Bu yazıyı okumayı bitirdikten sonra; “resim dosya boyutu neden küçültülür?” ve “resim dosya boyutu nasıl küçültülür?” sorularına yanıt bulacaksınız. Ayrıca “online resim küçültme siteleri” ve masaüstü çalışan “resim küçültme programları” ile ilgili birçok alternatifi öğrenmiş olacaksınız.

Resim Dosya Boyutu Küçültme Nedir?

Dijital her dosya gibi resim dosyalarının da byte cinsinden bir değeri bulunmaktadır. Herhangi bir çevrimiçi resim küçültme sitesi ya da masaüstü resim küçültme programı vasıtasıyla; bir fotoğrafın kalitesi ile oynayarak, dosya formatını değiştirerek (mesela, .bmp formatını .jpg formatına çevirmek) ya da sıkıştırarak yapılan dosya boyutu küçültme işlemi, resim küçültme işlemi olarak tabir edilir.

Neden Resim Dosya Boyutu Küçültülür?

Cep telefonlarımızdaki kameraların dahi oldukça profesyonel ve yüksek çözünürlüklü fotoğraflar çektiğini düşünürsek, bu fotoğrafların saklanırken oldukça fazla dijital alan kaplayacağını söyleyebiliriz. Resim dosyalarını küçültmek genelde, depolama yerinden tasarruf etmek amacı ile yapılır. Daha doğrusu ilk amaç budur.

İkinci amaç ise, e-posta yolu ile dijital bir transferin gerçekleştirilmesi veya bir sunucudan yapılan fotoğraf indirme işleminin hızlandırılmasıdır. Zira dosya boyutu büyüdükçe yükleme ve indirme işlemleri daha uzun sürmektedir.

Bu nedenlerden mütevellit, resim dosyalarının boyutları ile oynanarak, söz konusu işlemlerin daha çabuk yapılması ve bu işlemler yapılırken daha az trafik harcanması sağlanır.

Online Resim Küçültme Siteleri

Gelişen teknolojinin beraberinde getirdiği online fotoğraf küçültme siteleri sayesinde; internete bağlanılan her yerden, herhangi bir programa ihtiyaç duyulmadan, resim dosyalarının boyutları ile oynanabilmektedir. Hatta bazı siteler, boyutları ile oynadıkları fotoğrafların aynı anda formatlarını da değiştirebilmektedir. Sizin için alanının en iyisi olan 6 resim boyutlandırma sitesini inceledik.

 • Image Compressor (Optimizella)
Kullanım Ücreti Yok
Ücretsiz Kullanım Sınırlaması Yok
Desteklediği Resim Formatları .jpg, .jpeg, .png
Convert Özelliği Yok

Tanıtacağımız ilk resim boyutu küçültme sitesi BU adreste hizmet veren Image Compressor. Türkçe dil desteği sunan sitede aynı anda 20 fotoğrafın boyutları ile oynamak mümkün. Ayrıca online olarak kalite boyutlarını da ayarlayabiliyorsunuz. Yüklediğiniz fotoğrafın küçültme değerini yüzde cinsinden sunuyor olması ise bir başka güzel özellik. Boyutlarını küçülttüğünüz tüm fotoğrafları tek bir bağlantı ile .zip dosyası formatında indirme imkanı da sağlıyor.

 • Compress Jpeg
Kullanım Ücreti Yok
Ücretsiz Kullanım Sınırlaması Yok
Desteklediği Resim Formatları .jpg, .jpeg
Convert Özelliği Yok

https://compressjpeg.com/tr/ bu adreste, Türkçe dilinde hizmet veren online resim küçültme sitesi; arayüz olarak Image Compressor’un bire bir aynısını. Bu sitede de aynı anda 20 adet fotoğrafın boyutu ile oynamak mümkün. Yine çoklu yükleme işlemlerinde, tüm fotoğrafları .zip formatında indirebilmektesiniz. Tek fark bu site sadece .jpeg ve .jpg formatlarını destekliyor.

 • RESiZE NOW!
Kullanım Ücreti Yok
Ücretsiz Kullanım Sınırlaması Yok
Desteklediği Resim Formatları .jpg, .jpeg, .png, .bmp
Convert Özelliği Yok

Türkçe’nin yanında birçok dil desteği sunan bir başka resim boyutu düzenleme sitesi de resizenow.com/tr adresteki RESiVE NOW! Aynı anda 20 fotoğrafı yükleyerek boyutlandırma yapan sitede, yüklenen fotoğrafı otomatik olarak Facebook kapak fotoğrafı boyutunda bile alabilmek mümkün. Ayrıca sitenin alt kısmında bulunan “gelişmiş” kısmından boyut ayarlanması yapılabiliyor. Yani bu site aracılığı ile fotoğrafın piksel değeri ile de oynamak mümkün.

 • IMAGEUTILS
Kullanım Ücreti Yok
Ücretsiz Kullanım Sınırlaması Yok
Desteklediği Resim Formatları .jpg, .jpeg, .gif, .png
Convert Özelliği Yok

Türkçe hizmet veren diğer bir resim boyutlandırma sitesi olan IMAGEUTILS; rakiplerinden daha farklı bir arayüze ve çalışma prensibine sahip. https://imageutils.com/ adresteki siteye, tek seferde sadece bir fotoğraf yüklenebiliyor. Fotoğraf yükledikten sonra piksel değeri ya da yüzde değeri alanlarından birini doldurup “Boyutlandır!” dediğinizde ise, boyutlandırılan fotoğraf bilgisayarınıza otomatik olarak iniyor. Bu çevrimiçi resim düzenleme sitesinin .gif formatını desteklemesi de ayrı bir güzellik. Bu siteyi kullanarak da tıpkı RESiZE NOV!’da olduğu gibi, fotoğraf boyutunu büyütmek de mümkün.

 • Photo-Kako.com
Kullanım Ücreti Yok
Ücretsiz Kullanım Sınırlaması Yok
Desteklediği Resim Formatları .jpg, .jpeg, .gif, .png, .bmp, .TIFF
Convert Özelliği Var

Sırada https://www.photo-kako.com/tr/resize.cgi adresten ulaşabileceğiniz gelişmiş bir online resim düzenleme aracı var. Online resim düzenleme aracı dedik zira bu site için salt “resim boyutu küçültme aracı” demek yetersiz kalır. Bilgisayarınızdaki resim dosyasını yüklemeniz ya da internet üzerinde herhangi bir yerde barınan fotoğrafın linkini siteye girmeniz halinde ilgili resmin; boyutunu, renk tonlarını, kontrastını düzenleyebilmeniz mümkün. Ayrıca eğer isterseniz resim formatını da değiştirebilirsiniz.

 • WEBSITE PLANET Image Compressor
Kullanım Ücreti Yok
Ücretsiz Kullanım Sınırlaması Yok
Desteklediği Resim Formatları .jpg, .jpeg, .png
Convert Özelliği Yok

https://www.websiteplanet.com/tr/webtools/imagecompressor/ bağlantı üzerinde Türkçe hizmet veren ve oldukça iddialı bir site ile devam ediyoruz. İddiası ise %80’e kadar sıkıştırma yapabiliyor olmasına rağmen, görüntü kalitesinde kayıp yaşatmadığı hususunda. Bizim yaptığımız testlerde azami %50 sıkıştırma gözlemledik. Fakat iddia ettikleri gibi resim kalitesinde herhangi bir sorun yaşamadık. Bu sitenin iki eksisi var. İlki sadece .png, .jpg ve .jpeg dosya türlerini destekliyor olması. Diğer eksisi ise tek seferde 40 dosya yüklemesine izin vermesine rağmen, sıkıştırılan dosyaları toplu indirmeye müsaade etmemesi.

Resim Küçültme Programları

Online resim boyutu küçültme siteleri her ne kadar kullanışlı olsa da, görselliğin önemli olduğu işlerde çok profesyonel sonuçlar verdiği söylenemez. Ayrıca online araçları kullanmanız için internet bağlantınızın da olması gerekir. İnternet bağlantınızın olmadığı/yetersiz olduğu durumlarda ve daha profesyonel görüntü gereken işlerde imdadınıza yetişen “masaüstü resim boyutu küçültme programları” ile yazımıza devam ediyoruz. Sizin için incelediğimiz 21 farklı resim küçültme programı ile alakalı görüş ve tavsiyelerimizi anlatmaya başlıyoruz.

 • PNGGauntlent
Lisans Türü Ücretsiz
Yayıncı Kişi/Firma Benjamin Hollis – Ken Silverman
Desteklediği Formatlar .jpg, .jpeg, .gif, .png, .bmp, .TIFF
Türkçe Arayüz Yok
Sistem Gereksinimleri .NET 4.0
Desteklediği İşletim Sistemleri Windows, macOS, Linux

PNGOUT, OptiPNG, DeflOpt isimli yazılımlarla birleştirilerek kullanılabilen bu masaüstü resim düzenleme aracı; resim boyutlarında oynama yapmanıza imkan tanımıyor, sadece convert olanağı sağlıyor. Tek handikabı ise tüm resim formatlarını sadece .png formatına dönüştürebiliyor olması. Fakat convert işlemlerinin tamamında %5 ila %10 arasında sıkıştırma yapabiliyor.

 • Absolute GIF Optimizer
Lisans Türü Deneme Sürümü
Yayıncı Kişi/Firma pcbit.com (Şirket kapandı)
Desteklediği Formatlar .gif
Türkçe Arayüz Yok
Sistem Gereksinimleri Yok
Desteklediği İşletim Sistemleri Windows

Şimdi size yayıncısı piyasadan kaybolmuş ama oldukça stabil çalışan bir resim boyutu küçültme programından bahsedeceğiz. Program .gif formatındaki resimleri %70 oranında sıkıştırabiliyor. Fakat vereceğimiz link deneme sürümü olduğundan ve 24,95 USD tutarındaki lisans ücretini ödeyecek bir firma olmadığından dolayı; bu sürüm ile idare etmek zorundasınız. Deneme sürümünün tek sıkıntısı, tek seferde 5 adet fotoğrafı düzenlemeye izin vermesi. Unutmadan bir de sürekli çıkan “lisans satın almak için tıkla” uyarıları.

 • Peg it
Lisans Türü Ücretsiz
Yayıncı Kişi/Firma ravenblack.net
Desteklediği Formatlar .bmp, .jpg
Türkçe Arayüz Yok
Sistem Gereksinimleri Yok
Desteklediği İşletim Sistemleri Windows

Oldukça basit bir arayüze sahip bu resim düzenleme aracı; 96 KB boyutunda bir exe dosyasından ibaret. Yapabildiği tek şey ise .bmp formatındaki fotoğrafları, .jpg formatına çevirmek. Yalnız bu programı ilginç kılan bir özelliği var. Exe dosyasına çalıştırdığınızda açılan ve kurulum gerektirmeyen programa; sürükle – bırak mantığı ile .bmp formatındaki resmi atıyorsunuz. Akabinde programın üst tarafındaki kaydırma çubuğunu sola kaydırdıkça resmin kalitesini ve boyutunu düşürüyor, sağa kaydırdıkça yükseltiyorsunuz. Üstelik resmi indirmeden evvel ön izleme yaparak, son halini görebiliyorsunuz.

 • Media Resizer
Lisans Türü Deneme (Özellik ve süre kısıtlamalı)
Yayıncı Kişi/Firma mediaresizer.com
Desteklediği Formatlar .jpg, .jpeg, .gif, .png, .bmp, .TIFF, .psd, .tif, .pcx, .tga, .avi, .mpg,. mpeg
Türkçe Arayüz Yok
Sistem Gereksinimleri Herhangi bir masaüstü PC’de çalışabilir.
Desteklediği İşletim Sistemleri Windows

Şimdi karşınızda çok yetenekli bir video ve resim düzenleme aracı var. Bu programda yok yok. Fotoğrafları convert etme, renkleri düzenleme, sıkıştırma, ön izleme, filigran ekleme… Hatta videolarınız için “cut montaj” bile yapmanız mümkün. Standart sürümü 29 USD olan bu programın profesyonel sürümü 79 USD. Eğer standart sürümden profesyonel sürüme geçmek isterseniz, aradaki fiyat farkını ödemeniz yeterli.

 • STOIK Smart Resizer
Lisans Türü Deneme (Özellik ve süre kısıtlamalı)
Yayıncı Kişi/Firma stoik.com
Desteklediği Formatlar .jpg, .jpeg, .gif, .png, .bmp, .TIFF, .tif, .pcx, .tga,
Türkçe Arayüz Yok
Sistem Gereksinimleri 20 MB disk alanı, 1 GB RAM
Desteklediği İşletim Sistemleri Windows® 10, 8.1, 8, 7, Vista veya XP

STOIK Smart Resizer; yüklediğiniz fotoğrafı 10 katına kadar büyütüp küçülterek, yeniden boyutlandırmanızı sağlayan bir yazılım. Ayrıca bu işlemi yaparken fotoğrafın görünüm kalitesinden de ödün vermiyor.

 • JPEGCrops
Lisans Türü Ücretsiz
Yayıncı Kişi/Firma JPEGCrops
Desteklediği Formatlar .jpg, .jpeg
Türkçe Arayüz Yok
Sistem Gereksinimleri 20 MB boş disk alanı
Desteklediği İşletim Sistemleri Windows® 2000+

Jpeg formatındaki fotoğrafları toplu olarak ekleyerek kırpma ve sıkıştırma işlemi yapabileceğiniz bu programın en kötü tarafı, kırpılan ya da sıkıştırılan fotoğraflara ön izleme yapılamaması.

 • VarieDrop
Lisans Türü Ücretsiz
Yayıncı Kişi/Firma vieas.com
Desteklediği Formatlar .jpg, .jpeg, .bmp, .png, .gif, .TIFF
Türkçe Arayüz Yok
Sistem Gereksinimleri 30 MB boş disk alanı
Desteklediği İşletim Sistemleri Windows XP / Vista / 7/8 (32 / 64bit) ve üstü

Sürükle bırak seçeneği ile toplu resim eklemesi yapıp, birçok düzenlemeyi gerçekleştirebileceğiniz VarieDrop; sıkıştırma ve kırpma özelliklerinin yanı sıra, convert işlemi yapmaya da imkan sağlamaktadır.

 • ImBatch
Lisans Türü Ücretsiz
Yayıncı Kişi/Firma highmotionsoftware.com
Desteklediği Formatlar .jpg, .jpeg, .bmp, .png, .gif, .TIFF,  .pcx, .tga, .pix, .jp2, .jk2, .psd, .wdp, .hdp
Türkçe Arayüz Yok
Sistem Gereksinimleri 25 MB boş disk alanı
Desteklediği İşletim Sistemleri Windows XP / Vista / 7/8/10 ve üstü

Aklınıza gelen gelmeyen, kullandığınız kullanmadığınız birçok resim formatını düzenlemeye yarayan ImBatch; sıkıştırma, filigran ekleme ve convert işlemlerini başarı ile gerçekleştiriyor. Bu kadar fonksiyonel olmasına karşı ücretsiz oluşu da cabası.

 • Multiple Image Resizer
Lisans Türü Ücretsiz
Yayıncı Kişi/Firma multipleimageresizer.net
Desteklediği Formatlar .jpg, .jpeg, .bmp, .png, .gif, .TIFF,  .pcx, .tga, .pix, .jp2, .jk2, .psd, .wdp, .hdp, .cut, .dds, .emf, .exif, .hdr, .ico, .iff, .lbm, .jng, .jif, .jpe, .koa, .mng, .pbm, .pgm, .ppm, .ras, .tga, .targa, .TIF, .wbpm, .wfm, .xbm, .xpm, .sgi, 3fr, .arw, .bay, .bmq, .cap, .cine, .cr2, .crw, .cs1, .dc2, .dcr, .dng, .drf, .dsc, .erf, .fff, .ia, .iiq, .k25, .kc2, .kdc, .mef, .mos, .mrw, .nef, .nrw, .orf, .pef, .ptx, .pxn, .qtk, .raf, .raw, .rdc, .rw2, .rwz, .sr2, .srf, .sti, .x3f
Türkçe Arayüz Yok
Sistem Gereksinimleri 12 MB boş disk alanı
Desteklediği İşletim Sistemleri Windows XP / Vista / 7/8/10 ve üstü

Sayısız resim ve video formatını açabilen ve hepsi üzerinde sıkıştırma, yeniden boyutlandırma, filigran ekleme gibi işlemleri yapmayı mümkün kılan bu eşsiz ve kullanımı basit program; kişisel ve ticari olmayan kullanımlar için hiçbir ücret talep etmiyor. Ayrıca programın taşınabilir sürümü de kişisel kullanımda bedava.

 • Image Tuner
Lisans Türü Ücretsiz (Reklam gösterimli)
Yayıncı Kişi/Firma glorylogic.com
Desteklediği Formatlar .jpg, .jpeg, .bmp, .png, .gif, .TIFF
Türkçe Arayüz Yok
Sistem Gereksinimleri 25 MB boş disk alanı
Desteklediği İşletim Sistemleri Windows XP / Vista / 7/8/8.1/ Windows 10

Bu program Multiple Image Resizer’ın yaptığı bütün işlemleri yapabiliyor. Fakat Multiple Image Resizer kadar çok dosya formatı desteklemiyor. Ayrıca kullanırken sürekli reklamlarla boğuşmak da cabası.

 • Bzzt! Image Editor
Lisans Türü Ücretsiz
Yayıncı Kişi/Firma singularlabs.com
Desteklediği Formatlar .jpg, .jpeg, .bmp, .png, .gif
Türkçe Arayüz Yok
Sistem Gereksinimleri 13 MB boş disk alanı
Desteklediği İşletim Sistemleri Windows XP / Vista / 7/8/8.1/ Windows 10

Popüler uzantıya sahip resim dosyalarını sıkıştırmaya, yeniden boyutlandırmaya ve convert etmeye yarayan bu küçük program; sürükle – bırak mantığı ile çalışıyor. Tek eksisi ise, düzenlenen resimlerin sadece .Jpeg ve .PNG formatlarında kaydedilebiliyor olması.

 • XnView
Lisans Türü Ücretsiz
Yayıncı Kişi/Firma xnview.com
Desteklediği Formatlar 500’den fazla resim formatı destekler.
Türkçe Arayüz Yok
Sistem Gereksinimleri 13 MB boş disk alanı
Desteklediği İşletim Sistemleri Windows 7 / Windows 10

500’den fazla resim formatını düzenlemeye imkan tanıyan XnView; .psd dahil olmak üzere 100’den fazla uzantı da çıktı almaya imkan sağlamaktadır. Piyasadaki en fazla resim uzantısını destekleyen program olarak bilinir. Boyutlandırma, sıkıştırma, kırpma gibi birçok işlemi desteklemektedir. Kişisel ve ticari olmayan kullanımı için lisans bedeli talebi olmayan geliştirici firma, ticari kullanımlar için bir defaya mahsus lisans ücreti talep etmektedir.

 • Fotosizer
Lisans Türü Ücretsiz (Özellik kıstlamalı)
Yayıncı Kişi/Firma fotosizer.com
Desteklediği Formatlar .jpg, .jpeg, .bmp, .png, .gif, .TIFF, .TIF, .wmf, .emf
Türkçe Arayüz Var
Sistem Gereksinimleri 15 MB boş disk alanı
Desteklediği İşletim Sistemleri Windows XP / Vista / 7/8/8.1/ Windows 10

Özellik kısıtlamalı ücretsiz sürümünün boyutlandırma, döndürme, sıkıştırma gibi işlemleri başarıyla gerçekleştirdiği Fotosizer; profesyonel sürümde filigran ekleme dahil birçok özeliği bünyesinde barındırıyor. Ancak itiraf etmeliyiz ki XnView gibi ücretsiz ve stabil bir yazılım varken, bu yazılım ücretli sürümüne para ödemeye gerek görmüyoruz. Bu arada programın Türkçe arayüzü mevcut.

 • Image Resizer For Windows
Lisans Türü Ücretsiz
Yayıncı Kişi/Firma bricelam.net
Desteklediği Formatlar .jpg, .jpeg, .bmp, .png, .gif, .TIFF, .TIF, .wmf, .emf, .dib, .ico, .jpe, .wdp
Türkçe Arayüz Yok
Sistem Gereksinimleri 1 MB boş disk alanı
Desteklediği İşletim Sistemleri Windows XP / Vista / 7/8/8.1/ Windows 10

Sıradaki program için masaüstü bir yazılım diyemeyiz. Zira 1 KB büyüklüğündeki dosyayı indirip bilgisayarına kurduğunuzda, farenizin sağ klik menüsüne yerleşen bir “resim boyutlandırma ve sıkıştırma menüsü” geliyor. Bilgisayarınızdaki herhangi bir fotoğrafa sağ klik yaptığınızda ise o fotoğrafı yeniden boyutlandırabiliyor ya da sıkıştırabiliyorsunuz.

 • Icecream Image Resizer
Lisans Türü Ücretsiz (Özellik kısıtlamalı)
Yayıncı Kişi/Firma icecreamapps.com
Desteklediği Formatlar .jpg, .jpeg, .bmp, .png, .TIFF
Türkçe Arayüz Var
Sistem Gereksinimleri 1 GB boş disk alanı ve 1 GB RAM
Desteklediği İşletim Sistemleri Windows 10, Windows 8.1, Windows 8, Windows 7, Windows 2003, Windows 2000, Windows Vista, Windows XP, Windows Server 2008

Ücretsiz versiyonunun basit bir fotoğraf düzenleme programından ileri gitmediğini deneyimlediğimiz Icecream Image Resizer’in ücretli sürümü de açıkçası hayal kırıklığına uğramamıza neden oldu. Tekrar etmekte fayda var ki XnView gibi ücretsiz bir yazılım var iken, bu yazılıma para ödemenin hiçbir mantığı yok. Tek artısı Türkçe arayüz özelliğinin var olması.

 • Free Image Convert and Resize
Lisans Türü Ücretsiz
Yayıncı Kişi/Firma dvdvideosoft.com
Desteklediği Formatlar .jpg, .jpeg, .bmp, .png, .gif, .tga, .pdf
Türkçe Arayüz Var
Sistem Gereksinimleri 30 MB boş disk alanı
Desteklediği İşletim Sistemleri Windows 10, Windows 8.1, Windows 8, Windows 7, Windows 2003, Windows 2000, Windows Vista, Windows XP

Windows’un tüm sürümlerinde çalışan, toplu fotoğraf düzenlemesine ve sıkıştırmasına imkan tanıyan, Türkçe dil desteği bulunan bu yazılım; sıkıştırdığınız ve düzenlediğiniz fotoğrafları PDF formatı dahil birçok popüler resim formatına convert edebiliyor.

 • Photopus
Lisans Türü Ücretsiz (Özellik kısıtlamalı)
Yayıncı Kişi/Firma softdivshareware.com
Desteklediği Formatlar .jpg, .jpeg, .bmp, .png, .TIFF, gif, .tga.,ico, .pdf.psd, .wmf, .emf, .jbig, .jbig2, .wbmp, .pict, .pct, .jng, . jpeg2000, .pic, .icb, .vda, .vst, .pdd, .wap, .wbm, .exr, .pnm, ,pbm, .pgm, .ppm, .xpm, .cur, .cut, .dds, .dib, .faks, .hdr, .iff, .bie, .jbg, .jb2, .jif, .koa, .lbm, .mng, .pcd, .pcx, .pfm, .pgm, .ras, .sgi, .rle, .xbm, .exif, .jtif
Türkçe Arayüz Yok
Sistem Gereksinimleri 1 GB boş disk alanı ve 1 GB RAM
Desteklediği İşletim Sistemleri Windows 10, Windows 8.1, Windows 8, Windows 7, Windows 2003, Windows 2000, Windows Vista, Windows XP, Windows Server 2008

Windows’un tüm sürümlerinde işlevini sürdürebilen çok fonksiyonlu bir fotoğraf düzenleme yazılımı olduğunu söyleyebileceğimiz Photopus’un ücretsiz sürümünde filigran ekleme özelliği ve çok sayfalı PDF oluşturma fonksiyonu bulunmuyor.

Ücretli sürümün en önemli özelliği ise Canon (CR2, CRW), Nikon (NEF, NRW), Sony (ARW, SR2, SRF), Olympus (ORF), Kodak (DC2, DCR, DCS, DRF, DSC, K25, KC2, KDC) RAW kamera görüntü formatları, PCD), Pentax (PEF, PTX), Panasonic (RW2) fotoğraf makinalarının orijinal resim dosyası formatlarına da işlem imkanı sunuyor olması.

 • Caesium
Lisans Türü Ücretsiz
Yayıncı Kişi/Firma saerasoft.com
Desteklediği Formatlar .jpg, .jpeg, .bmp, .png, .gif
Türkçe Arayüz Yok
Sistem Gereksinimleri 30 MB boş disk alanı
Desteklediği İşletim Sistemleri Windows 7/8/8.1/ Windows 10

Tamamen ücretsiz, açık kaynak kodlu, herhangi bir kısıtlaması olmayan ve usb bellekte taşınabilir sürümü de bulunan Caesium; %90’a varan sıkıştırma oranı ile şuana kadar incelediğimiz masaüstü yazılımlar içinde bu işi en iyi yapan program desek, abartmış olmayız.

Sürükle bırak seçeneği, toplu sıkıştırma özelliği ve sıkıştırılan fotoğrafları .zip formatında indirmeye olanak sağlaması; göz dolduran özelliklerinden sadece birkaçı. Ayrıca sıkıştırılan fotoğrafı, orijinali ile kıyaslamak da mümkün. Tek eksiği ise sadece popüler resim uzantılarını desteklemesi denilebilir. Ayrıca fotoğraf üzerinde düzenleme yapma olanağı da sunmuyor. Sadece fotoğraflarınızı sıkıştırmayı vadeden bir program olduğunu söylemeden geçmeyelim.

 • FastStone Photo Resizer
Lisans Türü Ücretsiz
Yayıncı Kişi/Firma faststone.org
Desteklediği Formatlar .jpg, .jpeg, .bmp, .png, .gif, .TIFF, .jpeg2000
Türkçe Arayüz Yok
Sistem Gereksinimleri 30 MB boş disk alanı
Desteklediği İşletim Sistemleri Windows 7/8/8.1/ Windows 10

Toplu fotoğraf sıkıştırma, dosyalama, convert etme, renk düzenleme, filigran ekleme gibi birçok işlemi gerçekleştirmenize imkan veren FastStone Photo Resizer’in da usb belleklerde taşınabilen ücretsiz sürümü bulunmaktadır.

 • PIXresizer
Lisans Türü Ücretsiz
Yayıncı Kişi/Firma bluefive.pairsite.com
Desteklediği Formatlar .jpg, .jpeg, .bmp, .png, .gif, .TIF
Türkçe Arayüz Yok
Sistem Gereksinimleri 10 MB boş disk alanı
Desteklediği İşletim Sistemleri Windows 10, Windows 8.1, Windows 8, Windows 7, Windows 2003, Windows 2000, Windows Vista, Windows XP, Windows Server 2008, Windows 98

Eğer hem basit, hem kullanışlı hem de küçük boyutlu bir yazılım arıyorsanız; PIXresizer arayışınıza cevap olabilir. Sıkıştırma, basit fotoğraf düzenlemesi ve convert imkanı sunan PIXresizer; tamamen ücretsiz sürümü ile Windows 98’den bu yana kullanılıyor.

 • Fast Image Resizer
Lisans Türü Ücretsiz
Yayıncı Kişi/Firma adionsoft.net
Desteklediği Formatlar .jpg, .jpeg, .bmp, .png, .gif, .TIFF, .wdp, .hdp
Türkçe Arayüz Yok
Sistem Gereksinimleri 3 MB boş disk alanı
Desteklediği İşletim Sistemleri Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP, macOS X 10,6

İncelediğimiz son masaüstü resim düzenleme programı olan Fast Image Resizer; Windows’un yanı sıra macOS X 10,6 işletim sisteminde de çalışıyor. Resim kırpma, yeniden boyutlandırma, sıkıştırma ve convert özelliklerini bünyesinde barındıran Fast Image Resizer; toplu resim boyutlandırma işleminde de son derece iyi gözüküyor.

Yazımızı okumayı bitirdiğinize göre, ihtiyacınıza yönelik olan resim dosya boyutu küçültme aracı için karar vermiş olmalısınız. Araçları kullanırken alacağınız olası hatalar ya da sormak istediğiniz sorular için yorum kısmını kullanabilirsiniz. Web teknolojileri hakkında daha fazla bilgi edinmek için blogumuzu takip etmeniz yeterlidir.