Sisteminizde, hala yeterince fazla alan varken, boş alanınız kalmadığı ile ilgili bir sorun yaşadınız mı?

Bu durum başınıza geldiyse ve hala çok fazla GB’a sahipseniz, ancak Linux sisteminiz yer kalmadığını söylüyorsa, inode’lar hakkında bilgi edinmenin zamanı gelmiş demektir.

Inode Nedir?

Inode yani düğüm, bir dosya veya klasör hakkında veri içeriği ve dosya adı dışında; dosya boyutu, dosyanın depolandığı cihaz, dosyayla ilişkili kullanıcı ve grup kimlikleri, dosyaya erişmek için gereken izinler ve verinin konumu gibi bilgileri içeren bir disk tablosu kaydıdır. Hesabınızdaki inode sayısı, sahip olduğunuz dosya ve klasörlerin sayısına eşittir.

Dosyanın gerçek verilerinin hiçbirini içermeseler de, dosyanın verilerinin bulunabileceği tüm depolama blokları dahil olmak üzere dosyanın meta verilerini depolar.

Web hosting’de inode nedir?

Hosting hesabında depolanan dosyalarla ilgili bilgiler inode biçimindedir. Bloglar, e-posta’lar, veri tabanları, sistem nesneleri ve hesabınızda sunucuda depolanan diğer ilgili bilgiler dahil olmak üzere normal dosya ve klasörler hakkında bilgiler içerir.

Inode yapısı, gerçek içeriğin bir parçası olan dosyalara, dizinlere ve sistem nesnelerine işaret edecek şekilde tasarlanmıştır. Başka bir deyişle inode, sunucuda bulunan toplam dosya ve klasör sayısını gösteren bir sayıyı temsil eder.

Inode, normal dosyalar, dizinler ve hosting hesabında bulunan sistem dosyaları dahil olmak üzere sunucuda bulunan toplam sistem nesnesi sayısını gösteren sayıdır.

Inode Limiti Nedir? Neden Limitlendirilir?

Bir dosya işletim sistemi tarafından okunduğunda, açıldığında veya yazıldığında, dosya düğümleri sunucu tarafından kontrol edilir ve hesapta ne kadar fazla dosya veya dizin barındırılırsa, o kadar fazla inode kullanılır. Paylaşımlı plan düğümleri, sistemin verileri toplamak/dosyayı büyük bir dizin tablosundan bulmak için ihtiyaç duyduğu kaynak sayısı nedeniyle sınırlıdır.

Inode otomatik olarak sayılır ve sonuçlar istemci alanında veya cPanel’de görüntülenir.

Inode limiti yalnızca Container (2020’den önce sipariş edilmiş) ve Storage VPS için aşağıdaki formüle göre sayılır:

Disk alanı (GB) x 15 000

VPS için minimum 1000000 Inode

cPanel paylaşımlı hosting paketleri için sınırlar:

  • S10 – 100 000
  • S20 – 200 000
  • S40 – 300 000

cPanel Reseller hosting paketleri için sınırlar:

  • S10 – 200 000
  • S20 – 300 000
  • S40 – 400 000

Reseller’ların oluşturduğu kullanıcıların 100.000 inode sınırı vardır.

Genellikle, bu sınırlar çoğu web sitesi için fazlasıyla yeterlidir. Çoğu müşteri bu sınırı fark etmez, çünkü bu, web sitesinin ihtiyaç duyduğunun çok altındadır. 

Ortalama bir web sitesi kaç tane inode kullanır?

Ortalama küçük bir işletme WordPress web sitesi yaklaşık 5.000 Inode kullanır. Web hosting hesabınızda e-posta kullanıyorsanız bu miktar büyük ölçüde artar.

Inode %100 kullanıldığında ne olur?

Tanımlanan inode sınırı türleri: Soft limit ve hard limittir. Soft limit 100k ve hard limit 250 k’dir. Soft limit aşılırsa, dosyaları sunucuya yüklemeye devam edebilirsiniz, ancak hard limit %100’ü aşarsa, sunucuya herhangi bir dosya yükleyemezsiniz ve sunucudaki hesabınız bloke olur. Hatta e-posta’larınız bile durdurulur.

Ayrıca inode sayısı limitin üzerine çıktığında günlük, haftalık veya aylık yedekleme işlemleri de durdurulacaktır.

Inode Sayısını Optimize Etmek İçin Neler Yapabilirsiniz?

Hosting hizmetlerini temel veya orta düzey bir web sitesi ve normal e-posta kullanımı gibi normal koşullarda kullananların inode’lara aşina olması gerekmez. Ancak, tüm müşterilerin tutarlı bir şekilde yüksek düzeyde hizmet almasını sağlamak için, paylaşımlı barındırma ve reseller hosting’de kaynağı kötüye kullananları azaltmak için hesap başına inode sınırları uygulamak gerekir.

Tüm inode fazlalıkları kötüye kullanımdan kaynaklanmaz. Hosting dosyalarınızı biraz temizlemeniz gerekebilir. Yüksek inode kullanımından kaynaklanan sorunlar yaşıyorsanız, aşağıdaki listedekileri uygulamak hesabınızdaki düğüm sayısını azaltmanıza yardımcı olacaktır.

İşte inode sayısı sınırını azaltmak ve optimize etmek için yapmanız gerekenler:

1. Gereksiz Dosya ve Klasörleri Silin

Dosya ve klasörleri manuel olarak inceleyin ve dosyanın gerekli olup olmadığına karar verin. Dosyanın eski bir yedekleme arşivi olması veya klasörün test veya hazırlık amaçlı oluşturulmuş olması durumunda, dosyayı kaldırabilir veya FTP veya cPanel >> FileManager üzerinden yerel olarak indirebilir ve sunucudan silebilirsiniz.

2) Eski ve İstenmeyen E-posta’ları Temizleyin

Eski e-posta’ları silmek, inode kullanımını azaltmanıza çok yardımcı olur. Posta kutunuzda çok fazla gereksiz spam mail olabilir. Bu mailleri silmek inode sayısını düşürmenize yardımcı olacaktır. E-posta istemcisinden veya web postasından istenmeyen e-posta’ları kaldırabilirsiniz. 

3) Önbellek Dosyalarını Temizlemek

CMS’lerin çoğu, yanıt süresini azaltmak için önbellek kullanır ve Joomla gibi uygulamalar, inode kullanımını büyük ölçüde artırabilecek çok sayıda önbellek dosyası oluşturabilir. Bu nedenle, önbellek dosyalarının sayısının en aza indirmeniz önerilir. CMS’lerin çoğu artık önbelleği temizleme olanağı sağlar. 

Düzenli olarak inode sınırına ulaşılıyorsa veya dosyalarınızı temizledikten sonra hala sorun yaşıyorsanız, hosting planınızı yüksek inode limitli daha yüksek bir plana yükseltmeniz veya bir sanal özel sunucu düşünmeniz gerekebilir.

4. Eski Yedekleri Silin

Yedeklemeler her zaman diskte kullanıcı alanı kaplar ve ayrıca çok sayıda düğüm kullanır. Yedekleme prosedürü, düğüm sınırı aşıldığında durdurulur. Yedekleme prosedürü, statik dosyaları değil, yalnızca veri tabanını kullanır. Bu yüzden eski yedeklerin silinmesi gerekir.

Hosting Paketlerinde Inode Limitinin Önemi

Web sitelerine yapılan sık yüklemelere bağlı olarak; sunucu, 5-6 ay içinde 90000 ile 150000 arasında inode’a sahip olabilir. Web sitesindeki içerik arttıkça inode’lar da artmaya devam eder.

Yüklenen içerik; ses, video ve görüntü dosyası biçimlerini içerir. İçeriğin boyutu ayrıca e-posta hesaplarının sayısına ve her gün alınan e-posta’lara da bağlıdır. Başlangıçta blog’lar minimum yer kaplar, ancak büyüdükçe sunucuda daha fazla depolama alanı kullanır.

Kabul edilebilir minimum inode limiti esas olarak sunulan barındırma planına, soft limite ve hard limite bağlıdır. Sınırlı depolama için inode 90.000 ile 150.000 arasında; daha büyük veri depolama için inode limiti 1 milyon ile 2 milyon arasında değişebilir.

İyi bir hosting planı, hosting hesabınız başına size yüz binlerce inode sunabilir. Ancak belirtilen inode sınırını aştığınızda hesabınız askıya alınabilir.

Ayrıca yüksek miktarda düğüme sahip bir istemcinin yedeklenmesi de biraz zaman alır ve sunucuda sorunlara neden olabilir.

Web hosting, size büyük ölçüde seçtiğiniz barındırma planlarına bağlı olan çeşitli yapılandırmalar sunar. Ancak, depolama kapasitesi söz konusu olduğunda, inode, sunucu performansını artırmada önemli bir rol oynar. Bu yüzden inode sınırlamalarını kontrol altında tutmanız ve sunucuda daha fazla depolama alanı açmanız önerilir. Her hosting planı size giriş seviyesi, orta seviye ve en yüksek seviye gibi farklı seviyelerde bir dizi inode sunar ve sunucu üzerinde alan oluşturmanıza yardımcı olur.