Bir İçerik Yönetim Sistemi (CMS) seçmek, web siteniz için büyük sonuçlar doğurabilecek önemli bir karardır. Her bir CMS’nin avantajları ve dezavantajları olduğu için bu seçimi yapmak sizin için oldukça zor bir karar olacaktır. Fakat doğrudan karşılaştırılabileceğiniz öne çıkan iki platform vardır: Joomla vs WordPress.

Her iki platform da kullanım kolaylığı, kapsamlı özelleştirme fırsatları ve aktif topluluklarıyla ünlüdür. WordPress ve Joomla’nın kendine has artıları ve eksileri olsa da, ikisi de modern ve özellikler dolu siteler oluşturmak için kullanılabilir.

Peki, sizin için hangisinin doğru olduğuna nasıl karar vereceksiniz?

Endişelenmeyin! Hangisinin daha iyi olduğunu anlamanız için her iki platformu da değerlendirdik. WordPress’i kullanmak için tonlarca iyi nedeniniz olsa da, bir web sitesi oluşturmanıza yardımcı olan tek içerik yönetim sisteminin WordPress olmadığını bilmeniz gerekir. 

Daha fazla uzatmadan, WordPress vs Joomla’yı karşılaştırmaya başlayalım!

Rakamlarla Joomla ve WordPress

Rakamlarla Joomla ve WordPress

Hem WordPress hem de Joomla, 10 yılı aşkın bir süredir var olan, kendi kendine barındırılan, açık kaynaklı içerik yönetim sistemleridir.

2003 yılında bir blog platformu olarak başlatılan WordPress, artık internetteki tüm web sitelerinin %35.2’sinden fazlasının kullandığı bir platform haline gelmiştir. Web sitesi kurmak isteyenleri destekleyen çok amaçlı bir içerik yönetim sistemidir. İçerik yönetim sistemi pazarının %35,2’si WordPress‘e aittir.

2005 yılında piyasaya sürülen Joomla da neredeyse WordPress kadar eskidir. WordPress’in arkasından, Joomla, internet’teki tüm web sitelerinin yaklaşık %3’üne güç veren ve içerik yönetim sistemi pazarının %5,4’üne sahip olan en popüler ikinci içerik yönetim sistemidir.

Joomla şimdilik bu ikincilik tacını korurken, içerik yönetim sistemi pazar payı 2010’dan bu yana ne yazık ki daralmaya başlamıştır.

2004’ten günümüze “WordPress” ve “Joomla” arasındaki Google Trend karşılaştırmasına bakacak olursak, bu eğilimin görsel olarak enteresan olduğunu görebilirsiniz. Joomla’nın, WordPress’in hakim olduğu 2010 yılına kadar lider konumunda ya da WordPress’le eşit bir popülerliği vardı. Fakat bu tarihten sonra WordPress büyümeye devam etti, Joomla ise ters yönde ilerlemeye devam ediyor. Trend sonuçları bu olsa da, sonuçlar tabii ki Joomla’nın sunacağı hiçbir şey olmadığı anlamına gelmez.

WordPress vs. Joomla google trends

WordPress ve Joomla’nın Avantajları Nelerdir?

WordPress ve Joomla'nın Avantajları Nelerdir?

Joomla ve WordPress için internette arama yaparsanız, her iki tarafın geliştiricileri arasında bol miktarda savaş bulabilirsiniz. Genel olarak, Joomla ya da WordPress’in neden en iyi olduğu konusunda her iki tarafın da sağlam nedenleri vardır. 

1. WordPress’in Avantajları Nelerdir?

 • Kullanım kolaylığı: WordPress, özellikle geliştirici olmayanlar için kullanımı en kolay içerik yönetim sistemi olarak kabul edilir.
 • Bloglama için daha uygun: WordPress, “blog yazıları” ve “statik sayfalar” için bir ayrım içerirken, Joomla yalnızca kategorilerle işleyebileceğiniz tek bir “makale” türü içerir.
 • Esneklik: WordPress, sitenizi çeşitli farklı özelliklerle genişletmeyi kolaylaştıran en büyük eklenti ve tema ekosistemine sahiptir.
 • Büyük destek topluluğu: WordPress çok popüler olduğu için, bloglar, Facebook grupları vb. geliştiricilerin de içinde bulunduğu devasa üçüncü taraf ekosistem sayesinde fazlasıyla yardım bulabilirsiniz.
 • Düşük geliştirme maliyetleri: Bu devasa topluluk aynı zamanda geliştirme işlerini biraz daha ucuza yaptırabileceğiniz anlamına gelir.

2. Joomla’nın Avantajları Nelerdir?

 • Daha gelişmiş kullanıcı yönetimi: Joomla, kullanıcı erişim kontrolleri ve kullanıcı yönetimi için daha gelişmiş bir sistem sunar.
 • Farklı içerik türleri için esnek: Joomla’nın bileşenleri ve modülleri, standart dışı içerik türlerini görüntüleme konusunda size biraz daha esneklik sağlar.
 • Çok dilli destek: Joomla çekirdekte yerleşik çok dilli desteğe sahipken, WordPress üçüncü taraf bir eklenti kullanmanızı gerektirir.
 • Birden çok şablon: Joomla, farklı içerik parçaları için farklı şablonlar kullanmanıza izin verirken, WordPress yalnızca bir tema kullanmanıza izin verir.

WordPress ve Joomla ile Çalışmak Ne Kadar Kolaydır?

WordPress ve Joomla ile Çalışmak Ne Kadar Kolaydır?

Joomla, Drupal’dan daha başlangıç dostu bir seçenek olsa da, WordPress hala bir web sitesi oluşturmanın en kolay ve en hızlı yoludur.

1. WordPress Kullanım Kolaylığı ve Öğrenme Eğrisi

Yalnızca statik içerikli veya bir blog içeren “normal” bir web sitesi oluşturuyorsanız, yalnızca birkaç saat içinde iyi görünen bir WordPress web sitesi kurabilirsiniz.

Çoğu sunucu WordPress otomatik yükleyicilerini içerir veya önceden yüklenmiş WordPress ile birlikte gelir.

WordPress arayüzü, çoğu sıradan kullanıcının hemen içerik oluşturmaya başlayabileceği kadar kolaydır.

WordPress kaç eklenti ve temaya sahiptir?

WordPress şu anda:

 • WordPress’in şu an 54.000’den fazla ücretsiz ve binlerce premium eklentisi vardır.
 • WordPress’in şu an 5.000’den fazla ücretsiz ve binlerce premium teması bulunmaktadır.

2. Joomla Kullanım Kolaylığı ve Öğrenme Eğrisi

Çoğu web sunucusu tıpkı WordPress gibi, Joomla yazılımının kurulmasını kolaylaştıran bir Joomla otomatik yükleyiciyicisine sahiptir. Fakat yine de, sitenize WordPress’ten biraz daha fazla zaman ve çaba harcamanız gerekecektir.

Joomla kaç eklenti ve temaya sahiptir?

Resmi Joomla uzantı kütüphanesinde listelenen yaklaşık 8.000 tane uzantı vardır. 

Resmi Joomla şablon kütüphanesi yoktur, bu nedenle mevcut Joomla şablonları için bir rakam belirtmek zordur.

WordPress ve Joomla Eşit Derecede Güvenli Midir?

WordPress ve Joomla Eşit Derecede Güvenli Midir?

Hem Joomla’nın hem de WordPress’in temel yazılımı güvenlidir. Ayrıca, her iki platformda da ek güvenlik sağlamak için üçüncü taraf eklentiler veya uzantıların yanı sıra her şeyi güncel tutmanıza yardımcı olacak pano içi güncelleme sistemleri bulunur.

Bununla birlikte insan hatasından kaynaklı güvenlik sorunları her platformda olduğu gibi bu 2 platformda da ortaya çıkacaktır. 

Sucuri’nin verilerine göre, Joomla siteleri pazar payına kıyasla daha fazla saldırıya uğramış gibi görünüyor. Fakat yine de, çoğu durumda bir platformu az ya da çok güvenli kılan hiçbir şey yoktur.

1. WordPress Güvenliği

Sucuri’nin Hacked Website Raporu’na göre, WordPress, saldırıya uğramış web sitelerinin %74’ünü oluşturuyor. Buna rağmen, WordPress Sucuri’nin verilerine göre Joomla’dan daha iyi.

2. Joomla Güvenliği

Aynı raporda, Joomla siteleri saldırıya uğramış tüm web sitelerinin %17’sini oluşturuyor; bu, Joomla’nın pazar payı düşünüldüğünde oldukça yüksek bir rakam. 

Joomla vs. WordPress: Hangisi Daha İyi?

Joomla vs. WordPress: Hangisi Daha İyi?

Drupal karşılaştırmamız da olduğu gibi, “Hangisi daha iyi?” oldukça kusurlu bir sorudur. Her iki platformun da avantajları vardır. Bu yüzden %100 bir üstünlük söz konusu olamaz.

Bunun yerine, “hangi platformun kuracağınız web sitesinin ihtiyaçlarına uygun olacağını” sormalısınız.

WordPress muhtemelen web sitelerinin büyük çoğunluğu için daha iyidir ve çoğu durum için varsayılan seçiminiz olmalıdır.

Neden mi?

 • Özellikle geliştirici olmayanlar için en kullanıcı dostu içerik yönetim sistemidir.
 • Çok fazla geliştirme maliyeti olmadan çekici bir web sitesi ile hızlı bir şekilde çalışmaya başlayabilirsiniz.
 • Herhangi bir sorunla karşılaşırsanız ücretsiz ve profesyonel yardım bulmak kolaydır.

Ancak bir geliştiriciyseniz veya bir tane geliştiriciden yardım alma imkanınız varsa, Joomla size farklı içerik türleri görüntüleme ve kullanıcıları yönetme konusunda daha fazla esneklik verebilir.

Burada dikkate alınması gereken tek şey, Joomla’nın pazar payının azalmasıdır, ki bu WordPress veya Drupal için geçerli değildir.

Joomla hala ikinci sırada ve yakın zamanda tahtını kaybetmeyecek olsa da, geleceği düşününce büyüyen bir içerik yönetim sistemi seçmeniz sizin için daha mantıklı olacaktır.

Joomla ve WordPress İle İlgili En Çok Sorulan Sorular

1. Joomla WordPress’ten daha mı iyi?

Joomla, WordPress kadar çok tema veya eklenti sunmasa da, Joomla kullanıcıları platformu WordPress’ten çok daha sağlam buluyor. Joomla’nın başlangıçta kullanıcı dostu olmadığı doğru olsa da, platformu kullanmak için ekstra zaman ayırmaya değer birçok neden var.

2. Joomla da WordPress gibi mi?

WordPress gibi, Joomla da web içeriği ve güçlü uygulamalar oluşturmanıza izin veren açık kaynaklı bir CMS’dir. 2005 yılından bu yana iyi bir WP alternatifi olmuştur.

3. Joomla hala kullanılıyor mu?

Evet, Joomla hâlâ en yaygın kullanılan CMS platformlarından. Ancak, WordPress sektördeki payını giderek daha da artırıyor. Bu yüzden Joomla’nın pazarda başarılı bir şekilde rekabet edebilmesi için, WordPress’in az hizmet verdiği bir niş bulması gerekir.

4. Joomla WordPress’ten daha mı kolay?

Joomla, Drupal gibi yeni başlayanlar için kullanıcı dostu olmayan bir platformdan daha iyi bir seçenek olsa da, WordPress hala bir web sitesi oluşturmanın en kolay ve en hızlı yoludur.

5. Joomla SEO için iyi bir seçim midir?

Joomla, SEO açısından dikkat gerektirir, ancak web sitenizin sayfalarını düzgün bir şekilde ayarladığınızda çok yüksek sıralama potansiyeli sağlar. Yazılım, deneyimli geliştiricilerin tarafından genişletilebilecek temel SEO optimizasyonu işlevselliğini içerir.

6. Joomla en çok ne için kullanılır?

WordPress en çok; basit bloglama, kurumsal web sitesi veya küçük işletme web siteleri için kullanılırken, Joomla çoğunlukla e-ticaret ve sosyal ağ siteleri için kullanılır. Drupal ise teknik özelliklere sahip olmak isteyen teknik insanlar için en gelişmiş CMS platformudur.

7. WordPress web siteleri için en iyisi mi?

WordPress.org dünyanın en popüler web site oluşturma platformudur.  Kendinden barındırılan WordPress, popülerliği, güçlü özellikleri, ölçeklenebilirliği ve kullanım kolaylığı nedeniyle en iyi web sitesi oluşturucusu olarak gösterilir.

8. Joomla ve WordPress arasındaki temel fark nedir?

WordPress ve Joomla arasındaki temel fark, Joomla’nın portal benzeri web siteleri sunmak için bir CMS olarak başlaması, WordPress’in ise blog odaklı bir platform olmasıydı.

9. Joomla’nın kullanımı kolay mıdır?

Joomla sadece geliştiriciler için kolaydır. Ancak aynı zamanda, Joomla’nın bugünlerde basit bir tasarımı vardır. Böylece deneyimsiz kullanıcılar kapsamlı bir deney yapmadan Joomla’yı kullanabilirler. Joomla milyonlarca geliştirici tarafından güçlü web siteleri oluşturmak için kullanılmaktadır.

10. Joomla’yı kullanmak ücretsiz midir?

Joomla, web içeriğinizi yayınlamak için geliştirilen ücretsiz ve açık kaynaklı bir içerik yönetim sistemidir (CMS). 

Joomla vs WordPress konusunda siz de bizimle aynı fikirde misiniz veya bize katılmadığınız taraflar var mı? Yorum kısmında fikirlerinizi bize yazın, içeriğimizi sizin desteklerinizle geliştirelim.