Üniversiteden mezun olduktan sonra iş aramak, yeni bir işe başvurmak çoğu insanın en büyük hayallerinden biri oluyor. Bunu gerçekleştirmek için eğitim almak ve sonrasında iş başvurusunda bulunmak için etkileyici ve başarılı bir şekilde hazırlanmış CV gerekiyor. CV, yani özgeçmiş, iş başvurularının olmazsa olmazı. Gerek dijital alanda gerek fiziksel iş başvurularında bu özgeçmişlere ihtiyacımız oluyor. Biz de bu yazımızda sizler için CV ile ilgili merak ettiğiniz tüm detayları araştırdık.

CV Nedir?

CV, iş başvurusunda bulunan adayların eğitim durumlarını, iş tecrübelerini, yetkin oldukları alanları anlattığı bir özgeçmiştir. İşe alınmak isteyen adaylar CV hazırlayarak iş başvurusunda bulunur. CV’de eğitim bilgisi, akademik eğitimler ve iletişim bilgileri yer alır. İş verenler CV’de yer alan bilgilere göre işe alacakları kişiyi belirlerler. Bu sebeple de CV büyük önem taşır. Karşı tarafı ikna etmek ve işe alınmak için etkileyici bir CV hazırlamak gerekir. 

CV, bazen bir özgeçmişten çok daha fazlasıdır. Çünkü bu yolla bir nevi kendinizi ifade etmiş ve reklamınızı yapmış olursunuz. Özgeçmişin içeriğinde doğum tarihiniz, hobileriniz, iş tecrübeleriniz, deneyimler, referanslar bulunur. Bu bilgileri doğru bir şekilde yazmak, kendinizi iyi ifade etmek anlamını da taşır. Etkileyici bir CV birçok şirketin, iş yerinin ve iş verenin dikkatini çeker. Bu sebeple de CV hazırlanırken birçok detaya dikkat edilmelidir.

CV Nasıl Hazırlanır?

 • CV birçok soruyu yanıtlayan yazılı bir metindir. Bu soruların başında da tabi ki kişisel bilgiler gelir. İlk olarak kişisel bilgilerinizi yazmalısınız. Adınız, soyadınız, fotoğrafınız, doğum yeriniz, doğum tarihiniz, cinsiyetiniz, medeni haliniz, eğer varsa askerlik durumunuz, ehliyet durumunuz CV’nin ilk bölümlerinde yer almalıdır.
 • Daha sonrasında ise iletişim bilgilerinizi yazmalısınız. Bunlar ev ya da cep telefonu, adres, mail adresi ve size ulaşılamaması durumunda gerekecek olan bir yakınınızın herhangi bir iletişim bilgisidir.
 • İletişim bilgilerinizi de eksiksiz bir biçimde girdikten sonra eğitim gördüğünüz okulları,varsa eğitiminizin devam ettiği okulların bilgisini girmelisiniz.
 • Bir diğer bölümde ise geçmiş iş tecrübeleriniz ile ilgili bilgileri aktarmanız gerekiyor. Stajlarınız, bağımsız olarak yaptığınız işler, daha önce çalıştığınız iş yerleri burada yer almalıdır.
 • En son kısımda ise referanslar bölümü yer alır. Bu bölümde de bu iş için sizi önerecek kişilerin adı, soyadı ve iletişim bilgileri yer almalıdır. Bu kişiler daha önce çalıştığınız iş yerlerindeki arkadaşlarınız ya da üstleriniz, eğitim gördüğünüz kişiler olabilir.
 • CV’nizde muhakkak kendinizi tanıttığınız bir alan olmalıdır. Bu alanı özet olarak düşünebilirsiniz. Bu bölümde yetkin olduğunuz alanları, özel hobilerinizi ve yeteneklerinizi iyi bir şekilde ifade etmelisiniz. İş ile ilgili düşüncelerinizi de belirtmeniz sizin açınızdan olumlu olacaktır.

Etkili CV Nasıl Hazırlanır?

 • Etkili bir CV hazırlamak için ilk olarak doğru bilgiler vermenizi öneririz. Doğru olmayan bilgileri CV’nize yazmak sizin için hiç olumlu sonuçlar doğurmayacaktır.
 • CV’de kullanacağınız fotoğraf da büyük önem taşır. Fotoğrafın net olması çok önemlidir. Bunun yanı sıra iyi bir açıdan çekilmiş vesikalık fotoğrafınız olması gerekir. Fotoğrafta düzenli ve temiz bir görüntünün olması gerekir.
 • Hangi pozisyonda çalışmak istiyorsanız o pozisyonla ilgili iş tecrübelerinizi muhakkak aktarmalısınız. İş tecrübelerinizi en son çalıştığınız yerden ilk çalıştığınız yere doğru kronolojik bir sırayla yazmalısınız.
 • Geçmiş iş tecrübelerinden bahsederken kronolojik sıraya ve tarihlerin birbiriyle çakışmamasına özen gösterin.
 • Başvuru yaptığınız alan ile ilgili aldığınız eğitimlerden, kurslardan ve sertifikalardan bahsetmeyi ihmal etmeyin.
 • Eğitim bilgilerinizi de en son mezun olduğunuz okuldan ilk okuduğunuz okula doğru kronolojik bir sırayla yazmalısınız.
 • Referansınız olacak kişileri CV’nize yazarken karşı taraftan izin almayı ihmal etmemelisiniz.
 • Eğer akademik bir başarınız varsa (Onur Belgesi, okul ya da bölüm birinciliği gibi) bu bilgiden de muhakkak bahsedin.
 • CV’nizin çok uzun olmamasına dikkat edin. CV’lerin incelenme süresi 1 ile 3 dakika arasında değişiyor. Bu bilgiyi değerlendirerek uygun uzunlukta bir CV hazırlayın.
 • Gereksiz bilgileri eklemeniz özgeçmişinizi olumsuz etkileyecektir. Bu sebeple çok ayrıntılı ve gereksiz bilgilerden uzak durun.
 • İmla kurallarına özen gösterin.
 • Yazı biçimi olarak Times New Roman ya da Arial kullanmaya özen gösterin. Yazılarınız 12 punto büyüklüğünde olmalıdır.
 • Kelime ve cümlelerin altını çizmeyin.

Ücretsiz CV Hazırlayabileceğiniz 12 Site

CV ile ilgili gereken tüm detayları öğrendik. Şimdi gelin etkili bir CV hazırlamanıza yardımcı olacak ücretsiz 12 siteyi inceleyelim.

Kariyer.net

Türkiye’nin en çok bilinen iş bulma sitelerinden biri olan kariyer.net ile CV hazırlayabilirsiniz. Bu web sitesinde iş fırsatlarının yanı sıra CV hazırlama şansınız da bulunuyor. Siteye üye olarak CV’nizi hazırlayabilir ve aynı anda dilediğiniz şirketlere öz geçmişinizi de gönderebilirsiniz. Burada sabit ve klasik CV şablonları bulunuyor. 

Secretcv

İş bulma sitelerinden bir başkası olan Secretcv de size CV hazırlama şansı sunuyor. Burada da yapmanız gereken tek şey web sitesine tamamen ücretsiz bir şekilde üye olmak oluyor. Üyelik işleminizi gerçekleştirdikten sonra donanımlı bir CV hazırlayabilirsiniz. 

Toplatent

Kusursuz bir CV hazırlamak istiyorsanız Toplatent tam da size göre olacaktır. Bu web sitesini kullanarak dilediğiniz şablonlardan birini seçebilir ve CV oluşturabilirsiniz. Bu web sitesi tamamen ücretsiz bir biçimde hizmet veriyor. 

Visual CV 

Profesyonel CV hazırlama denince akıllara gelen web sitelerinden bir diğeri de Visual CV oluyor. Bu web sitesi ücretsiz sürümüyle 3 adet hazır CV şablonu sunuyor. Etkileyici ve kusursuz bu CV’leri pdf formatında indirmeniz de mümkün oluyor.

CVlogin

Türk girişimcilerin geliştirip kullanıma sunduğu CVlogin de tamamen ücretsiz bir şekilde hizmet veriyor. Türkçe olması sebebiyle de çok kolay bir arayüze sahip olan bu web sitesi ile CV hazırlayabilir, CVleri pdf formatında indirebilirsiniz. 

Resume.com

Birbirinden farklı onlarca şablona sahip olan Resume.com da en çok tercih ediln CV hazırlama sitelerinden biri oluyor. Bu uygulama kolay arayüzü sebebiyle de çok seviliyor. Bilgilerinizi girdikten sonra çok kolay bir şekilde CV hazırlayabilir ve bu CVleri 4 farklı formatta indirebilirsiniz.

Resume Help

Kullanışlı ve ücretsiz CV hazırlama sitelerinden bir diğeri de Resume Help oluyor. Burada da CVlerinizi kolay bir şekilde hazırlayıp tek bir tanesini pdf formatında indirebilirsiniz.

Canva

Hayatımızın hemen her alanında kurtarıcısı olan Canva ile CV de hazırlamanız mümkün oluyor. Hem de tamamen ücretsiz bir şekilde. Yaratıcılık açısından rakiplerinin önüne geçen Canva sayesinde son derece kaliteli CVler hazırlayabilirsiniz.

Standard Resume

Basit, sade ve anlaşılır bir CV hazırlamak istiyorsanız Standard Resume size yardımcı olacaktır. Çok detaylı bir CV hazırlamanız mümkün olmaz fakat son derece sade bir CV için işinize yarayacaktır.

Enhancv

Başvuracağınız iş bölümüne uygun CV şablonları sunma özelliğine sahip olan Enhancv ile son derece kaliteli CVler hazırlayabilirsiniz. Hazırladığınız bu CVleri tamamen ücretsiz bir şekilde pdf formatında indirebilirsiniz.

Cake Resume

Üye olarak CV hazırlayabileceğiniz bir site olan Cake Resume ile ücretsiz bir şekilde CV hazırlayabilirsiniz. Fakat hazırladığınız CVlerden yalnızca birini pdf formatında indirme hakkına sahip olacağınızı da hatırlatalım

Resume Genius

CV hazırlama sitelerinden bir diğeri de Resume Genius oluyor. Bu web sitesi de kolay bir arayüze sahip ve dilediğiniz şekilde CV hazırlamanıza olanak tanıyor. Burada da yalnızca bir adet CV indirme hakkına sahip oluyorsunuz. 

CV’nizde Kişisel Web Siteniz Yer Alıyor Mu?

CV, iş dünyasına bilgi, birikim ve eğitimlerimizi aktardığımız bir alandır. CV’nizde yer alan kişisel web siteniz de size olumlu geri dönüşler yapılması için önemli bir adımdır. Çünkü kişisel web sitenizde çalışmalarınıza, başarılarınıza yer verirsiniz ve bu web sitesi kurumsal kimliğinizi arttırır. Böylelikle iş verenler için bir adım öne geçmiş olursunuz. Kişisel web siteniz, sizin ile ilgili en doğru bilgilerin bulunduğu alandır. Kişisel imajınızı oluşturmanıza da büyük katkı sağlar. Kişisel web sitenizi  kurmak da oldukça kolay. Niobe Hosting’in hizmetlerinden yararlanarak kişisel web sitenizi dakikalar içinde kurabilirsiniz. Niobe Hosting’in Hazır Web Sitesi Kurma hizmeti sayesinde kişisel web sitenizi oluşturabilirsiniz.