Link kısaltma siteleri özellikle uzun URL adreslerini kısa ve hatırlanabilir bir hale getirmek için en güzel çözümlerden biridir.

Google URL kısaltma servisini Mart 2019’da kapamıştı. O gün bugündür internet kullanıcıları bir sonraki en iyi link kısaltma servisini arıyor. 

Link (Bağlantı) kısaltma ihtiyaçlarınız için nereye gideceksiniz?

Aşağıda, Google link kısaltıcısının yerine deneyebileceğiniz en iyi 10 link kısaltıcısının bir listesini derledik.

Ama önce, link kısaltma nedir, nasıl yapılır ve neden bir link kısaltıcıya ihtiyacınız var vb. soruların cevaplarını inceleyelim.

Link Kısaltma Nedir?

URL ya da link kısaltma, uzun bir bağlantıyı insanları aynı konuma götüren daha kısa ve yeni bir bağlantıya çevirmenizi sağlayan dijital bir araçtır.

Kısaltılmış linkler, uzun bağlantıları paylaşmayı daha yönetilebilir hale getirir. Kısaltılmış bir URL daha az yer kaplar, daha akılda kalıcıdır ve metninizi düzenli tutar.

Kısaltılmış URL’ler için bir başka kullanım örneği, kaynak trafiği kolayca takip edebilmeniz için tek bir bağlantının varyasyonlarını oluşturmaktır. Örneğin, Twitter’da kullanılacak kısa bir URL, Facebook için farklı bir URL ve e-posta bülteninde kullanılacak üçüncü bir URL oluşturabilirsiniz.

Birçok URL kısaltma hizmeti, bağlantınızı kimin tıkladığını, dünyanın neresinde bulunduğunu ve hangi dili konuştuğunu görmenizi sağlayan kapsamlı izleme araçları sunar. Bu izleme araçlarını; tıklama oranlarını, kitlenizin hangi tarayıcıyı tercih ettiğini ve içeriğinize hangi cihazlardan erişildiğini belirlemek için de kullanabilirsiniz. Bazı hizmetler, linklerinizde kendi özel alan adınızı kullanmanıza bile izin verir.

Birçok ücretsiz link kısaltma servisi vardır. Çoğu link kısaltma servisinin ücretsiz bir sürümü vardır, ancak metrikler ve özelleştirme gibi ek özellikler için genellikle ödeme yapmanız gerekir.

Doğru Link Kısaltma Servisi Nasıl Seçilir?

Doğru Link Kısaltma Servisi Nasıl Seçilir?

Doğru link kısaltma servisini seçmeden önce ayda kaç bağlantı oluşturduğunuzu,  link kısaltma servisini ne amaçla kullanacağınızı, bütçenizi ve ekibinizin büyüklüğünü göz önüne almanız lazım.

Yalnızca kişisel sosyal medya hesaplarınızda birkaç bağlantı paylaşmak için bu servisleri kullanmak istiyorsanız veya küçük bir yerel işletme çalıştırıyorsanız, asla ücretli bir sürüme ihtiyacınız olmayacaktır.

Ancak, orta ila büyük ölçekli bir işletme iseniz veya tüm şirketiniz dijital pazarlama ve online trafik üzerine dönüyorsa, muhtemelen bir noktada bir tür ücretli link kısaltma servis çözümü arıyor olacaksınız.

Link kısaltma servisini neden kullanıyorsunuz?

Link kısaltıcılarından bazıları, UTM parametrelerini gömmeye yardımcı olmak ve Google Analytics’teki bağlantıları daha iyi izlemenize izin vermek için yapılandırılmıştır, diğerleri ise affilate ile bağlantılarınızdan para kazanmanıza yardımcı olmaya odaklanmıştır.

Bir Link Nasıl Kısaltılır?

En popüler link kısaltma aracı bit.ly olduğu için Bit.ly’yi kullanarak bir linkin nasıl kısaltılacağına hızlıca bir göz atalım.

1. Uzun bağlantınızı kopyalayın.

2. Bit.ly’ye gidin.

3. Bağlantınızı verilen kutuya yapıştırın veya yazın.

bit.ly

4. “Shorten”i tıklayın.

5. Yeni oluşturulan linki kopyalamak için “Copy” yazan butona tıklayın.

bit.ly shorten

URL Kısaltıcı Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Link Kısaltıcı Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Bir URL ya da link kısaltıcı kullanmanın temel avantajlarından bazıları şunlardır.

1. Daha iyi görünüm sağlar

Bir link kısaltıcı bağlantınızın görsel olarak daha çekici görünmesine yardımcı olur. Daha kısa bir bağlantı, daha uzun bir bağlantıdan daha temiz ve daha güvenilir görünür. Özellikle bağlantılar özelleştirildiğinde…

2. Performansı izlemenize yardımcı olur

Link kısaltıcılar, performansınızı izlemenize yardımcı olur. Çoğu link kısaltıcı, bağlantılarınızın başarısını anlamanıza yardımcı olacak analitik veriler sağlar. Bu analizleri inceleyerek, kitlenizin neyle meşgul olduğunu daha iyi anlayabilir ve pazarlama stratejilerinizi buna göre belirleyebilirsiniz.

3. Daha az karakter kullanımına yardımcı olur

Kullanılacak sınırlı sayıda karakterin olduğu bir platformda, bir link kısaltıcı, paylaşmak istediğiniz URL’yi sıkıştırmanıza yardımcı olur. Örneğin, tweet’inizi paylaşmak için 280 karakterinizin bulunduğu Twitter’da, istediğiniz son şey bu karakterleri uzun bir bağlantı ile kullanmaktır.

4. Daha yüksek tıklama oranı sağlar

Sosyal medya platformlarında insanlar kısaltılmış bağlantılara daha aşinadır. Daha kısa bağlantılara daha fazla güvenirler ve sonuç olarak daha uzun bir bağlantıya kıyasla daha kısa bir bağlantıyı tıklama olasılığı daha yüksektir. Uzun bağlantılarınızı daha kısa olanlarla değiştirerek, sosyal medya stratejinizin etkinliğini artırabilirsiniz.

5. Paylaşması daha kolaydır

Daha kısa bağlantıları paylaşmak daha kolaydır. İster bir e-postaya ister kişisel bir mesaja eklensin, kısa bir bağlantıyı paylaşmak, uzun bir bağlantıdan çok daha kolaydır.

En İyi 10 Link Kısaltma Servisi

1. Bitly

Bitly

Bitly, işletmeniz ya da kişisel kullanımınız için eksiksiz bir hizmet sunan popüler bir link kısaltıcıdır. İhtiyaçlarınız kısıtlı ise, çok basit bir kullanımının olmasından dolayı uzun URL’leri kısaltmak için gözünüz kapalı bu aracı kullanabilirsiniz. 

Bitly, ziyaretçilerinizin konumu vb. dahil olmak üzere 20’den fazla gerçek zamanlı veri noktasını izleyebileceğiniz kapsamlı bir gösterge panosuna sahiptir. Kampanya izleme araçlarının kullanımı oldukça kolaydır.

Bitly’nin ücretsiz sınırlı hesabıyla, kısaltılmış linklerinizin yarısını özelleştirebilir, tıklama oranlarını izleyebilir ve en çok yönlendirenleriniz hakkında bilgi alabilirsiniz. Fakat ayda yalnızca 1.000 markasız bağlantı için bu özellikleri kullanabiliyorsunuz. Aslına bakarsanız, cömert bir ücretsiz plana sahipler.

Aylık 29 dolar olan temel plan, ücretsiz bir özel alan adı sağlar, ayda 1.500 bağlantı oluşturmanıza olanak tanır ve bağlantılarınızı kimlerin tıkladığı hakkında daha fazla veri gösterir. Daha fazlasına ihtiyaç duyarsanız, aylık 199 dolar olan premium plana geçebilirsiniz. 

2. Rebrandly

Rebrandly

Rebrandly, piyasadaki en iyi link kısaltıcı hizmetlerden biridir. Hatta bazı derecelendirme siteleri Rebrandly’i en eksiksiz ve güvenilir bağlantı yönetim platformu olarak gösteriyor. Çözümleri, özel bir alan adıyla kısa URL’ler oluşturmanın, ölçmenin ve yönetmenin en kolay yolunu sunuyor.

Rebrandly kullanarak alan adınızı satın alabilir, URL’lerinizi UTM etiketleme kullanarak etiketleyebilir, sosyal medya piksellerinin dönüşümlerini ve daha fazlasını optimize edebilirsiniz.

Ücretsiz planları, beş adede kadar özel alan adı kullanarak 1000 adede kadar markalı bağlantı oluşturmanıza ve izlemenize olanak tanır. Ekip üyeleri ve diğer ekstra özellikleri eklemek için premium hesaplar aylık 29 dolarından başlar.

3. ClickMeter

ClickMeter

ClickMeter, Rebrandly’nin kardeş şirketidir ve Rebrandly’nin sunduğundan daha fazla teknik özellik arayan kurumsal düzeydeki şirketleri hedeflemektedir.

Clickmeter’ın önemli satış noktalarından biri, çok sayıda URL kısaltıcısının sunmadığı bir özellik olan dönüşüm izleme olanağı sunmasıdır.

Clickmeter planları aylık 29 dolarından başlar.

4. TinyURL

TinyURL

TinyURL, Facebook ve akıllı telefonlardan önce varolan en iyi link kısaltıcılarından biriydi.

Yukarıdaki görüntüden de anlayabileceğiniz gibi, TinyURL oldukça eski ve diğer bağlantı kısaltıcıları arasında yaygın olan birçok özelliğe sahip değil.

Bununla birlikte, TinyURL’nin de farklı faydaları var.

İlk olarak, kullanımı son derece basit. Bir hesap oluşturmak zorunda değilsiniz ve izleme veya kontrol paneli yok.

Dahası, birçok hızlı ve basit link kısaltıcısının aksine, TinyURL, linkinizin ikinci kısmını özelleştirmenize izin verir.

Ayrıca, bu link kısaltma servisi tamamen ücretsizdir!

5. Polr

Polr

Polr, teknik bilgi birikimi olan herkesin kendi bağlantı kısaltıcılarını oluşturmasına ve barındırmasına izin veren açık kaynaklı bir projedir.

Polr’i olduğu gibi kullanabilir veya kendi ihtiyaçlarınıza göre özelleştirebilirsiniz.

Sadece temel arayüzü test etmek istiyorsanız, Polr bir demo sayfası sunar.

6. Ow.ly

Ow.ly

Ow.ly, Hootsuite’te sosyal medyada veya başka yerlerde kullanım için bağlantılarınızı kısaltmanıza izin veren belirli bir özelliktir.

Zaten bir Hootsuite kullanıcısıysanız, Ow.ly’ye Hootsuite kontrol panelinden erişebilirsiniz. Buradan, kısaltılmış URL’lerinizin analizlerini de görebilirsiniz.

Ow.ly hem ücretsiz hem de premium Hootsuite planlarına dahildir. Bu nedenle, onu kullanmak için bir Hootsuite hesabı oluşturmanız gerekse de, ödeme yapmanız gerekmez.

7. Is.gd

Is.gd

Bağlantı kısaltmaya yardımcı olacak hızlı bir araç arıyorsanız, Is.gd en kullanışlı link kısaltıcılarından biridir. Tek yapmanız gereken, belirtilen alana linkinizi girmek ve “Shorten” yani “Kısalt” düğmesini tıklamaktır.

Bağlantılar oluşturulduktan sonra kalıcıdır, bu yüzden kaybolmaları konusunda endişelenmenize gerek yok. Başka bir artı, markanızı veya kimliğinizi benzersiz hale getirmek için bağlantıları özelleştirebilmenizdir.

Bu araç, link kısaltmanıza yardımcı olmanın yanı sıra, bir QR kodu oluşturma yeteneğine de sahiptir. Birçok akıllı telefon QR kodlarını okuyabildiğinden, bu linkler kartvizitlerinize veya reklamlarınıza da eklenebilir. Böylece linklerinize bu şekilde de erişilebilir.

Is.gd, link kısaltmak servisi tamamen ücretsizdir.

8. Buff.ly

Buff.ly

Buff.ly, sosyal medya planlama aracı Buff.ly içinde çalışan bir link kısaltma servisidir.

Bir sosyal medya gönderisini planlarken Buffer’a bir bağlantı yapıştırdığınızda, Buff.ly linkinizi otomatik olarak kısaltılır.

Bağlantı metriklerini izlemek ve özel markalı bir alan adı kullanmak için aylık 15 dolar tutarında Pro Plan’a geçmeniz ve hesabınızı Bitly ile entegre etmeniz gerekir.

9. Clkim

Clkim

Clkim, Rebrandly’ye benzer ve aynı özelliklerin çoğunu sunar.

Temel fark, Clkim’in para kazanmaya ve reklamlara odaklanmasıdır. Bunlar, web sayfasını veya uygulama arayüzünü kapsayan tam ekran reklamlardır.

Bu nedenle, Clkim, başka bir gelir kaynağı arayan affiliate pazarlamacılar ve blogcular için harika bir seçimdir. Ve elbette, kısa linklerinizi izlemek ve markalamak için Clkim’i kullanabilirsiniz.

Clkim, aylık 1o dolardan başlayan planlarla 14 günlük ücretsiz bir deneme sürümü sunar.

10. Sniply

Sniply

Sniply, yalnızca bağlantıları kısaltmakla kalmaz, aynı zamanda her bağlantının üzerinde bir harekete geçirici mesaj da oluşturmanızı sağlar.

Yukarıda görselde görebileceğiniz gibi, her Sniply bağlantısının bulunduğu sol alt tarafta bir harekete geçirici mesaj düğmesi vardır.

Üçüncü taraf bir web sitesinin bağlantısını paylaşıyor olsanız bile, yine de istediğiniz bir şeye yönlendiren harekete geçirici bir mesaj eklemeniz mümkündür. Bu dönüşüm oranlarını artırmak için harika bir özelliktir.

Fiyatlar aylık 29 dolardan başlar (ayda 5.000 tıklama ve hesapta iki marka profili).

Yukarıdaki listede en çok kullanılan link kısaltma servislerini sizinle paylaştık. Sizin kullandığınız link kısaltma servisi nedir? Farklı link kısaltma hizmetleri kullanıyorsanız, yorum bölümünde bize yazın, bir sonraki güncellememizde listeye ekleyelim. Bu listeyi veya içeriğimizi geliştirmek için deneyimlerinizi ve önerilerinizi paylaşmayı unutmayın.

En İyi Link Kısaltma Servislerinde Bulunması Gereken Özellikler

En İyi Link Kısaltma Servislerinde Bulunması Gereken Özellikler

Piyasada birçok link kısaltma servisi var ve rekabet çok fazla. Bu yüzden link kısaltma servisinizi seçmeden önce en iyi link kısaltma servislerinde bulunması gereken özelliklere bir göz atalım.

1. Fiyat 

Herhangi bir servisi seçmeden önce en önemli metriklerden biri her zaman fiyat olur. Aynı şekilde link kısaltma servisinizi seçmeden önce de kullanacağınız servisin ne gibi planlara sahip olduğunu, ücretsiz tekliflerini ve diğer servislerle fiyat karşılaşmasını yapmanız gerekir.

2. Kullanıcı tabanı 

Bir şirkete az kullanıcı sayısı var diye kötü diyemeyiz. Çünkü rekabetin yüksek olduğu bir piyasaya yeni girmiş olabilirler. Fakat yine de link kısaltma servisinizi seçerken şirket olarak kaç müşterileri var ve ne kadar süredir bu işi başarı ile sürdürüyorlar gibi soruların yanıtlarını almanızda fayda var.

3. Kullanım kolaylığı

Link kısaltma servislerinin bazılarının yapısı oldukça karmaşıktır. Bu yüzden kullanacağınız servisi; UI, akış ve iyi tasarım şeklinde değerlendirmeniz gerekli.

4. Eğitim kalitesi 

Bazı link kısaltma servisleri çok popüler olmasına rağmen özellikle raporlama kısmında kafa karıştırıcı metrikler sunabilir. Bu yüzden kullanacağınız servisin kullanıcıları bilgilendirme konusunda neler yaptığına göz atmanızda fayda var.

5. Marka bilinci oluşturma

Link kısaltırken alan adınıza göre özelleştirmeyi ve markalı kısa bağlantılar oluşturmayı kolaylaştırıyorlar mı yoksa bu iş sizin için bir kabus mu oluyor ikilemi, link kısaltma servisi seçerken cevap verilmesi gereken en önemli sorulardan.

Kaç tane bağlantı ve tıklama oluşturuyorsunuz?

2.500 bağlantı tıklamasının altındaysanız ve ayda yalnızca 500 veya daha az bağlantıya ihtiyacınız varsa, URL kısaltma hizmetleriniz için ödeme yapmamanız gerektiğinden emin olabilirsiniz.

Bütçenizin büyüklüğü nedir?

Hala girişiminizin ilk aşamalarında mısınız ve pazarlama ekibinizde sadece bir üye mi var? O zaman yeterince büyüyene kadar muhtemelen oldukça ucuz veya ücretsiz bir çözüm kullanmalısınız.

Ekibinizin büyüklüğü nedir?

Bazı URL kısaltıcıları ekip yönetimini çok kolay hale getirirken, bazıları sizi bir hesabı paylaşmaya zorlar.

Bir aracı 10 dijital pazarlamacı, reklam veren, içerik yöneticisi ve sosyal medya yöneticisinden oluşan bir ekipte kullanacaksanız, yalnızca bir avuç uygun çözüm bulabilirsiniz.