Arama Motoru Optimizasyonu, web sitenizin kalitesi ve sıralaması için gereklidir. Web siteniz arama motorları tarafından optimize edilmişse, hedef kitleniz yayınınıza hızlı bir şekilde ulaşacaktır. Ancak Görsel SEO, yazılı içerik kadar önemlidir. Aramaların %20’sinin Google Görseller kullanılarak yapıldığı tahmin edilmektedir. Bu nedenle, Görsel optimizasyonu web siteniz için önemlidir. Görsel SEO, arama motorlarındaki sıralamanızı iyileştirmenize yardımcı olabilir. Bu nedenle, en temel Görüntü optimizasyonu ipuçları hakkında biraz bilgi sahibi olmak önemlidir.

Önemli Görsel SEO İpuçları:

Bildiğimiz gibi Görsel SEO, web sitemizin arama sonuçlarında temsil edilmesi için önemlidir. Görsel SEO ile ilgili bazı önemli ipuçlarını tartışalım.

Site Haritasına Resim Eklemek:

Web sitesini optimize etmek için site haritası oluşturup arama konsoluna onay için vermek önemlidir. Benzer şekilde görsellerin optimizasyonu için görselin site haritasının alınması ve arama motorlarının konsoluna eklenmesi gerekmektedir. Arama motorları sadece bir görseli görerek görselleri optimize edemez. Bu nedenle site haritası oluşturularak tarama adresine dahil edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle, indeksleme, görsel SEO’nun iyileştirilmesine yardımcı olabilir.

Benzersiz Fotoğraflar Oluşturma:

Görsellerin SEO’sunda, başkalarından kopyalamadan orijinal görseller kullanmalısınız. Henüz internette olmayan veya başkası tarafından kullanılmayan benzersiz bir fotoğraf seçmelisiniz. Görsellerin benzersizliğini bulmak için görsel arama tekniğini kullanabilirsiniz. Ters görselle arama arama motorundan resimli arama yapabilirsiniz. Bir görsel arama yaparak benzer görselleri bulabilirsiniz. Bir görsel başkası tarafından kullanılıyorsa, o görseli kullanmaktan kaçının. Kendi başınıza bir fotoğraf oluşturmayı deneyin veya başka bir yere yüklenmemiş benzersiz bir resim bulun.

Alt Etiketlerden Bahsetme:

Bir resmi açmaya çalıştığınızda ve henüz yüklenmemişse resim yerine yazı çıkıyor. Görünen metin bir alt etiketidir ve ilgili alt etiketleri kullanmayı bilmeniz gerekir. Alt etiketleri, web sitesi sıralamasını artırmaya yardımcı olur ve Google’a resim hakkında özel bilgiler verir. Uygun ve alakalı bir alt etiketi, görüntünün net bir tanımını verebilir.

Görselleri Adlandırma:

Çoğu zaman insanlar görseli web sitesinde kullanırken görselin genel adını kullanırlar. Alt metne benzer şekilde, web kullanıcıları için görselleri adlandırmak da aynı derecede önemlidir. Konu ve görüntüyle ilgili görüntü dosyasını yeniden adlandırın. Ayrıca görselin dosya adı olarak alakalı ve kullanışlı anahtar kelimeler kullanabilirsiniz. Görselleri adlandırmak, arama motoru tarayıcılarının görseliniz hakkında alakalı açıklamalar ve bilgiler almasına yardımcı olabilir.

Başlık etiketleri yazma:

Başlık etiketleri, görsellerin Arama Motoru Optimizasyonunun bir parçasıdır. Başlık etiketleri, izleyici görüntü üzerinde hareket imlecini kullandığında görünürdü. Başlık etiketleri, resim hakkında gerekli ayrıntıları vermek için fotoğraf başlıkları olarak kullanılabilir. Google’da etkileşimli hale gelmeye yardımcı olabilir görsel arama. Web sayfanıza daha fazla bilgi davet edebilir.

Görsellerin Sıkıştırılması:

Web sitesinin sıralamasını iyileştirmek için sayfa yükleme hızı üzerinde çalışmak gerekir. Büyük resimlere sahip Web Sayfalarının yüklenmesi daha uzun sürer. Sayfalar çok fazla zaman aldığında sıralama küçülmeye başlar. İzleyici web sayfasını yüklerken zorluk hissedecek ve kullanmayı bırakacaktır. Resimler çekici görünebilir ve web sitenizi süsleyebilir, ancak çok fazla veya büyük resim web sıralamanıza zarar verebilir. Bu nedenle, web sayfanıza sığabilecek görüntü boyutunu, hızına zarar vermeden sıkıştırmak için görüntü sıkıştırıcıları kullanın. İlgili boyutlara sahip görseller, sayfa yükleme hızını artırmanıza yardımcı olabilir ve böylece kolayca optimize edilebilirler.

Görsel Formatları Dikkate Alınması:

Web sayfası yüklemede görsellerin boyutuna benzer şekilde görselin formatı da önemlidir. JPEG, PNG ve GIF gibi birkaç görüntü formatı vardır. JPEG, PNG ve GIF’lerden daha az yer kaplar. Bu nedenle, JPEG’i bir görüntü formatı olarak kullanmak, bir web sayfasının hızını yavaşlatabilir. Böylece görseli kolayca optimize etmek için arama motorlarını doğrudan etkiler ve kullanıcılar yeterli zaman ayırmadan görsel yükleyebilirler.

Sonuç:

Görselleri arama motoruna yüklemeden önce Arama Motoru Optimizasyonu kurallarına uymak önemlidir. Resmi optimize etmek için uygun site eşlemesi oluşturmak ve ilgili alt etiketleri kullanmak gereklidir. Arama Motoru Optimizasyonu kurallarına göre içerik veya görsel kopyalanmamalıdır. Bu nedenle, biryaparak benzersizliği doğrulamak ters resimli arama önemlidir. Görselleri optimize etmek, web sitenizin arama motorları tarafından tanınmasını sağlamak ve yayınınızı takip eden daha fazla kitleye ulaşmak için önemlidir. Bu nedenle, resminizin arama motoru tarafından optimize edilmesini sağlamak için yukarıda belirtilen tüm kuralları kullanın.