Hayatınızdaki bir sorunu çözmek için internette mükemmel ürünü aradığınız sırada, muhtemelen gizemli bir şekilde doğru reklamı doğru zamanda görme deneyiminiz olmuştur. Sihir gibi görünebilir, ancak gerçek şu ki, bu reklamlar dijital pazarlamacıların sıkı çalışması sayesinde size ulaşır.

Peki bu nasıl olur, dijital pazarlama nedir ve ne işe yarar gibi soruların cevaplarını merak ediyorsanız, aşağıda sizin için detaylı bir kılavuz hazırladık.

Haydi başlayalım!

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama basitçe, internette yapılan her türlü tanıtım çabasıdır diyebiliriz. Bilgisayarınızdan, akıllı telefonunuzdan veya diğer bağlı cihazlardan eriştiğiniz her türlü reklamı, içeriği, web sitesini, sosyal medya gönderisini, işle ilgili e-posta’yı ve daha fazlasını içerir. 

Dijital pazarlama terminolojisi henüz 21. yüzyılın başından beri var olmasına rağmen, bugün, çevrimiçi ortamda, iş toplantılarında, kongrelerde veya mağazalarda pazarlama hakkında konuşan herkes; radyo, telefon ve TV reklamları yerine dijital pazarlamadan bahseder. Konsept, giderek daha fazla bağlantılı hale gelen bu dünyada herhangi bir freelance çalışan bireyin veya çevrimiçi işletmenin başarılı olmasına yardımcı olabilecek çok çeşitli faaliyetleri, platformları ve yöntemleri içerecek şekilde büyümüştür.

Neden Dijital Pazarlamaya Odaklanmalısınız?

Yapılan araştırmalara göre, tüm dünya nüfusunun %58,7’sinin internete erişimi var. Bu sayı, teknoloji geliştikçe ve internet daha az gelişmiş alanlara yayıldıkça artmaya devam ediyor. Bu yüzden ürün veya hizmet tekliflerinizle kimi hedef alırsanız alın, potansiyel müşterileriniz şüphesiz çevrimiçi ve bilgilerinin çoğunu internet üzerinden alıyor. 

Google’da her gün milyarlarca arama yapılıyor ve bunların çoğu, bir ürünü satın alma veya bir sorunu çözmek için bir hizmeti bulma hedefine odaklanıyor. Bir işletme olarak internette tekliflerinizi kimse bulamazsa, işiniz başarılı olamaz. Dijital pazarlamanın önemli olmasının ana nedenlerinden biri de budur.

Dijital Pazarlama vs. Geleneksel Pazarlama

Hem geleneksel ve hem de dijital pazarlama, bir ürün veya hizmetin farkındalığını artırmak için belirli bir kitleyle bağlantı kurma hedefini paylaşır. İkisi arasındaki en büyük fark, bu amacı gerçekleştirmek için kullandıkları araçlardır.

Geleneksel pazarlama, geleneksel iletişim biçimlerine dayanır. Reklam panoları, basılı gazeteler, dergiler, broşürler, telefonla pazarlama aramaları ve radyo veya televizyondaki reklamlar, geleneksel pazarlama yöntemlerindendir. Geleneksel pazarlamanın tüm bu biçimleri hala mevcut olsa da, modern teknoloji hedef kitleyle bağlantı kurma olanaklarını oldukça genişletmiştir.

Geleneksel pazarlamanın aksine dijital pazarlama, hedef kitle ile iletişim kurmak için e-posta, sosyal medya, arama motorları ve çevrimiçi reklamlar gibi araçları kullanarak çevrimiçi olarak gerçekleştirilir. Geleneksel pazarlama stratejilerinden farklı olarak dijital pazarlama, fiziksel ve hatta gerçek zamanlı iletişimden ziyade internet merkezlidir.

Sonuç olarak, dijital pazarlama geleneksel pazarlama taktiklerinden daha çok yönlü ve potansiyel olarak daha ucuz bir pazarlama yöntemidir diyebiliriz.

Dijital Pazarlama Neden Bu Kadar Etkilidir?

Geleneksel pazarlama, genellikle, bazen ihtiyaç duymadıkları bir teklif, ürün veya hizmetle hedef kitlenin önüne düşer. Örneğin, akşam yemeği sırasında bir telefonla pazarlama araması almanın veya çocuğunuz yoksa televizyonda bir çocuk bezi reklamını izlemenin ne kadar gereksiz olduğunu bir düşünün. Bu durum özellikle, sevdiğiniz bir programı izlerken oldukça can sıkıcı olabilir.

Dijital pazarlama bu noktada, teklifleri doğrudan onlara gerçekten ihtiyacı olan tüketicilere sunarak bu sorunu çözer.

Veri toplama sayesinde şirketler, yeni bir daireden uygun fiyatlı egzersiz ekipmanlarına kadar piyasada ne bulabileceğinizi tahmin edebilir. Dijital pazarlamacının amacı bu kusursuz deneyimi yaratmaktır. Bu, kullanıcıya zaman kazandırır ve aynı zamanda kendileriyle alakalı olmayan reklamları görmelerini engeller.

Çevrimiçi dünyanın birçok platformuyla eşleştirilen bu veriler, markalara tam olarak hedef kitleleriyle bulundukları yerde buluşma yeteneği verir. Bir dijital pazarlamacı, “YouTube’da 18-24 yaş arasındakileri hedeflemek istiyorum” diyebilir, bir kampanya oluşturabilir ve sonuçları neredeyse anında görebilir. Fakat geleneksel pazarlama ortamlarında bu düzeyde bir kontrol yoktur.

Dijital Pazarlamanın İşletmeler İçin Avantajları Nelerdir?

Dijital pazarlama, inbound ve outbound pazarlamanın en iyilerini birleştirir ve işletmelere birçok avantaj sağlar. Bu avantajlardan en önemlileri aşağıdaki şekildedir:

1. Ölçülebilirlik

Geleneksel yöntemlerle bir pazarlama kampanyası başlattığınızda, satış rakamlarına yansıtılacak bir tür kupon kodu sağlamadığınız sürece etkisini ölçmek imkansızdır. Öte yandan, herhangi bir dijital pazarlama yöntemini seçerseniz, gelişmiş bir analitik yeteneği elde edersiniz. Etkiyi gösterimler, tıklamalar, trafik ve satışlar yoluyla ölçebilirsiniz. Uyguladığınız ilişkilendirme modeline bağlı olarak, her bir temas noktasının satışlara nasıl katkıda bulunduğunu da anlayabilirsiniz. Bu ölçülebilirlik, pazarlamacıların neyin işe yaradığını anlamalarına ve neyin işe yaramadığını düzeltmelerine olanak tanır.

2. Gelişmiş Hedefleme

Geleneksel medya, herkesin aynı mesajı aldığı yaklaşımı takip eder. Modern pazarlama yöntemleri ise, kullanıcıların kişiliğine bağlı olarak mesajı değiştirmenize olanak tanır. Dijital pazarlama kanalları, ideal alıcılarınızı tam olarak hedeflemenizi sağlar. Dijital pazarlama, ideal alıcılarınızın sizi bulmasını da sağlar. İçerik pazarlaması ve SEO çalışmaları yoluyla, potansiyel müşteri sizi bulmak için bir arama motoruna bir sorgu girer. Dijital reklamcılık ise kullanıcıları cinsiyetlerine, yaş gruplarına, ilgi alanlarına, eğitimlerine, konumlarına, psikografilerine vb. hedefler.

3. Reklam Yayın Halindeyken İyileştirme

Geleneksel pazarlama söz konusu olduğunda, düzeltme yapamazsınız. İlanınız gazetede çıktıktan sonra o şekilde yayılır. Dijital pazarlamayla ise, işleri anında değiştirebilirsiniz. Sonuç getirmeyen belirli bir reklam metnine ince ayarlar yapabilir veya o anda olanlara göre bütçeyi yeniden tahsis edebilirsiniz. Bu esneklik, dijital pazarlama çabalarınızın her zaman verimli bir şekilde yönetilmesini sağlar.

Dijital Pazarlama Kanal Türleri

Dijital pazarlamanın diğer yönlerini incelemeden önce, ilk on bir dijital pazarlama kanalı türünü hızlıca gözden geçirelim:

1. Web Sitesi

Web sitesi genellikle dijital pazarlama çabalarınızın en temel yapı taşıdır. Markalar ve işletmeler, içeriği dağıtmak için diğer ortamları kullanırken içeriği barındırmak için web sitelerini kullanır. Dijital pazarlama etkinliklerinizin çoğu, bir eylemin gerçekleşmesi ve dönüşümlerinin izlenmesi için web sitenize geri bağlanır. Örneğin, e-posta pazarlama kampanyası gönderdiğiniz abonelerin, bir dosya indirmesi ya da bir ürün veya hizmetin rezervasyonu için e-posta’nıza tıklayarak web sitenize gelmesi gibi.

2. İçerik Pazarlama 

İçerik oluşturma, tüm dijital pazarlama stratejinizin omurgasıdır. Planlanmış bir içerik pazarlama stratejiniz olsun ya da olmasın, alıcılarınızı diğer kanallar aracılığıyla bilgilendirmek, eğlendirmek, ilham vermek veya ikna etmek için içerik oluşturmanız gerekir. En yaygın içerik biçimlerinden bazıları metin (blog gönderileri), videolar, görseller, infografikler, podcast’ler, sunumlar ve e-book’lardır.

3. Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) 

SEO, içerik pazarlama çabalarında önemli bir yere sahiptir. SEO, tercih ettiğiniz anahtar kelimeler için web sitenizin arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) görünürlüğünü artırmak için sayfa içi ve sayfa dışı çalışmalardan oluşur. Önceki yıllarda SEO öncelikle metin tabanlıydı, ancak son yıllarda sesli arama ön plana çıktı. Bu nedenle artık SEO faaliyetlerinizin konuşma yaklaşımına sahip olması gerekir.

4. Dijital Reklamcılık 

Dijital reklamcılık, çeşitli çevrimiçi reklamcılık stratejileri için temel bir terimdir. Dijital reklamcılık için tipik fiyatlandırma/teklif stratejileri, tıklama başına maliyet (TBM) ve bin gösterim başına maliyettir (BGBM). Dijital reklamcılığın yaygın biçimleri arama motoru pazarlamacılığı (SEM), görüntülü reklamcılık, lokal reklamcılık, sosyal medya reklamcılığı ve programatik reklamcılıktır.

5. E-posta Pazarlama

E-posta pazarlama, veri tabanınızdakilere markanız, ürünleriniz ve hizmetleriniz hakkında e-posta bültenleri gönderme sürecidir. Kitlenizle sürekli olarak iletişim kurmak için etkili bir kanaldır. E-posta pazarlama, abone tabanınızı oluşturmak, yeni müşteriler kazanmak, mevcut müşterileri elde tutmak, indirimleri ve teklifleri tanıtmak ve içerik dağıtmak için oldukça avantajlıdır.

6. Sosyal Medya Pazarlama

Sosyal medya pazarlama, kullanıcılarınızın en çok zaman geçirdiği platformlarda yer almanızı sağlar. Bunlar, içeriği hem organik hem de ücretli kanallar aracılığıyla dağıtabileceğiniz Facebook, Twitter, LinkedIn, Snapchat ve Instagram vb. sosyal medya ağlarını içerir. Sosyal medya, video pazarlamanın ve kısa ömürlü içeriklerinizin yayılmasında da hayati bir rol oynar. İki yönlü iletişime olanak tanır ve hayranlarınız ve takipçileriniz; beğeniler, yorumlar ve doğrudan mesajlar ile içeriğiniz hakkında sizinle etkileşime girebilir.

7. Affiliate Pazarlama

Affiliate pazarlama kavramı, komisyona dayalı satışlara benzer. İşletmeler, affiliate firmalarına özel bağlantılar sağlar. Affiliate yapanlar, birileri kendi özel bağlantıları aracılığıyla her satın alma yaptığında, belirli bir komisyon kazanır. Infleuncer marketing, affiliate pazarlamanın modern ve gelişmiş bir yan ürünü olarak düşünülebilir.

8. Mobil Pazarlama 

Dünya genelinde akıllı telefon kullanıcılarının sayısı 2020’de 3,5 milyarı aştı. Bu yüzden markalar bu fırsatı değerlendirmek için mobil uygulamalar, e-posta’lar, mobil uyumlu web siteleri ve sosyal medya aracılığıyla, kullanıcılarıyla akıllı telefonlar üzerinden bağlantı kurar. Markalar, hareket halindeyken kullanıcılarla bağlantı kurarak bu şekilde müşterilerine zamanında mesajlar gönderebilir.

9. Online PR

Online PR, bir gazeteci veya çevrimiçi yayıncının hikayeleri, röportajları, advertorial içerikler vb. aracılığıyla markanızdan bahsetmesidir. Müşteri incelemeleri, blog yazarları tarafından yazılan marka içerikleri ve markanızdan veya ürünlerinizden ücretli veya organik olarak bahseden influencer’lar tarafından yapılan ürün incelemeleri de çevrimiçi PR’ınıza katkıda bulunur.

10. Konuşmaya Dayalı Yapay Zeka 

Yapay zeka (AI) ve makine öğrenimi (ML) gibi teknolojilerin yükselişi, konuşmalı AI gibi daha gelişmiş pazarlama stratejilerinin yolunu açtı. Sesli arama, sohbet robotları ve dijital asistanların benimsenmesi yaygınlaştıkça, konuşma yapay zekası da dijital pazarlama için hayati hale gelecek gibi görünüyor.

11. Web Analitiği 

Web analitiği; veri toplama, ölçme, analiz etme ve raporlama uygulamasıdır. Bu genellikle Google Analytics aracılığıyla izlenir. Toplanan veriler nicel veya nitel olabilir. Web analitiği, pazarlamacıların trafik kaynaklarını, neyin işe yarayıp neyin yaramadığını, yatırım getirisini (ROI) ve dijital pazarlama çalışmalarını nasıl geliştirebileceklerini anlamalarına yardımcı olur.

En Popüler Dijital Pazarlama Formatları Nelerdir?

Dijital pazarlama yöntemleri içinde, çeşitli içerik biçimleri farklı amaçlar için çalışır. Bunlardan herhangi birinde en iyi sonuçları elde etmek için hedef kitlenizi araştırmanız ve neye yanıt verme olasılıklarının daha yüksek olduğunu belirlemeniz gerekir.

1. Metin Tabanlı İçerik

Bugün dünyada kullanılan dijital pazarlama çalışmalarının çoğu metinseldir. Web sitesi sayfası içeriği, blog gönderileri, sosyal medya gönderileri, PPC reklamları, e-posta pazarlaması vb. Bu yüzden genel tanıtım stratejinizde kullandığınız her metin parçası, SEO’ya uygun olmalı, değerli bilgiler veya kitlenin ihtiyaç duyduğu çözümleri içermeli ve hedef kitlenizi nihai hedefe yaklaştırmak için bir eylem içermelidir.

2. Videolar

YouTube gibi aşırı popüler platformlar, sosyal medya ağları ve diğer çevrimiçi kanallarda video paylaşmanın artan yaygınlığı ile birlikte video içeriği, genel internet pazarlama dünyasında önemli bir oyuncu haline geldi. 

İşletmenizin odağına bağlı olarak, video içerikler bir ünlüyle röportajdan, CEO’nuzdan gelen bir mesajdan, çocukları eğlendirmek için eğlenceli bir çizgi filmden veya belirli bir görev veya ürün hakkında bir tanıtım videosuna kadar her şeyi içerebilir.

3. Grafik ve Görüntülü Reklamlar

Dijital pazarlamada, az miktarda bilgi ile dikkat çekmek ve internet kullanıcılarını daha fazlasını elde etmek için tıklamaya teşvik etmek için tamamen grafiksel olarak tasarlanmış reklamlar da önemli rol oynar. Bunlar sosyal medyada sık sık ortaya çıkar, ancak aynı zamanda doğrudan web sitelerinde, video kliplerde ve diğer içeriklerle serpiştirilmiş olarak da kullanılır.

Dijital Pazarlamanın 5D’si Nedir?

Dijital pazarlama beş bölüme ayrılır:

Digital Devices – Dijital Cihazlar

Dijital hizmetlere farklı cihazlardan erişilebilir. Genellikle hedef kitlenizle bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, tabletler ve akıllı telefonlar aracılığıyla iletişim kurabilirsiniz. Bununla birlikte, akıllı TV’ler, saatler ve oyun cihazları dahil olmak üzere giderek daha fazla cihaz piyasaya sürülmektedir. Bunlar, çevrimiçi olarak tarayıcılar, web siteleri ve uygulamalarla etkileşim kurmak için kullanılır.

Data Platforms – Dijital Platformlar

Çok çeşitli dijital platformlar, dijital pazarlama stratejilerine çeşitli şekillerde dahil edilebilir. Öncelikle tercihler ve daha önceki satın alımlar sayesinde hedef müşteriler hakkında bilgi edinerek markanızın profilini çevrimiçi bir platformda oluşturabilir, ardından bunu ürünlerinizi tanıtmak için kullanabilirsiniz. Bunun için, tekliflerinizi ve bunlarla ilgili bilgileri, web sitenizi kontrol etmeye teşvik edecek şekilde paylaşın.

Bir sonraki hedefiniz hedef kitlenize sosyal medya platformlarını kullanarak ulaşmak olmalıdır. Bu amaçla çok sayıda tarayıcı sitesi ve uygulaması olsa da, daha fazla kişiyle bağlantı kurmak için popüler olanları kullanmanız önerilir. Örnekler arasında Facebook, Instagram, Twitter, YouTube ve diğerleri sayılabilir. Bunun nedeni, dijital kullanıcıların çoğunluğunun bu platformlardan herhangi birinde en az bir hesaba sahip olmasıdır.

Digital Media – Dijital Medya

Dijital medya, seçtiğiniz platformda hedef kitlenizle nasıl bağlantı kurduğunuzla ilgilidir. Aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli dijital medya örnekleri vardır. Örneğin, markanıza dikkat çekmek için web’i ve arama motoru sonuçlarını kullanabilirsiniz. Mobil uygulamalar, özellikle e-ticaret için olanlar da satışları artırmaya yardımcı olabilir. Daha kişiselleştirilmiş bir yaklaşım için e-postalar gibi iletişim araçlarını da kullanabilirsiniz.

Digital Data – Dijital Veriler

Elektronik pazarlamanın dördüncü D’si, önceki üç bileşenden kaynaklanan dijital verilerdir. Potansiyel müşterilerinizi ürün veya hizmetlerinizi satın almaya teşvik etmek veya en azından markanızı kontrol etmek için kullanabileceği gerekli ve ilgili tüm bilgileri içerir. 

Örneğin, bu verileri alışveriş tercihlerini analiz etmek için kullanılabilir ve daha sonra bunu kendi yararınıza kullanabilirsiniz.

Digital Technology – Dijital Teknoloji

Bu son dijital pazarlama bileşenini, hedef kitlenizin ürün veya hizmetlerinizle daha fazla ilgilenmesini sağlamak olarak değerlendirebilirsiniz. Örneğin, markanızla ilgili reklamların gösterileceği mağaza içi kioskları kullanabilirsiniz.

Dijital Pazarlama Stratejinizi Geliştirmek İçin İpuçları

1. Bütçenizi oluşturun

Google Analytics gibi araçlar, kampanyaların yürütülmesine veya analiz edilmesine yardımcı olur. Google Analytics’i kullanarak dijital pazarlamayla ilgili verileri ve bilgileri analiz ederek bütçenizle ilgili belirli bir öngörü sağlayabilirsiniz.

2. Mesajınızı doğru verin

Hedef kitlenizin amacınıza bağlanması için mesajınızı aklınızda tutun, kampanyanız, sanki bir hedef kitleye yönelikmiş gibi konuşun ve mesajınızı hedef kitleniz için bir dereceye kadar kişiselleştirmeye çalışın. Böylece hedef kitleniz, onlara sunmak istediklerinize daha daha iyi şekilde anlar. 

3. Hedef kitlenizi anlayın

Bir adayın karar noktasına ulaşması için uzun vadeli belirli bir süreçten geçmesi gerekir. Aşamalar farklılık gösterebilir, ancak genellikle bu, marka bilinirliği ile başlar, ardından değerlendirmeye geçilir ve bir karar ve satış dönüşümü ile sona erer. Bu, hedef kitlenizi, demografinizi ve mevcut/yeni müşterilerinizin psikolojisini anlamak anlamına gelir. Aynı şey, dijital pazarlama kampanyaları için de söylenebilir.

4. Mevcut çevrimiçi pazarlama stratejilerinizi denetleyin

Bir dijital pazarlama stratejisi sürecinin doğruluğunu artırmak istiyorsanız, onu denetlemeniz gerekir. Dijital pazarlama denetimleri, sorunları ve fırsatları belirlemek için kullanılabilir. 

Dijital pazarlamacılar, sonuçlarını, A/B testi ile ölçebilme ve başta dijital pazarlama kampanyaları için önemli bir araç olan Google Analytics olmak üzere analitik araçlarını başarıyla kullanabilme becerisine sahip olmalıdır.

5. İnternette ne yaptığınızı ölçün

Dijital pazarlama kampanyalarındaki ilerlemenizi ölçmek için temel performans göstergelerinin yanı sıra kampanya hedeflerinize hakim olmanız gerekir Bu aşamada dijital pazarlamacılar, gerektiğinde değişiklik yapmak ve sonuçları iyileştirmek için kampanyalarının nasıl performans gösterdiğini anlamalıdır. 

Dijital pazarlama ölçümleri, kampanyanızın hedeflerine bağlı olarak, satış dönüşümlerine, oluşturulan olası satışlara ve web sitesi trafiğine dayanır.

6. Dijital pazarlama kampanyalarını iyileştirin

Başka bir şirket için dijital pazarlama stratejisi planlıyorsanız, bu süreçte markayla yakın çalışmanız gerekir. Bu şekilde sorunları ve fırsatları belirlemek için kullanılabilecek dijital pazarlama denetimleriyle onlara yardımcı olabilirsiniz. 

Dijital Pazarlama Alanında Çalışılabilecek İşler?

Çoğu dijital pazarlamacı, dijital pazarlamanın bir alt dalında uzmanlaşır. Hepsi farklı beceri ve yetenekleri içeren çok çeşitli dijital pazarlama iş unvanları vardır. Bazı işler daha çok veriye dayalıyken, bazıları daha yaratıcı, bazıları ise daha sosyaldir.

Aşağıda ilgi alanlarınıza ve becerilerinize uygun olup olmadığını görmek için bu kısa iş tanımlarına göz atabilirsiniz:

1. SEO Uzmanı

Daha yaygın olarak SEO olarak bilinen arama motoru optimizasyonu, bir arama motorunu kullandığınızda sizi tam olarak aradığınız şeye bağlayan perde arkası çalışmadır. Bu dijital pazarlama alanı, web sitelerinin kullanıcılara alakalı arama terimleri için görünmesine yardımcı olarak bir markanın görünürlüğünü artırır. SEO uzmanı tüm bu SEO çalışmalarının arkasındaki yaratıcı beyinlerdir. Arama motoru algoritmaları daha karmaşık hale geldikçe, bu rol daha teknik ve veri odaklı hale gelmeye devam edecektir.

2. Sosyal Medya Uzmanı

Sosyal medya uzmanı, takipçilerle etkileşim kurmak ve şikayetlere veya sorulara yanıt vermek de dahil olmak üzere çeşitli platformlarda bir markanın varlığını yönetir. Sosyal medya uzmanları ayrıca markaların hedefli reklamlarının geliştirilmesinden de sorumlu olabilir.

3. Grafik Tasarımcı

Güçlü görseller, dijital pazarlamanın önemli bir parçasıdır. Videolar, infografikler, blog gönderileri ve sosyal medya gönderileri için göz alıcı görseller oluşturmak için yaratıcı grafik tasarımcılara ihtiyaç vardır. Hatta bazı tasarımcılar tüm görsel marka stratejilerini yaratır ve denetler.

4. İçerik Yazarı

Dijital içerik; blog gönderileri, infografikler, videolar, sosyal medya gönderileri ve podcast’ler gibi birçok biçimde gelir. İçerik yazarları, tüm bu medya biçimlerinin arkasındaki yaratıcı beyinlerdir. İşletmelerin markasıyla ilişkilendirilebilecek, SEO’nun en iyi uygulamalarını karşılayan ve hedef kitlelerine hitap eden içerik oluştururlar.

5. Performans Pazarlama Uzmanı

Performans pazarlama uzmanları, ihtiyaç duyduğunuz anda sizi bulan hedefli reklamların arkasındaki profesyonellerdir. Reklamları oluşturma ve mükemmel hedef kitleye hedefleme konusunda akıllı kararlar almak ve bu süreçte bütçeyi aşmamak için verileri kullanırlar. Bulmacanın kesinlikle büyük bir parçası olmalarına rağmen, dijital reklamlar sosyal medya ile sınırlı değildir. Müzik akışı yaparken, YouTube videoları izlerken veya bir konu hakkında daha fazla bilgi ararken de bu dijital pazarlamacıların çalışmalarıyla karşılaşabilirsiniz.

Özetle diyebiliriz ki, dijital pazarlama geniş bir disiplindir. Dijital pazarlamayı stratejinize parça parça entegre etmeniz gerekir. Reklam bütçeniz yetersizse içerik yazarak, SEO ve sosyal medya ile başlayabilirsiniz. Hızlı sonuçlar arıyorsanız ve büyük miktarda para harcamaya hazırsanız, dijital reklamcılık ilk başvuracağınız kanaldır. Zaten ürün ve hizmetleriniz için dijital pazarlama strarejileri uyguluyorsanız mevcut stratejinizi nasıl geliştirebileceğinizi öğrenin. Unutmayın aslında her şey gereksinimlerinize, kaynak havuzunuza ve bütçenize bağlıdır.