İnternette tüm veri alışverişi bazı protokoller vasıtasıyla gerçekleşiyor, POP3 de bunlardan bir tanesi. E-postaların sunucular tarafından istemciye indirilmesi ve düzenlenip yönetilebilmesi bu protokol vasıtasıyla gerçekleşir. Şimdi isterseniz “POP3 Nedir?” ve “POP3 Nasıl Çalışır?” sorularını cevaplamaya çalışalım. 

POP3 Nedir?

POP3 (Post Office Protocol v3) OSI modelinin uygulama katmanına ait E-posta iletişim protokolüdür. Bu protokol yerel E-posta kullanıcıları tarafından E-postaların sunucudan çekilip cihazlarına indirebilmeleri için kullanılır ve 110 portu üzerinden çalışır. Özetle POP3 ve benzeri E-posta protokolleri, internet ortamında dijital olarak çalışan postaneler gibidir.

Bir E-mail hesabı oluşturduğunuz zaman size bu hizmeti sağlayan E-posta sunucusu üzerinde size dijital bir disk alanı tahsis edilir. Bu alan hizmeti aldığınız yere göre değişiklikler gösterir. Ücretsiz ve genel E-posta sitelerinden (Gmail, Hotmail, Yahoo, Outlook) aldığınız mail hesapları size ücretsiz sunulan alan kadar kullanılabiliyor. Bu hesaplarda kaydedebileceğiniz mail adedi, içerdiği eklentilerin boyutuna göre değişiklik gösterir. 

Aynı şekilde örneğin bir şirkete ait kurumsal mail hesapları da E-posta uygulamaları ile bilgisayarınıza indirilebilir. Çoğu firma kurumsal iletişimi ve yazışmalarını E-mail hesapları üzerinden gerçekleştirirler. 

POP3 protokolü web tabanlı uygulamalar ile çalıştığı gibi Outlook ve Thunderbird gibi E-mail istemcisi uygulamalar ile de uyumlu çalışmaktadır. 

POP3 Nasıl Çalışır?

Normalde sunucu üzerinde saklanan ve sizin hesabınız adına gelen mailler, POP3 ve benzeri farklı protokoller vasıtasıyla akıllı telefon, bilgisayar gibi cihazlara indirilebilmektedir. Örneğin akıllı telefonunuza yüklediğiniz E-posta uygulamasına gireceğiniz kullanıcı adı ve şifreniz ile “Gelen Kutusu” içinde bulunan mailleri sunucudan çeker, bu uygulamaya indirir ve eğer gerekli yapılandırmaları yaparsanız sunucudaki kopyayı da silerek sunucuda gereksiz depolama yapılmasını engellemiş olursunuz.

POP3 Avantajları

Bu protokol yardımıyla bilgisayarınıza veya diğer cihazlarınıza indirdiğiniz E-mailleri internet bağlantınız olmadığı zamanlarda da inceleyebilirsiniz. Sunucudan gönderilen mailler artık bilgisayarınızda olduğu için internet bağlantısına gerek kalmadan da izlenebilmektedir. 

Bu şekilde sunucudan indirilen E-mailler sadece sizin cihazınızda saklandığı için bilgilerinizin dijital saldırı neticesinde sunucudan çalınmasının da önüne geçebilirsiniz. Çok büyük önem arz eden mailleri bu şekilde depolayıp saklamak mümkündür. Sunucular silinebilir veya başkalarının erişimine açılabilir. 

POP3 Dezavantajları

Sunucu üzerinde bulunan “Gelen Kutusu” son 30 günlük kaydı saklanmaya devam ederken POP3 ile çalışan uygulama “Giden Kutusu” içerisindeki E-postalar hangi cihazdan gönderildi ise orada kaydedilir. Bu mailler o cihaz dışındaki sunucu üzerinde saklanmadığı için gönderdiğiniz E-postalara başka bir yerden bağlandığınızda ulaşamayabilirsiniz. 

Bunun yanında E-posta uygulamasını silip tekrar yüklediğinizde son 30 günlük E-postalar tekrar çekileceği için “Gelen Kutusu” içinde ikişer adet mail oluşma durumu söz konusu olabiliyor.

POP3 Harici Protokoller

SMTP

SMTP (Simple Mail Transfer Protocol) Basit Posta Transfer Protokolü olarak adlandırılan ve sadece giden E-postaların transferi için kullanılan bir iletişim protokolüdür. Bilgisayarınız veya diğer yollarla oluşturduğunuz E-postaların göndermek istediğiniz adrese ulaşmasını sağlayan protokol bu protokoldür. Bir E-posta göndermek istediğinizde SMTP yardımıyla sunucunuz internet sistemini kullanarak istemci sunucusu ile gönderiyi ileteceğiniz adresin bağlı bulunduğu sunucu arasında bir bağlantı oluşturur ve gerekli kontroller yapıldıktan sonra verinin aktarılması için 25, 465, 587 gibi portlardan birini açarak bu port üzerinden veri aktarımının yapılmasına onay verir. 25 nolu portun kimlik denetim zorunluluğu olmadığı için eğer güvenli bir aktarım sağlanmak isteniyorsa SSL ve TLS güvenlik katmanlarını kullanabilmek için 465 nolu port kullanılmalıdır. Bunun yanında spam mail kontrolü yapılmak isteniyorsa 587 nolu port kullanılmalıdır.

IMAP

POP3 mail protokolüne göre daha kullanışlı ve daha gelişmiş bir protokoldür. IMAP (Internet Message Access Protocol) İnternet Mesaj Erişim Protokolü olarak adlandırılır. Stanford Üniversitesinde 1986 yılında geliştirilmiştir günümüzdeki 4. versiyonu olması nedeniyle IMAP 4 olarak da bilinir. TCP 143 portu üzerinden çalışmaktadır. Yine yerel kullanıcılar tarafından uzak bilgisayar (E-posta sunucusu) üzerinde kayıtlı maillere erişebilmek için kullanılan uygulama katmanında çalışan bir protokoldür. POP3’ten farklı olarak IMAP protokolü ile gelen E-postaların sadece başlıkları istemciye indirilir. Kullanıcı istemci üzerinden mail tıklama yapmadığı sürece mesaj gövdesi indirilmez. 

POP3 Ayarları Nasıl Yapılır?

E-posta istemcileri genelde kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizi girdikten sonra E-postalarınızı indirmenize izin verir. Ancak yapılandırma ayarlarını ilgili yerlere doğru bir şekilde girmeniz gerekir. Bu ayarlar aşağıda verilmiştir.

Android POP3 Ayarları Nasıl Yapılır?

Android cihazların her birinde farklı E-posta uygulaması olma ihtimalini göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Ancak genel kullanımıyla aktarmamız gerekirse; 

 • Cihazınızın dahili E-posta uygulamasını açın.
 • Uygulama açıldığında E-posta adresiniz ve şifrenizi girerek “Manuel Kurulum” seçeneğini işaretleyin.
 • POP3 seçeneğini işaretleyerek devam edin.
 • Gelen sunucu seçeneği üzerine gelerek, “mail.siteadınız.com” yani mail adresinizi aldığınız web adresinin adını girin. Örnek “mail.niobehosting.com” 
 • Güvenlik sekmesine gelerek hiçbirini işaretleyip ve ”Bağlantı Noktası” seçeneğine “110” değerini girin.
 •  Daha sonra Giden Sunucu seçeneği üzerinden düzenlemeye devam edin.
 • Giden sunucu için de “mail.siteadınız.com” yani örneğin “mail.niobehosting.com” adresini girin. 
 • Güvenlik seçeneğine “Hiçbiri” ni seçerek devam edin ve “Bağlantı Noktası” seçeneğine 587 değerini girin eğer otomatik olarak bulunuyorsa olduğu gibi bırakın.
 • Tüm bu işlemlerin sonunda “Oturum Aç” seçeneğini bulup giriş yapın.

iOS POP3 Ayarları Nasıl Yapılır?

iOS cihazlarda mail hesabı açmak için detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Elle POP3 ayarlarını yapılandırmak içinse;

 • Ayarlar menüsüne gelerek, Ayarlar> Mail, Kişiler, Takvimler> Hesap Ekle> Diğer> Mail Hesabı Ekle kısmını bulun.
 • “Ad” mail için vermek istediğiniz adı girin, Kullanıcı adı ve şifre bilgisini girin ve Açıklama POP3 Mail seçeneğini işaretleyin ve “Sonraki” ibaresini tıklayın.
 • Sonrasında aşağıdaki görselde görüldüğü gibi üstteki “POP” sekmesine gelerek size ait kullanıcı adı ve diğer bilgileri girin.
 • Sunucu adı kısımları Android POP3 ayarları gibi kullandığınız alan adına göre örnek “mail.niobehosting.com olarak tanımlayın. Kullanıcı adı bilgilerinizi de doğru bir şekilde girerek üstte gördüğünüz “Kaydet” butonuna basın. İşleminiz tamamlanmıştır.

Outlook POP3 Ayarları Nasıl Yapılır?

POP3 Gelen Posta Ayarları

E-posta istemcisi kurulumu yaparken Gelen Posta için belirtmeniz gereken bilgiler aşağıdaki gibidir;

 • E-mail Sunucu Adresi: mail.siteadresiniz.com (“mail.” ibaresinden sonra E-postanın bağlı bulunduğu domain adresi ne ise onu giriniz.)
 • POP3 Port Bağlantı Noktası: 995
 • E-posta şifreleme metodu: SSL/TLS
 • “Bu sunucu şifreli bir bağlantı gerektirir.” ibaresi seçilir. (SSL/TLS)
 • Kullanıcı Adı: [email protected] (Bu kısma kullanmak istediğiniz mail adresinizi yazmalısınız.)
 • Şifreniz: Bu kısma kullandığınız mail hesabınızın şifresini girmelisiniz.

POP3 SMTP Giden Posta Ayarları

E-posta istemcisi kurulumu yaparken Giden Posta için belirtmeniz gereken bilgiler aşağıdaki gibidir;

 • E-mail Sunucu Adresi: mail.siteadresiniz.com (“mail.” ibaresinden sonra E-postanın bağlı bulunduğu domain adresi ne ise onu girmelisiniz.)
 • POP3 Port Bağlantı Noktası: 465 
 • E-posta şifreleme metodu: SSL/TLS
 • “Bu sunucu şifreli bir bağlantı gerektirir.” ibaresi seçilir. (SSL/TLS)
 • Kullanıcı Adı: [email protected] (Bu kısma kullanmak istediğiniz mail adresinizi yazmalısınız.)
 • Şifreniz: Bu kısma kullandığınız mail hesabının şifresini girmelisiniz.

Sonuç olarak E-posta yönetimi çok önemli bir konudur. E-postalarınızın erişim ayarları, yönetim şekilleri ve protokolleri hakkında bilgi sahibi olmanız işlerinizde büyük kolaylık sağlayacaktır.