El işi ürünler yapıyor ve bunları satmakla mı ilgileniyorsunuz? İster kendi web sitenizde ister Etsy gibi sitelerde el yapımı ürünlerinizi satmayı planlıyor olun, karşılaşabileceğiniz birçok zorluk vardır. Bu zorluklardan en önemlisi ürünlerinizi hedef kitlenizin önüne çıkarmaktır.

Peki el işi ürünlerinizi potansiyel müşterilerinizin önüne çıkarmak için bunları nerede satmanız gerekir?

Bugün bu yazıda bu sorunun cevabına odaklanacağız.

Haydi başlayalım!

El İşi Ürünlerinizi Nerede Satabilirsiniz?

El işi ürünlerinizi satabileceğiniz platformlara aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz:

1. Hepsiburada, N11, Amazon Türkiye, Gittigidiyor, Çiçeksepeti, Trendyol vb. Pazar Yerleri

Hepsiburada, N11, Amazon Türkiye, Gittigidiyor, Çiçeksepeti, Trendyol vb. pazar yerleri el iş ya da el yapımı ürünlerinizi satmanız için de en önemli satış platformlarındandır.

Pazar yerlerinde bir hesap oluşturmak, ürünlerinizi listelemenize ve daha çok müşterilerinin sizi bulmasına yardımcı olur.

Özellikle Hepsiburada’nın kadınların ekonomiye katılımını destekleyen Girişimci Kadınlara Teknoloji Gücü programı, kadınlara sunulan ek avantajlarla, ilave hiçbir yatırım yapmalarına gerek kalmadan dijital ekonomiye katılmalarını sağlıyor. “Hepsi Tasarım’ ve ‘Hepsi El Emeği'” etiketleriyle girişimci kadınların ürünleri öne çıkaran Hepsiburada, girişimci kadın ürünlerine ana sayfada ‘Günün Fırsatları’ alanında görünürlük sağlıyor.

2. Etsy

Etsy, el iş her şey için bir numaralı satış platformudur. El yapımı ürünler satıyorsanız, muhtemelen Etsy’nin farkındasınızdır.

Bir Etsy hesabı oluşturmak, ürünlerinizi listelemenize ve bir müşteri sizi seçtiğinde ürünler için ödeme yapan alışveriş sepetini yönetmenize izin verir.

Bir Etsy mağazasına sahip olduğunuzda, Etsy’de satış yapmakla ilgili ücretleri ve hatta bir satın alma işlemi yapıldıktan sonra paranızı çekmek için Paypal ücretlerini hesaplamanız gerekir. Ürünlerinizi listelemeden önce, çabanızı değecek kadar para kazanacağınızdan emin olmak için bu ücretleri hesapladığınızdan emin olun.

Etsy’deki ürünlerinizin daha fazla kişi tarafından görülmesini sağlamak için bağlantılarınızı Pinterest, Instagram ve Facebook gibi sosyal medya ağlarında paylaşın.

3. Amazon

Amazon kısa süre önce Amazon Handmade programını başlattı. Bu, el yapımı ürünlerinizin Amazon’da satabileceğiniz anlamına geliyor.

Bu noktada mevcut kategoriler; takı, çanta ve aksesuarlar, güzellik ve bakım ürünleri, kırtasiye ve parti malzemeleri, oyuncak, evcil hayvan malzemeleri, giyim ve ayakkabılardır.

Satıcıysanız, Amazon Handmade‘ye kaydolduğunuzda dünya çapında 250 milyondan fazla müşteriye erişebilir, Amazon’un telefon ve e-posta desteğiyle hızlı ve kolay yardım alabilirsiniz. Site, pazarlama, indirimli nakliye, ödeme işlemleri ve sahtekarlıktan korunma için sizden %15 yönlendirme ücreti alacaktır.

4. Facebook El İşi Ürün Grupları

Bu Facebook grupları, el işi ürünler yapan insanların ürünlerini tanıtmalarına yardımcı olmak için oluşturulmuştur ve katılabileceğiniz çok sayıda grup vardır. Bazıları sadece fikirlerini paylaşmak için oradayken, bazıları ise bu grupları bir pazar yeri olarak kullanır.

5. Artfire

Artfire, dünyanın her yerinden insanların satın almak, satmak ve etkileşim kurmak için bir araya geldiği çevrimiçi bir pazar yeri ve zanaat topluluğudur. Artfire, el işi ürün, eski eşya ve el işi malzemeleri listeler.

Artfire, 2008’de kurulmuştur, bu yüzden el yapımı ürünler için eski çevrimiçi pazar yerlerinden biridir.

6. Shopify

El yapımı ürünleri satmak için bir başka harika çevrimiçi seçenek de Shopify’dır. Shopify çok düşük bir ücret karşılığında kendi çevrimiçi mağazanızı oluşturabilmenize olanak tanır. 

7. iCraft

Kendi hayal gücünüzü kullanarak ürünler yaratıyorsanız, iCraft onları satmanız için harika bir yerdir. Bu site, orijinal, el yapımı ürünler satmak içindir. Eski ürünler, ticari ürünler ve yiyecekler için kullanılmaz.

8. Instagram, Pinterest vb. Sosyal Medya Ağları

Sosyal medya, el işi ürünleri çevrimiçi pazarlamanın ve satmanın en büyük ve en başarılı yoludur. Çalışmalarınızın fotoğraflarını paylaşmanız, video yayınlayarak müşterilerin perde arkasına göz atmasına izin vermeniz ve potansiyel müşterilerle bağlantı kurmanız için size bir çok yol sunar.

Facebook, Instagram ve Pinterest gibi platformlar zaten popüler satış kanallarıdır. Üçü de, doğrudan satışları destekler. Böylece bir çevrimiçi mağaza açmadan önce çevrimiçi ev yapımı ürünler satmaya başlayabilirsiniz.

9. Blog

Blog oluşturmak, ürün grubunuzu pazarlamanın en iyi yollarından biridir. Mağazanızı pazarlamak için tercih ettiğiniz yöntem yazmak değilse video blogları harika bir alternatiftir. İdeal olarak, ikisinin bir kombinasyonu kullanılmalıdır.

Blog yazmak size aşağıdaki konularda yardımcı olabilir:

  • SEO’ya katkıda bulunur ve ürünlerinizin arama motoru sonuç sayfalarında üst sıralarda çıkmasını kolaylaştırır.
  • Çevrimiçi mağazanıza trafik çeker.
  • “Her Kıyafet İçin Doğru Kolyeyi Seçmek” gibi konulara odaklanan bloglar, tavsiyenize güvendikleri için insanları sizden satın almaya teşvik eder.
  • Belirli etkinliklere odaklanan gönderilerle mevsimsel alışveriş trendlerinden yararlanabilirsiniz.

Sürekli blog yazmak, müşterilerinizin bir dahaki sefere el yapımı ürünler satın almaları gerektiğinde mağazanızı hatırlamalarına yardımcı olur.

El İşi Ürünlerinizi Satmadan Önce Odaklanmanız Gerekenler Nelerdir?

El işi ürünlerinizi satmaya başlamadan önce odaklanmanız gerekenleri aşağıdaki listeden bulabilirsiniz:

1. Tutarlı olun

El yapımı ürünler üretiyorsanız, tutarlılık zor olabilir. Bir ürünü pazarlamadan önce paketleme ve nakliye dahil tüm olası karışıklıkları çözmeniz önemlidir. Ambalajınız ürününüzü tamamlamalı ve yeterince dayanıklı olmalıdır.

2. Çeşitlilik sunun

Ürününüzü mümkün olduğunca çok kişinin önüne çıkarın ve size özel ürün yelpazeniz dahilinde çeşitli seçenekler sunun.

3. Yerel olarak satın

Ürününüzü seven kişiler için yerel etkinliklerde satış yapan bir ekip oluşturun.

4. SEO’ya odaklanın

Arama motoru optimizasyonu teknik bilgi gerektirse de, satış yapmanız için gereklidir. Ürünlerinizle ilgili ne kadar çok kaliteli içeriğiniz olursa, o kadar çok dizine eklenirsiniz ve trafiğinizi artırırsınız.

5. Harika fotoğraflar çekin

Fotoğraflar, müşterilerin ürün için sahip olacağı beklentiyi belirler. Bu beklentiyi belirlemek ve ardından onu karşılamak önemlidir. Bir fotoğraf bin kelimeye bedeldir.

6. Tutkulu olun

Gerçekten benzersiz bir ürününüz olduğuna inanın. Sonra ürünlerinizi insanlara duyurmaya başlayın.

7. Müşteri e-posta’larını toplayın

Alıcıya başka bir zamanda nasıl daha fazla bilgi edinebileceği veya bir arkadaşa tavsiye etmek istiyorlarsa bunu nasıl yapabileceği hakkında bilgi verdiğinizden emin olun. Yeni ürünler çıktıkça müşterilerinize e-posta gönderin.

8. Problem çözün

El yapımı ürünler satarken müşterileriniz için çözmeye çalıştığınız sorun konusunda son derece tutkulu olun. Bu, ürününüzün veya hizmetinizin güvenilirliğine katkıda bulunur ve potansiyel bir müşteriyi kişisel düzeyde tatmin eder.

9. Müşterinizi tanıyın

Ne sattığınızı bilin; müşterinizin kim olduğu ve bu müşteri için bir ihtiyacı nasıl karşılayacağınıza odaklanın. Bunu en yüksek standartlarla yapın. Pazara sunduğunuz şey için bir tutku duyun.

10. Ürün açıklamalarına odaklanın

El işi ürünler satarken tüm doğru ürün anahtar kelimelerini içeren uzun bir ürün açıklaması ekleyin. Ayrıntılı bir açıklama, müşterilerinizin ürüne daha fazla güvenmesine izin verir. Ürün anahtar kelimelerine sahip olmak, sitenin dahili aramalarında görünmesini sağlar ve SEO’ya yardımcı olur. Bütün bunlar daha yüksek satışlar yapmanızı sağlar.

11. Gayretli olun

Yeni başlayan herhangi bir işletme için rekabet etmek zordur. Kararlılık ve iradeye sahipseniz, başaracağınızı asla aklınızdan çıkarmayın.

12. Harika ambalajlara sahip olun

Ambalaj önemlidir. Müşteriden ürününüz için ödeme yapmasını bekliyorsanız, ambalaja ve nakliyeye daha fazla özen gösterin.

13. Sosyal medyayı kullanın

Sosyal medya takipçilerinizle etkileşim kurmanın yollarını bulun. Onlardan örnek ürünlerinizle ilgili geri bildirimler isteyin. Neyi severler / sevmezler bunu öğrenin? Sosyal medyanızı düzenli olarak güncellemeyi, alakalı ve ilginç tutmayı unutmayın.

14. E-posta gönderin

Müşterilerinizin e-posta’larını toplamak, ilişki kurmak için son derece önemlidir. Listenize düzenli olarak ilgili içeriklerle e-posta ile gönderin. 

15. Google Ads kullanın

El işi ürünler satmak için Google reklamcılığını kullanın. Bu şekilde satmaya çalıştığınız bölgeyi belirleyebilir ve harcamalarınızı sınırlandırabilirsiniz.

16. Farklı fotoğraflar çekin

Ürünlerinizi arama motorlarına hitap edecek şekilde tanımlamak ve konumlandırmak için elinizden gelenin en iyisini yapın.

17. Sınırlı miktarlar sunun

Başlangıç olarak, sınırlı bir ürün grubu oluşturun (bir niş oluşturun) ve ürünlerinizin sunumuna ve markalamasına odaklanın. Yaptığınız veya yaptırdığınız el işi ürünlerin kalitesinden asla ödün vermeyin.

18. Hedef kitlenizi belirleyin

Bu ürüne gerçekten ihtiyaç duyan kişileri bulun ve ürünlerinizi tüm dünyayı sevdirmeye çalışmayın. 

19. Ürününüzü öne çıkarın

Marka bilinci oluşturma ve pazarlamayı kullanarak ürününüzün öne çıkmasını sağlayın. Ürününüz için bir marka geliştirirseniz, bu, insanların bir rakibe karşı ürününüz için aşinalık ve marka tanınırlığı kazanmasına yardımcı olacaktır.

20. Pazarlama araçlarını kullanın

Hedef kitlenizi büyütmek için pazarlama araçlarını, tabelaları / bildirileri / web sitesini ve sosyal medyayı kullanmanın.

El işi ürünler ile ilgili pazarda başarılı olmak için doğru ürün platformunu seçmek, etkili tanıtım stratejileri oluşturmak, yüksek kaliteli görüntüleri entegre etmek vb. birkaç özel iş stratejisinden yararlanma becerinize dayanır. Çevrimiçi satıcılar, bağımsız bir mağaza sahibi olarak iyi satış yapmak için bu stratejik faktörlere odaklanmalıdır.

Yukarıda sizinle el işi ürünlerinizi nasıl satacağınızı ve satmadan önce nelere dikkat etmeniz gerektiğini paylaştık. Siz yaptığınız el işi ürünleri bir platformda satıyor musunuz? Farklı platformlar kullanıyorsanız, yorum bölümünde bize yazın. İçeriğimizi geliştirmek için deneyimlerinizi ve önerilerinizi paylaşmayı unutmayın.