, bazı araçlar bütün scriptin tamamını kodlayabilmenize izin verir, üstelik bazı programları kullanırken kodlama bilgisine sahip olmanız da gerekmez. Şimdi sizin için bizzat denediğimiz web tasarım programlarını anlatmaya başlıyoruz.

 • Bisite

Listemizin ilk sırasında Niobehosting tarafından piyasaya sunulan ve Türkçe dil desteğine sahip çevrimiçi site tasarım aracı Bisite var. Toplamda 204 farklı tema ile kurumsal sitelerden, e-ticaret sitelerine, kişisel bloglardan aklınıza gelen gelmeyen her sektöre uygun siteyi; dakikalar içinde Bisite ile kurmanız mümkün.

2019 yılının sonunda piyasaya sunulan Bisite’yi kullanmanız halinde; ücretsiz hosting ve ücretsiz domain sahibi de olmaktasınız. Üstelik Bisite; aylık 0,99 cent (yani 1 USD bile değil) gibi komik bir başlangıç paketi ücreti ile satılıyor. Eğer gerçekten ziyaretçilerinizin gözünde profesyonel bir imaj çizecek ve ultra hızlı gezebilecek bir e-ticaret sitesi sahibi olmak istiyorsanız; aylık yalnızca 3,99 cent ödeme ile bunu yapabilmeniz mümkün. Doğru okudunuz, kaliteli bir hosting satın almak için bile yeterli olmayan bir bütçeyle; alan adı + hosting + script + mobil uyumlu tema + SSL sertifikası sahibi olabilirsiniz. Üstelik 2000 yılından beri sektörde olan Niobehosting güvencesi ile.

Bisite güncel fiyat bilgileri için BURAYA, Bisite ile yapabileceğiniz sitelerin demosunu görmek için BURAYA tıklayabilirsiniz.

 • Wix

İkinci sırada tanıtacağımız online web site tasarım aracının adı ise Wix. Hani şu sürekli her yerde reklamları çıkan firma, hatırladınız değil mi? İtiraf etmeliyiz ki bu reklamlar sayesinde, dünyada yüz milyondan fazla kişinin tercihi olmuş durumda.

Eğer herhangi bir kar amacı gütmeyen, sağında solunda reklam yayınlanmasından rahatsız olmayacağınız, kendinize ait bir domain ile yayın yapmayı planlamadığınız bir web sitesi kurmak istiyorsanız; Wix’in ücretsiz paketleri tam size göre.

Firmanın ücretsiz olarak yayınladığı versiyonu kullandığınızda, sitenizi ziyaret etmek isteyen kişiler; web tarayıcısının adres çubuğu kısmına http://xxxx.wix.com/siteadi şeklinde akılda kalması zor ve marka olmaya müsait olmayan bir alan adı yazmak zorundalar.

Kendi alan adınızı kullanmak istediğinizde ise an itibarı ile yılda 120 T.L. gibi bir tutarı ödemeyi kabul etmek zorundasınız. Üstelik bu seferde sitenizde size ait olmayan, belki de rakiplerinize ait reklamları yayınlamaya rıza göstermelisiniz.  120 Lira’lık pakette şimdilik yalnızca Wix reklamları gösterileceği söyleniyor. Ama imzaladığınız kullanıcı sözleşmesinde, Wix’e istediği reklamı yayınlama hakkı vermektesiniz.

Diyelim ki “parası ile değil mi? Reklamları da kaldırayım” dediniz. Bu sefer yılda ödemeniz gereken tutar asgari 210 T.L. Asgari diyoruz zira bu paketin 2 GB Bandwith ve 3 GB depolama alanı sınırı bulunmakta ve sıradan bir web sitesi için bile bu sınırlar çok kolay aşılabilir. Yılda 600 Lira ödemeyi taahhüt ettiğiniz en büyük paketin dahi barındırma alanı sadece 20 GB büyüklüğünde.

Son olarak yılda 900 Lira civarı bir meblağı gözden çıkararak wix ile e-ticaret sitesi sahibi olmaya karar verirseniz; ödeme metodu olarak Türk bankalarını ve PAYTR, Iyzco gibi ödeme kuruluşlarını kullanamayacağınızı belirtmek isteriz. Zira yerli ödeme kuruluşları ve bankaların hiçbiri Wix platformunu desteklemiyor. Ayrıca sunulan 50 GB büyüklüğündeki hosting alanı da maalesef bir e-ticaret sitesi için yetersiz.

Wix ile WordPress platformunu karşılaştırdığımız buradaki yazıyı okuyarak, Wix hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

 • Weebly

Sırada San Fransisco merkezli bir servis olan Weebly var. Dünyada an itibarı ile 45 milyon kadar kullanıcıya hizmet veren bu şirket; aslında e-ticaret sitelerine hosting hizmeti vermek için 2006 senesinde kuruldu. Fakat zaman içinde normal web sitelerine de hizmet vermeye başladı ve online site tasarım aracını bu alanda da geliştirdi.

Eğer domain uzantısının sizin için önemi bulunmuyor ise siteadi.weebly.com şeklinde bir subdomain ile Weebly üzerindeki sitenizi oluşturabilirsiniz. Kendi alan adınızı kullanmak istediğinizde ise yıllık peşin olarak ödemeniz gereken bedel an itibarı ile 60 USD. Eğer ay ay ödeyeyim derseniz de aylık 8 USD (yıllık 96 USD) ödemeniz gerekmektedir. Bu arada belirtmeliyiz ki, bu ücretleri ödediğinizde; ayrıca alan adı satın almanız gerekmektedir. Zira alan adının ücretsiz sunulduğu en ucuz paketin yıllık fiyatı 144 USD.

E-Ticaret sitelerinde de ise ücretler daha fahiş. 144 USD fiyatla sunulan giriş aşamasındaki e-ticaret paketi, maalesef ülkemizdeki herhangi bir ödeme metodunu desteklemiyor.

Kısacası Weebly platformunu ücretsiz olarak kullandığınızda istediğiniz alan adını seçemiyorsunuz ama Wix’ten farklı olarak hiçbir sürümünde reklam gösterme zorunluluğunuz bulunmamakta.

 • WebNode

Şimdi tanıtacağımız online site yapım aracı ise WebNode. Çek Cumhuriyeti merkezli olan bu firma; 2008 yılından beri sektörde olan bir teknoloji şirketi. Rakibi Weebly gibi ücretsiz sürümlerinde de herhangi bir reklam yayınlamıyor. Fakat ücretsiz paketteki alan adınız siteadi.webnode.com.tr şeklinde görünmek zorunda.

Eğer daha evvel satın aldığınız bir alan adı var ve bu alan adınız ile WebNode üzerinde site sahibi olmak isterseniz, 100 MB barındırma alanı olan en düşük standart paketinin yıllık ödemesi 95 T.L. tutarında. Alan adını da Webnode aracılığı ile almayı kabul ederseniz, 500 MB barındırma alanına sahip paket için yıllık ödemeniz gereken bedel 167 Lira civarında. Elbette bu disk kapasiteleri, sıradan bir web sitesini barındırmak için yeterli olmayacaktır.

WebNode ile e-ticaret sitesi yayınlamak rakiplerine göre daha ucuz gibi görünse de, Türkiye’den herhangi bir ödeme sistemini sitenize entegre edemeyeceğinizi belirtmek isteriz. E-ticaret sitesi için yıllık ödemeniz gereken an itibarı ile 560 Lira.

 • Jimdo

Merkezi Almanya’nın Münih kentinde bulunan teknoloji firması Jimdo da, çevrimiçi web tasarım aracı sunan şirkettir. 2007 yılından bu yana sektörde olan firma; 25 milyon kadar web sitesine ev sahipliği yapıyor. Ücretsiz sürümlerinin tamamında reklam gösterimi sunan Jimdo; bu sürümlerde siteadi.jimdosite.com şeklinde bir alan adı kullanılmasına izin veriyor.

Rakiplerinden farklı olarak, ücretli sürümlerinde siteye özel basit bir akıllı telefon uygulaması veren Jimdo’nun olumsuz tarafı ise, yıllık 300 T.L. ödemeyi kabul ettiğiniz pakette bile 10 sayfalık bir site oluşturmanıza izin vermesi.

Jimdo ile e-ticaret sitesi oluşturmak istediğinizde ise yıllık ödemeyi kabul etmeniz bedel şuan da 468 T.L. tutarında. Fakat bu pakette barındırma alanı 10 GB ve bu alan bir e-ticaret sitesi için maalesef yetersiz. Üstelik paketin SSL sertifikası kullanma opsiyonu da bulunmuyor. Yine rakipleri gibi Türkiye’den bir ödeme sistemini de desteklemiyor.

 • Mozello

Mozello SIA isimli Letonya merkezli bir şirketin kullanıma sunduğu Mozello; e-ticaret sitesi veya herhangi bir web sayfası kurma iddiasında bulunan bir online site yapım aracı. İddiası diyoruz, çünkü yaptığımız testlerde Mozello kullanmak, bizi kelimenin tam anlamı ile çileden çıkardı. Bir türlü yüklenmek bilmeyen sayfalar, hata veren işlemler derken; basit bir web sitesini kurmamız tam 3 saatimizi aldı. Bu sebeple Mozello’yu önerdiğimizi söyleyemeyiz.

Ücretsiz, fakat Mozella’ya backlink vermek zorunda olduğunuz paketinde; e-ticaret sitesi ya da kişisel bir web sitesi kurabilmeniz mümkün. Ancak alan adınız siteadi.mozello.com olarak gözükmek zorunda. Ayrıca 512 MB depolama alanı sunuyor ve sadece 5 ürün listeleyebilirsiniz. Elbette Türkiye’den desteklenen herhangi bir ödeme aracı bulunmamakta. Yıllık 168 USD ödemeyi kabul etmeniz halinde ise sınırsız sayıda ürün listeleyebilirsiniz.

 • SITE123

Bir başka çevrimiçi web tasarım aracı olan SITE123; ücretsiz planda sadece kişisel bir web sitesi kurmaya olanak sağlıyor ve elbette ki reklam göstermeyi kabul etmen şartını koşuyor. Tahmin edeceğiniz üzere bu pakette yayınlayacağınız sitenin domain adresi; yine bir alt alan adı. Fakat bu sefer alan adınıza hiçbir şekilde müdahale edemiyorsunuz, sistem tarafından otomatik olarak bir subdomain atanıyor. Örneğin, sistemi test etmek için kurduğumuz siteye sistem tarafından atanan alan adı 5e4343636a652.site123.me şeklinde idi.

Kendinize ait bir alan adınız var ise yıllık 70 USD civarı bir ödeme ile SITE123 kullanabilirsiniz. Fakat sitenizi kurar kurmaz SITE123 size bir “indirim” e-postası yolluyor ve tüm paketlerinde %40 civarında bir indirim sağlıyor.

SITE123’ün e-ticaret planlarında en yüksek paket hariç tüm paketlerde sipariş sınırlaması bulunmakta. Örneğin, %40 indirimle yaklaşık yılda 750 Lira ödemeniz gereken paketin ayda 500 sipariş sınırlaması var. Düşünün ki bir ziyaretçi sitenize gelmiş, ürün satın almak istiyor ama sizin siteniz sipariş alma kotasını doldurmuş… Böyle bir durumla karşılaşmamak için %40 indirimli hali ile yılda 1000 Lira ödemeniz gerekiyor. Bu fahiş fiyat ve saçma paket politikasına rağmen Türkiye’den desteklediği herhangi bir banka ya da ödeme sistemi de bulunmamakta. Tek artısı ise her pakette sunduğu ücretsiz SSL sertifikası.

 • Avocode

Şimdi web uygulaması olarak çalışan Avocode isimli bir yazılımdan bahsedeceğiz. Sketch ve Adobe Photoshop gibi popüler resim düzenleme programlarında çizilen tasarımlarınızı kolayca html formatına çevirebileceğiniz bu yazılım; tüm işletim sistemlerinde çalışabiliyor. Yani Ubuntu, macOs ya da Windows fark etmeksizin, tüm bilgisayarlara Avocode kullanabilirsiniz.

Uygulama üzerinden ya da resmi web sitesinden erişebileceğiniz İngilizce dokümanlar ile de Avocode kullanmayı öğrenmek mümkün. Photosop programına hakimseniz, Avocode kullanırken zorlanmayacağınızı söyleyebiliriz.

Kredi kartı bilgilerinizi istemeden 14 günlük deneme sürümü sunan Avocode’un en ucuz paketi, aynı anda 3 proje yapmaya izin veriyor. Bu paketin an itibarı ile satış fiyatı ise aylık 17 USD.

 • Macaw

Sıradaki online web site tasarım aracımızın adı Macaw. Hiçbir kod bilgisi olmadan, Photosop kullanır gibi kullanabileceğiniz bu servis; edinebileceğiniz bir InVision hesabı ile kullanılabiliyor.

Sloganları da “kod yazmayı bırak, çizmeye başla” şeklinde olan sitenin; grafiklerinizi HTML ve CSS dosyalarına dönüştürmesi işlemini oldukça başarılı şekilde gerçekleştirdiğini söyleyebiliriz. Hatta bazı kullanıcılar Macaw için “kodlamanın sonunun başlangıcı” tabirini kullanıyor. İşin ilginç yanı bu harika araç tamamen ücretsiz olarak sunuluyor.

 • Marvel

“Siz çizin biz kodlayalım” mottosu ile ortaya çıkan bir diğer çevrimiçi web tasarım aracı ise Marvel. Android XML ve Apple Watch tasarım desteği de veren servis testlerimiz esnasında; çizimlerinizi HTML ve CSS kodlarına çevirmekte son derece mahir göründü.

Marvel; tek kullanıcı erişimine ve tek proje üzerinde çalışmaya imkan sağlayan paketini ücretsiz sunuyor. Eğer bir web tasarım ajansınız varsa ve Ayda 42 USD ödemeyi kabul ediyorsanız; üç kullanıcının aynı anda sınırsız proje üzerinde çalışabileceği bir plan satın alabilirsiniz.

 • Origami

Sırada masaüstü bir uygulama olan ama en az çevrimiçi uygulamalar kadar başarı gösteren bir web site tasarım aracı var. Üstelik bu program ile oluşturulan siteler; Facebook, Instagram ve Facebook Messenger. Tahmin ettiğiniz gibi, Facebook’un geliştiricileri tarafından kodlanmış bir yazılım.

Programın kötü tarafı sadece macOS işletim sistemli bilgisayarlarda kullanılabiliyor olması. Fakat Andorid ve IOS işletim sistemli telefonlarınızda da kullanılabilen ön izleme uygulamalarını da piyasaya sürdüler. Mobil uygulamaları elbette macOS’taki gibi site tasarlamaya uygun değil. Ama tasarladığınız prototipin ön izlemesini görme, prototipinize mikrofon ve kamera ile medya ekleme, geliştirilen prototipi çıktı alarak ana programa aktarma gibi özellikleri göz dolduruyor.

 • PowerMockup

Şimdi kullanımı PowerPoint kullanmak kadar kolay olan bir eklentiden bahsedeceğiz. Hatta ilk cümleyi yanlış bile kurmuş olabiliriz. Zira karşınızda PowerPoint ile birlikte çalışan ve PowerPoint’in menüsüne eklenebilen bir eklenti var.

Eklentinin asıl amacı, PowerPoint kullanabilen herkesin kendi web sitesini tasarlayabilmesini sağlamak. Samsung, Amazon, LG gibi teknoloji devleri de, bu eklentinin referansları arasında.

Sürükle – bırak teknolojisin en güzel çalıştığı sistemlerden biri olduğunu deneyimlediğimiz PowerMockup; ücretsiz deneme sürümü ve 30 günlük para iadesi garantisi sunuyor. Yalnız para iadesi süreci için bir e-posta trafiği yapmanız gerekebilir. Zira müşteri hizmetlerinin soruları, ahiret sorusu niteliğinde.

 • UXPin

“Eğer hayal edebiliyorsanız, tasarlayabilirsiniz” sloganını benimseyen UXPin; Photoshop, Sketch hatta Paint proje dosyalarınızı bile web sitesi haline getirmenize olanak sağlayan bir online web tasarım aracı olarak dikkat çekiyor.

14 günlük deneme sürümü sunan UXPin’i kullanıcı başına fiyatlandırma seçeneği ile kullanabilmek mümkün. Temelde basit ve gelişmiş iki farklı paketi olan servis; yıllık peşin ödemelerde her kullanıcı için aylık 19 USD ve 29 USD şeklinde iki farklı fiyat sunuyor.

 • Webflow

Listemizin son sırasında ise hem online web tasarım aracı olarak kullanabileceğiniz, hem de tasarımlarınızı kendi hosting planında barındırabileceğiniz bir servis var. Sloganları ise “lansmana kadar her şey bedava” şeklinde. Yani hesap oluşturduktan sonra sitenizi tasarlamaya başlıyorsunuz; yayınlamaya karar verdiğinizde ise ödemenizi yapıp, kodlarınızı alıyorsunuz. Gerçi web hosting sunan paketlerde fiyatlar el yakıyor ama web hosting almadan tasarım yapmak isterseniz aylık 16 USD’den başlayan paketleri mantıklı gibi duruyor.

Webflow’u özel kılan bir diğer yanı ise sürükle – bırak teknolojisinin son derece kullanışlı olması. Diğer online web tasarım araçlarında beceremediğimiz birçok şeyi bu serviste yapabildik. Sanırız Nasa, Dell, Twitter ve MTV’nin de referansları arasında olması, teknolojisinin ne derece ileri olduğunu kanıtlar nitelikte.

Yazımızı okumayı bitirdiğinize göre, birbirinden işlevsel 14 web tasarım aracı hakkında bilgi sahibi oldunuz demektir. Web teknolojileri hakkında daha fazla bilgi edinmek için blogumuzu takip etmeye devam edebilirsiniz.