Bir web sitesinin Google aramalarında ön plana çıkabilmesi için site içinde ve site dışında yapılması gereken birçok optimizasyon vardır. Site içindeki optimizasyonun içerik kadar önemli bir diğer unsuru ise kuşkusuz site temasıdır.

WordPress; belki de yüz binlerce geliştiricisi ile SEO uyumlu tema konusunda açık ara en iyi içerik yönetim (CMS) sistemidir . Peki on binlerce WordPress teması arasından hangisini seçmelisiniz? Hangi WordPress teması SEO çalışmaları için daha uygundur? İşte bu yazımızda ekibimizin sizin için denediği ve çeşitli testler yaptığı SEO uyumlu WordPress temalarının incelemelerini okuyacaksanız. Gereksiz bilgilere boğulmadan, reklamlar arasında kaybolmadan okuyacağınız bu yazının sonunda; projenize en uygun SEO destekli WordPress temasını belirleyebileceksiniz. Dilerseniz önce “SEO uyumlu WordPress teması nedir?” sorusuna cevap bulalım.

SEO Uyumlu WordPress Temaları

SEO adına sitenizin içerisinde yaptığınız herhangi bir çalışmanın mutlak olumlu yanıt vermesi için, yerine getirmeniz gereken birçok gereksinim vardır. Ama bunların en önemlisi, sitenizin tamamen “user friendly” yani kullanıcı dostu olmasıdır. Bu söylemden yola çıkarak diyebiliriz ki; “seo uyumlu WordPress teması, aynı zamanda kullanıcı dostu bir tema olmalıdır”

Kullanıcı Dostu Web Sitesi Nedir?

Aslında bu soru, kendinize sorarak cevap verebileceğiniz türden bir sorudur. Mesela, internet üzerinde herhangi bir kaynak ararken girdiğiniz web sitesinde ne gibi özelliklerin olmasını isterdiniz? Kuşkusuz öncelikle hızlı açılmasını, karmaşık ve göz yoran bir görüntüsünün olmamasını, istediğiniz bilgiyi sizi site içinde gezdirmeden sunmasını, yeni öğrendiğiniz bilgileri destekleyici yazılara kolay ulaşım sağlamasını, reklamların sitede gezinmeyi engelleyecek kadar sık kullanılmamasını isterdiniz. En azından hedef kelimede iyi bir sıralama almayı istediğiniz Google sizden bunu bekliyor J

Yukarıdaki paragraftan anlaşılacağı üzere; hızlı açılan, gezinirken yormayan, reklamlara boğmayan, yeterli içerik bulunan bir web sitesi için kullanıcı dostu web sitesi diyebiliriz.

Buraya kadar öğrendiklerimiz gösteriyor ki; bir temanın SEO uyumlu olabilmesi için, öncelikle ziyaretçi tarafından sevilmesi gerekir. Eğer ziyaretçileriniz sitede yorulmadan ve hızlı bir biçimde gezinebiliyorsa, aradığı bilgiye rahat ulaşıyorsa, siteniz içindeki diğer sayfaları geziniyorsa, temadaki interaktif alanlarda diğer ziyaretçiler ve site yetkilileri ile irtibata geçebiliyorsa SEO için rakiplerinize oranla bir adım öndesiniz demektir.

Bu kısa ama işin özünü anlatan girizgahın ardından sizler için derlediğimiz SEO uyumlu WordPress temalarını incelemeye başlayalım.

WordPress Jevelin Teması

Tanıtacağımız ilk SEO uyumlu WordPress temasının adı Jevelin. Moda, sağlık, kripto para ve aklınıza gelen gelmeyen birçok sektörde kullanmanız için 37 farklı seçeneği bulunan bu tema an itibarı ile 59 USD’ye satılıyor. Temanın Woocommerce destekli olması sayesinde, siteniz içerisinde ürün satabilmeniz de mümkündür.

Temayı SEO için muhteşem kılan yönü ise 24 saat boyunca sitenizi sürekli analiz etmesi ve yapmanız gereken güncellemeleri otomatik olarak gerçekleştirmesi, sizin tarafından yapılması gereken manuel içerik iyileştirmeleri konusunda da bilgi vermesi.

Tema Sayfası: https://bit.ly/3ukhoCA

WordPress Gillion Teması

Sıradaki temamızın ismi ise Gillion. İnternet üzerinden kişisel bir blog, haber blogu ya da yazılı içerik ağırlıklı bir yayın yapmak istiyorsanız; bu tema biçilmiş bir kaftan. Tüm Google araçları ile uyumlu olarak çalışan Gilion teması; sınırsız renk seçeneği ve 17 farklı ara yüz seçeneği ile ziyaretçileriniz için benzersiz bir sörf deneyimi sunuyor.

Özellikle “back round image” ve “card style” ara yüzleri SEO çalışmalarınız için harika sonuçlar verebilir. Temanın satış fiyatı şuan 55 USD.

Tema Sayfası: https://bit.ly/33hct9r

WordPress Soledad Teması

Sırada beş binden fazla ana sayfa seçeneği olan, birçok sektörde kullanılmak üzere iki yüz elliden fazla demo seçeneği bulunan, tema canlı ön izleme seçeneği ile hemen hemen tüm alanları düzenlenebilen, arama motorları tarafından istenilen tüm alanları tema içerisinden düzenlenebilen, Google Adsense için yüksek yönetim kabiliyeti olan Soledad teması var.

Tema şuan 59 USD bedel ile satılıyor ve herhangi bir WordPress SEO eklentisine ihtiyaç duymadan kullanım kolaylığı sunuyor.

Tema Sayfası: https://bit.ly/3xIo8fH

WordPress Divi Teması

Bazen bulunduğunuz sektör aşırı derecede görsellik ve farklılık ister. Bazı sektörlerde de rakiplerinizin önüne çıkmanızın en önemli yolu sitenizin görselliğidir. Kurmuş olduğunuz web sitesinde görsellik arttıkça SEO yapılması doğal olarak zorlaşır. Peki, size birisi “hem görsel açıdan fevkalade, hem de SEO dostu bir web sitesi yapılabilir” dese…

İşte Divi size hem muhteşem görsellikte web siteleri, hem de kullanıcı dostu ara yüzler sunuyor. Sürekli kendini gelişen teknolojiye göre güncellemek zorunda olan bu temanın yıllık ücreti 89 USD. Eğer 249 USD ödemeyi kabul ederseniz ömür boyu lisans sahibi olabilirsiniz. Bu temayı inceleyebilmek için 30 günlük ücretsiz kullanım fırsatından faydalandık. Eğer tema özellikleri ihtiyaçlarınızı karşılar ise siz de 30 gün boyunca ücretsiz deneyebilirsiniz.

Tema Sayfası: https://bit.ly/2Rm1oBz

WordPress Marketing Pro Teması

Sırada 10 adet farklı ara yüz seçeneği ve tek tek almaya kalktığınızda yaklaşık 200 USD tutan WordPress eklentileri ile sadece 59 USD’ye satılan Marketing Pro teması var. Bu temanın Woocommerce desteği sayesinde satmak istediğiniz ürünleri listeleyebilmeniz de mümkün. Ayrıca ücretsiz eklentileri arasında Yoast SEO Premium isimli eklenti de var.

Temanın tek dezavantajı ise görsel olarak rakiplerine göre biraz daha basit durması. Fakat Yoast SEO’nun Premium eklentisini kullanmayı kafanıza koydu iseniz, daha az ödeyerek bu temaya sahip olabilirsiniz.

Tema Sayfası: https://bit.ly/33cwMF2

WordPress Webify Teması

Şimdi tanıtacağımız SEO uyumlu WordPress temasının adı Webify. Özellikle ziyaretçilerin büyük bir kısmını mobil tarayıcılardan alan site sahiplerinin mutlaka denemesi gereken bir tema olan Webify; 48 adet farklı tasarımla hemen hemen her sektöre uyum sağlıyor.

Sitenizin arama motorları tarafından görünen meta ayarlarını tema üzerinden yapabilmeniz mümkün. Ayrıca yaratıcılıkta sınır tanımayan tasarımı sayesinde, aklınıza gelmeyecek birçok sektörde Webify kullanabilirsiniz. Temanın satış fiyatı şuan 59 USD.

Tema Sayfası: https://bit.ly/3xG58OR

WordPress SEO WP Teması

Sırada anlata anlata bitiremeyeceğimiz SEO uyumlu WordPress teması olan SEO WP var. Özelikle SEO işi ile uğraşan ajansların tercih etmesi gereken bu tema; on adet premium WordPress eklentisi hediyeli olarak satılıyor.

Üç saniyeden daha kısa sürede yüklenen ana sayfası, ziyaretçiye interaktif gezinme olanağı sağlayan ara yüzü ve daha onlarca seçeneği ile piyasaya sürülen bu temanın tüm özelliklerini incelememiz bile iki gün sürdü.

Eğer bir web ajansı sahibi iseniz kesinlikle edinmeniz gereken bir tema olduğunu vurgulamak isteriz.

Tema Sayfası: https://bit.ly/3eKInAG

WordPress GoodLife Teması

Herhangi bir konuda blog sitesi açmak ve bu blogu video, resim gibi görsellerle destekleme istiyorsanız GoodLife tam size göre. Ayrıca bu yazı dahilinde incelediğimize göre aynı zamanda da SEO dostu.

Resmi tanıtım sayfasında on dört adet farklı ara yüz seçeneği ile tanıtılan bu tema ile oyun tanıtım blogu yapmanız bile mümkün. Ayrıca her ara yüzün kendine ait farklı manşet tasarımı bulunuyor. Şimdilik 59 USD fiyat ile alıcı bulan GoodfLife; en çok güncellenen WordPress temalarından biri.

Tema Sayfası: https://bit.ly/3tjg7Kx

WordPress Massive Dynamic Teması

Tam yetmiş adet farklı sektörde görsellik ve e-ticaretin bir arada sunulduğu SEO uyumlu bir WordPress teması arayanlar için Massive Dynamic adlı tema oldukça iyi bir seçim olabilir. Woocommerce eklentisi ile %100 uyumlu çalışan bu tema; WordPress canlı ön izleme ile de oldukça kolay yönetilebilmektedir.

Tüm ara yüzlerin ortak özelliği; site açılışındaki manşet alanının büyüklüğü olan temamız, buna rağmen oldukça kısa sürede yüklenmektedir. Bu yazının hazırlanmaya başladığı anda 29 USD fiyatla alıcı bulan tema, şuan 39 USD fiyattan satılmaktadır. Rakipleri gibi 59 USD bandına çıkması ise an meselesi imiş gibi duruyor.

Tema Sayfası: https://bit.ly/33a8xYd

WordPress SEO Engine Teması

Web ajansınız için SEO uyumlu WordPress teması edinmek istiyorsanız, size ikinci bir seçenek daha sunmak isteriz. SEO WP teması kadar başarılı olmasa da grafik olarak bu temadan daha güzel olan SEO Engine’ın en önemli özelliği, ziyaretçilerin sitelerinin durumunu ücretsiz test edebileceği araçlar sunması.

Ziyaretçileriniz; site içindeki ücretsiz SEO aracına url adreslerini yazdığında basit bir raporu çevrimiçi olarak görebilmekte ve sizin oluşturduğunuz otomatik tekliflere ulaşabilmekteler. Ayrıca Woocommerce desteği sayesinde hizmetlerinizi siteniz üzerinden satın alabilirler.

Ana sayfa ve tekil sayfalarda farklı tasarımları kullanmanıza olanak sağlayan SEO Engine, görsel olarak gerçekten muhteşem bir tema.

Rakibine göre 10 USD daha düşük fiyatla satılan bu temanın satış fiyatı 49 USD ve ömür boyu alınan güncellemeler ücretsiz.

Tema Sayfası: https://bit.ly/33cxlPa

WordPress Simple & Elegant Teması

Bu yazımızda tanıtacağımız son SEO uyumlu WordPress teması ise Simple & Elegant. Tasarımı, sosyal medya entegrasyonu, Youtube başta olmak üzere birçok video sitesine entegre olarak çalışabilmesi ve saymakla bitiremeyeceğimiz onlarca özelliği ile ön plana çıkan bu tema; mobil uyumu ile de göz kamaştırıyor.

SEO uyumlu temalar arasında belki de en sade ve en şık tasarıma sahip olan Simple & Elegant; adının hakkını veren bir şekilde basit ve zarif. Rakiplerinin aksine kullanabileceğiniz tek bir ara yüze sahip olan temamız 58 USD fiyat ile satışa sunulmuş durumda.

Tema Sayfası: https://bit.ly/3ugZjoP

Bu yazımızda ekibimiz tarafından bizzat denenen 11 adet SEO uyumlu WordPress temasını inceleme fırsatı buldunuz. Sitemizi gezmeye devam ederek web teknolojileri hakkında daha ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.