Şirketiniz yani markanız için kullandığınız isim işinizin geleceği için de önem taşımaktadır. Şirket ismi bulmak için internette birçok isim bulma aracı mevcuttur. Yazımızda hem bu araçlara değineceğiz hem de markanın öneminden detaylı bir şekilde bahsedeceğiz.

Şirket İsmi Bulma Neden Önemlidir?

İş yaşam döngünüzde bir şirketi isimlendirme zamanı geldiğinde, bu, hafife alınacak bir görev değildir. Marka ismi, tüketicilere verilmiş bir sözü temsil eder ve markanızın sunduğu değeri rakip markalardan ayırır. Bu yüzden kendinizi marka isimlendirme denkleminden tamamen çıkarmanız gerekir. Çünkü marka isminizin sizin için anlamlı olup olmadığı önemli değildir, sadece tüketiciler için anlamlı olması gerekir.

Zor bir süreç olduğu için sevdiğiniz ve kriterlerinizi karşılayan bir isim bulamadığınızda moraliniz bozulabilir, ancak bunun kolay bir süreç olmadığını bilemeniz ve şirket ismi bulma ile ilgili biraz sabırlı davranmanız gerekir.

Şirket ve Marka İsmi Nedir?

Şirket ismi, bir markayı diğerlerinden ayırt etmek ve tanımlamak için kullanılır. İletişim ve pazarlamanın önemli bir parçası olan marka ismi, herhangi bir pazarlama veya marka stratejisi yürütmek için çok önemlidir. İnsanlar markanın ismiyle karşılaştıktan sonra kafalarında çeşitli marka değerleri, imaj, konumlandırma vb. çağrışımlar oluşur. Bu nedenle iyi bir marka ismi seçmek hayati önem taşır.

Şirket İsmi Nasıl Olmalıdır?

Marka isimlerine dair pek çok teori ve çalışma var. Örneğin, Alberta Üniversitesi’nin 2010 yılında yaptığı bir araştırmaya göre, tüketiciler Coca-Cola, Kit Kat ve Jelly Belly gibi tekrarlanma eğiliminden olan markalara daha olumlu tepki veriyor. Bu sihirli bir formül olmasa da, bir marka isminin insanlar tarafından hatırlamasını kolaylaştıran ortak özellikler var.

Bu özellikleri aşağıdaki gibidir:

Anlamlı: Bir imaj yaratacak ve pozitif bir duygusal bağlantı geliştirecek anlamlı bir isim olmalıdır.

Ayırt edici: Benzersiz, akılda kalıcı ve rakiplerinizden sıyrılmanızı sağlayacak özellikler içermelidir.

Erişilebilir: İnsanların kolayca yorumlayabileceği, hecelenebilir ve Google’de araması kolay olmalıdır. (Sıradışı veya tuhaf bir adınız olsa bile anlaşılabilir olması gerekir.)

Gelecekte de kullanılabilir: Marka adınız şirketle birlikte büyüyebilmeli, alaka düzeyini koruyabilmeli ve farklı ürünler ve marka uzantıları için uyarlanabilmelidir.

Görsel: Simgeler, logolar, renkler vb. dahil olmak üzere tasarım yoluyla insanları etkilemelidir.

Yukarıdaki özellikler marka ismi nasıl olmalıdır sorusunun cevabıdır. Fakat bir marka isminin başarılı olup olmadığını belirleyecek gerçekten bir kriter vardır. Önemli olan tek soru şudur: Marka isminiz insanlarda yankı yaratıyor mu?

Bazı Markalar ve İsim Oluşturma Hikayeleri

En başarılı markalardan bazılarının yaratıcılığı ve sadeliği, onları anında tanınır ve akılda kalıcı kılan şeydir. Zorluk yaşatmadan, tüketicilerine tam olarak göndermek istedikleri mesajı iletirler. Ancak, bazı markaların isim hikayeleri düşündüğünüzden daha da ilginç.

İşte o markalardan bazılar:

1. Pepsi

Diğer birçok gazlı içecek gibi Pepsi de hazımsızlığa çare olarak satılmaya başladı. Eczacı Caleb Bradham, markanın adını ilk olarak “Brad’s Drink” koymuştu. Fakat içecek o kadar popüler oldu ki, Bradham adını daha çekici bir şekilde değiştirmeye karar verdi. Bu nedenle hazımsızlığın tıbbi adı olan dispepsi kelimesinden ve tarifin bir parçası olan kola cevizinden ilham alarak ürüne “Pepsi-Cola” adını verdi. Bu asırlık içecek, seçkin sanatçıların ve ünlülerin yaptığı reklamlar sayesinde giderek büyüyen bir marka haline geldi.

2. Google

Dünyanın en büyük arama motorunun kurucuları Larry Page ve Sergey Brin, Stanford Üniversitesi’ndeki ilk yıllarında şirketlerinin sahip olduğu potansiyelin farkındalardı. Bu nedenle marka isimlerine, 10 üssü 100’e eşit olan, çok büyük ancak sonsuz olmayan Googol sayısının ismini vermek istediler. Larry Page bir hata yaparak ismi “googol” yerine “google” olarak yazdı ve şirket bu “hata” ile kaydedildi.

3. IKEA

1943 yılında, yaratıcısı sadece 17 yaşındayken kurulan IKEA, mobilyalarıyla dünya çapında İsveç yaratıcılığının mihenk taşı haline geldi. Ancak İsveççe anlamayanlar, IKEA kelimesinin o dilde ne anlama geldiğini hep merak etmiştir. Enteresan bir şey bekliyrsanız, hiç heveslenmeyin. Cevap şaşırtıcı derece basit. IKEA; kurucunun adı, soyadı, büyüdüğü çiftlik ve güney İsveç’te bulunduğu kasabanın ilk harflerinin birleşiminden oluşan bir kısaltmasıdır.

İsim: Ingvar 

Soyad: Kamprad

Büyüdüğü çiftlik: Elmtaryd

Güney İsveç’te bulunduğu kasaba: Agunnaryd.

4. Adidas

Birçoğu Adidas ismindeki harflerin “All Day I Dream About Sports,” ifadesini temsil ettiğine inanırken, bu hikaye oldukça yanlış. İsim aslında bundan çok daha basit. Adidas adını şirketin kurucusu Adolf “Adi” Dassler’den alıyor (Adi + Das) Ünlü üç çizgili tasarım ise, yukarı doğru bir tırmanışı sembolize etmek için yıllar sonra üretilmiştir.

En İyi Şirket İsmi Bulma Araçları

Şirketiniz için doğru fikre karar verdiğinizde, marka ismi seçmenin birçok yolu vardır. Bir marka ismi bulma aracı kullanmak, şirketiniz için mükemmel markayı ve alan adını bulmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca şirket ismi bulma araçlarının kullanımı kolay, hızlı ve ucuzdur. Size bol miktarda fikir verir.

1. Zyro’nun Şirket İsmi Bulma Aracı

AI yani yapay zeka destekli şirket ismi bulma aracı Zyro, gireceğiniz anahtar kelimelere göre hızla binlerce şirket ismi önerisi sunar. Zyro ayrıca şirketinizin profesyonel ve ilgi çekici görünmesini sağlamak için güçlü bir logo oluşturucu ve site oluşturucu da sağlar. Ücretsiz olmasının yanı sıra kullanımı da son derece kolaydır.

2. Shopify Şirket İsmi Bulma Aracı

Mükemmel bir marka ismi oluşturma aracı arıyorsanız, Shopify tam size göre. Shopify sayesinden binlerce olmasa da yüzlerce marka ismi bulabilirsiniz. 

Shopify, yalnızca kullanılabilir alan adlarına sahip marka isimlerini gösterir. Shopify’ın marka ismi oluşturucusunun en güzel yanı, mükemmel adı seçtikten sonra bir Shopify hesabına kaydolup ilk Shopify mağazanızı kolaylıkla açabilmenizdir.

3. BusinessNameGenerator.com

Business Name Generator, adından da anlaşılacağı gibi şirketiniz için isim bulmanızı sağlar. Araç aynı anda birden çok kelimeyle çalışır ve GoDaddy ile şirket adının kullanılabilirliğini hemen kontrol edebilirsiniz.

Çoğu basit isim bulucunun aksine, BNG.com aşağıdakiler gibi çeşitli filtreler sunar:

  • Karakter sayımı
  • Sözcük sayısı
  • Endüstri

Business Name Generator ile aramalarınızı kaydedebilir ve daha sonra gözden geçirmek için bir favori listesi oluşturabilirsiniz.

4. Oberlo İsim Üretici

Oberlo, sadece bir tıkla size markanız için yüzlerce isim seçeneği sunar. Tek yapmanız gereken, markanızın ana konseptiyle alakalı bir anahtar kelime girmek ve “generate names” yani “isim oluştur” a tıklamaktır. Bu işlemi yaptıktan sonra aralarından seçim yapabileceğiniz marka isimlerinin bulunduğu bir ekran görüntüsü alacaksınız. Seçenekler arasında gezinebilir, istediğiniz marka ismini seçebilir ve işinizi hemen başlatabilirsiniz. 

Oberlo’da gösterilen sonuçlardan memnun kalana kadar kelimelerin varyasyonlarını girebilirsiniz. Örneğin, “çanta” gibi belirli bir terim için görünen sonuçları beğenmezseniz, aramanızı markanız için daha özel hale getirerek yapabilirsiniz. ”Eski çantalar” veya “büyük çantalar” gibi bir şey deneyebilirsiniz. 

Oberlo hem ücretsizdir hem de kullanımı da son derece kolaydır.

5. Namelix Business Name Generator

Namelix, modern bir dokunuşa sahip başka bir isim üreticisidir. Karmaşık algoritmaları, size aşağıdakiler gibi bir dizi filtre sunar.

  • Tercih edilen isim uzunluğu
  • Marka bilinci oluşturma stili
  • Adlandırma stili

Filtrelerinizi seçtikten sonra Namelix size isim ve logo seçenekleri de sağlar. Doğrudan web sitesinden bir alan adı kaydedebilirsiniz.

6. Novanym

Novamym ile benzersiz ve akılda kalıcı şirket isimleri oluşturabilirsiniz. Anahtar kelimenizi yazın, işletme türünüzü ve isim stilinizi seçin; her isim için 3 tane yüksek kaliteli logo tasarımıyla birlikte sonuçları hızla göreceksiniz. Ayrıca, isminizle birlikte tam eşleşen bir .com alan adı da  hemen satın alabilirsiniz.

7. SquadHelp

Yapay zeka destekli şirket ismi bulma araçlarından biri olan Squadhelp, herhangi bir sektörde kişiselleştirilmiş isimler bulmanıza yardımcı olur. Harika bir şirket ismini neyin oluşturduğunu tamamen anlar ve size aralarından seçim yapabileceğiniz tonlarca kategori sunar. Marka isminizi bulmak için sektörünüzü, anahtar kelimelerinizi ve duygularınızı girmeniz yeterlidir. Saniyeler içinde birçok sonuç elde edeceksiniz.

Bunun dışında Squadhelp ile gerçek kişilerden isim fikirleri almak için bir yarışma düzenleyebilir, alan kullanılabilirliği ve ticari marka uyuşmazlıkları için isimleri kontrol edebilirsiniz.

8. Dot-o-mator

Bu kullanımı kolay marka ismi oluşturucuyla sadece bir tıkta düzinelerce marka ismi görüntüleyebilirsiniz. İsim listelerinden bir seçenek belirleyerek veya kendi sözcüklerinizi yazarak, iki listenin arasında seçim yapabileceğiniz bir dizi kombinasyonunu elde edebilirsiniz. Ardından, en çok beğendiğiniz marka isim fikirlerini Scratchbox’ınıza ekleyebilirsiniz. Fakat alan adının mevcut olup olmadığını manuel olarak kontrol etmeniz gerekir. https://www.niobehosting.com/domain/domain-sorgulama/ buraya girerek almak istediğiniz alan adını kontrol edebilir hemen satın alabilirsiniz.

İster alan adınızla tam eşleşecek bir marka ismi ister markanızın duygusunu yakalayan yaratıcı bir marka ismi arıyor olun, bu listedeki çevrimiçi isim oluşturucular seveceğiniz bir ismi bulmanıza yardımcı olacaktır.