IMAP’ın Tarihçesi

IMAP, internet üzerinden elektronik posta gönderilmesini sağlayan bir protokoldür. 1994 yılından bu yana en yaygın olarak günümüzde IMAP4 versiyonu kullanılmaktadır. İnternete bağlı kalmadan Microsoft Outlook ya da Thunderbird gibi bir programla postalara erişim kolaylığı sağlamaktadır. Yakın zamanda teknolojik gelişmelerde en ön sıralarda yer alan akıllı telefonların rolü IMAP kullanımını daha da tercih edilebilir kılmıştır.

IMAP ve POP Arasındaki Farklar

Sağladığı ve bu yönüyle IMAP’ı POP’tan ayıran en büyük kolaylık çift yönlü iletişim sunmasıdır. POP protokolü gelen postaların yalnızca ilgili istemciye kaydedilip oradan kontrolüne olanak sağlarken, IMAP birden fazla istemciye kaydolarak çok sayıda platform üzerinden eş zamanlı kontrol fırsatı verir. Çünkü bu protokolde, size gelen ve sizin gönderdiğiniz tüm e-postaların aynı zamanda sunucu üzerinde de kopyalanır. Örneğin web tarayıcınız ile oturum açtığınızı düşünelim. Herhangi bir mail klasöründe yaptığınız işlemi, hem tarayıcınızda, hem maillerinizi kontrol ettiğiniz mobil ve tüm senkronize cihazlarda aynı anda görüntüleyebilirsiniz. Bu noktada sağlanan en büyük fayda, maillerin kaybolması ya da silinmesi gibi durumlarda sunucuda kalan kopya ile herhangi bir veri ve bilgi kaybı yaşanmamasıdır.

IMAP Kurulumu İçin Gerekli Portlar

IMAP kurulumu yapılırken bağlantı tipine göre port seçimi yapılır. Bu portlar 143 ve 993 numaralı portlardır. Kısaca bunlardan bahsedecek olursak;

143 numaralı port: Bu port, IMAP için varsayılan port numarasıdır ve herhangi bir güvenlik seçeneği gerektirmez. Kurulum aşamasında güvenlik seçeneğini “yok” olarak işaretlemek gerekmektedir.

993 numaralı port: Bu port ise IMAP bağlantısını şifreleme ile kullanmak isteyenler için uygun bir tercihtir. Kurulum aşamasında bağlantı türünün “SSL” olarak seçilmesi gerekmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken, bu bağlantı türünü sunucunun desteklemesi ve port numarasının sunucu üzerinde ‘’açık’’ olmasıdır.

Gerek kullanım kolaylığı gerekse de daha profesyonel bir e-posta alışverişi için POP yerine IMAP protokolünü seçmenizi tavsiye ederiz.