Belgesiz .COM.TR’nin ardından, Türkiye alan adı pazarında şimdiye kadar yapılan en önemli gelişmelerden biri olan .TR uzantılı domain, 14 Eylül 2023 itibari ile kayda açıldı.

Peki .TR uzantılı domain ne demek? Bu uzantı, .COM.TR’den farklı olarak ne gibi avantajlar sunuyor?

Tüm bu soruların cevaplarını detaylı olarak alabilmeniz için bugünkü yazımızda .TR uzantılı domain kaydı ile merak edilenleri sizlerle paylaşacağız.

Haydi başlayalım!

.TR Uzantılı Domain Nedir?

.COM.TR’nin daha kısa ve daha benzersiz bir eşdeğerini sunan .TR uzantılı domain, Türkiye’nin ülke kodlu alan adı uzantısıdır.

14 Eylül 2023 itibari ile kayda açılan .TR domain uzantısı, Türkiye’deki işletmeleri Fransa (.fr) ve Almanya (.de) gibi ülkelerle aynı çizgiye getirerek, işletmelerin daha basit bir alan adı uzantısına sahip olmalarını sağlamak amacıyla pazara sunulmuştur. 

Şu an .TR uzantılı domain için sadece ön sipariş ile kayıt yaptırmak mümkün olsa da, 2023 yılının sonunda kayıt gereklilikleri karşılamanız şartı ile doğrudan kayıt yapabilmeniz mümkün olacaktır.

.TR Domain Kayıt İşlemlerinde Öncelik Sırası Var mı?

.TR domain uzantısı 14 Eylül 2023 itibari ile kayda açılsa da, şu an herkes direkt kayıt yaptıramıyor. 

Eğer bir kamu kuruluşuysanız, ilk öncelik hakkı size aittir. Daha önce tescil edilmiş mevcut bir GOV.TR, EDU.TR, TSK.TR,BEL.TR, POL.TR, K12.TR alan adınız varsa, .TR uzantısı için başvuruda bulunabilir ve bu uzantıyı kaydedebilirsiniz.

Eğer bir dernek ve vakıf adına kayıt edilmiş ORG.TR kaydınız var ise, 14 Ekim 2023 – 14 Kasım 2023 tarihleri arasında, .TR uzantılı alan adı için kayıt işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Fakat kamu kuruluşlarından farklı olarak bu gruba girenlerin kayıt için gerekli belgeleri göndermeleri gerekir.

Kamu kuruluşları ve vakıfların ardından ise, sırasıyla ”A.KEP.TR”, “A.AV.TR”, “A.DR.TR, “A.COM.TR”, “A.ORG.TR”, “A.NET.TR”, “A.GEN.TR”, “A.WEB.TR”, “A.NAME.TR”,”A.INFO.TR”,”A.TV.TR”,”A.BBS.TR” ve ”TEL.KEP.TR” alan adını halihazırda satın almış olan işletmelere, daha kısa eşdeğeri için öncelik verilmesi sağlanacaktır.

Örnek Kayıt Senaryosu

“ornekalanadi.kep.tr” alan adına sahip bir kullanıcı, “ornekalanadi.tr” domain kaydı için önceliğe sahiptir ve .TR domain kayıt hakkı ilk olarak kendisine sunulacaktır. Eğer “ornekalanadi.kep.tr” domain sahibi “.tr” alan adı için başvuru yapmaz ise öncelik, “ornekalanadi.av.tr” alan adına sahip kişiye geçer. Bu önceliklendirme .TEL.TR uzantısına kadar bu şekilde ilerler. Eğer bu uzantı sahiplerinden hiçbirisi .TR alan adını kayıt etmez ise, kayıt hakkı ilk başvuran kişiye geçer. Bu sebeple yukarıdaki uzantılardan birine sahip olmanız, .TR ön siparişi verdiğiniz alan adının kayıt sürecinde şansınızı artıracaktır. Ön siparişinizin başarılı olması durumunda, .TR uzantılı alan adınızı tahmini olarak 2024 yılı içerisinde kullanmaya başlayabileceksiniz.

Eğer ilgili “A.TR” alan adı için, diğer uzantı sahiplerinden hiç birisi ön sipariş oluşturmamış ise bu “A.TR” alan adı, ilk gelen alır mantığıyla gerçekleşecek ön sipariş ve kayıt işlemleri ile tescil edilecektir.

.TR Uzantılı Domain’in Avantajları Nelerdir?

Aşağıdaki listede .TR uzantı domain’lerin sağlayacağı önemli avantajların bir listesini bulabilirsiniz:

  • .TR uzantısı, insanlara ve işletmelere istedikleri ve daha önce kaçırmış olabilecekleri alan adlarını satın almaları için bir alan açar.
  • İşletmelerin çevrimiçi markalarını daha da geliştirmek için bu alan adına yalnızca küçük bir yatırım yapmaları gerekir.
  • İşletmeler .COM.TR yerine daha kısa ve basit alternatifleri kayıt edebilir.
  • Bu hamle, Türkiye’yi ülke kodlu alan adı uzantılarını doğrudan kullanan Almanya, Fransa ve İngiltere gibi ülkelerle aynı çizgiye getirmiştir.
  • .TR uzantılı bir alan adı kaydetmek, markanızın güvenilirliğini artırır. Bu sayede müşterilerinize Türkiye merkezli olduğunuzu gösterebilirsiniz. Bu, özellikle yerel müşteriler arasında güven ve sadakati artıracaktır.
  • .TR uzantılı bir alan adının bir diğer önemli avantajı da, SEO sıralamanızı iyileştirme potansiyelidir. Arama motorları genellikle yerel içeriğe öncelik verir, bu nedenle bir .TR alan adı web sitenizin Türkiye merkezli aramalarda daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olabilir. Bu da sitenizin görünürlüğünün ve trafiğinin artmasını sağlayabilir.

.COM.TR yerine .TR ile biten web adresleri 2024’ten itibaren kayıt edilebilecektir. Fakat ön sipariş vererek alan adınızı garanti altına almak isterseniz, linke tıklayarak web sitemiz üzerinden ön sipariş işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. 

.TR uzantılı domain’lerin 2023 yılı sonu itibariyle önce gelen alır kuralına tabi tutulacağını aklınızdan çıkarmayarak kayıt işleminizi hemen ön sipariş ile oluşturmanızı öneririz.

.COM.TR ve .TR Domain Uzantısı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Aşağıdaki tabloda .COM.TR ve .TR domain uzantısı arasındaki bazı farkları bulabilirsiniz:

.TR Uzantılı Domain.COM.TR Uzantılı Domain
Kısa olduğu için hatırlaması daha kolaydır..TR’ye göre daha uzundur.
Daha güçlü bir ulusal kimlik duygusu verir.Şu an .COM.TR hala ilk tercih olsa da, .TR kayıt süreci ile birlikte bu durum çok uzun sürmeyecektir.
2. seviye bir alan adı uzantısı değildir.2. seviye bir alan adı uzantısıdır.
İnsanların daha önce kaçırdıkları ve arzu ettikleri alan adlarını kayıt etmelerine olanak tanır.Kayıt için daha az seçenek vardır.
Türkiye’yi direkt ülke uzantısı kullanan diğer birçok ülkeyle eşit seviyeye getirir.

Sonuç olarak ister küçük bir işletme sahibi, ister blog yazarı veya çevrimiçi bir mağaza sahibi olun, .TR uzantılı bir alan adı çevrimiçi varlığınıza önemli bir destek sağlayabilir. .TR alan adınızı Hosting.com.tr ile kaydettirmeyi seçtiğinizde, yalnızca bir alan adı almakla kalmazsınız. Aynı zamanda birinci sınıf müşteri hizmetleri ve teknik desteğimize de erişim elde edersiniz. Sorunsuz bir kayıt süreci ile ekibimiz, her türlü sorunuz veya sorununuzda size yardımcı olmaya her zaman hazırdır.

En Çok Sorulan Sorular

1. .TR alan adı uzantısı nedir?

 .TR alan adı uzantısı, Türkiye’nin ülke alan adı uzantısıdır (ccTLD). Genellikle Türkiye pazarında bulunan veya bu pazarı hedefleyen işletmeler, bireyler ve kuruluşlar tarafından kullanılır.

2. Bir .TR alan adını nasıl kaydedebilirim?

Yukarıdaki bahsettiğimiz önceliklerden birini karşılamıyorsanız, şu an için bir .TR alan adı kayıt ettiremezsiniz. Fakat ön sipariş ile .TR uzantılı alan adınızı güvence altına alabilirsiniz.

3. .TR uzantılı domain ön siparişi için ne kadar kayıt ücreti ödemem gereklidir?

Linke tıklayarak, .TR uzantılı domain ön sipariş için ne kadar ücret ödemeniz gerektiğini görebilirsiniz.

4. .TR uzantılı domain ön siparişi alan adımı garanti altına alır mı?

Hayır almaz, fakat .TR kayıt süreci başladıktan sonra domain adresiniz hemen sıraya alınır ve gönderime hazır olur. Eğer kayıt işlemi gerçekleşmezse, ödediğiniz kayıt ücreti iade edilir.