Bu yazıyı okumayı bitirdiğinizde Google My Business adı ile bilinen Google Benim İşletmem hakkında ayrıntılı malumat sahibi olacaksınız. “Google haritalara işletme ekleme” ve “Google haritalara reklam vermek” gibi sorulara da cevap bulacaksınız. Olabildiğince basit anlatımlar yapan bu yazımızı her ihtiyacınız olduğunda okuyabilmeniz için sayfayı sık kullanılanlara eklemenizi tavsiye ederiz.

Google My Business Nedir, Ne İşe Yarar?

Google’ın navigasyon ürünü olan Google Maps’e (Google Haritalar) işletme ekleyebildiğiniz hesaplar; Google My Business, yani Google Benim İşletmem sayfalarıdır. Aslında asıl kuruluş amacı; dünyada en çok kullanılan navigasyon programı olan Yandex Navigasyon (Yandex.Navigator) isimli programın daha gelişmiş versiyonunu piyasaya sürerek, Yandex’in önde olduğu tek alanı da ele geçirmektir. Tabi bu bizim yorumumuz. Ama çok da haksız olduğumuzu düşünmüyoruz.

Yerel ve bölgesel SEO çalışmalarında işletmelerin ciddi oranda kullanmaya başladığı Google Benim İşletmem hesaplarının bu denli popüler kılan en önemli unsur ise kullanıcıların tarafsız yorumlarının yayınlanması ve Google politikalarına uygun olan yorumların kullanıcı tarafından bizzat silinmeden asla kaldırılmamasıdır. Bu anlamda bu hizmet tüketici dostudur. Yani siz bir restorana gidip memnun kalmadı iseniz ve yazdığınız yorum da hakaret gibi ibareler barındırmıyor ise Google bu yorumu ve sizin o restorana verdiğiniz puanı asla kaldırmaz.

SEO’nun mantığını anlattığımız ve güncelliğini kaybetmeyecek SEO taktikleri önerdiğimiz SEO Nedir? yazımızda, Google’ın bir tavsiye sıralama sitesi olduğunu anlatmıştık. İşte Google Haritalar’da yayınlanan işletmeler ve bu işletmelere yapılan yorumlarla verilen puanlar da, Google’ın kullanıcı görüşlerine ne denli önem verdiğinin bir kanıtıdır.

Özetlemek gerekirse, işletmenizi ekleyerek Google Haritalar’da ve Google organik arama sonuçlarında listelenmenizi sağlayan ve işletmenize dair birçok bilgiyi girebildiğiniz hesap; “Google Benim İşletmem Hesabı” olarak isimlendirilir.

Google Benim İşletmem’e Nasıl Firma Eklenir?

Google işletme hesabı açma ve Google benim işletmem girişi oldukça basittir. BU adrese giderek Google Hesabınızla oturum açarak işletmenizi ekleyebilirsiniz. Eğer bir Gmail adresiniz var ise bu aynı zamanda sizin Google hesabınızdır. Google hesabınız yoksa BURAYA tıklayarak oluşturabilirsiniz. Google hesabı oluşturmak tamamen ücretsiz ve yaklaşık 2 dakika süren bir işlemdir.

My Business hesabına giriş yaptıktan sonra aşağıdaki ekran ile karşılaşacaksınız:

“İşletme adını girin” kısmına işletme adınızı yazdıktan sonra ise aşağıdaki gibi bir ekran ile karşılaşacaksınız:

Eğer işletmeniz daha evvel bir yerel rehber tarafından eklendi ise arama ekranında açılan pencerenin alt kısmında gözükecektir. Eğer o işletmelerden biri size ait değil ise “Bu ada sahip bir işletme oluşturun” seçeneğini seçmeniz gerekir.

“Google Yerel Rehber” adı verilen Google Haritalar ürünü gönüllü geliştiricileri tarafından, işletmeniz sizin haberiniz olmadan eklenmiş olabilir. Bu bağlamda yeni bir giriş yapmak yerine, mevcut girişi sahiplenmeniz gerekmektedir. Bu konuya yazının devamında değineceğiz, lakin şimdi Google Haritalar’a işletme ekleme konusunda devam ediyoruz. “Bu ada sahip bir işletme oluşturun” seçeneğini tercih ettiğinizde karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir. Bu ekranda “İleri” demeniz gerekmektedir.

Yukarıdaki ekranda “İleri” dediğinizde, yeni açılan ekranda işletmenizin kategorisini seçmeniz gerekir. Kategorinize ait birkaç kelime girdiğinizde ise açılan listeden işletme kategorisini seçmelisiniz.

Kategorinizi seçip “İleri” tuşuna bastığınızda ise hizmetlerinizi ekleyebileceğiniz aşağıdaki gibi bir sayfaya yönlendirileceksiniz. Bu sayfada otomatik olarak çıkan hizmetleri seçebileceğiniz gibi listelenmeyen hizmetleri de ekleyebilirsiniz. “+ Özel hizmet ekleyin” linkine tıkladığınızda açılan kısma eklemek istediğiniz hizmeti/hizmetleri  yazıp “Onayla” dedikten sonra “İleri” demeniz yeterlidir.

Sonraki sayfada ise firmanızın fiziksel bir konumu olup olmadığı sorulur. Eğer müşterilerinizin ziyaret etmesini istediğiniz bir fiziksel konumunuz (yani dükkan veya ofisiniz) var ise bu kısımda “Evet” seçeneğini seçerek “İlerle” demeniz gerekir.

Yukarıdaki sayfada “Evet” seçeneğini işaretlediğinizde ise aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız. Bu ekranda fiziksel mağazanızın adresini girmelisiniz.

İşletmenizin adres bilgilerini girip “İleri” dediğinizde ise “Bu konum dışındaki müşterilere de hizmet veriyor musunuz?” ekranı ile karşılaşacaksınız. Eğer müşterileriniz hizmet almak için mutlaka işletmenize gelmek zorunda ise bu seçeneğe “Hayır” cevabı vermelisiniz. Eğer müşterilerinizin adreslerinde de hizmet veriyorsanız “Evet” demeniz gerekmektedir.

Püf Nokta: Yukarıdaki seçeneğe “Hayır” cevabı vermeniz, sizi konumunuzun 1-2 km2’lik alanında ilk sırada çıkarır. Eğer sadece yakındaki kişileri hedefliyorsanız, tavsiyemiz bu seçeneğe “Hayır” cevabı vermenizdir. Eğer bu seçeneğe “Evet” cevabı verirseniz, bir sonraki ekranda bölge eklemeniz gerekecek. Birçok bölgede çıkmak daha avantajlı gibi gözükse de özellikle rekabetin yüksek olduğu sektörlerde tek bölgede çıkmanız daha çok ve daha iyi pozisyonda listelenmenize neden olabilir.

“Evet” seçeneğini işaretleyip “İleri” butonuna tıklarsanız, sırada hizmet bölgenizi eklemenizi isteyen bir ekranla karşılaşacaksınız. Bu ekranda hizmet bölgelerinizi eklemelisiniz. Eğer tüm Türkiye’yi hedefliyorsanız, “Türkiye” yazarak listeden seçmeniz yeterlidir. Lakin bir pizza dükkanı işletiyorsanız ve yakın çevreye teslimat yapıyorsanız; sadece teslimat bölgelerinizi seçmenizi tavsiye ederiz.

Hizmet bölgelerinizi seçip “İleri” dedikten sonra, aşağıdaki gibi bir ekran ile karşılaşacaksınız. Bu ekranda işletmenizle alakalı bilgileri girmeniz gerekmektedir. İşletmenize ait telefon numaranızı doğru girmeniz, varsa web adresinizi eklemeniz gerekmektedir. Eğer bir web siteniz yok ise “Girdiğim bilgilere göre ücretsiz web sitesi oluşturulsun.” seçeneğini işaretleyip firmaadiniz.business.site şeklinde ücretsiz ama basit bir web sitesi sahibi olabilirsiniz.

Bilgilerin tamamını girip “ileri” dediğinizde ise aşağıdaki ekran ile karşılaşacaksınız. Bu ekranda “Son” butonuna tıklamanız gerekmektedir.

“Son” butonuna tıkladıktan sonra ise, aşağıdaki ekran ile karşılaşacaksınız. Yazdığınız adresin üstündeki “Kişi adı” kutucuğuna posta adresinde sürekli bulunan birinin adını yazıp “Posta” butonuna tıklamanız yeterlidir.

Eğer “Posta” butonuna tıkladıktan sonra aşağıdaki ekranı görüyorsanız tebrik ederiz. İşletmenizi Google Haritalar’a başarılı bir şekilde eklediniz. “Devam” diyerek işletme bilgilerini düzenlemeye devam edebilirsiniz.

Önemli: “Diğer seçenekler” sekmesini mutlaka kontrol edin.  Google bazen işletmenizi kaydederken girdiğiniz telefon numarasına kısa mesaj göndererek veya arama yaparak işletmenizi doğrulayabilir. Eğer Google size böyle bir seçenek sunar ise posta kartını beklemenize gerek kalmaz.

Google Benim İşletmem Hesabımı Nasıl Doğrulayabilirim?

Google bir işletmenin gerçekten var olup olmadığını doğrulamak ister. Google Haritalar’a aslında olmayan bir işletmenin eklenmesini ve kullanıcıların yanıltılmasını istemez. Google Benim İşletmem Hesabı için birçok doğrulama yöntemi vardır.  Bu yöntemlerden en çok kullanılan (eğer işletmeye ait fiziksel bir adres girildi ise) posta kartı ile doğrulama metodudur. Bu yöntemde Google; sizin tarafınızdan bildirilen işletme adresinize bir mektup aracılığı ile “pin kodu” gönderir. Google My Business alanındaki iletme bilgilerinizi düzenlediğiniz yerde, aşağıdaki alandan size gelen posta kartındaki pin kodunu girebilirsiniz.

Bu yöntemin dışında çok nadir olmakla beraber; telefonla doğrulama, e-posta ile doğrulama ve anında doğrulama seçenekleri de mevcuttur.

Google Trusted Verifier (Google Güvenilir Doğrulayıcı) Nedir?

Google tarafından gönderilen posta kartı adresinize ortalama bir ay içerisinde ulaşır. Kartınız bir ay içinde gelmedi ise tahminen postada kaybolmuştur. Bu gibi durumlarda toplamda 3 defa Google’dan yeni kart talep edebilirsiniz. Fakat kart elinize üç defa istemenize rağmen ulaşmamış ise “Trusted Verifier” yetkisine sahip biri tarafından işletmenizi onaylatabilirsiniz.

Tursted verifier; sınırlı sayıda yerel rehberin sahip olduğu bir yetkidir. Bu yetkiye sahip yerel rehberler, işletmenizi direk doğrulayabilir. Ancak Türkiye’de yapılan suistimallerin neticesinde, bu yetki ile doğrulanmasına karşın askıya alınan işletmeler bir hayli fazladır. Size tavsiyemiz, çok zor durumda değilseniz tursted verifier kullanmamanızdır.

Google Benim İşletmem İşletme Doğrulama Takımı Nedir?

“Google Benim İşletmem İşletme Doğrulama Takımı” isimli hizmet, Google’ın bazı işletmeler için telefon ederek yaptığı alternatif bir işletme doğrulama işlemidir. Özellikle pin kodunuzun bir türlü posta ile adresinize ulaşmadığı durumlarda, GOOGLE TARAFINDAN TERCİH EDİLİR. Özellikle büyük harflerle yazdık zira bu hizmeti alabilmek için herhangi bir başvuru kanalı yoktur.

Competence Call Center (CCC) isimli firma, Google’ın bu hizmetinin Türkiye’deki uygulayıcısıdır. 0212 705 8597 numaralı telefondan sizi arayarak Google işletme doğrulamanızı gerçekleştirir. Tekrar büyük harflerle yazmakta fayda görüyoruz; GOOGLE BENİM İŞLETMEM DOĞRULAMA TAKIMI SİZİ 0212 705 8597 TELEFON NUMARASINDAN BAŞKA BİR NUMARA İLE ARAMAZ. SİZDEN HERHANGİ BİR ÜCRET TALEP ETMEZ. TELEFONDA SİZDEN ÜCRET TALEP EDEN FİRMA VEYA KİŞİLERE İTİBAR ETMEYİN!

Son Çare: Eğer Google haritalara kaydettiğiniz işletme bir türlü doğrulanmıyor ise BU bağlantıdaki formu doldurarak, Google’a durumu net bir biçimde anlatmanız gerekmektedir.

Google Harita Kaydı Ücretli mi?

Google Haritalar kaydı yapmanın Google tarafından talep edilen hiçbir ücreti yoktur. Tamamen ücretsiz bir hizmettir. Ancak harita aramalarında üst sıralarda olmak için reklam vermek isterseniz ücret ödersiniz. Bu bağlamda Google Harita kaydı için ücret isteyen kimseye itibar etmemenizi öneririz.

Yazımızın buraya kadar anlattığımız bölümündeki adımları izleyerek, işletme kaydınızı tek başınıza ve kimseden yardım alamadan gerçekleştirebilirsiniz. Google haritalara işletme kaydetme, bir sosyal medya hesabı oluşturmak kadar basittir.

Google Business İşletme Sayfası’ndaki Bilgi Sekmesi Altında Bulunan Alanları Nasıl Doldurabilirim?

Bu alanları doldurmanız oldukça önemlidir. Hatta size tavsiyemiz, bu alanları oldukça ayrıntılı bir şekilde doldurmanızdır. Aşağıdaki fotoğrafta %100 bilgi girişi sağlayan firmaların, rakiplerinden daha iyi konumda listelenme imkanı olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Google Business Hesabımda Video Yayınlamam Mümkün mü?

Google tarafından Ocak 2018’de yapılan güncelleme ile Google Benim İşletmem hesabınızda işletmenize ait videolar ekleyebilmeniz mümkündür. Android veya IOS işletim sistemli telefonunuzdan indirdiğiniz uygulama ile işletmenizden çekip ekleyeceğiniz benzersiz videoların listelenme sıralamasında çok faydalı olduğunu özellikle belirtmek isteriz. Andorid uygulama için BURAYA IOS uygulama için BURAYA tıklayabilirsiniz.

İpucu: Videolar kadar fotoğraflar da önemlidir. Eğer vaktiniz ve imkanınız var ise Google işletme hesabına on binlerce fotoğraf ekleyin. Bu ekleme işlemi henüz ücretsizken bunu yapmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Google Business İşletme Sayfası’ndaki Analizler Bölümünde Neler Yapabilirim?

Google Benim İşletmem sitesindeki işletme sayfasına girip sol taraftaki menüleri incelerseniz; “Analizler” butonunu göreceksiniz. Bu butona tıkladığınızda; işletmenize kaç kişinin haritalardan tıkladığı, en çok hangi cihazlar kullanılarak erişim sağlandığı, hangi arama kelimelerinden erişildiği, kaç kişinin adres tarifi aldığı ve daha birçok detayın ayrıntılı biçimde incelemeniz için raporlandığını göreceksiniz. Bu alandaki verileri analiz ederek, işletme hesabınızda ve ürün gamınızda çeşitli iyileştirmelere gidebilirsiniz.

Google Benim İşletmem Hesabında Yayın oluşturma Nasıl Yapılır?

Öncelikle belirtmek isteriz ki, Google Benim İşletmem üzerinde yayın oluşturmak ve bunu sık sık yapmak son derece önemlidir. Google (nerede ise) ziyaretçilerin tüm internet gezintileri için Google servislerini kullanmasını istemektedir. İnternet alanında tekel olmak isteyen bir firmanın da böyle davranması oldukça normaldir. Bu sebeple eğer mümkün ise her gün düzenli olarak yayın oluşturun ve Google Haritalar isimli servise katkıda bulunun.

Yayın oluşturmak için sol taraftaki menüden “Yayınlar” seçeneğini seçmeniz yeterlidir. Yayınlar ile güncelleme, teklif, ürün ve etkinlik yayınlamak mümkündür. Yayınlar seçeneğinde aşağıdaki fotoğrafı yayınlanan ekrandan dilediğiniz yayını oluşturabilirsiniz.

Google Benim İşletmem Kullanıcı Ekleme Nasıl Yapılır?

Google Benim İşletmem hesabınızdaki sol taraftaki menüden “Kullanıcı sayısı” butonuna tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki ekran açılır:

Bu ekranda sağ üst köşedeki “+” butonuna tıklayıp “Yeni kullanıcılar davet edin” seçeneğine tıkladığınızda aşağıdaki ekranla karşılaşırsınız:

Yukarıdaki ekrana kullanıcı olarak ekleyeceğiniz kişinin Google Account olarak kullandığı e-posta adresini ekledikten sonra rolünü seçip “DAVET ET” butonuna tıklamanız, kullanıcı eklemek için yeterli olacaktır.

Önemli: “Rol seçin” sekmesinde “Sahibi” olarak işaretleme yaparsanız, eklediğiniz kişi konumunuzu haritalardan kaldırma dahil her şeyi yapabilir. “Yönetici” olarak eklemeniz halinde ise bilgi sekmesi, kullanıcı yorumlarına cevap verme, yayınlar bölümü erişimi, adres değişikliği gibi alanlarda düzenleme hakkı tanırsınız. “Mağaza yöneticisi” seçeneğinde ise sadece ilgili şubenin yayın yönetimi ve kullanıcı yorumu cevaplamasına yetki verdiğiniz bir kullanıcı eklersiniz.

Google Benim İşletmem Hesabıma Yapılan Yorumları Nasıl Yönetebilirim? Google İşletmeye Yapılan Yorumu Silme Mümkün mü?

Google’daki işletmenize yorum yapan kullanıcıların yorumlarına Google Politikaları dahilinde yanıt verebilirsiniz. Ancak kullanıcı yorumlarını silmenizin imkanı bulunmamaktadır. Ancak, kullanıcı yorumlarını Google’a bildirerek kaldırılmasını isteyebilirsiniz. Aşağıdaki fotoğrafta bu işlemi nasıl yapacağınızı görebilirsiniz:

Yukarıda gördüğünüz yorumda üst üste üç nokta işaretine tıkladığınızda aşağıdaki ekran ile karşılaşacaksınız:

Yukarıdaki alanları doldurarak “Gönder” dediğinizde, yorum kaldırma talebiniz Google’a iletilmiş olacak ve üç iş günü içerisinde talebiniz neticelendirilecektir.

Önemli: Yorum şikayetini MUTLAKA Google Benim İşletmem hesabınız içerisindeki “Yorumlar” bölümünden yapın.

Püf Nokta: İhlal türünü doğru işaretleyin. Örneğin; “Bu yayında nefret barındıran, şiddet içeren veya uygunsuz içerik bulunuyor” seçeneğini işaretlerseniz ve bu yayında böyle bir içerik yok ise Google operatörleri bu yayını kaldırmaz. Yani sadece işaretlediğiniz neden ile alakalı değerlendirme oluşturulur. Eğer yorumun “Spam” olarak oluşturulduğunu düşünüyorsanız bu seçeneği işaretleyin.

Eğer yorum üç iş günü neticesinde kaldırılmaz ise Google Haritalar müşteri hizmetlerini arayarak kaldırma talep edebilirsiniz. Ancak bunu yapmanız da ilgili yorumun %100 kaldırılacağı anlamına GELMEZ.

Google Haritalar Müşteri Hizmetleri: 0850 390 20 60

Google İşletme Yorum Kapatma Mümkün mü?

“Google internet aleminin gelmiş geçmiş en dürüst firmasıdır” desek, abartmış olmayız. Yalnız bunu söylerken “Google manipüle edilemez” DEMİYORUZ. Elbette tüm teknoloji firmaları gibi manipüle edilebilir. Ancak bunu engellemek için gereken her şeyi yapar. Bu sebeple Google işletmenizi yorum almaya kapatmanız mümkün değildir. Kullanıcıların hür iradesi ile yazdığı ve politikaları ihlal etmeyen her türlü yorum, Google tarafından listelenir.

Bu durumun tek bir istisnası vardır. Eğer işletmeniz yorum saldırısına uğruyorsa ve Google bunu fark etti ise; sadece Google tarafından, geçici süre ile işletmeniz yoruma kapatılabilir.

Google Harita Sonuçlarında Firmamın Konumunu Nasıl Yükseltebilirim? Herhangi Bir SEO Çalışması Yapmam Mümkün mü?

Google harita sonuçları ile alakalı bir SEO çalışması yapmak elbette mümkündür. Hatta bu çalışmalar Google tarafından da desteklenmektedir. Ama zannettiğiniz gibi link almak, sahte sosyal medya hesaplarında paylaşımda bulunmak gibi manipülasyon işlemlerinden bahsetmiyoruz.

Öncelikle Google işletmenizdeki bilgilerin tamamını doldurmalı, yıl içindeki resmi tatillerde hangi saat aralığında çalışacağınızı yazmalı, sürekli fotoğraf ve video eklemesi yapmalı, her gün düzenli yayın paylaşmalı ve elbette kullanıcılarınızın yorum yapmasını sağlamalı, bu yorumları da cevaplamalısınız. Google benim işletmem hesabını ne kadar aktif kullanırsanız, o kadar yukarıda gözükürsünüz. İşletme hesabınızı öyle bir hale getirmelisiniz ki, ziyaretçiler harita sonuçlarında gezinmeli ve sonunda ya adres tarifi istemeli ya da telefonla işletmenize ulaşmalı.

Google İşletme Hak Talebi Nedir? Google İşletme Hak Talebi Nasıl Yapılır?

İşletmeniz Google Haritalar’a bir yerel rehber ya da bir rakibiniz tarafından eklenmiş olabilir. Böyle bir durumda işletmeyi kendi hesabınıza almak için hak talebinde bulunabilirsiniz. BU adrese giderek işletmenizin adını yazın ve açılan pencerede sizin olduğunu düşündüğünüz işletmeyi seçin. Tıpkı aşağıdaki fotoğrafta da gösterildiği gibi:

Yukarıdaki seçeneği seçtikten sonra açılan ekranda çıkan formu doldurarak hak sahipliğinde bulunabilirsiniz.

Önemli: İşletmeniz herhangi biri tarafından yönetilmiyor ise (genelde yerel rehberler tarafından eklenen işletmelerin sahibi yoktur) ve telefon numaranız doğru ise; sadece telefon doğrulaması yaparak işletmenizin yönetim hakkını alabilirsiniz. Fakat hak sahibi talebinde bulunduğunuz işletme başka bir kullanıcı tarafından yönetiliyor ise kararı Google verecektir.

Web Sitem Olsa Bile Google Haritalar Hizmetini Kullanmalı mıyım?

Bir değil, bin adet web siteniz olsa da Google Haritalar’a firma ekleme işlemini yapmanızı önemle tavsiye ederiz. Zira “Google Zero” olarak adlandırılan ve özellikle mobil aramalarda sonuçların en tepesinde çıkan harita sonuçları, işletmenize ekstra müşteri kazandırabilir.

Bunun dışında aynı arama sayfasında hem web sitelerinizden biri, hem de Google Benim İşletmem hesabınızdaki sonucunuz listelenebilir. Bu da aynı müşteri tarafından iki kere görünme anlamına gelir.

Google Haritalar’da Google Ads Express (Adwords Express) Reklamı Nasıl Verilir?

Google Benim İşletmem hesabınızda sol tarafta bulunan menüden “Bir reklam oluştur” butonuna tıklamanız halinde, Google Ads (eski adı ile Google Adwords) sayfasına yönlendirilirsiniz ve konum bazlı reklam verebilirsiniz. Bu sayede harita aramalarında rakiplerinizin önünde yer alabilirsiniz.

Ancak Ads Express servisinin yeni yeni  istikrarlı olarak çalışmaya başladığını da belirtmek isteriz.

Google Dijital Atölye Eğitimleri Faydalı mı?

Cevabımız “kesinlikle evet!” BU bağlantıya giderek bizzat Google tarafından oluşturulmuş eğitimleri alabilir ve reklamcılıktan aklınıza gelen gelmeyen tüm Google servislerine dair ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz. Üstelik eğitimlerin tamamı ücretsiz olarak verilmektedir.

Öte yandan neredeyse tüm Google eğitimleri neticesinde, dijital bir sertifika sahibi olursunuz. Bu dijital sertifikaların varlığı, iş başvurularında dahi işe yaramaktadır. Edinebildiğiniz kadar Google sertifikası edinmenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Google Haritalardaki Sonuçlarda İşletmeme Ait Telefon Numarası Yanlış Çıkıyor, Nasıl Düzeltebilirim?

Bu hata ile genelde yerel rehberler tarafından eklenen işletmelerde ya da rakipleriniz tarafından kötü niyetli olarak yapılan eklemelerde sıkça karşılaşılır.

Eğer bir yerel rehber telefon numaranızı yanlış yazarak işletmenizi eklemiş ise “Google İşletme Hak Talebi Nedir? Google İşletme Hak Talebi Nasıl Yapılır?” başlığında anlattığımız metotları uygulamanızı tavsiye ederiz. Ancak Google’da işletme adınızı aratarak çıkan sonuçta “Düzenleme önerin” seçeneğine tıklayarak, telefon numarasının değiştirilmesini önermek de çözümler arasındadır. Tıpkı aşağıdaki fotoğrafta olduğu gibi:

Püf Nokta: İşletmeyi yöneten herhangi bir Google Hesabı yok ise, önce numaranın düzenlemesini talep edip ardından hak talebinde bulunmanın; tecrübelerimiz ışığında daha başarılı sonuçlar verdiğini söyleyebiliriz.

Sektörümdeki Anahtar Kelimeyi Firma Adı Olarak Kullanabilir miyim?

Bunu sakın yapmayın! Google hesaplarınızın tümünü askıya aldırabilecek yegane durum maalesef budur. Örneğin Avcılar İlçesi’nde günlük kiralık daire işi yapıyorsanız; işletmenizi asla “Avcılar Günlük Kiralık Daire” diye eklemeyin! İşletme adınızla Google harita kaydı yapın ve sadece “Bilgi” kısmındaki “Etiketler” bölümüne anahtar kelimenizi girin. Aşağıdaki fotoğrafta olduğu gibi:

Soru İşareti: “İyi de sektörümdeki birçok rakibim anahtar kelimelerle Google haritalara kaydolmuş” diyebilirsiniz. Emin olun ki bu firmalar zaman içinde Google tarafından askıya alınacaktır. Bu davranış sadece günü kurtarır. Haritalarda uzun soluklu listelenme sağlamaz.

Püf Nokta: İlla anahtar kelime ile işletme açmak istiyorsanız; işletme adınızın yazdığı büyük bir tabela, anahtar kelimenizle vergi açılışı ve anahtar kelimenizle marka tesciliniz olsun. İşletme hesabınız askıya alındığında bu belgelerle Google’ı ikna etmeniz mümkün olabilir. Eğer marka tescili yaptırmak gibi bir düşünceniz var ise BURADAKİ iletişim yollarından Niobehosting’e ulaşabilir ve bilgisayarınızın başından kalkmadan marka tescil başvurusu yapabilirsiniz.

Google Haritalara Kaydolmak İçin Fiziksel Bir İşyerine Sahip Olmam Gerekir mi?

Fiziksel bir işletme sahibi olmayan firmalar da Google Benim işletmem hesabı açabilir ve Google Haritalar alanında listelenebilir. Kayıt esnasında “Müşterilerinizin ziyaret edebileceği, mağaza veya ofis gibi bir konum eklemek ister misiniz? Sorusu için “Hayır” seçeneğini işaretlemeniz yeterlidir.

Google Haritalar İşletme Silme Nasıl Yapılır?

Google Benim İşletmem hesabında yayınlanan bir işletmeyi kaldırmak için, o işletmeyi Google Benim İşletmem üzerinde yönetebiliyor olmanız gerekmektedir. Eğer kendi yönettiğiniz bir işletmeyi herhangi bir nedenle kaldırmak istiyorsanız, aşağıdaki fotoğraftaki adımları uygulayabilirsiniz:

Eğer Google My Business üzerinde kendinize ait olmayan bir işletmeyi kaldırmak istiyorsanız; Google üzerinde işletmeyi aratıp harita listelemesine ulaşarak “Düzenleme önerin” seçeneğini işaretlemeli ve “Bu yeri kaldırın” butonuna tıklamalısınız. Açılan sayfada da ilgili formu doldurup göndermelisiniz.

Önemli: Sizin tarafından yönetilmeyen işletmelerin kaldırılması ya da kaldırılmaması konusundaki kararı Google verir. Bu bağlamda kaldırma talebiniz olumsuz olarak neticelenebilir.

Google Benim İşletmem hakkında anlatacaklarımız şimdilik bu kadar. Bu Google servisi ile alakalı yenilikler ve geliştirmeler oldukça sizi bilgilendirmeye devam edeceğiz. Konu ile ilgili bir sorunuz olması halinde yorum bölümünü kullanarak bize ulaşabilir ve sorunuzu iletebilirsiniz. Bilgi sahibi olduğumuz her sorunuzu cevaplamaktan mutluluk duyacağımızı bilmenizi isteriz. Web teknolojileri ile ilgili her türlü bilgiye bloğumuzu takip ederek erişebilirsiniz.