Bir evin ihtiyaç duyduğu en temel teknoloji, güvenilir bir internet bağlantısıdır. İnternet olmadan, e-posta’larınıza erişemez, çevrimiçi alışveriş yapamaz veya çevrimiçi film izleyemezsiniz. Evinizde hızlı bir internet bağlantısı istiyorsanız, sağlayıcınıza bir modem veya router (veya her ikisini birden) kullanarak bağlanmanız gerekir. Bu iki cihaz benzer işlevleri yerine getirirken, tam olarak aynı değildir ve her seçeneğin avantajları ve dezavantajları vardır.

Router Nedir?

Router yani yönlendirici terimi, telefon anahtarlama sistemlerinde kullanılanlar gibi analog ve dijital sinyalleri fiziksel olarak yönlendiren bir cihazdan gelir. Router’ın birincil işlevi, önceden kodlanmış ve biçimlendirilmiş bilgileri belirli bir sinyale almak ve ardından başka bir tür veya biçime dönüştürmektir. Bir router’ın birincil amacı, farklı protokoller aracılığıyla ağlar arasında bağlantılara izin vermektir.

Örneğin, bir ağ, ağ ihtiyaçları için Ethernet kabloları kullanırken, diğeri koaksiyel kablolar kullanabilir. Bu iki tür ağı bağlarken, Ethernet veri paketlerini koaksiyel kablo üzerinden iletilmek üzere koaksiyel veri paketlerine çevirebilen bir yönlendiriciye ihtiyacınız vardır. Yönlendiriciler başlangıçta trafiği bir ağdan diğerine yönlendirmek için tasarlanırken, bugün aynı zamanda bir internet servis sağlayıcısı (ISS) bağlantısındaki bir ağdan gelen trafiği doğrudan ev ağınıza yönlendirmek için de kullanılır.

Router Nasıl Çalışır?

Sadece gelen veri paketlerini okur ve hedef adreslerine göre nereye gitmeleri gerektiğini belirler. Eşleşme yoksa, bunları varsayılan ağ geçidi olarak bilinen başka bir yönlendirici veya modeme gönderir. Bu cihazların tümü, cihazlarınızın birbirine bağlı olduğundan ve birbirleriyle sorunsuz bir şekilde iletişim kurduğundan emin olmak için birlikte çalışır.

Bir router’ın amacı, birkaç cihaza bağlanmak ve bir internet bağlantısını paylaşmaktır. Router, ev veya iş ağınızı (kablolu veya kablosuz) İnternet Servis Sağlayıcınıza bağlar. Bunu iki oda arasındaki bir kapı olarak düşünebilirsiniz. Bu kapıyı açık, kapalı veya kilitli bırakmayı seçebilirsiniz. Açık tutarsanız, bir odadan diğerine sınırsız erişiminiz olur. Kapatırsanız, bir odadaki kişiler izniniz olmadan başka bir odaya giremez. Eğer kilitlerseniz, bir odadaki insanlar diğerine hiç giremez ve başka bir oda olduğunu bile bilmeyebilirler.

Router, her iki taraftaki ağlar arasında erişim kontrolü sağlar. Bir ağ kablolu olabilirken diğeri kablosuz olabilir. Biri güvende olabilirken diğeri olmayabilir. Ancak hepsi, özelliklerine göre her iki tarafına da erişim sağlayan bir yönlendirici aracılığıyla bağlanır. Yönlendiriciler, Layer 2 LAN anahtarlarından veya kablo modemler ve DSL modemler gibi diğer Layer 3 WAN bağlantılarından gönderilen veri paketlerini işledikleri için Layer 3 aygıtları olarak kabul edilir.

Router Kullanmanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Bir router temel olarak bir modemden daha gelişmiş ve esnektir. Bir modem aynı anda sadece bir cihazı internete bağlayabilir, bir yönlendirici ise aynı anda birçok cihazı bağlayabilir. Ayrıca, yönlendiriciler genellikle ağınızı dış tehditlerden korumak için güvenlik duvarları içerir.

Dezavantajlarına gelecek olursak…

Router, genellikle modemden daha fazla bakım gerektirir ve genellikle daha pahalıdır. 

Layer-1’den layer-3’e kadar verileri analiz etmeleri gerektiğinden daha yavaştır.

Modem üzerinden yönlendirici kullanmanın en büyük dezavantajı, tüm ISS’lerle uyumlu olmamasıdır. Çoğu ISS hem modem hem de router sağlar, ancak bazı şirketler tarafından satılanlar, standart ekipmanlarla uyumlu olmayan tescilli teknolojileri kullanır. 

Diğer bir dezavantaj, yönlendiricilerin seyahat için tasarlanmamasıdır. Bilgisayarınızı başka bir yere taşımanız gerekirse, başka bir yönlendiriciye ve başka bir modeme ihtiyacınız olacaktır. Bu, genellikle ayrı olarak satıldıkları için elverişsiz olabilir. Ancak, kullanıcıların hareket halindeyken ayrı bir modeme ihtiyaç duymadan Wi-Fi erişimine izin veren kablosuz yönlendiriciler de vardır.

Modem Nedir?

Bilgisayarların telefon hatlarını kullanarak birbirleriyle konuşmalarını sağlamak için oluşturulan modem, bir bilgisayardan alınan dijital sinyalleri analog formata dönüştüren bir donanım parçasıdır. Analog formatı tekrar dijital sinyallere dönüştürür, böylece başka bir bilgisayar bunları yorumlayabilir. 

Modem Nasıl Çalışır?

Bilgisayarınızı bir ISS’ye bağladığınızda, genellikle size ev ağınız ile ISS’nizin ağı arasında köprü görevi gören bir modem, tüm verilerin A noktasından B noktasına düzgün ve güvenli bir şekilde ulaşmasını sağlar. Bunu, telefon hatları (veya bazen uydu aracılığıyla) aracılığıyla ISP’nize bağlanarak ve dijital sinyalleri analog sinyallere ve bunun tersini yaparak yapar. Ayrıca, bu bağlantılar üzerinden iletmeden önce verileri şifrelelerler.

Modemler, hangi web sitelerini ziyaret etmek istediğiniz, ne tür bilgileri almak istediğiniz (video/ses/metin) vb. ile ilgili bilgisayarınızdan yönergeler almaktan ve bu isteklerin başarılı olup olmadığına ilişkin yanıtları geri göndermekten de sorumludur. Modemlerle ilgili en iyi şey, ucuz ve kurulumunun kolay olmasıdır. 

Modemin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Modem kullanmanın avantajları aşağıdaki şekildedir:

  • Bir modem, bir yönlendiriciden çok daha ucuzdur.
  • Tek bir kabloya takılabilir, bu da ek ekipman için endişelenmenize gerek olmadığı anlamına gelir. Ek olarak, modemler genellikle yerleşik kablosuz özelliğiyle gelir, böylece ek bir yönlendirici satın almadan birden fazla cihazı bağlayabilirsiniz. 

Modem kullanmanın dezavantajlarına gelecek olursak…

Bir modemin en büyük dezavantajı, iki cihazı her bağlamak istediğinizde bir taneye ihtiyaç duymanızdır. Örneğin, bir masaüstünüz ve bir dizüstü bilgisayarınız varsa ve her ikisinin de aynı anda çevrimiçi olmasını istiyorsanız, ikisinin de modeme ihtiyacı olacaktır.

Modem ve Router Arasındaki Farklar

Modem ve router arasındaki farkları aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz:

ModemRouter


Nedir?
Bir bilgisayardan gelen dijital sinyalleri analog formata modüle eden ve analog formatı tekrar dijital sinyallere demodüle eden, başka bir bilgisayarın bunları yorumlayabilmesi için bir donanım parçasıdır.Farklı protokoller aracılığıyla ağlar arasında bağlantıya izin veren bir cihazdır.

Birincil Kullanım
ISP’den (internet servis sağlayıcı) gelen dijital verileri kablosuz olarak alır ve analoga dönüştürür. Daha sonra kablodan geçirerek bilgisayarınıza geri döner.Verileri alır ve Wi-Fi, Ethernet veya modem aracılığıyla ihtiyacı olan cihazlara dağıtır.
Tasarım Yılı1950’ler1966
İlk Sürüm19621974

Çalışma Modu
Veri bağlantısı katmanı.Ağ katmanı, veri bağlantı katmanı ve fiziksel katman.
HızHızlı.Yavaş.
GüvenlikDaha az güvenli.Çok güvenli.

Router mı Modem mi: Hangisi Daha İyi? Hangisini Kullanmalısınız?

Router ve modem arasında seçim yapmak, ne tür bir ağ kullandığınıza ve ne kadar hızlı olmasını istediğinize bağlıdır. Kablolu bir internet bağlantınız varsa, ISS’nizin her iki donanımı da sağlaması ihtimali yüksektir. Ancak telefon şirketinizden bir DSL veya fiber bağlantınız varsa, kablosuz ağları da yöneten bir modem veya birleşik aygıt almanız gerekebilir. Bir zamanlar, oldukça benzer cihazlar oldukları için birleşik bir router/modem kullanmak oldukça mantıklıydı; fakat şimdi, yapabilecekleri arasında daha az örtüşme var.

Modem, ISS’nizden bilgisayarınıza veya mobil cihazınıza veri ileten bir parçadır. Bu, önce modeme takılı bir router veya anahtarlar tarafından işlenebilir. Yönlendiriciler, sinyalleri bir kablosuz cihazdan diğerine güvenli bir şekilde yönlendirerek kablosuz ağları gizli tutar ve gerekirse kablosuz ağdaki belirli içerikleri engelleyebilir. Modemler daha sonra bu verileri kablolu bir ev ağı üzerinden aktarım için işler ve aynı anda birden fazla LAN’ı destekleyebilir. Her ikisini de satın alırsanız, yönlendiricilerin aynı anda birkaç cihaza bağlanma veya yüksek hızlı Wi-Fi çalıştırma gibi daha fazla bant genişliği seçeneği olduğundan, bunları doğrudan duvara takmak yerine bir yönlendirici aracılığıyla bağlamanız önerilir.