Pandemi süreci ile beraber dijitalleşme de hız kazandı. Bir kaç sene öncesine kadar oldukça teknik olduğu düşünülen ve uzmanlık gerektirdiği kanati ile başta kobiler olmak üzere hemen hemen her kesimin çekimser yaklaştığı web sitesi sahibi olma düşüncesi, bugünlerde popülaritesi hızla artan hazır içerik yönetim sistemleri sayesinde eski tabuların üzerine kalın bir perde çekiyor. 

Teknik ve tasarımsal hiçbir bilgiye ihtiyaç duymadan birkaç klavye dokunuşu ile e-ticaretten aile albümlerine, kişisel günlüklerden teknoloji portallarına kadar akla gelebilecek tüm web sitesi ihtiyaçlarına anında çözüm sunan içerik yönetim sistemleri esasen hayatımıza bugün girmiş değil. 

Cüneyt Yağız

Türkiye’nin en köklü web sitesi altyapı sağlayıcılarından Niobe Hosting’in yayınladığı infografiğe göre Türkiye’de en çok tercih edilen içerik yönetim sistemi WordPress’in doğumu 2003 yılına dayanıyor. Bugün itibariyle 17 yaşında olan WordPress’i konu alan aynı infografikte 160 bin Türkçe web sitesinin WordPress altyapısı ile yayında olduğunu belirten Niobe Hosting Genel Müdürü Cüneyt YAĞIZ, hazır içerik yönetim sistemleri arasında WordPress’in %83,5 kullanım oranı ile Türkiye’deki en popüler hazır çözüm olduğunu vurgulayarak; Pandemi dönemini kapsayan son 1 yıl içerisinde WordPress’e olan ilginin 2 kat arttığına dikkat çekiyor. 

Yeni dönemde evde vakit geçiren ve ihtiyaçlarını internetten verdikleri siparişlerle karşılamayı tercih eden tüketicilere yanıt vermek isteyen işletmelerin dijital dönüşümlerinde WordPress’in önemli bir kolaylık ve hareket özgürlüğü sağladığını dile getiren YAĞIZ, sadece ülkemizde değil dünyada da WordPress’in her üç web sitesinden birinde kullanıldığını belirtiyor. 

WordPress’in bu kadar popüler olmasında onbinlerce ücretsiz tema ve 50 bini aşkın ücretsiz eklentinin önemli bir rolü olduğunu da unutmamak gerek. Dünya genelinde 120 farklı dile çevrilen WordPress’in yarım milyondan fazla topluluk üyesi ile hazır web sitesine sahip olmak isteyen herkes için işleri oldukça kolaylaştırdığı, NBC, CNN ve Spotify gibi global devlerin dahi WordPress’i tercih ettiği, niobehosting.com imzasını taşıyan infografikten edindiğimiz bilgiler arasında. 

Dünya genelinde her ay ortalama 2.8 milyon kez aranan WordPress ile ilgili Türkiye’de WordPress kullanan web siteleri, en popüler WordPress eklentileri ve Niobe Hosting’in WordPress’e özel geliştirdiği hosting ve sunucu çözümleri gibi ilgi çekici daha pek çok detaya infografik üzerinden ulaşabilirsiniz.  

WordPress’in Türkiye Karnesi

WordPress.org verilerine göre WordPress, dünya genelinde kullanımında Türkiye 9. sırada

  1. Dünya genelindeki 24 milyon WordPress sitenin %0,7’si, yani 160 bini Türkçe içeriğe sahip
  2. Son 1 yılda WordPress’in Türkiye pazarında büyüme hızı 2 kat arttı.
  3. Türkiye’de kullanılan CMS’ler arasında WordPress’in payı %83,5’dir.
  4. WordPress anahtar kelimesi google.com.tr üzerinde her ay ortalama 60,500 kez aranıyor.
  5. Türkiye’de en çok tercih edilen WordPress eklentisi, SEO çözümü sunan Yoast SEO oldu.