Bu yazıyı okumayı bitirdiğinizde” ping nedir?”, “ping neden yükselir?” sorularına yanıt bulacak; “ping değeri ölçme” ve “ping değeri düşürme” yöntemlerini öğreneceksiniz. Çok basit birkaç yöntem uygulayarak internet bağlantınızı daha hızlı hale getirmenin ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz.

Ping Nedir?

Herhangi bir web sitesini ziyaret ettiğinizde, oyun oynamak için çevrim içi bir platforma bağlandığınızda, internette video izlediğinizde, bilgisayarınız karşı taraftaki sitenin sunucusuna bağlanır. Başka bir deyişle, sizin bilgisayarınızdan çıkan veri ve istekler, hedef sitenin barındırıldığı sunucuya iletilir. Bu verinin iletilme süresine de ping değeri adı verilir. Kısaca ping; bilgisayar ile sunucu arasındaki veri trafiğinin iletilme hızıdır.

Ping değeri milisaniye cinsinden ölçülür ve ne kadar düşük ise o kadar hızlı bir iletim var demektir. Örneğin, ping değerinin 10 milisaniye olması 30 milisaniye olmasından daha iyidir.

Ping değeri özellikle çevrimiçi oyun oynarken ve video izlerken önem arz eder. Eğer ping değeri yüksek bir bağlantıya sahipseniz, video izlediğiniz sitede donmalar yaşarsınız. “Play”, “stop”, “ses açma – ses kapatma” gibi işlemler anlık gerçekleşmez. Zira sizin verdiğiniz komut, karşı taraftaki sunucuya daha geç iletilmektedir.

Çevrimiçi oyun oynayan kişiler için ping değeri çok daha fazla önem teşkil etmektedir. Counter Strike gibi önce davranmanın önemli olduğu oyunlarda, ping değeri yüksek olan oyuncu dezavantajlıdır. Mesela, 30 milisaniye ping ile oynayan oyuncu ile 130 milisaniye ping ile oynayan oyuncu karşı karşıya gelip aynı anda tetiğe bastığında; ping değeri düşük olan daha evvel ateş eder.

İnternet tabanlı çalışan masaüstü uygulamalarda da ping değerinizin yüksek oluşu, verdiğiniz komutun geç iletilmesine neden olacağından dolayı; uygulamanın yavaş çalışmasına neden olur.

Ping Değeri Ölçme

İnternette gezindiğiniz bir sitedeki gezinme hızınızı etkileyen en önemli faktörlerden biri de ping değeridir. Genelde upload hızı ve download hızı kontrol edilirken, ping değeri kontrolü es geçilmektedir. Halbuki bu unsur da en az internet bağlantı hızı kadar önemlidir.

Gerçekten ping değerinin yüksek olup olmadığını anlamanın tek yolu, bunu ölçmektir. Amerikalı yazılımcı, yazar ve bilim insanı olan Mike Muuss tarafından 1983 yılında yazılan “ping” isimli programla ölçülmeye başlayan ping değerini, günümüzde birçok metot ile ölçümleyebilmekteyiz.

Ping değerinin oyun kalitesini arttırmak açısından önem taşıdığı tüm çevrimiçi oyun siteleri, sizin ve bağlanmak istediğiniz sunucunun ping değerini otomatik olarak göstermektedir.

Çevrimiçi ping değeri ölçümü yapan siteleri de aşağıda başlıklar halinde inceleyeceğiz. Ancak bu ölçümü gerçekleştirmeden evvel, aşağıda sıralanan maddelere dikkat etmeniz gerekir:

  • Çalışan tüm tarayıcıları ve tarayıcıdaki tüm sayfaları kapatın. Yalnızca hız testi yapılacak olan siteyi açın.
  • Eğer modeminize ethernet kablosu ile bağlı iseniz Wi-Fi bağlantısını kapatın.
  • Arka planda internet harcayan tüm masaüstü uygulamalarınızı kapatın.
  • İnternet ağınıza bağlı olan tüm cihazların ağ bağlantısını kesin.

Önemli: Eğer internete bağlanırken, bazı cihazlarınızı ağdan ayıramıyorsanız; ping değerinizi ölçmek için de bunu yapmayın. Zira gerçek ping değerinizi görmek için bu cihazların ağınıza bağlı olması gerekmektedir.

SPEEDTEST ile İnternet Hız Testi

İnternet hız değerlerinizi ölçen bu çevrim içi ölçüm sitesi, ping değeriniz hakkında da bilgi sahibi olmanızı sağlamaktadır. https://www.speedtest.net/ bağlantıya tıkladığınızda, aşağıdaki fotoğraftaki gibi bir test ekranı görüntülersiniz. Fotoğrafta kırmızı daire ile belirttiğimiz alandan ping değerinizi görebilirsiniz.

SPEEDTEST ile İnternet Hız Testi

nPref ile İnternet Hız Testi

Bir hız testinden daha fazlasını sunan nPref; çevrimiçi bir hesap oluşturmanız halinde hız testlerinizi tarihi ile kaydetmenize olanak sağlıyor. BU sayfada açılan test ekranındaki sayacın ortasında bulunan “Testi Başlat” butonuna tıklarsanız; aşağıdaki test ekranını üye olmadan da görüntüleyebilirsiniz. “Gecikme” bölümünün altındaki değer, ping değerinizdir. Unutmadan söyleyelim ki bu siteden test yaparken sunucu ve internet paketi türü seçebilmeniz de mümkündür.

nPref ile İnternet Hız Testi

SpeedOf.Me ile İnternet Hız Testi

Bir başka online bağlantı hızı testi yapan site ise SpeedOf.Me sitesidir. https://speedof.me/ bağlantıya tıkladıktan sonra açılan sayfanın altındaki “START TEST” butonuna tıkladığınızda, aşağıda fotoğrafı bulunan test sayfasının bir benzerini görüntüleyeceksiniz. “LATENCY” ile gösterilen değer, milisaniye cinsinden ping değerinizdir. Ayrıca testin gerçekleştirildiği sunucunun fiziksel konumu da sağ alt kısımda görülmektedir.

SpeedOf.Me ile İnternet Hız Testi

FAST ile İnternet Hız Testi

Fast.com da çevrimiçi internet hızı ölçebilen bir web sitesidir. https://fast.com/tr/ bağlantıya tıkladığınız zaman öncelikle internet download hızı değeriniz gözükür. Bu değerin hemen altındaki “Daha fazla bilgi göster” butonuna tıklamanız halinde ise aşağıda fotoğrafını yayınladığımız ekranla karşılaşırsınız.

FAST ile İnternet Hız Testi

Fast.com ölçüm sonrasında “Gecikme” başlığı altında yüklü ping değeri ve yüksüz ping değeri olarak iki adet veri gösterir. Bunları en düşük ve en yüksek ping değeri olarak düşünebilirsiniz.

SPEEDCHECK ile İnternet Hız Testi

Bir başka online hız testi aracı olan SPEEDCHECK ile de hız testi yapabilmeniz mümkündür. https://www.speedcheck.org/tr/ bağlantıdaki “Testi Başlat” butonuna tıkladığınızda, aşağıdaki sonuç sayfasını göreceksiniz. “GECİKME” sekmesinin altındaki değer, milisaniye cinsinden ping değerinizdir.

SPEEDCHECK ile İnternet Hız Testi

HIZTESTI.com.tr ile İnternet Hız Testi

Online hız testi yapan bir başka sayfa da hiztesti.com.tr sitesidir. BU bağlantıya tıkladıktan sonra “TEST ET” butonuna tıklarsanız; aşağıdaki test sonucu sayfasını görebilirsiniz.

HIZTESTI.com.tr ile İnternet Hız Testi

Türk Telekom ile İnternet Hız Testi

Yerli İnternet Servis Sağlayıcı firmamız olan Türk Telekom’un online hız testi aracı, SPEEDTEST alt yapısını kullanmaktadır. Buna rağmen, her ne hikmetse; SPEEDTEST ile aynı anda yapılan hız testinden daha müspet sonuçlar vermektedir. Türk Telekom’u arayıp bunun nedenini sorduğumuzda ise “SPEEDTEST’in Türkiye lokasyonlu bir sunucusu üzerinden ölçüm yapıyoruz, bu sebeple ping değeri daha düşük çıkıyor” gibi bir açıklama gelmediğinden dolayı; hız testi yaparken bu aracı kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Fakat yine de kullanmak isterseniz https://hiztesti.turktelekom.com.tr/ bağlantıya tıkladıktan sonra açılan sayfada, “Başlat” butonuna tıklamanız yeterlidir. Testin sonuçları aşağıda fotoğrafını yayınladığımız sayfadaki gibi görüntülenecektir.

Türk Telekom ile İnternet Hız Testi

Millenicom ile İnternet Hız Testi

Hız testi yaparken SPEEDTEST alt yapısını kullanan bir başka yerli İnternet Servis Sağlayıcı firma da Millenicom’dur. Tahmin edeceğiniz üzere bu sitedeki ping değeri de SPEEDTEST’in resmi sitesindeki değerden uzaktır. Yine de kullanmak isterseniz http://hiztesti.milleni.com.tr/ bağlantıyı tıklayabilir ve açılan sayfada “GO” butonuna tıkladıktan sonra aşağıdaki sayfayı görüntüleyebilirsiniz.

Millenicom ile İnternet Hız Testi

Kablonet ile İnternet Hız Testi

İnternet hızı ölçümü için Türk Telekom dolayısı ile SPEEDTEST alt yapısını kullanan bir başka yerli İnternet Servis Sağlayıcı ise Kablonet’tir. https://www.fiberkablonet.com/internet/uydunet-hiz-testi bağlantıyı tıkladıktan sonra “Başlat” butonuna da tıklarsanız, iframe ile çekilen Türk Telekom hız testi sonuçlarını görebilirsiniz. İlgili testin ekran görüntüsü aşağıdadır.

Kablonet ile İnternet Hız Testi

Netspeed ile İnternet Hız Testi

Bir başka yerli İnternet Servis Sağlayıcı olan netspeed’in https://netspeed.speedtestcustom.com/ sayfasını ziyaret edip “GIT” butonuna tıklarsanız, SPEEDTEST altyapısını kullanan çevrimiçi ölçüm aracına ulaşabilirsiniz. Karşılaşacağınız ölçüm sonuçları ekranı ise aşağıdaki gibidir.

Netspeed ile İnternet Hız Testi

TurkNet ile İnternet Hız Testi

Yerli İnternet Servis Sağlayıcı firmalarımızdan biri olan TurkNet de; nPref alt yapısını kullanarak hız testi yapan bir çevrim içi test aracı sunuyor. https://turk.net/internet-hiz-testi/ linkteki sayfada testi başlattığınızda “Gecikme” bölümünde asgari ve azami ping değerini görmeniz mümkündür.

TurkNet ile İnternet Hız Testi

Ping Değeri Kaç Olmalı?

Ölçümleri gerçekleştirdiniz, peki ping değeriniz nasıl olmalı? İdeal ping değeri 10 milisaniye ile 40 mili saniye arasındadır. Bu değer aralığında çevrimiçi oyunları oynarken de herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız. Aşağıdaki tabloda ping değerlerini ve ne denli başarılı olduğunu görebilirsiniz.

Ping Değeri Aralığı Veri İletim Kalitesi
0,1 – 10 milisaniye Çok kaliteli, tüm çevrimiçi oyunlar oynanabilir.
10 – 30 milisaniye Kaliteli, tüm çevrimiçi oyunlar oynanabilir.
30 – 40 milisaniye İdeal, tüm çevrimiçi oyunlar oynanabilir.
40 – 60 milisaniye Ortalama, sunucu kaynaklı yoğunluk yoksa çevrimiçi oyunlar oynanabilir. Video izlenmesinde herhangi bir sorun teşkil etmez.
60 – 80 milisaniye Ortalama altı, sunucu kaynaklı yoğunluk yoksa çevrimiçi oyunlar oynanabilir. Video izlenmesinde herhangi bir sorun teşkil etmez.
80 – 100 milisaniye Kötü, çevrimiçi oyunları oynamak nerede ise imkansızdır. Video izlerken zaman zaman donmalar yaşanabilir.
+100 milisaniye Berbat, çevrimiçi oyunları oynayamazsınız. Video izlerken ses açma – kapatma ve diğer komutlar sunucuya geç iletilir.

Ping Değeri Neden Yükselir?

Ping değerinin yükselmesinin birçok nedeni vardır. Bu nedenler sizden veya karşı taraftaki sunucudan kaynaklanabilir. Sizden kaynaklanan sorunların birçoğu, basit birkaç yöntemle çözümlenebilirken; eğer sorun bağlanılmak istenilen sunucudan kaynaklı ise yapabileceğiniz bir şey yoktur.

Sizden kaynaklı ping sorunları genelde; bağlantı hızı, bağlantı türü, ağınıza bağlı olan cihazlar, modem, kablolar ve kullanılan uygulamalardan kaynaklanır. Bazen de İnternet Servis Sağlayıcı firmadan kaynaklanan ping problemleri ile karşılaşabilirsiniz.

Önemli: Oyun sunucularına bağlandığınızda görüntüleyeceğiniz ping değeri, normal bir siteyi ziyaret ederken görüntüleyeceğiniz ping değerinden daha yüksek olabilir. Bunun ana nedeni, oyun sunucularındaki yoğunluktur.

Yazımızın devamında sizden kaynaklı ping problemlerinizi muhtemelen çözebileceğiniz metotlardan bahsedeceğiz. Eğer bu yöntemleri uygulamanıza rağmen sonuç alamıyorsanız, ping sorununun sizden kaynaklanma ihtimali oldukça zayıftır.

Ping Değeri Nasıl Düşürülür?

Sizden kaynaklanan ping değeri yükselmesi durumunu düşürebilmek mümkündür. Aşağıdaki metotları inceleyerek “ping değeri nasıl düşürülür?” sorusuna yanıt bulabilirsiniz.

İşletim Sistemini ve Bağlantı Yazılımlarını ve Donanım Yazılımlarını Güncelleştirin

Bilgisayarınızda kullandığınız işletim sisteminin, ağ bağlantısı yazılımlarının ve ana kart, ekran kartı gibi donanımsal yazılımların güncelliği çok önemlidir. Eğer bu yazılımlar çağın teknolojisine ayak uyduramıyorsa, ping sürenizi olumsuz etkileyebilir.

Önemli: Çevrimiçi oyun oynuyor ve Gigabyte, Asus, MSI marka bir oyuncu ana kartı kullanıyorsanız; bu anakartların Intel Gigabit Ethernet ya da Killer Network gibi yongalar kullandığını bilmenizi isteriz. Bu yongalar içerisinde ping sürenize pozitif etki edecek yazılımlar da bulunmaktadır. Bu yazılımlar arka planda çalışan uygulamaların veri kullanım miktarını tespit ederek kontrol altına almanızı sağlar. Bu sayede ping süreniz %10 oranında düşecektir.

Mümkünse Kısa Bir Ethernet Kablosu İle Bağlanın, Wi-Fi Bağlantılarında Modeme Yaklaşın

Ping süresini en minimum düzeyde tutmanın ilk yolu, kablolu Ethernet bağlantısı tercih etmektir. Bağlantınız elektromanyetik sinyallerden ve radyo dalgalarından en az etkilenmesi için CAT7 kablo kullanmanızı öneririz. CAT7 kablo üretim teknolojisi nedeni ile elektromanyetik parazitlenmeden yok denecek kadar az seviyede etkilenir. Ayrıca 100 metreye kadar da veri kaybı olmadan bağlantı sağlar.

Eğer Cat5 ya da CAT6 kablo kullanıyorsanız; modem ile bilgisayarınız arasındaki kablo mesafesinin 1 metreyi geçmemesini öneririz. Her ne kadar CAT5 kablonun 90 metreye kadar, CAT6 kablonun 100 metreye kadar veri kaybı yaşatmadığı iddia edilse de, testlerimiz sonucu bu iddianın çok da doğru olmadığını tecrübe ettik.

Eğer kablosuz olarak internete bağlanıyorsanız, modeme en yakın pozisyonda olmanızı tavsiye ederiz. Modemin bulunduğu yerdeki elektronik cihazlar ve yapının duvarları nedeni ile bağlantı kalitesi olumsuz etkileneceğinden dolayı, ping değeriniz de yükselecektir.

İnternet Bağlantısı Kullanan Uygulamaları ve Tarayıcıdaki Diğer Siteleri Kapatın

Bilgisayarınız üzerinde çalışan tüm uygulamalar ve açık olan tüm web siteleri ping değerinizi yükseltir. Ping süresini düşürmenin yollarından biri de bu uygulama ve siteleri kapatmaktır.

Ctrl+Alt+Del tuşlarına birlikte bastığınızda, “Görev Yöneticisi” uygulamasını çalıştırdıktan sonra “İşlemler” sekmesinden açık olan tüm uygulama ve siteleri görebilir, gereksiz olanları “Ctrl” tuşuna basılı tutarak seçip “İşlemi Sonladır” butonu ile durdurabilirsiniz. Ayrıca bu uygulamadan, hangi uygulamanızın ve sitenizin ne kadar kaynak harcadığını da kontrol edebilirsiniz.

Bilgisayarınızın Konum Özelliğini Kapatın

Windows 10 işletim sistemi ve bazı diğer işletim sistemleri; çeşitli fonksiyonları daha sağlıklı kullanmanız için bilgisayarınızın konumunu bilmek isterler. Konum belirleme ve doğrulama hizmeti Windows 10 işletim sisteminde işleme özel portlar üzerinden gerçekleştirilir. Ancak bu halde bile ping süresini olumsuz etkiler.

Bu sebeple; Windows 10 Başlat > Ayarlar > Gizlilik > Konum seçeneğinden konum özelliklerini kapatmanız; ping değerinizi düşürebilir.

Ağınıza Bağlı Diğer Cihazların Ağ Bağlantısını Kesin

Wi-Fi ağına bağlı tüm cihazlar, internet bağlantısı kullansın ya da kullanmasın; ağınızda bir yük oluşturur. Bu sebeple söz konusu cihazları ağdan kaldırmak, ping değerinizi düşürebilir. Eğer ping süreniz çok yüksek ise bu durum düzelene kadar, bu cihazları ağa bağlı olmadan kullanmanızı öneririz.

Online Oyun Oynarken Ping Süresi En Düşük ve Coğrafi Olarak Size En Yakın Sunucuyu Seçin

Bağlanmak istediğiniz sitenin sunucusu coğrafi olarak size ne kadar yakın ise o kadar hızlı bir bağlantı sağlarsınız. Aşağıdaki ekran fotoğrafından da göreceğiniz üzere, ülkemize daha yakın olan İrlanda ve Frankfurt konumlu sunucuların ping süresi daha düşükken; Türkiye’ye daha uzak olan sunuculardaki ping süreleri daha yüksektir. Ayrıca oynadığınız oyunun Türkiye lokasyonlu sunucusu bulunmakta ise bu sunucuyu tercih etmenizi de tavsiye ederiz.

Antivirüs Yazılımı Kullanın

Aslında kastettiğimiz şey, antivirüs yazılımı ile bilgisayarınızı günlük olarak tarayın ve zararlı yazılımları silin. Zira çevrimiçi oyun oynarken antivirüs yazılımı kullanmak, oyun performansınızı çok kötü etkileyecektir. Oyun oynarken bu yazılımları devre dışı bırakabilirsiniz.

Bilgisayarınıza bulaşan virüslerin birçoğu, internet ve CPU kaynaklarınızı tüketir. Bu nedenle zararlı yazılımların bilgisayarınızda var olup olmadığını sürekli kontrol etmeniz gerekir. Hangi antivirüs programını kullanmanız gerektiği konusunda yeterli bilginiz yok ise BU sayfayı ziyaret ederek size uygun ücretli ve ücretsiz antivirüs programlarını inceleyebilirsiniz.

Modem ve Sinyal Dağıtıcı/Güçlendirici Cihazları Yeniden Başlatın

Sırada Türk işi çözümlere benzeyen ama işe yarama olasılığı yüksek bir yöntem var. Modem ve router cihazlarını açıp kapatmak.

Ev ve ofisimizde kullandığımız modemleri, sinyal güçlendiricileri ve dağıtıcıları günlerce kapatmayız. Uzun süre aralıksız olarak çalışan bu cihazlar; ısınmaya bağlı problemler başta olmak üzere bir çok farklı sorun ve arızaya neden olurlar. Bu sebeple modemleri ve diğer bağlantı cihazlarını her gün en az beş dakika kapatmak gerekir. İnternette gezinmeye başlamadan hemen önce yapacağınız bu işlem sayesinde ping değeriniz önemli ölçüde düşecektir.

Modeminizi Değiştirin

Bilgisayarınızın, akıllı telefonunuzun, tabletinizin modelini belirli aralıklarla yükseltiyorsunuz. Peki ya modeminizin modelini en son ne zaman yükselttiniz? Genelde modem yenilemek ya da daha kaliteli bir modem sahibi olmak çok da tercih edilen bir durum değildir. Hatta birçoğumuzun evinde seneler önce İnternet Servis Sağlayıcı tarafından ücretsiz olarak verilmiş modemler vardır. Modemler de tıpkı diğer teknolojik cihazlar gibi çağın gereksinimlerine göre geliştirilen cihazlardır. Eğer kullandığınız modem ve diğer bağlantı araçları teknolojinin gerisinde kalmış ise bağlantı hızınız da yavaşlayacaktır.

Bu konuda bir tavsiyede bulunmamızı isterseniz ve bütçeniz müsait ise çevrimiçi oyunlar için özel olarak üretilen ve ping süresini minimize eden modemleri tercih etmenizi öneririz.

Bağlantı Kablolarınızı Kontrol Edin

Ping süresini negatif etkileyen unsurlardan bir diğeri de binanızdaki kablolar ve kablolama sistemidir. Ev ve ofis içerisinde modeme giren kabloların ek yapılması bağlantı hızını ve ping değerini olumsuz etkiler. Eğer bir ek olması gerekiyorsa, yüksek iletkenlik özelliğine sahip ve kaliteli bir klamens kullanmanızı öneririz.

Bina içerisindeki internet taşıyıcı kabloların zamana bağlı deformasyonları da internet bağlantı değerlerinizi kötüleştiren diğer unsurlardır. Eğer bina içi kablolama sistemine müdahale şansı var ise kabloları yenilemek bağlantı değerlerini iyileştirir.

İnternet Servis Sağlayıcı Firmanızla İletişime Geçin

Bazı ping sorunları, İnternet Servis Sağlayıcı firmanın çözebileceği türdendir. Yapacakları bir hat güncellemesi sayesinde bağlantı hızınız ve ping değeriniz makul seviyelere gelebilir. Ayrıca düşük ping süresi taahhüt edilen bazı paketleri de deneyimleyerek servis sağlayıcı kaynaklı ping sorunlarına çözüm bulabilirsiniz.

Bu yazıyı okumayı bitirdiğinize göre, ping süresi konusunda ayrıntılı bilgi sahibi oldunuz demektir. Blogumuzu okumaya devam ederek web teknolojileri hakkında daha çok şey öğrenebilirsiniz.