Profesyonel bir web sitesi tasarımını amatör görünümlü bir web sitesinden ayıran şey, küçük detaylarda saklıdır. Bu küçük detaylar aslında çok fazla zaman ve çaba harcamanıza neden olmayacak, fakat büyük etkiler yaratabilecek küçük şeylerdir. Örneğin, web siteniz için mükemmel fontu seçmek, size çok önemsiz bir detay gibi gelebilir, fakat başarılı yayınlar fontlarını çok dikkatli bir şekilde seçer. Font seçimleri kesinlikle rastgele değildir.

Siz de web siteniz için doğru fontu seçerek, web siteniz için anlamlı bir gelişme sağlayabilir.

Font Nedir?

Font, görsel tasarımlarınızda ve iletişiminizde kullanmayı seçeceğiniz yazı tiplerini ifade eder. Seçtiğiniz font, işletmeniz ve web sitenizin ne hakkında olduğu hakkında çok fazla şey söyler. Bu yüzden font seçimini yaparken rastgele bir seçim yapamazsınız.

Neden Font Seçimine Önem Vermelisiniz?

Neden Font Seçimine Önem Vermelisiniz?

Steve Jobs ilk Mac’i oluştururken, daha önce hiç yapılmamış bir şey yaptı ve seçebileceğiniz 10 yazı tipi tasarımı (tipografi) yarattı.

Bunun şu anda bizim için bir anlamı yok, ama o zamanlar tasarım için büyük bir adımdı. Endüstri üzerinde öyle büyük bir etki yarattı ki, Steve Jobs’a Grandfather of Typography (Tipografinin Büyükbabası) dediler.

Ve o gün bu gündür tasarımcılar ilgi çekici ve gözlerinizi yormayacak fontlar geliştirmeye odaklandı.

Neden mi?

Çünkü doğru font seçimi, web sitenizin daha iyi görünmesini sağlayarak ziyaretçilerinizin kendilerini daha rahat hissetmelerine neden olur. Böylece web sitenizde daha fazla zaman geçirirler. 

Bir web sitesi tasarlarken, varsayılan fontu kullanmak ve daha önemli görünen diğer kararlara odaklanmak sizin için kolay olabilir. Ancak, bunu görmezden gelirseniz, fontların gücünden yararlanamaz ve sitenize getirebileceği avantajları kaçırırsınız. 

Doğru fontu seçmenin web sitenize nasıl fayda sağlayabileceğine dair bazı örnekleri aşağıda bulabilirsiniz:

 1. Farklı fontlar, insanlara farklı bilinçaltı mesajları iletir. Bu da marka kimliği oluşturmanıza yardımcı olur. İster inanın ister inanmayın, belirli fontlar insanlara güven, kararlılık, güç, zerafet, yaratıcılık vb gibi duygular hissettirir. Örneğin, finansal bir iş için bir web sitesi oluşturmak istiyorsanız farklı, bir işletme web sitesi oluşturuyorsanız farklı font kullanmanız gerekir.
 2. Doğru font seçmek işinizi büyütmenize yardımcı olabilir. Doğru fontu doğru tasarımla kullanmak, okuyucularınızın daha rahat hissetmelerini sağlar ve içeriklerinizin daha fazla okunma şansını artırabilir. Ziyaretçileriniz fonttan dolayı içeriğinizi okumaktan rahatsız olursa, işletmenizin çevrimiçi olarak büyüme şansı yoktur.

Web Sitesi Tasarlarken Aklınızda Bulunması Gereken Tipografi Kuralları

Web Sitesi Tasarlarken Aklınızda Bulunması Gereken Tipografi Kuralları

Aşağıda, web sitenizin genel kullanılabilirliğini artırmaya yardımcı olacak bazı tipografi kurallarını sizin için listeledik.

1. Kullanılan yazı tipi sayısını minimumda tutun

Çok fazla yazı tipi (3 yazı tipinden fazlası) kullanmak bir web sitesinin yapılandırılmamış ve amatör görünmesini sağlar.

2. İçerik için serif yerine sans serif yazı tiplerini kullanın

Sans serif yazı tipleri, başlıklar ve baskı için daha uygun olan serif yazı tiplerine göre ekran için daha uygundur.

3. Doğru metin ve metin boyutunun kullanıldığından emin olun

Arial Trebuchet ve Georgia’nın 10 punto + olması, Times New Roman’ın 12 punto ve üzerinde olması, Comic Sans ve Impact yazı tiplerinin kullanılmaması önerilir.

4. İçeriklerdeki harfleri karma şekilde kullanın

Tüm metinlerin büyük ya da küçük harf olması, kullanıcının okumasını ve göz taraması yapmasını zorlaştırır. Ayrıca içeriğin tümünün büyük harflerden oluşması, bir web sitesinin amatör ve güvenilmez görünmesini de sağlar.

5. Web sitesi yazı tipleri için standart yazı tiplerini kullanın

Kullanıcılar standart yazı tiplerini daha iyi bilir ve böylece bunları daha hızlı okuyabilir.

6. Karakter aralığını en aza indirmeyin

Karakter aralığını daha fazla kelime sığacak şekilde değiştirmek, yazının daha yoğun olmasına neden oldur. Bu da okuyucuların siteyi taramasını zorlaştırır.

7. Yazı tipleri için farklı renklerin kullanımını sınırlayın

Metni renklendirmek için 4 farklı veya daha az renk kullanın.

8. İçerik için mavi renk kullanmayın

Kullanıcılar mavi renkli metni, bağlantılar ile ilişkilendirir. Bu yüzden metni mavi kullanırsanız, her kelimeyi sanki tıklanacak bir bağlantı sanarlar.

9. Metni kırmızı veya yeşil yapmaktan kaçının

Renk körlüğü, özellikle erkekler arasında (erkeklerin% 8’i renk körüdür) yaygın bir durum olduğundan, önemli kelimelerin ayırt edilmesi için kırmızı ve yeşil renkleri metinlerinizde kullanmayın.

10. Metin ve arka plan için aynı veya benzer renkleri kullanmayın

Metin ne kadar görünür olursa, kullanıcılar metni o kadar hızlı tarayabilir ve okuyabilir. Bu yüzden metnin arka planla benzer renkte olmaması gerekir.

11. 5 veya daha fazla basamağa sahip olan sayıları binlik ayırıcı ile kullanın

Binlik ayırıcı, kullanıcıların sayıları hızlı bir şekilde taramasını ve yorumlamasını kolaylaştırır.

12. Hareketli veya yanıp sönen metin kullanmayın

Uygulandıkları teknolojiler değişmiş olsa da, web’in ilk günlerinden beri bizimle birlikte olan bu teknikler hala bazı web sitelerinde bulunmaktadır. Amaçları hala aynıdır: Kullanıcıların dikkatini çekmek. Bununla birlikte, profesyonel olmayan bir görüntüye sebep olurlar ve kullanıcıların web sitesinden ayrılmasına neden olabilirler.

Web Sitelerinde En Yaygın Kullanılan Fontlar

Web Sitelerinde En Yaygın Kullanılan Fontlar

1. Arial

En yaygın kullanılan sans-serif yazı tiplerinden biri olan Arial, çoğu web sitesi için standart gibidir.

2. Roboto

Roboto, Google tarafından Android için sistem yazı tipi olarak geliştirilen sans-serif yazı tipidir.

3. Times New Roman

Windows cihazlarında en popüler olanlardan biridir ve eski Times fontunun yeni bir varyasyonudur.

4. Times 

Times yazı tipini gördüğünüzde, muhtemelen size tanıdık gelir. Çünkü dar sütunlarda küçük boyutta görmeye alışık olduğunuz eski gazete baskısıdır. Olabildiğince gelenekseldir.

5. Courier New

Courier New Times New Roman’a benzer şekilde, başka bir eski klasiğin bir çeşididir. Aynı zamanda tek aralıklı bir yazı tipi olarak kabul edilir.

6. Courier

Courier neredeyse tüm cihazlarda ve işletim sistemlerinde kullanılabilen eski ve tek aralıklı bir fonttur.

7. Verdana 

Verdana gerçek bir web yazı tipidir. Çünkü basit sans serif çizgilerine sahiptir ve harfler neredeyse uzundur, bu da çevrimiçi okumayı kolaylaştırır.

8. Georgia

Georgia, boyut ve boy bakımından Verdana’ya benzer (aynı boyuttaki yazı tiplerine kıyasla normalden daha büyük harflerle). Bu nedenle, belirli koşullar için harikadır.

9. Palatino

Palatino’nun tarihi ciddi anlamda Rönesans’a kadar uzanır. Geleneksel olarak başlıklar ve baskı için kullanılan bu font, web için de mükemmel bir seçimdir.

10. Garamond

Garamond 16. yüzyıl Paris’te kullanılan bir başka eski okul yazı tipidir. Bu yeni ve geliştirilmiş sürüm, çoğu Windows cihazında tanıtıldığı için o zamandan beri başkaları tarafından da kabul edilmiştir.

Web Site Tasarlarken Font Seçebileceğiniz Online 5 Araç

1. Archetype

Archetype, tasarımcılar için güzel font çiftleri seçmenize, yazı tipi boyutlarını tasarım gereksinimlerinize göre tanımlamanıza ve bir tasarımdaki öğelerin en uygun aralığını ayarlamanıza izin veren çevrimiçi bir tipografi aracıdır.

Archetype her şeyi istediğiniz gibi mükemmel hale getirmeniz için öğeleri tek tek ayarlamanıza olanak tanır. Araç aynı zamanda tipografi tasarım sonucunuzu bir eskiz dosyası olarak veya sonuçları hemen kullanılabilecek bir geliştiriciye iletmeye hazır olan CSS olarak dışa aktarmanıza olanak tanır.

Archetype

2. Wordmark.it

Wordmark.it, tasarımınız için doğru fontu seçmenize yardımcı olan çevrimiçi bir Chrome uzantısıdır. Doğru fontu seçmeniz için ”A” gibi tek bir karakter girseniz bile, fontun önizlemesini görebilmenize olanak tanır. Tasarımınız için en iyi fontu seçmek için fontlarınızı kategorilere göre filtreleyecek şekilde etiketleyebilir ve kategorilere ayırabilirsiniz.

Wordmark.it

3. Tiff

Tiff, tasarımcıların ve tipografların iki farklı yazı tipi türünü karakterlerine göre karşılaştırmasına yardımcı olan ücretsiz çevrimiçi bir araçtır. Bu araç, temelde tasarımcının iki yazı tipi arasındaki farkları görsel olarak görüntülemesini sağlar.

Tiff

4. Type Wonder

Type Wonder, herhangi bir web sitesinden tüm yazı tipi bilgilerini anında almanıza yardımcı olan çevrimiçi bir araçtır. Herhangi bir web sitesinin fontunu çok beğendiyseniz ve bu fontu kendi web sitenizde de kullanmak istiyorsanız, bu araç size fazlasıyla yardımcı olacaktır. Type Wonder’i kullanmak için tek yapmanız gereken, web sitesinin URL’sini kutuya yazmak. 

URL’yi kutuya yazdıktan sonra, araç web sitesinde kullanılan tüm yazı tiplerini görüntüler ve kullanmak istediğiniz yazı tiplerini anında önizlemenizi sağlar. Bu sayede yüzlerce yazı tipi arasından seçim yapabilir ve web sitenizde kullanmak istediğiniz yazı tipi için gerekli kodu alabilirsiniz.

Type Wonder

5. FontPair

FontPair, tasarımcıların bir dizi yazı tipi eşleştirme filtresi kullanarak yazı tipi kombinasyonlarını bulmasına yardımcı olan güzel bir tipografi aracıdır. FontPair’de bir filtre seçerseniz, size başlık ve paragraf yazı tipi eşleşmelerinin bir listesini sunar.

FontPair

Fontlarla İlgili En Çok Sorulan Sorular

1. Bir web sitesinde kaç farklı font kullanılabilir?

Sadece web sitelerinde değil, herhangi bir tasarımda da üçten fazla font kullanmak için bir neden yoktur. Fontların biri başlıklarınız, diğeri ise gövde metni için kullanılmalıdır. Kalın ve italik yazdığınızda, zaten kullanım sayısını 4’e çıkarmış olursunuz.

2. Bir web sitesi için en iyi font boyutu nedir?

Yazı tipi boyutu, web sitenizdeki metin miktarına bağlıdır. Çok fazla metniniz yoksa, yazı tipi boyutunu 22 punto yapın (varsayılan yazı tipi boyutu 20 puntodur). Çok fazla metniniz varsa, okunabilirliği artırmak için yazı tiplerini küçültün (18 punto). 

3. En profesyonel görünümlü fontlar hangileridir?

Grafik tasarımda profesyoneller tarafından en çok kullanılan 7 yazı tipi aşağıdaki gibidir:

 • Helvetica / Helvetica Neue
 • Trajan.
 • Garamond
 • Futura
 • Bodoni
 • Bickham Script Pro
 • Frutiger

4. Web site tasarımlarınlarında kullanılabilecek en popüler font hangisidir?

Helvetica, çok yönlülüğü nedeniyle dünyanın en popüler yazı tiplerinden biridir, 100’den fazla varyasyon vardır!

5. Web siteniz için en iyi Google fontları hangileridir?

 • Lato
 • Merriweather
 • Montserrat
 • Muli
 • Nunito
 • Open Sans
 • Oswald
 • Poppins
 • Roboto
 • ROKKITT

Yukarıdaki sizinle fontlarla ilgili en çok merak edilenleri paylaştık. Sizin web sitenizde kullandığınız font hangisi? Bizim verdiğimiz örneklerin dışında farklı bir font kullanıyorsanız ve bu fontun işe yaradığını düşünüyorsanız, yorum bölümünde bize yazın, bir sonraki güncellememizde listeye ekleyelim. Bu listeyi veya içeriğimizi geliştirmek için deneyimlerinizi ve önerilerinizi paylaşmayı unutmayın.