Görüntüsüne sahip olduğunuz ancak adını bilmediğiniz bir nesneyi aradığınızı varsayalım. Bu noktada arama çubuğuna sadece bir kelime öbeği yazarak arama yapmak oldukça zor olacaktır.

Peki aradığınız ürünü nasıl bulacaksınız?

Google Multisearch’ü daha önce duymadıysanız, bu yazımızda size detaylı olarak bahsedeceğiz.

Multisearch (Çoklu Arama) Nedir?

Google Multisearch yani Google Çoklu Arama, Google Lens’i kullanarak görsele göre arama yapmak için kameralı telefonunuzu kullanmanızı gerektirir ve ardından görsel aramaya ek bir metin sorgusu eklemenize olanak tanır. Google daha sonra size görsel arama sonuçları sunmak için hem görseli hem de metin sorgusunu kullanır. Google Multisearch ile fotoğrafını çektiğiniz bir nesne hakkında arama yapabilir ve aramanızı renk, marka veya görsel özelliğe göre daraltabilirsiniz.

Google Çoklu Aramanın Amacı Nedir?

Google Multisearch, görselleri de dahil ederek aramanızı daraltmanıza yardımcı olduğu için adını ya da markasını bilmediğiniz ürünleri bulmanıza yardımcı olur. Bu noktada, belirli bir sehpa stili arıyorsanız ve beğendiğiniz bir sehpanın resmine sahipseniz, bunu belirli bir metinle birlikte Çoklu Aramanıza ekleyebilirsiniz.

Çoklu arama ayrıca, bulunduğunuz bir kafede hangi duvar kağıdının kullanıldığını, sosyal medyada adı geçmeyen bir resimde gördüğünüz boya türünü veya bir bina hakkında gerçekleri bulmak için de kullanışlıdır.

Google Çoklu Arama Nasıl Çalışır?

Google fotoğraf arama, sorgunuzu anlamak ve istenen sonucu vermek için gelişmiş yapay zeka (AI) kullanır. Google şu an Multitask Unified Model (MUM) teknolojisini dağıtarak bu özelliği ilerletmeye çalışmaktadır. Bir nesneyi aradığınızda, AI daha kesin sonuçlar sağlamak için sorguyu renk, marka vb. göre özelleştirir.

Google Çoklu Arama Nasıl Kullanılır?

Google Multisearch’ü kullanmak için Android veya iOS’ta Google uygulamasını açın ve arama kutusunun sağındaki Google Lens kamera simgesini tıklayın. Ardından telefon kameranızla etrafınızdaki bir nesneyi görüntüleyin veya kitaplığınızdaki bir fotoğrafı ya da bir ekran görüntüsü kullanın. Son olarak sonuçları görmek için yukarı sürükleyin ve “+ Add to your search – + Aramanıza ekleyin” butonuna basın. Aynı anda fotoğraf aramanıza metin de ekleyebileceğinizi unutmayın.

Örneğin, kullanıcı bir e-ticaret sitesinde bir çanta bulmuşsa Google Lens’te çantanın görselini aratıp aramasına “beyaz” yazısını ekleyebilir. Google Lens, bu anahtar kelimeyi hesaba katarak aynı çantayı beyaz renkte arayacaktır.

Google çoklu arama size nasıl yardımcı olur?

Google çoklu arama, alakasız sonuçları kaldırarak ve daha kesin sonuçlar sağlayarak size yardımcı olabilir. Örneğin koltuk takımınıza uygun bir orta sehpa almak istiyorsanız koltuk takımınızın fotoğrafını yükleyip arama kutusuna “orta sehpa” yazabilirsiniz. Ekran, en iyi eşleşen kombinasyonun yanı sıra fiyat, marka vb. bilgileri de size gösterecektir.

Google Çoklu Arama Kimler İçin Uygundur?

Yakın zamanda satın alma niyeti güçlü olan tüketiciler ve ne istediklerini zaten bildikleri için ürünleri daha hızlı bulmaya çalışan tüketiciler Google Çoklu Arama’yı kullanabilir. Tek yapmanız gereken hem resim hem de metin ile belirli bir arama yapmak ve ardından satın alabilecekleri bir e-ticaret sitesine tıklamaktır. Öte yandan, pazarda olan ancak hala seçenekler arayan kişiler de seçimlerini daraltmak için Çoklu Arama’yı kullanabilir. Satın alma döngüsünün neresinde olduklarına bağlı olarak, kullanıcılar Çoklu Arama’dan büyük ölçüde yararlanır.

Google Multisearch Yerel İşletmelere Yardımcı Olur Mu?

Google Çoklu Arama’nın hem alakalı ürünleri hem de yerel sonuçları arayan bir “yakınımda” özelliği vardır. Örneğin, suşi arıyorsanız, ancak bölgeye aşina değilseniz, sadece bir suşi fotoğrafı yükleyebilir ve çevrenizde bu yemeği sunan restoranların sonuçlarını alabilirsiniz.

Bu özellik henüz küresel olarak mevcut olmasa da, near me Çoklu Arama özelliği yukarıdaki şekilde görünür.

İşletmenizin bu tür bir arama özelliğinde görünmesi için, “İşletme Profilinizi” ürünlerinizin fotoğraflarıyla sürekli olarak güncellemeniz ve müşterilerinizi fotoğraf göndermeye teşvik etmeniz gerekir. Bu çabalar, daha sonra Google Lens’teki Çoklu Arama sonuçlarını etkileyebilir ve size üst sıralarda yer alma şansı vererek müşterilerin sizi ilk tercihi yapma olasılığını artırabilir.

Ayrıca, Google Çoklu Arama’dan en iyi şekilde yararlanmak için anahtar kelime stratejinizi iyileştirmeyi veya güncellemeyi ve yerel SEO araştırması yapmayı da düşünmeniz gerekir. 

Özetle diyebiliriz ki, Google Çoklu Arama, herhangi bir içeriği çeşitli şekillerde aramanıza yardımcı olurken her zamankinden daha alakalı ve kesin sonuçlar üretir. Bununla birlikte, çoklu arama henüz başlangıç aşamasındadır ve Google’ın bu konuda önemli bir ilerleme kaydetmesini gerekmektedir. Ayrıca, yakın zamanda standart metin aramalarının yerini alması pek olası değildir. Bununla birlikte, pazarlama açısından bakıldığında, çok sayıda yeni olasılıkların kapısını da açacak gibi görünmektedir.