WordPress, Joomla, Moodle, Magento veya PrestaShop gibi çoğu web uygulamasının çalıştırılması için yüklenmesi gerekir, ancak bu yükleme işlemi göz korkutucu ve kafa karıştırıcı olabilir, çünkü çoğu zaman dosyaları açıp bir veri tabanı oluşturmayı gerektirir.

Softaculous burada devreye girer!

Softaculous herhangi bir uygulamayı yalnızca birkaç tıklamayla sorunsuz bir şekilde kurmanıza olanak tanır. Bu noktada Niobe Hosting, tüm web hosting paketlerinde müşterilerine “Softaculous” adı verilen Opensource Applications Auto Installer sağlar.

Softaculous Nedir?

Softaculous, cPanel, Plesk ve DirectAdmin gibi birden çok hosting kontrol paneli ile uyumlu otomatik bir yükleyicidir. Kolay uygulama kurulumu söz konusu olduğunda, genellikle birkaç fare tıklaması ile kurulumu yapmanıza olanak tanır. Platform, tüm rakiplerinin çok ilerisindedir. Softaculous şu an 420’den fazla uygulama için otomatik kurulumu desteklemektedir. Bu, tüm favorileri CMS’leri (WordPress, Joomla, Drupal, Magento) ve daha yüzlercesini içerir.

Komut dosyalarını yüklemeye ek olarak, Softaculous ile yüklemeleri de yönetebilirsiniz. Aslında, kurulumları mevcut en son sürüme güncellemek ve bir kurulumun bir kopyasını oluşturmak mümkündür. Softaculous, değişiklikleri canlı sitede etkili hale getirmeden önce bir test ortamında test edebilmeniz için sitenin bir aşamasını oluşturmanıza olanak tanır.

Softaculous, komut dosyası demolarını görüntüleme, komut dosyalarını otomatik güncelleme, 2 adede kadar yedekleme yapılandırma, e-posta bildirimleri ayarlama ve daha fazlası için seçenekler sunar. 

Softaculous ile Ne Yükleyebilirim?

Softaculous ile bloglar, CMS, forumlar, e-ticaret, müşteri desteği ve dosya yönetimi gibi çok çeşitli uygulamaları yükleyebilirsiniz. Hatta Symfony, Laravel ve Codeigniter gibi çerçeveleri kurabilirsiniz. Tüm uygulamalar açık kaynaklıdır ve birkaç tıklama ile ücretsiz olarak yüklenebilir ve web sitenizde kullanılmaya başlanabilir.

Aşağıdaki listede Softaculous ile tek tıklama ile kurulumunu yapabileceğiniz bazı popüler uygulamaları bulabilirsiniz:

1. WordPress

WordPress, web sitesi veya blog oluşturmak için kullanabileceğiniz bir web yazılımıdır. Çekirdek yazılım, yüzlerce topluluk gönüllüsü tarafından oluşturulmuştur ve daha fazlası için hazır olduğunuzda, sitenizi neredeyse hayal edebileceğiniz her şeye dönüştürmek için kullanabileceğiniz binlerce eklenti ve tema içerir.

2. Joomla

Joomla, web siteleri ve güçlü çevrimiçi uygulamalar oluşturmanıza olanak tanıyan ödüllü bir içerik yönetim sistemidir (CMS). Kullanım kolaylığı ve genişletilebilirliği dahil birçok yönü Joomla’yı mevcut en popüler web sitesi yazılımı haline getirmiştir. Ayrıca Joomla herkesin ücretsiz olarak kullanabileceği açık kaynaklı bir çözümdür.

3. Drupal

Drupal; kullanıcı yönetimi, haber toplama, kontrollü sözlükler kullanan meta veri işlevleri ve içerik paylaşımı amacıyla XML yayınlama dahil olmak üzere çok çeşitli özellik ve hizmetler sunan dinamik web siteleri oluşturmak için açık kaynaklı bir platform ve içerik yönetim sistemidir.

4. PHP-Fusion

PHP-Fusion, PHP 5 ile yazılmış hafif ve açık kaynaklı bir içerik yönetim sistemidir (CMS). Site içeriğinizi depolamak için bir MySQL veri tabanı kullanır; basit ve kapsamlı bir yönetim sistemi içerir. Diğer birçok CMS paketinde görmeyi beklediğiniz en yaygın özellikleri içerir.

5. phpBB

phpBB, her gün milyonlarca insan tarafından kullanılır ve bu da onu dünyada en yaygın kullanılan açık kaynak pano sistemi yapar. İster küçük bir arkadaş grubuyla iletişimde kalmak isteyin, ister kurumsal bir web sitesi için çok kategorili büyük bir pano kurmak isteyin, phpBB ihtiyaç duyduğunuz özelliklere yerleşik olarak sahiptir.

6. Gallery

Gallery, açık kaynaklı bir web tabanlı fotoğraf albümü düzenleyicisidir. İster küçük bir kişisel site ister büyük bir topluluk sitesi çalıştırıyor olun, fotoğraf yönetimini kendi web sitenizle sorunsuz bir şekilde harmanlamanın sezgisel bir yolunu sunar. Dünya çapında milyonlara hizmet veren Gallery projesi, türünün en yaygın kullanılan sistemidir.

7. MediaWiki

MediaWiki, orijinal olarak Wikipedia’da kullanılmak üzere PHP ile yazılmış ücretsiz bir wiki yazılımıdır. Artık kâr amacı gütmeyen Wikimedia Vakfı’nın diğer bazı projeleri ve diğer birçok wiki tarafından kullanılmaktadır. MediaWiki, günde milyonlarca ziyaret alan bir web sitesi için tasarlanmıştır.

8. Dolphin

Dolphin, dünyanın en gelişmiş topluluk yazılımıdır. Sosyal ağlar, arkadaşlık siteleri ve web toplulukları oluşturmak için açık kaynaklı, bağımsız, indirilebilir, ölçeklenebilir, özelleştirilebilir, tam özellikli ve ücretsiz bir yazılımdır. Görüntülü sohbet, kayıt cihazı, video oynatıcı, forumlar, gruplar, etkinlikler, görüntülü mesajlaşma, posta kutusu, masaüstü uygulaması, video paylaşımı ve daha fazlasını size sunar.

9. WebCalendar

Yclas, bir web sitesi başlatmanıza ve onu birkaç dakika içinde tamamen özelleştirilebilir bir seri ilan sitesine dönüştürmenize yardımcı olabilecek ücretsiz, açık kaynaklı ve güçlü bir PHP seri ilanlar komut dosyasıdır. Yclas ile istediğiniz kadar yaratıcı olabilir, bir pazar yeri, emlak veya araba satışı gibi web siteleri oluşturabilirsiniz.

10. Roundcube

Roundcube, kitleler için ücretsiz bir web postası’dır. Uygulama benzeri bir kullanıcı arayüzüne sahip tarayıcı tabanlı çok dilli bir IMAP istemcisidir. MIME desteği, adres defteri, klasör düzenleme, mesaj arama ve yazım denetimi dahil olmak üzere bir e-posta istemcisinden beklediğiniz tüm işlevleri sağlar.

11. SquirrelMail

SquirrelMail, PHP ile yazılmış standartlara dayalı bir web posta paketidir. IMAP ve SMTP protokolleri için yerleşik PHP desteği içerir ve tarayıcılar arasında maksimum uyumluluk için tüm sayfalar HTML 4.0’da oluşturulur. Güçlü MIME desteği, adres defterleri ve klasör işleme dahil olmak üzere e-posta istemcisi gibi tüm işlevlere sahiptir.

12. WHMCS

WHMCS, çevrimiçi işletmeler için hepsi bir arada bir müşteri yönetimi, faturalandırma ve destek çözümüdür. Otomatik faturalama, provizyon ve yönetim ile kayıttan sonlandırmaya kadar her şeyi yönetir. WHMCS, çok güçlü bir iş otomasyon aracı ile kontrolü size bırakır. Fakat yüklemek ve çalıştırmak için bir lisansa ihtiyacınız olacaktır.

13. OpenCart

OpenCart, açık kaynaklı ve PHP tabanlı bir e-ticaret çözümüdür. Kendi çevrimiçi işlerini kurma ve minimum maliyetle e-ticarete katılma becerisine sahip internet satıcıları için sağlam bir e-ticaret çözümü sağlar. Zengin özelliklere sahiptir, kullanımı kolaydır, arama motoru dostudur ve görsel olarak çekici bir arayüzle tasarlanmıştır.

14. Magento

Magento, 31 Mart 2008’de başlatılan açık kaynaklı bir e-ticaret web uygulamasıdır. Zend çerçevesinin bileşenleri üzerine inşa edilen Varien tarafından oluşturulmuştur.

15. PrestaShop

PrestaShop e-ticaret çözümü, dinamik AJAX destekli özellikler ve yeni nesil ergonomi gibi temel Web 2.0 yeniliklerinden yararlanmak için oluşturulmuştur. Kullanıcıları ürün kataloğunuzda akıllıca ve zahmetsizce yönlendirerek meraklı ziyaretçileri ödeme yapan müşterilere dönüştürür.

16. Laravel

Laravel, PHP web geliştirme için temiz ve şık bir çerçevedir. Laravel, basit ve anlamlı sözdizimini kullanarak harika uygulamalar oluşturmanıza yardımcı olur. 

17. AJAX Chat

AJAX Chat, phpBB, MyBB, PunBB, SMF ve vBulletin gibi yaygın forum sistemleriyle güzel bir şekilde bütünleşen, JavaScript, PHP ve MySQL’de uygulanan ücretsiz ve tamamen özelleştirilebilir bir açık kaynaklı web chat’tir.

18. Seo Panel

Seo Panel, web sitelerinizin arama motoru optimizasyonunu yönetmek için eksiksiz bir açık kaynaklı seo kontrol panelidir. SeoPanel, web sitelerinizin performansını artırmak ve izlemek için en yeni SEO araçlarını içeren bir SEO araç kitidir. Herhangi biri bile Seo Panel ile gerekli eklentileri kolayca geliştirebilir ve kurabilir.

19. Monsta FTP

Monsta FTP, herhangi bir tarayıcıdan doğrudan dosya yüklemek, indirmek ve düzenlemek için sizi sunucunuza bağlayan ücretsiz bir web tabanlı FTP/SFTP dosya yöneticisidir. Özellikler arasında duyarlı bir arayüz, oturum açma yöneticisi, kod dostu düzenleyici, zip yüklemeleri (sunucuya ayıklamak için), masaüstünüzden klasörleri ve dosyaları sürükleyip bırakma, birden çok dosyayı zip olarak indirme yer alır.

20. ProjectSend

ProjectSend (önceden cFTP), istemci odaklı bir dosya yükleme aracıdır. İstemciler oluşturmanıza ve bunlara bir kullanıcı adı ve parola atamanıza izin verir. Ardından, her birine bir başlık ve açıklama ekleyebilme özelliği ile her hesap altında istediğiniz kadar dosya yüklemenize izin verir.

21. Podcast Generator

Podcast Generator, PHP’de yazılmış ücretsiz bir web tabanlı podcast yayınlama komut dosyasıdır: bölüm bilgileriyle birlikte bir web formu aracılığıyla medya dosyalarını (ses-video) yükleyebilir ve iTunes’a özgü etiketler dahil olmak üzere otomatik olarak podcast w3c uyumlu yayın oluşturabilirsiniz. 

22. Impleo

Impleo, kayıt koleksiyonunuzu yönetmek için basit bir PHP betiğidir. Kayıt eklemenize, düzenlemenize ve silmenize fayda sağlar. Her kayıt, sanatçının adını, kaydın başlığını ve çıkış yılını içerir. Buna ek olarak, kendi seçeceğiniz her türlü detayı eklemenize olanak tanır.

23. phpMyAdmin

phpMyAdmin, web üzerinden MySQL yönetimini yönetmeyi amaçlayan PHP dilinde yazılmış ücretsiz bir yazılım aracıdır. phpMyAdmin, MySQL ile çok çeşitli işlemleri destekler.

24. MyWebSQL

MyWebSQL, MySQL veri tabanlarınızı web üzerinden yönetmek için nihai masaüstü alternatifidir. Tıpkı favori masaüstü uygulamalarınız gibi çalışan arayüzle, basit şeyleri halletmek için web sayfaları arasında geçiş yapmanıza gerek yoktur. Bu noktada sadece veri tabanınıza giriş yapabilir ve veri tabanınızı masaüstünüzde çalışıyormuş gibi yönetim sağlayabilirsiniz.

25. Bootstrap

Bootstrap, daha hızlı ve daha kolay web geliştirme için şık, sezgisel ve güçlü bir front end çerçevesidir. Yalnızca en yeni masaüstü tarayıcılarının (IE7’nin yanı sıra!) yanı sıra duyarlı CSS aracılığıyla tablet ve akıllı telefon tarayıcılarında da harika görünecek şekilde yapılmıştır.

26. CodeIgniter

CodeIgniter, tam özellikli web uygulamaları oluşturmak için basit ve kolay bir araç setine ihtiyaç duyan PHP kodlayıcıları için oluşturulmuş, çok az yer kaplayan güçlü bir PHP çerçevesidir. 

27. Zend

Zend Framework basitliğe, nesne yönelimli en iyi uygulamalara, kurumsal uyumlu lisanslamaya ve titizlikle test edilmiş çevik bir kod tabanına dayanır. ZF, daha güvenli, güvenilir ve modern Web 2.0 uygulamaları ve web hizmetleri oluşturmaya ve önde gelen satıcıların yaygın olarak bulunan API’lerini kullanmaya odaklanmıştır.

28. ​​OpenSupports

​​OpenSupports, müşterilerinize destek vermek için açık kaynaklı bir bilet sistemidir. Kullanıcı sorgularınızın daha iyi yönetilmesini sağlar. Yazılım, destek taleplerini yönetmek için departmanlar, personel üyeleri, özel yanıtlar, çoklu dil desteği gibi araçlara sahiptir.

29. Sales Syntax

Sales Syntax Live Help (CSLH), web sitenizin ziyaretçilerine proaktif olarak gönderilebilen veya tüketici tarafından talep edilebilen canlı yardım işleviyle müşteri desteğine yardımcı olan açık kaynaklı bir canlı destek çözümüdür. Birden çok operatörün, birden çok departmanın ve birden çok dilin kullanılmasına izin veren geniş bir özellik yelpazesi içerir.

30. WebERP

WebERP, kullanmak için yalnızca bir web tarayıcısı ve pdf okuyucu gerektiren eksiksiz bir web tabanlı muhasebe/ERP sistemidir. Birçok işletmeye uygun geniş bir özellik yelpazesine sahiptir.