Teknolojinin gün geçtikçe geliştiği bir dönemde yaşıyoruz. Bu durum da hayatımıza birçok kolaylık kazandırıyor. Fakat bu kolaylıkların yanı sıra bazı olumsuz durumlar da karşımıza çıkıyor. Bunlardan biri de hiç şüphesiz ki virüsler yani zararlı yazılımlar oluyor. Bilgisayarlarımızı ve işletim sistemlerimizi tehdit eden virüsler çok tehlikeli fakat bu virüslerden kurtulmanın birçok yolu da bulunuyor. Bunların en önemlisi hiç şüphesiz antivirüs programları oluyor. Biz de bu yazımıda sizler için ücretsiz ve en iyi antivirüs programlarını inceledik. 

Virüs Nedir?

Bilgisayarların ağlar aracılığı ile iletişime geçtiği günden bu yana virüs kelimesini duyuyoruz. Peki nedir bu virüs? Virüs, kullanıcının izni olmadan bilgisayarın çalışma sistemini değiştiren, sinsice bilgisayara yerleşip kendini saklayan bir bilgisayar programıdır. Kötü amaçlı yazılımlara verilen bir isim olan virüsler, bilgisayarı tehdit ederler. Bilgisayarlarda yer alan dosyaları silebilir, verileri bozabilir, gerekli bilgileri yok edebilir. Virüslerin ana çalışma prensibi bilgisayara zarar vermektir. Bu durum bilgi hırsızlığına kadar gidebilir. Siber saldırıların bir kısmı da bu virüsler aracılığıyla gerçekleştirilir. Siber saldırıların da en büyük amacı ve çalmak ya da verileri yok etmektir. Bu sebeple siber saldırılara karşı güvenlik önlemi almak için virüslerden de korunmak gerekir. Bu virüslerden korunmanın en güvenli yolu da antivirüs programlarıdır.

Kişisel Güvenlik ve Siber Saldırılardan Korunma Neden Önemlidir?

Günümüz teknoloji çağında saldırıların azımsanmayacak kadar büyük bir kısmı internet ortamında gerçekleşiyor. Hacker olarak adlandırılan dolandırıcılar, sistemlere giriş yaparak kişileri ya da kurumları büyük zararlara uğratıyorlar. 1999 yılında NASA’ya siber saldırı düzenleyen bir genç, NASA’yı 41 bin dolarlık bir zarara uğrattı. Japonya’nın elektronik devlerinden biri olan Sony ise 2011 yılında bir siber saldırı ile uzun süre gündemde kaldı. Playstation’un bütün güvenlik servislerini çökerten hackerlar şirketi büyük zarara uğrattı. Bu saldırıda 100 milyondan fazla kişinin bilgilerine erişildi. 2015 yılında ise Ukrayna’da bir elektrik şebekesine siber saldırı düzenlendi ve bu saldırı 225 bin kişinin saatlerce elektriksiz kalmasına sebep oldu. 

En bilinen siber saldırı ise 1999 yılında gerçekleşti. Bu saldırıda e-mail yoluyla yayılan Melissa virüsü, Microsoft firmasını tam 80 milyon dolarlık bir zarara uğrattı. 

Antivirüs Programı Nedir? Ne İşe Yarar?

Antivirüs programı, kötü amaçlı yazılımları tespit eder, daha sonra engeller ya da ortadan kaldırır. Kısaca anlatacak olursak antivirüs yazılımları bilgisayarınızı virüslere karşı korur. Her gün binlerce kötü amaçlı yazılımın üretildiği bir zaman diliminde antivirüs programları en büyük ihtiyaçlardan biridir. Bu programlar ilk olarak virüsleri tespit eder. Bu virüsler kendilerini ne kadar iyi gizleseler de iyi bir antivirüs programı onları hemen bulabilir. Daha sonra ise bu kötü amaçlı yazılımlar antivirüs programı tarafından karantina altına alınır. En son aşamada ise bu yazılımlar yok edilir ve bilgisayar her türlü tehlikeye karşı koruma altına alınmış olur. Siz de siber saldırıların bu kadar arttığı bu günlerde iyi bir antivirüs programı seçerek kendinizi koruma altına alabilirsiniz. Şimdi gelin en iyi antivirüs programlarını inceleyelim.

En İyi Ücretsiz Antivirüs Programları

 • Kaspersky Free Antivirüs
 • Avast Free Antivirüs
 • Bitdefender Antivirüs
 • Microsoft Windows Defender
 • AVG Antivirüs Free
 • Avira Free Antivirüs
 • Malwarebytes Anti-Malware
 • Panda Free Antivirüs
 • TotalAV
 • Norton 360
 • Trendmicro
 • ESET

Kaspersky Free Antivirüs

Kaspersky ücretsiz antivirüs programları arasından en popüler olanlardan biri oluyor. Son derece hızlı ve güçlü bir şekilde tarama yapan bu program, etkili sistemi ile dikkatleri üzerine çekiyor. Sizi kötü amaçlı yazılımlardan koruyan bu programın ekstra özelliklerinden faydalanmak için premium üye olmanız gerekiyor. Fakat premium üye olmadan da birçok faydasını görebilirsiniz. Amaçlarınıza ulaşmanıza yardımcı olacaktır. İlk zamanlarda kullanırken zorluk çekeceğiniz fakat sonrasında alıştığınız bu program, bilgisayarınızı virüslerden etkili bir biçimde koruyacaktır. Kaspersky, VPN, parola yöneticisi sanal klavye, veri ihlali izleme gibi özellikleri de size sunuyor. Ücretli versiyonu ise yıllık 355 TL olarak biliniyor.

Avast Free Antivirüs

Bir antivirüs programına göre son derece zengin özelliklere sahip olan Avast Free Antivirüs, ücretsiz ve sorunsuz bir hizmet veriyor. Bu programda da parola yöneticisi ve VPN özellikleri bulunuyor.İnternet tarayıcılarına özel bir biçimde tarama yapma özelliğine de sahip olan bu programı dilediğiniz gibi kişiselleştirebilirsiniz. Bu programın diğer programlardan en büyük farkı ise birçok özelliğinin tamamen ücretsiz olması olarak biliniyor.

Bitdefender Antivirüs

Antivirüs denince akla gelen ilk programlardan biri de Bitdefender Antivirüs. Kötü amaçlı yazılımlara karşı son derece güvenli bir tarama ve koruma hizmeti veriyor. Kullanıcı dostu kolay arayüzü sayesinde çok kolay bir şekilde kullanabilirsiniz. Bitdefender, ek bir özellik vermiyor fakat amacınız yalnızca iyi bit virüs koruması ise bu programı gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Bu program, düşük seviyeli sistemlerde bile çok kolay bir şekilde çalışabiliyor. Bitdefender 500 milyonu aşkın kişi tarafından kullanılıyor. Yıllık 466 TL ücreti bulunuyor.

Microsoft Windows Defender

Windows işletim sisteminin içinde dahili bir bçimde yer alan Microsoft Windows Defender, ön yüklü bir şekilde size geliyor. Bu program da tamamen ücretsiz bir şekilde hizmet veriyor. Düşük seviye sistemlerde dahi son derece güçlü bir koruma sağlıyor ve ebeveyn koruması, VPN gibi birçok gelişmiş özelliği de bünyesinde barındırıyor. Bu program, kötü amaçlı yazılımlara karşı son derece kuvvetli bir koruma sağlayarak listede yer almaya hak kazanıyor.

AVG Antivirüs Free

Düşük seviye sistemlerde çok iyi çalışan bir başka antivirüs programı olan AVG Antivirüs Free de tamamen ücretsiz bir şekilde hizmet veriyor. Diğer programlara kıyasla çok daha özel bir tarama kabiliyetine sahip olması sebebiyle de dikkatleri üzerine çekiyor. Dosya ayıklama özelliği ile dilediğiniz dosyaları çok kolay bir şekilde ayıklamanızı sağlıyor. Hasarlı dosyaları da size sunuyor. AVG Antivirüs Free kolay bir arayüze sahip olması sebebiyle de kullanıcılarından tam not alıyor. 

Avira Free Antivirüs

Son derece tecrübeli bir şekilde hizmet sunan Avira Free Antivirüs, düşük ve orta seviye sistemlerde kolay bir şekilde çalışıyor. Bu program, tamamen güvenilir bir şekilde virüs taraması yapıyor ve tehlikeli gördüğü her dosyayı karantina altına alarak kusursuz bir koruma sağlıyor. Eğer ek özellik isterseniz bu programı satın almanız gerekiyor. Çünkü programın VPN, parola yöneticisi gibi özellikleri yalnızca premium paketler aracılığıyla sunuluyor. Avira, yıllık 35 dolarlık bir ücret karşılığında satın alınabilir.

Malwarebytes Anti-Malware

Tam anlamıyla bir antivirüs programı olmayan fakat son derece güçlü bir koruma sunan Malwarebytes Anti-Malware, zararlı yazılımların yüzde 90’lık bir kısmını çok hızlı bir şekilde yakalıyor ve yok ediyor. Bu program beraberinde birçok eklentiyi de getiriyor. Bu eklentiler reklam yazılımları, dolandırıcılık girişimlerine karşı da kusursuz bir koruma sağlıyor. Bu program sizin adınıza her şeyi yapıyor ve size de fazla bir iş kalmıyor. Bu programa premium üye olmak isterseniz yıllık 621 TL ödeme yapmanız gerekiyor.

Panda Free Antivirüs

Panda Free Antivirüs, hafif, kolay ve güvenilir bir koruma sağlıyor. Bu program, kişiselleştirilebilir bir arayüze de sahip olması sebebiyle çok seviliyor.  Ücretsiz modunda da VPN, parola yönetici gibi birçok özellik beraberinde geliyor. Tüm bunların yanı sıra bu programda bir oyun modu da bulunuyor. Bu mod sayesinde oyun oynarken gelen tüm bildirimler askıya alınıyor. Panda, fidye yazılımı koruması, kimlik avı koruması, ebeveyn denetimi gibi özellikleri premium üyelere özel sunuyor. Bu premium üyelik için yıllık 263 TL ödeme yapmak gerekiyor.

TotalAV

Birinci sınıf virüs algılama programlarından biri olan TotalAV, üst kalite güvenlik önlemleri ile bu listede yer almaya hak kazanıyor. Eğer yalnızca virüs taraması yapacaksanız ve virüsleri yok edecekseniz TotalAV ücretsiz sürümü ile size yeterli gelecektir. Yüzde 99,6’lık bir virüs yok etme oranına sahip olan program, ek özelliklerinin birçoğunu premium üyelere özel olarak sunuyor. Bu programa yıllık 510 TL ödeme yaparak sahip olabilirsiniz.

Norton 360

Norton 360, antivirüs programları arasınde en iyilerden biri olarak kabul ediliyor. Norton, şu anda ücretsiz bir plan sunmuyor fakat dilerseniz bu programın size sunduğu 60 günlük deneme sürecini kullanabilirsiniz. Eğer memnun kalırsanız yıllık 69,99 TL karşılığında satın alabilirsiniz. Norton, 23 farklı dilde hizmet veren ve kolay arayüze sahip bir programdır. Dilediğiniz cihazlarda kullanabilmenize olanak tanır ve cihazların yavaşlamasını engeller. 

Eset

En iyi antivirüs programlarından bir diğeri de Eset oluyor. Hızlı ve hafif bir çalışma prensibi olan bu antivirüs programı, kolay kullanımı ile de en sevilen programlar arasında yer alıyor. Programın 30 günlük deneme sürümünde faydalanabilir ve bu programı beğenirseniz satın alabilirsiniz. 

Trendmicro

Sektörün uzmanları tarafından en iyilerden biri olarak kabul edilen Trendmicro, bilgisayarlar, tabletler ve cep telefonları için kusursuz bir koruma sağlıyor. Gelişmiş yapay zeka teknolojisinden faydalanan bu antivirüs programı, web tehditlerine karşı yüksek  koruma sağlıyor. Bu programın size en uygun paketini indirerek tam güvenlikli korumanızı sağlayabilirsiniz.