Instagram’a, YouTube’ye, Facebook’a alıştık ama uzun zamandır ortada TikTok diye bir uygulamanın adı geçiyor. Kimileri bu uygulamaya bayılırken, kimileri ise nefret ediyor. Tiktok’u bireysel olarak kullanıp kullanmamak tabii ki sizin elinizde. Fakat iş markalara gelince durum değişiyor. Çünkü Tiktok’ta ciddi bir potansiyel var ve bu yüzden Tiktok’un markanız için işe yarayıp yaramayacağını düşünüp taşınmanız gerekli.

Aylık 800 milyondan fazla aktif kullanıcısı ve günlük ortalama 52 dakikalık görüntüleme süresi ile TikTok, şu an en popüler sosyal medya platformlarından biri. Tiktok’un sadece gençler çok aktif kullandığı için popüler olduğunu düşünüyorsanız, tekrar düşünmeniz gerekiyor. Çünkü artık her yaştan kullanıcı, TikTok’a katılıyor.

Siz de bireysel kullanımınızın dışında özellikle markanız için Tiktok hakkında en iyi ipuçlarına ulaşmak ve adım adım TikTok’un ne olduğuna göz atmak isterseniz, aşağıda sizin için detaylı olarak tüm merak edilenleri anlattık.

Hadi başlayalım!

TikTok Nedir?

TikTok Nedir?

SensorTower tarafından Ocak 2020‘de yayınlanan verilerine göre, 2019’da dünyanın en çok indirilen uygulaması olan TikTok; en iyi viral dans trendleri, meydan okumalar ve dudak senkronizasyonu videolarına ev sahipliği yapan, GenZ kullanıcı kitlesinin ilgisini çekmesiyle popüler olmuş bir video paylaşım sosyal ağıdır.

TikTok’un tanımı kısaca yukarıdaki gibidir. Fakat TikTok’un ne zaman piyasaya sürüldüğünü ve bir anda nasıl bu kadar popüler olduğunu merak ediyorsanız, okumaya devam edin.

ByteDance (TikTok’un ana şirketi) 2017 yılında uluslararası pazarda TikTok uygulamasını piyasaya sürmeden önce TikTok’u Çin’de Douyin adı altında piyasaya sürdü (hem Douyin hem de TikTok bugün aynı yazılımı kullasalar da, Çin’in sansür yasalarına uymak için ayrı ağlar kullanıyorlar).

Peki ya popülerlik?

İşte o da Music.ly’nin satın alınması ile başladı.

2017’nin sonlarında, ByteDance, kullanıcıların popüler şarkılara dudak senkronizasyonu videoları oluşturmasına ve paylaşmasına izin veren bir sosyal medya platformu olan Music.ly’nin satın aldı. Bu satın alma TikTok’a yepyeni bir güç ve doğrudan ABD genç kitlesine ulaşmak için altın bir bilet verdi.

2020’ye kadar hızlıca popülerliğini artıran TikTok, artık sadece gençler arasında değil, her yaştan kullanıcı tarafından kullanılan bir sosyal ağ haline geldi.

Ünlüler, yayıncılar ve markalar artık herkes TikTok’ta…

TikTok’u Kimler Kullanıyor?

TikTok’u Kimler Kullanıyor?

Tiktok dünyadaki gençler için tamamen farklı bir anlam kazandı. Gen Z olan birine Tiktok’u sormayı deneyin, size TikTok’u ne kadar sevdiğinden bahsedecektir. Gen Z değilseniz, bu durum size biraz enteresan gelebilir ama TikTok dünyanın en hızlı büyüyen sosyal medya platformlarından biridir ve bu popülerlik artmaya devam ederse, uygulamayı yakında siz de kullanabilirsiniz.

Tiktok videoları bazen komik bazen de saçma, ama kesinlikle bağımlılık yapıyor. Birçok insan için TikTok, Vine tarafından bırakılan bir boşluğu dolduruyor gibi görünse de, TikTok’ta bundan daha fazlası var. TikTok, kullanıcılara kendilerini yaratıcı bir şekilde ifade etmeleri için uygulamayı sürekli geliştiriyor.

Peki Tiktok’u sadece Gen Z mi kullanıyor? 

Sorunun cevabı için Tiktok ile ilgili istatistikleri inceleyelim:

1. TikTok Eylül 2016’da piyasaya sürüldü ve lansmanından bu yana üç yıl içinde oldukça popüler oldu. TikTok’un dünya çapında 800 milyon aktif kullanıcısı var (Datareportal, 2020). Bu rakam TikTok’un LinkedIn, Twitter, Pinterest ve Snapchat gibi daha iyi bilinen sitelerin önüne geçmesini sağlıyor.

2. TikTok kullanıcılarının yüzde 41’i, 16 ile 24 yaşları arasında (Globalwebindex, 2019).

3. 2019’da TikTok indirenlerin çoğu Asya ve Hindistan’dan geldi. 2019’da her on TikTok indirmesinden altısı Hindistan’da gerçekleşti.

Hindistan’ı sırasıyla 45.5 milyon (yüzde 7.4) ve 37.6 milyon (yüzde altı) indirme ile Çin ve ABD takip ediyor.

TikTok, Güney Asya ülkesindeki artan popülaritesinin tamamen farkında ve platformu yerel nüfusa hitap edecek şekilde uyarlamaya devam ediyor. Halen 15 Hint dilini destekliyor ve ülkedeki son eğitim programı ile pazarlama stratejisine devam ediyor. 

4. TikTok gençler arasında ezici bir şekilde daha popüler olsa da, son rakamlar aslında bu trendde bir değişiklik gösteriyor. 2018’in üçüncü çeyreğindeki hafif düşüşlerin yanı sıra, TikTok kullanan ABD’li yetişkinlerin sayısı son birkaç yıldır sürekli olarak artış gösteriyor (Marketingcharts, 2019).

2017’nin dördüncü çeyreğinin başında 2.6 milyon ABD’li yetişkin TikTok kullanıcısı vardı. Sadece 12 ay sonra, bu neredeyse üç kat artarak 7.2 milyona yükseldi. Eylül 2018’den bu yana, ABD’li yetişkinler arasında TikTok kullanımı katlanarak arttı, iki ayda iki katına çıkarak 14.3 milyona ulaştı.

18 aydan kısa bir sürede, ABD’li yetişkin TikTok kullanıcılarının sayısı 5,5 kat arttı.

TikTok Algoritması Nasıl Çalışır?

TikTok Algoritması Nasıl Çalışır?

TikTok algoritması Instagram vb. sosyal ağ platformlarından oldukça farklı bir algoritmaya sahiptir. 

Bu temek farkları sıralamak gerekirse;

1. Görüntüleme her videonun performansına dayalıdır

TikTok’taki videolarınız, neredeyse hiç takipçiniz olmasa bile milyonlarca görüntüleme alabilir. Bunun nedeni, TikTok algoritmasının bir bütün olarak profiliniz yerine her videodaki etkileşimleri hesaba katmasıdır.

Videonuz yayınlandığında, takipçi sayınız az olsa bile, Sizin İçin sayfasındaki popüler videolar arasında az sayıda TikTok kullanıcısına videonuz gösterilir. Sizin İçin sayfanızda gezinirken çok az beğeni alan videolar görmenizin sebebi budur.

Videonuz başlangıçta Sizin İçin sayfasında kullanıcılar tarafından iyi bir tepki alırsa, daha büyük bir kullanıcı havuzuna, sonra ise daha da fazlasına doğru gider. TikTok’ta sadece bir avuç takipçiniz olsa bile, videonuz hala başarıya ulaşabilir.

2. Birden fazla göstergeyi dikkate alır

Yeniden izlemeler, videoyu tamamlama, paylaşım, yorum ve beğenilerin tümü TikTok algoritmasının güçlü göstergeleridir. Eğer TikTok videonuz gerçekten eğlenceli veya bilgilendirici ise muhtemelen büyük kitlelere gösterilecektir.

3. Coğrafi konuma dayalıdır

Tiktok’ta yayınladığınız bir video genellikle aynı coğrafi konumdaki diğer kullanıcılara gösterilir. Bu nedenle, küçük markalar, yerel marka bilinirliğini artırmak için TikTok’taki potansiyelden faydalanabilir.

Hazırladığınız bir TikTok videosu, coğrafi konumunuzda harika bir ilk tepki alırsa, büyük olasılıkla videonuz uluslararası olarak yayınlanır. Birkaç saat içinde, dünyanın dört bir yanındaki TikTok kullanıcılarından yeni yorumlar görmeye başlayabilirsiniz.

4. Trend olan hashtag ve müzikler önemlidir

Hashtag’ler ve müzik (yani TikTok videonuzda kullandığınız müzik), içeriğinizin keşfedilebilirliğini artırmanın en iyi yollarındandır. Örneğin, alt yazıda trend hashtag’leri kullandıysanız, TikTok keşfet sayfasına düşebilir ve daha fazla insanı sayfanıza yönlendirilebilirsiniz.

Hangi hashtag’lerin en fazla etkiye sahip olduğuna dair somut bir kanıt yok, fakat #fyp, #foryou ve #foryoupage’in görünme şansınızı artırdığı düşünülüyor.

Bu yüksek trafikli hashtag’lere ek olarak, içeriğinize uygun hashtag’leri de videonuza dahil etmeniz gerekir. Bu hashtag’ler, TikTok algoritmasına içeriğinizin ne hakkında olduğunu ve kimlere gösterebileceğini anlamasına yardımcı olacaktır.

Benzer şekilde, trend olan müzikleri kullanmak da içeriğinizin görünürlüğünü artırmanıza yardımcı olabilir.

TikTok kullanıcıları, ilişkili tüm videoları görüntülemek için bir müzik seçebilir ve trend olan müziklerin Tiktok uygulamasında önceliklendirilmesi daha olasıdır.

5. Videolar aniden viral olabilir

Tiktok’ta videolar, Instagram gibi diğer platformlardan daha uzun bir raf ömrüne sahiptir. TikTok algoritması, tüm videolarınızın, hatta eski videolarınızın bile performansını sürekli olarak izler. Dolayısıyla, videolarınızdan biri aniden etkileşimde artış gösterirse, hala viral olabilme şansı vardır.

TikTok Markalar İçin Neden Değerli Bir Platformdur?

TikTok Markalar İçin Neden Değerli Bir Platformdur?

TikTok şu anda hızla büyüdüğü için markaların da dikkatini çekmeye başladı. Hatta TikTok’a başarılı bir şekilde erken dönemde giren markalar, genellikle çok az yatırımla büyük marka bilinirliği elde ettiler.

The Washington Post gibi yayıncılar bu süreçte; yeni, daha küresel ve daha genç bir demografiye geçerek 400K+ ‘dan fazla takipçi elde etti. Fakat videolarınızın viral hala gelmesi için TikTok’ta illa The Washington Post gibi çok takipçinizin olmasına gerek yok. Bu popüler platformda, Instagram veya YouTube’dan farklı olarak, sıfır takipçisi olan hesaplar bile yeni bir video yayınladığında milyonlarca görüntüleme alabilir. İçerik TikTok’ta gerçekten kraldır.

TikTok marka bilinirliği ve insanlara ulaşmak için büyük bir potansiyele sahip olmanın yanısıra, biyografinizde bir bağlantı kullanmanızı sağlayarak platformdan trafik çekmeyi çok daha kolay hale getirebilir. Şu anda sadece belirli kullanıcılar TikTok biyografilerine bir bağlantı ekleyebilse de, bu durum muhtemelen önümüzdeki aylarda daha yaygın hale gelecektir. Şu an tüm kullanıcıların TikTok profillerinden verebilecekleri bağlantılar: Instagram ve YouTube profil bağlantılarıdır.

Eğer hala TikTok’un markanız için değerli olduğuna ikna olmuyorsanız, TikTok’un bir başka büyük avantajı da, platformun marka ve reklam verenlerin ihtiyaçlarına göre hızla gelişiyor olmasıdır. TikTok reklamları şu anda zaten birçok marka için kanıtlanmış bir pazarlama stratejisi konumundadır.

Markalar TikTok’u Dijital Pazarlamada Nasıl Kullanabilir?

Markaların TikTok’ta dijital pazarlama stratejilerini üç ana yol ile gerçekleştirebilir.

1. Kendi kanallarını oluşturabilir ve kanallarından markayla alakalı videolar yükleyebilirler.

2. İçeriği daha geniş bir kitleye yaymak için influencer’larla çalışabilirler.

3. TikTok’ta reklam vermek için ödeme yapabilirler. Fakat TikTok’a reklam vermeden önce, reklamlarda kesinlikle YouTube’de olduğu gibi bir pazar olmadığını aklınızdan çıkarmamanız gerekir

Markalar TikTok’ta Nasıl Başarılı Olur?

Markalar TikTok'ta Nasıl Başarılı Olur?

TikTok’u dijital pazarlama stratejisinin bir parçası yapmak isteyen markalar aşağıdaki adımları göz önünde bulundurmalıdır:

1. TikTok muazzam bir küresel erişime sahiptir, ancak kullanıcı davranışları pazardan pazara farklılık gösterir. Çinli kullanıcılar hem bilgilendirici hem de ilgi çekici içerik beğenirken, Batılı kullanıcılar eğlenceli ve komik içerikleri daha çok sever. Bu yüzden markalar, TikTok için bir pazarlama stratejisi belirlemeden önce kime ulaşmaya çalıştıklarını ve nedenini dikkatli bir şekilde tanımlamalıdır.

2. Markalar; organik, ücretli reklamlar ve influencer’lerle ortaklık fırsatlarından en iyi şekilde yararlanmak ve kullanıcılar için özgün içerik oluşturmak için TikTok’a özgü araç ve iletişim stilleriyle çalışmalıdır.

3. Markalar TikTok’a reklam vermeden önce, mobil uygulama indirme, satış veya marka bilinirliği vb. hedeflerini tanımlamalı ve bu sonuçları yakalamak için doğru araçları kullandıklarından emin olmalıdır.

Çin TikTok’un, özellikle farkındalığı artırmak, tüketicilerle yakınlık kurmak, ürün ve hizmetleri eğlenceli şekilde anlatmak ve satmak isteyen tüm markaların tüketicilere ulaşmak için etkili bir yol olduğunu gösterdi.

TikTok Çin dışında ise, Gen Z’nin hayal gücünü yakalamaya devam ediyor ve genç yaş gruplarıyla konuşmak için mücadele eden markalara yardımcı oluyor.

TikTok’ta Influencer Pazarlama

Doğrudan reklamlara ek olarak, birçok marka kampanyalarını desteklemek ve bu süreçte milyonlarca kullanıcıya ulaşmak için tıpkı Instagram ve YouTube’de olduğu gibi TikTok’un da influencer’larını kullanıyor. Hem de çok daha kolay şekilde…

Neden mi böyle bir cümle kurduk?

Çünkü TikTok, diğer platformlardan farklı olarak markaların doğru içerik üreticisini bulabilmesi için TikTok Creator Marketplace’yi piyasaya sürdü. Marka ve içerik oluşturucu işbirlikleri için resmi bir platform olan Creator Marketplace, markaların gerçek performans verilerine dayanarak içerik oluşturucu iş ortakları bulmasına olanak tanır. Buna ek olarak, TikTok bir influencer pazarlama ajansı gibi tanıtımları kolaylaştırır ve kampanyaları yönetmeye yardımcı olur.

TikTok’ta Influencer pazarlama, Instagram gibi diğer platformlarda olduğu kadar denenmiş ve test edilmiş olmasa da, hızla gelişen dönüşüm araçlarıyla fark yaratmaya adaydır.

Siz Markanızın Dijital Pazarlama Stratejisi İçin TikTok’tan Yararlanıyor Musunuz?

Yukarıda rakamları gördünüz. Zaman içinde TikTok’un Instagram ve YouTube ile mücadele edebilecek hale gelmesi muhtemel. Özellikle genç nesil arasında giderek daha fazla benimsenmesi, TikTok’un gelecekteki önemini artıracak gibi duruyor. Tüm bu popülarite göz önüne alındığında, siz markanız için TikTok’tan yararlanıyor musunuz? Deneyimlerinizi ve TikTok ile ilgili sorularınızı lütfen yorum bölümünde bize iletin.