Fikirleriniz ne kadar heyecan verici olursa olsun, onları iletmek için kullanacağınız tipografinin de en az fikriniz kadar heyecan verici olması gerekir.

Örneğin, bir sunum hazırladığınızı düşünelim. Sunumda kullandığınız iyi bir font seçimi genellikle fark edilmeyebilir, fakat kötü bir font direkt göze çarpar. Tipografinin rolü tam olarak burada karşımıza çıkar.

Peki nedir bu tipografi?

Tipografi Nedir?

Yunanca “form” anlamına gelen “typos” ve “yazmak” anlamına gelen “graphein” sözcüklerinden türetilen tipografi, yazılı harfleri görsel olarak çekici ve okunaklı bir metin haline getirme sanatına denir.

Harfler ve rakamlar dahil olmak üzere sembollerin stiline, düzenine ve görünümüne uygulanır. Görevi; yazılı dili okunaklı, okunabilir ve çekici kılmaktır. 

Belirli duyguları ortaya çıkarmak ve belirli mesajları iletmek için kullanılan tipografi tasarımının temel unsurları font ve typeface’dir.

Tipografi Neden Önemlidir?

Tipografi, insanların web sitenizde, mobil uygulamanızda veya basılı medyanızda ilk gördüğü şeylerden biridir. Bu nedenle ilk izlenimin oluşmasında, genel bir atmosfer yaratılmasında ve bir mesajın iletilmesinde hayati bir rol oynar.

Hepsi bu kadar degil!

Doğru tipografi seçiminin, aşağıdakiler de dahil birçok önemli görevi vardır:

 • Güçlü bir görsel hiyerarşi oluşturmak.
 • Grafik dengesi sağlamak.
 • Genel tonu ayarlamak.
 • Bir tasarımın estetik ve hoş görünmesini sağlamak.
 • İnsanlarla iletişim kurmak.
 • Okunabilirliği optimize etmek.
 • Mükemmel bir kullanıcı deneyimi sağlamak.
 • Web sitesinin kişiliğini geliştirmek.
 • Marka bilinirliği oluşturmak.
 • Okuyucuların dikkatini çekmek.
 • Metin mesajını pekiştirmek.

Tipografi Terimleri Nelerdir?

Tipografi dünyasında yaygın olarak kullanılan tipografi terimlerinden birkaçı:

1. Typeface ve Font

Bu iki terim çoğu zaman birbirinin yerine kullanılabilir, ancak birbirlerinden farklıdır. 

Typeface, bir fontun kalın, normal, açık, italik vb. varyasyonlarını, belirtilen genişlik ve ağırlıkları ifade eder. Times New Roman Italic veya Garamond 12pt typeface’ye örnek verilebilir.

Font ise, bir yazı tipi ailesine verilen toplu isim olarak tanımlanabilir. Örneğin, Open Sans bir fonttur.

Dört font (yazı tipi stili) sınıflandırması vardır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

Sans Serif: Metinleri daha taze ve modern hale getirdiği için en çarpıcı başlık ve bölümler için uygundur. Sans serif stillerine sahip tasarımların net, temiz ve basit bir çekiciliği vardır.

Bu font, daha genç bir kitle ve daha sıradan bir markalaşmaya sahip markalar için uygundur. Örneğin, eBay, farklı renklerle temiz ve basit bir sans serif logosu kullanır.

Serif: Tasarımı göz yorgunluğuna neden olmadan okumanın akıcılığına yardımcı olduğu için kitaplar ve büyük hacimli basılı metinler için uygundur. Metinlere genellikle bir otorite, güven ve saygınlık havası katar. Bir serif yazı tipi ailesi kullanan markalar, genellikle ihtişama sahip olma eğilimindedir. Tipik olarak, bu markalar daha resmi markalaşma ile daha geleneksel bir sisteme de yönelir.

Script: Script yazı tipleri, daha yaratıcı markalaşmaya yönelik el yazısı stilleridir. Yaratıcı yeteneklerini sergilemek isteyen markalar, bu türle iyi çalışabilir. Bu tarzi görselliğe önem veren markalar için de uygundur.

Örneğin, Instagram’ın logosu, sade ve dik bir script logo tasarımına sahiptir.

Dingbat: Alfabenin harfleri yerine farklı sembollerden oluşan dekoratif yazı tipleridir. Daha eğlenceli markalaşmaya sahip markalar tarafından kullanılır. Sayısız dekoratif yazı tipi çeşidi vardır ve markalar, tipografi tasarımlarını bu şekilde benzersiz hale getirebilir. Guitar Hero’nun tipografi logo tasarımı bunun mükemmel bir örneğidir.

2. Kerning

Kerning, karakterler ve harfler arasında kalan boşluktur.

3. Leading

Her bir kelime satırı arasında gördüğümüz dikey boşluktur.

4. Espas

Kelimeler ve paragraflar arasında kalan boşluktur.

5. Tracking

Harf aralığı olarak da bilinen tracking, metin karakterleri arasında gördüğümüz boşluktur.

6. Line Length

Line length, metnin standart uzunluğudur.

7. Hierarchy

Hierarchy, okuyucunun metnin önemine göre başlıkları, alt başlıkları ve gövde türlerini fark etmesine rehberlik etmekle ilgilidir.

8. Size

Size, hiyerarşi değerini belirler ve boşluk, boyutlar ve renk kullanılarak yapılır.

9. Color

Metin rengi, bir metnin öne çıkmasına yardımcı olur. Bir marka mesajının tonunu iletir. Bir tasarımcı renklerin üç bileşenini dengeler: Değer, ton ve doygunluk.

10. Contrast

Contrast, tasarımcıların bir fikri veya mesajı vurgulamasına yardımcı olan bir başka önemli tipografi öğesidir. Metni anlamlı, dikkat çekici ve ilginç kılar.

Uygun Tipografi Nasıl Seçilir?

Herhangi bir projeniz (web, gazete, ilan, broşür, TV reklamları vb.) için uygun bir tipografi seçmeye çalışırken, aşağıdaki genel kuralları aklınızda bulundurun:

 • Yazı tipleri arasındaki farkı anlayın.
 • Uzunlamasına daha rahat okumaya izin verdikleri için gövde metin için serif ve sans serif yazı tiplerini kullanın. Ancak, bu kendini kanıtlamış yazı tipleri bazen pazarlama kampanyalarınıza, hedef kitlenize ve hatta markanıza uymayabilir. Örneğin, Times New Roman herkesin bildiği ve alışık olduğu her yerde bulunan bir yazı karakteri olsa da, ilgisizlik veya ucuzluk izlenimi vererek okuma deneyimini sıkıcı hale getirebilir. Şirketiniz lüks ürünler satıyorsa, Times New Roman her şeyi mahvedebilir. Bu nedenle, zaman içinde kanıtlanmış yazı tiplerinin bile hedef kitlenize hitap edip etmediğinden emin olun.
 • Yazı tiplerini eşleştirmek istiyorsanız, benzer x yüksekliğine, büyük harflere, küçük harflere ve biçimsel geometriye sahip yazı tiplerini seçin veya görsel olarak birbirini tamamlayan yazı tiplerini kullanın. Eşleştirme konusunda şüpheleriniz varsa, zaman içinde kanıtlanmış bir serif yazı tipi ve sans-serif yazı tipi çifti seçin. Alternatif olarak, yazı tiplerini etkili bir şekilde birleştirmeye yardımcı olan bazı çevrimiçi araçları kullanabilirsiniz.
 • Yalnızca başlıklar için komut dosyası kullanın ve yazı tiplerini görüntüleyin.
 • İnsanları etkilemek için zaten kendini kanıtlanmış olan seçenekleri kullanmayın. Bunun yerine bu aralar oldukça popüler olan animasyonlu veya renkli yazı tiplerini deneyin.
 • Tasarıma çeşitlilik katmak, etki bırakmak, uzun metinler için iyi bir okunabilirlik sağlamak ve hatta önemli ayrıntılara odaklanmak için asla üçten fazla yazı tipi kullanmayın.
 • Dekoratif yazı tiplerini minimumda tutun, gerektiğinde kullanmaya özen gösterin.

Ücretsiz Font İndirebileceğiniz En Popüler Platformlar

1. Dafont

Dafont, her projeniz için ücretsiz bir yazı tipi bulabileceğiniz internetteki en popüler arşivlerden biridir. Platformdaki bazı yazı tiplerini amatörler yapsa da, yine de birçok profesyonel seçenek vardır.

2. Google Fonts

Google Fonts, performanstan ödün vermeden projelerinizde kullanılabileceğiniz büyük bir ücretsiz yazı tipi koleksiyonudur. Tüm bu yazı tipleri, web için oldukça güvenlidir.

3. 1001Fonts

İsiminde her ne kadar 1001 geçse de, koleksiyonunda 1001 değil 10001 yazı tipi vardır.

4. Fontspace

Fontspace, TrueType ve OpenType formatlarında mevcut olan yaklaşık 40000 yazı tipine sahiptir.

5. FontSquirell

FontSquirell, tümü ticari projeler için mevcut olan, elle seçilmiş yüksek kaliteli yazı tiplerine sahiptir. Bazı klasik yazı tiplerinin yanı sıra benzersiz yazı tipleri de bulabileceğiniz bir platformdur.

Tipografi İle Yapılan Tasarım Örnekleri

Tipografinin, markanızın algısı ve mesajın verimli bir şekilde iletilmesi üzerinde büyük bir etkisi vardır. İyi yapıldığında okunabilirliği artırabilir, kullanıcı deneyimini iyileştirebilir, müşterilerle görsel iletişimi güçlendirebilir, mesajın anlamını güçlendirebilir ve hatta tasarımı çekici hale getirebilir.

1. Your Future

2. Kashoo

3. Marie Guillaumet

4. Zero

5. Amazee Labs