Python öğrenilmesi kolay olduğu gibi kullanım alanı da bir o kadar geniş olan temelde nesne yönelimli bir programlama dili olarak bilinmektedir. Python’u kullanan kitle o kadar geniştir ki şu an yazılıma yeni başlayan bir birey Python ile çalışırken aynı zamanda yapay zekâ geliştiren bir yazılımcı da Python ile çalışabilmektedir. Bu da bu dilin ne kadar kullanışlı ve istekleri karşılayan bir dil olduğunun açık bir göstergesidir.

Python programlama dilinin doğuşu 1990’lı yılların başına dayanmaktadır. Amsterdam kaynaklı bu programlama dilinin geliştiricisi Guido van Rossum olarak bilinmektedir. Dilin adının kaynağının yılan olan piton olduğu düşünülse de bu isim Rossum’un hayranı olduğu Monthy Python isimli komedi grubunun sergilediği gösteriden gelmektedir. Ancak Python ismi yılan olan piton ile o kadar özdeşleşmiştir ki bugün Python’un logosu yılanı andıran bir simgeden oluşmaktadır.

Neden Python Kullanılmalıdır?

Python günümüzde en trend dillerden birisidir. Trend bir programlama dili olması bile kullanılması için yeterli bir sebeptir. Çünkü dil ne kadar biliniyorsa o dil hakkında o kadar kaynak bulunabilmektedir. Yaygın bir dil olmasının yanı sıra Python bize birçok kolaylık ve diğer dillere nazaran üstünlük sağlamaktadır.

Python programlarının diğer dillere nazaran en çok öne çıkan özelliği C ve C++ gibi dillerde olanın aksine bu programların çalışması için derlenmeye ihtiyacı yoktur. Python dilinde derleme işlemi söz konusu olmadığı için bu dil ile çok hızlı bir şekilde program geliştirilebilmektedir. Ayrıca Pythonsyntax denilen yazım biçimi olarak son derece basit ve sadedir. Bu sadelik onu hem kolay program geliştirilebilen bir dil yapmakta hem de yeni öğrenenlere yazılımı sevdirmektedir.

Bir dilin basit olması o dil ile yazılan programların okunmasını da oldukça kolaylaştırmaktadır. Bu sayede birçok yazılımcının kod okuma ve yazılan kodu çözme korkusu ortadan kalkmış olup bu yazılımcılar diğer meslektaşları tarafından yazılan Python kodlarını rahatça okuyabilmektedir.

Python’un bu kadar basit olması bu dilin küçük işletmeler ve basit programlar için kullanılacağını düşündürmemeli. Aksine birçok büyük şirket Python ile çalışmaktadır. Bugün Google, YouTube ve Yahoo! Gibi büyük şirketler Python bilen çalışanları tercih ediyorlar. Python’u geliştiren kişi olan Guido Van Rossum’un 2005 ile 2012 yılları arasında Google’da çalışması ve 2012 yılından sonra Dropbox şirketine geçmesi bu dilin büyük şirketler için ne kadar önemli bir yeri olduğunu bize basit bir şekilde anlatmaktadır.

Python bugün Türkiye’de de yavaş yavaş yükselen bir dil olup Üniversitelerde dersleri verilmeye başlandı ve birçok mühendislik müfredatına eklendi. Python’a yeteri kadar hâkim olan yazılımcıların birçok kurum kuruluş ve şirkette çalışabileceği oldukça mümkün bir durumdur. Python programlama dilinin yazılımcılara sunduğu diğer avantajlar şu şekildedir:

 • Python, bir girişimin prototipini geliştirmek için kullanılabilecek en hızlı ve kolay dildir. Çünkü bu dilin okunması ve yorumlanması çok daha kolaydır.
 • C#, Java ve C++ gibi diğer dillere nazaran Python geniş kütüphaneleri ile birlikte üretken ve kullanışlı bir kodlama ortamı sağlamaktadır. Deneyimli yazılımcılar, Python programları ile harikalar yaratabilmektedir.
 • Basit ve sade bir dil olduğu için öğrenmesi en kolay dildir diyebiliriz. Bu sebeple yazılım öğrenmeye başlayan bir birey hiç düşünmeden bu dili seçerek kolayca yazılım konusunda kendini geliştirebilmektedir.
 • Sadece masaüstü uygulamaları olmakla kalmayıp bu dil ile web sitesi ve mobil uygulamalar yapmak da mümkündür. Bu da bu dili daha kullanışlı kılmaktadır.
 • Açık kaynak kodlu bir dil olması sebebiyle bu dili kullananlar ağı çok geniştir. Bu da Python ile yazanlar için büyük kolaylık sağlayarak her alanda destek bulma imkânı sunmaktadır. Diğer geliştiricilerde kontak kurarak hem dil üzerinde kendinizi hem de dilin kendisinin gelişmesini sağlayabilirsiniz.

Python’u Farklı Kılan Özellikler Nelerdir ?

 • Python diğer programlara nazaran;
 • Sade kullanımı sayesinde öğrenmesi en kolay programlama dilidir.
 • Diğer dillere oranla çok daha hızlıdır. Böylece zamanı daha tasarruflu kullanmanıza olanak tanır.
 • Python sayesinde ayrı bir derleyiciye ihtiyacınız olmaz.
 • Düzenli bir kod dizilimine sahiptir.
 • Python birçok işletim sistemi ile uyumludur. Bu işletim sistemleri arasında Unix, Linux, Mac, Windows, Amiga, Symbian sayılabilir. Python bu işletim sistemlerinde ağ ve ara birim programlama, uygulama ve veritabanı yazılımı gibi birçok alanda kullanılabilir. Özellikle büyük projelerde C ve C++ gibi dillere oranla daha kullanışlıdır.

Python ile Neler Yapılabilir?

 • Web Sitesi 
 • Web Sayfası Tarama
 • Plugin
 • Veri Bilimi
 • Görüntü İşleme
 • Network
 • Kriptoloji
 • Metin Madenciliği
 • Oyun Geliştirme
 • Scripting

Python ile web alanında çalışmak oldukça mümkün ve kolay. Python kütüphane açısından çok gelişmiş bir dildir. Bu sebeple neredeyse bilişim sektörünün her dalında çalışmak mümkündür. Python’un Django kütüphanesi ile web sitesi yapılabilir ve bu site sunuma alınarak hazır hale getirilebilmektedir. 

Birçok arama motoru Web tarama işlemleri için Python programlama dilini kullanmaktadır. Örneğin Google bu tarz taramalar yaparak saf HTML erişimleri ile veri depolamayı hedeflemektedir. Bu işlem için Python’un “Beautiful Soup” kütüphanesi biçilmiş kaftandır. Bu kütüphane sayesinde web sayfası tarama işlemleri Python ile yapılabilmektedir.

Python ile istediğiniz sisteme Plugin geliştirebilirsiniz. Aynı zamanda makine öğrenmesi, yapay zekâ gibi alanlarda çok efektif bir dil olan Python ile veri bilimi üzerinde çalışarak birçok yerden sayısız veri çekebilir bu verileri bir arada tutarak Big Data teknolojisini Python ile kullanabilirsiniz.

Python’da bulunan Open CV kütüphanesi ile yüz tanıma, plaka tanıma gibi işler için geliştirilen bir teknoloji olan görüntü işleme teknolojisini kullanabilirsiniz. Kendi görüntü işleme yazılımınızı Python ile geliştirmeniz mümkündür. 

Web teknolojisinde bulunan HTTP, SMTP gibi protokolleri Python ile yönetmek çok daha kolaydır. Kendi http Web Server’ınızı Python ile oluşturabilirsiniz. Django ile web sitesinin Front-end kısmını da yaptığınızı düşünürsek Python programları ile baştan aşağı bir siteyi geliştirebilirsiniz.

Çağın en önemli bilişim sektörlerinden biri olan güvenlik sektöründe de Python önemli bir role sahiptir. Python sayesinde kendi şifre kırma programlarınızı ya da şifre oluşturma programlarınızı yazabilirsiniz. Aynı zamanda Python’da hâlihazırda bulunan RSA, RC4, DES gibi kütüphaneler sayesinde şifre kırma/oluşturma işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Türkiye’de üzerinde çok çalışma olmayan bir dal olan Metin Madenciliği, Python ile yapılmaktadır. Metin madenciliği; veri madenciliğinin bir alt dalıdır. Verilerin sadece metin olduğu bu bilimde veri çekme, veriler üzerinden duygu analizi yapma gibi birçok ilgi çekici işlemler yapılabilmektedir. Bu bilim için de Python kullanılmaktadır. Python sayesinde başarılı bir metin odaklı duygu analizi programı yazılabilmektedir.

Birçok sektörde boy gösteren Python, oyun sektöründe de aktif olarak kullanılmaktadır. Pygame olarak bilinen oyun modülü sayesinde Python bilginiz ile oyun yapabilmeniz mümkündür. Oyun yapmak için en uygun diller olarak C# ya da C++ düşünülse de Python da bu işler için yeteri kadar iyi ve uygun bir dildir. Pygame, gücünü SDL kütüphanesinden almaktadır ve kullananı oldukça fazladır. Bir scripting dili olan Python oyunlardaki scriptlerin yazılması için uygun bir dildir. Oyun motorlarının izin verdiği ölçüde Python oyun geliştirme sektöründe kullanılmaktadır.

Python programlama dili, OOP (object oriented programming) yani nesne tabanlı bir dildir. Bu dil ile yukarıdaki belirtilen sektörler haricinde de aklınıza gelebilecek birçok sektörde çalışabilir, başarılı uygulamalar yaparak dilin ve kendinizin gelişimine katkı sağlayabilirsiniz. Script yazmanın kolay olduğu bilinen bu dili öğrenmesi de yazması da okuması da çok kolaydır. Hemen hemen her yazılımcının az da olsa Pythonsyntax’ına hâkim olması neredeyse artık çağın getirdiği zorunluluklardan biri haline gelmektedir. 

Sonuç olarak Python her yaşta her bilgi seviyesinde insana hitap eden bir yazılım dilidir. Öğrenmesi de uygulaması da son derece kolay ve efektif bir dildir.

Python Nasıl Kurulur?

Python programlama dilini kullanabilmek için bilgisayarınızda Python’un yüklü olması gerekir. Bu yazımızda öncelikle Windows kullanıcıları için Python kurulumunu ele alacağız.

Çoğu Linux dağıtımının aksine, Windows varsayılan olarak Python programlama diliyle birlikte gelmez. Bununla birlikte, Python’u Windows sunucunuza veya yerel makinenize yalnızca birkaç kolay adımda kurabilirsiniz.

Python kurulumu için ihtiyacımız olanlar;

 • Yönetici yetkisine sahip Windows 10 çalıştıran bir sistem
 • Komut İstemi (CMD, varsayılan olarak Windows ile birlikte gelir)
 • Uzak Masaüstü Bağlantısı uygulaması (Python’u uzak bir Windows sunucusuna yüklüyorsanız kullanın)

Windows’ta Python 3 Kurulumu

1.     Yüklenecek Python Sürümünü Seçin

İhtiyacınız olan sürüm, Python’da ne yapmak istediğinize bağlıdır. Örneğin, Python 2.6 sürümünde kodlanmış bir proje üzerinde çalışıyorsanız, muhtemelen bu sürüme ihtiyacınız vardır. Bir projeye sıfırdan başlıyorsanız, seçme özgürlüğüne sahipsiniz. Python’da kodlamayı öğreniyorsanız, hem Python 2 hem de 3’ün en son sürümünü indirmenizi öneririm. Python 2 ile çalışmak, eski projeler üzerinde çalışmanıza veya geriye dönük uyumluluk için yeni projeleri test etmenize olanak tanır.

2.     Python Yürütülebilir Yükleyiciyi İndirin

 • Web tarayıcınızı açın ve Python’un resmi web sitesinden Windows için İndirmeler bölümüne gidin.
 • İstediğiniz Python sürümünü arayın.
 • Windows x86-64 yükleme aracını veya Windows x86 yükleme aracını indirin. İndirme yaklaşık 25MB’dir.

Not : İşletim sisteminiz 32 bit ise, Windows x86 yükleme aracına ihtiyacınız vardır . Windows’un 64 bit sürümü varsa, Windows x86-64 yükleme aracını indirmeniz gerekir. “Yanlış” sürümü yüklerseniz endişelenecek bir şey yok. Python’un bir sürümünü kaldırıp bir başkasını yükleyebilirsiniz.

3.     Yükleme Aracını Çalıştırın

 • Python yükleyiciyi indirdikten sonra çalıştırın. (Bu örnekte Python 3.7.3’ü indirdik.)
 • Başlatıcıyı tüm kullanıcılar için yükle ve Python 3.7’yi PATH’e Ekle onay kutularını seçtiğinizden emin olun.
 • Şimdi Kur’u seçin – önerilen kurulum seçenekleri.

Python’un tüm yeni sürümleri için önerilen kurulum seçenekleri arasında Pip ve IDLE bulunur. Daha eski sürümler bu tür ek özellikler içermeyebilir.

Sonraki iletişim kutusu, yol uzunluğu sınırını devre dışı bırakıp bırakmamayı seçmenizi isteyecektir. Bu seçeneğin seçilmesi, Python’un 260 karakterlik MAX_PATH sınırını atlamasına izin verecektir. Etkili bir şekilde, Python’un uzun yol adlarını kullanmasını sağlayacaktır.

4.     Python Yüklemesini Doğrulayın

 • Python’un sistemde kurulu olduğu dizine gidin. Bizim durumumuzda, en son sürümü yüklediğimiz için C:\Users\Username\AppData\Local\Programs\Python\Python37
 • Python.exe’ye çift ​​tıklayın.

5.     Pip’in Kurulu Olduğunu Doğrulayın

Python’un daha eski bir sürümünü kurmayı seçtiyseniz, önceden yüklenmiş Pip ile gelmemiş olabilir. Pip, Python yazılım paketleri için güçlü bir paket yönetim sistemidir. Bu nedenle, yüklediğinizden emin olun. Çoğu Python paketi için, özellikle sanal ortamlarda çalışırken Pip kullanmanızı öneririz. Pip’in kurulu olup olmadığını doğrulamak için:

 • Başlat menüsünü açın ve komut istemi “cmd” uygulamasını seçin.
 • Konsola pip -V komutunu girin.
 • Pip başarıyla yüklendiyse, aşağıdaki çıktıyı görmelisiniz:

Aşağıdaki çıktıyı alırsanız Pip henüz kurulmamıştır:

’pip’ is not recognized as an internal or external command, Operable program or batch file.

6.     Ortam Değişkenlerine Python Yolunu Ekleyin (İsteğe Bağlı)

Python yükleyici sürümünüz Python’u PATH’a Ekle onay kutusunu içermiyorsa veya bu seçeneği seçmediyseniz, bu adımı tamamlamanızı öneririz.

Python yolunu sistem değişkenlerine ayarlamak, tam yolları kullanma ihtiyacını azaltır. Windows’a “python” için tüm PATH klasörlerine bakması ve python.exe dosyasını içeren yükleme klasörünü bulması talimatını verir.

Başlat menüsünü açın ve Çalıştır uygulamasını başlatın.

 • sysdm.cpl yazın ve Tamam’a tıklayın. Bu işlem, Sistem Özellikleri penceresini açar.
 • Gelişmiş sekmesine gidin ve Ortam Değişkenleri’ni seçin.
 • Sistem Değişkenleri altında, Yol değişkenini bulun ve seçin.
 • Düzenle’ye tıklayın.
 • Değişken değeri alanını seçin. Önünde noktalı virgül (;) bulunan python.exe dosyasının yolunu ekleyin. Örneğin aşağıdaki görselde “ ; C: \ Python34″

7.     Virtualnv’yi Yükleyin (İsteğe bağlı)

Python’a sahipsiniz ve paketleri yönetmek için Pip’e sahipsiniz. Şimdi, son bir yazılım paketine ihtiyacınız var – virtualnv. Virtualnv, Python projeleriniz için izole edilmiş yerel sanal ortamlar oluşturmanıza olanak sağlar.

Neden virtualnv kullanmalısınız?

Python yazılım paketleri varsayılan olarak sistem genelinde yüklenir. Sonuç olarak, projeye özgü tek bir paket değiştirildiğinde, tüm Python projeleriniz için değişir. Bundan kaçınmak ve her proje için ayrı sanal ortamlara sahip olmak en kolay çözümdür. Virtualnv’yi kurmak için:

 • Başlat menüsünü açın ve ” cmd ” yazın.
 • Komut İstemi uygulamasını seçin.
 • Pip Konsola aşağıdaki komutu yazın:

C:\Users\Username> pip install virtualenv

Tamamlandığında, virtualnv sisteminize yüklenir.

Bu eğiticide, Python 3.7.3’ün Windows’a nasıl yükleneceğini ayrıntılı olarak anlattık. Sürümünüzü dikkatli bir şekilde seçmeye özen gösterin, Pip’in kurulu olduğundan emin olun ve tek bir sistem üzerinde birden fazla proje geliştirirken sanal ortamları kullanın.