Nesnelerin İnterneti yani IoT (Internet of Things), genel olarak internete bağlı her şeyi ifade eder, ancak bugün giderek daha fazla akıllı cihazı, sensörü, yazılımı ve diğer teknolojileri (saat, buzdolabı, araba vb.) birbirlerine bağlar.

Bu tür cihazlar, internet üzerinden diğer cihazlara ve sistemlere bağlanır ve veri alışverişi yapan fiziksel nesnelerden oluşan bir ağ oluşturur.

IoT, dijital dünya ile fiziksel dünyayı bir araya getirerek çevremizdeki dünyanın yapısını daha akıllı ve daha hassas hale getirir.

Nesnelerin İnterneti’nin Tarihçesi

1980’lerde ve 1990’larda, “nesneleri akıllı yapma” fikri aktif olarak araştırıldı ve tartışıldı.

1982’de Carnegie Mellon Üniversitesi’nin Coca-Cola satış makinesi internete bağlanan ilk cihaz oldu ve yeni bir içeceğin soğuk olup olmadığını bildirdi.

1990’da John Romkey, internet üzerinden açılıp kapatılabilen bir ekmek kızartma makinesi yarattı.

1995’te Siemens, M2M için yapılan ilk hücresel modülü tanıttı.

1999’da “Nesnelerin İnterneti” terimi P&G’den Kevin Ashton tarafından önerildi ve geniş çapta kabul gördü.

2004’te Guardian, Boston Globe ve Scientific American gibi ünlü yayınlarda bu terimden bahsedildi.

2005’te BM’nin Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (International Telecommunications Union) bu konudaki ilk raporunu yayınladı.

2008’de “Nesnelerin İnterneti” doğdu

201’de pazar araştırma şirketi Gartner, araştırmalarına “Nesnelerin İnterneti” teknolojisini dahil etmeye başladı.

Özellikle son birkaç yıldır IoT gelişimi yayılmaya ve gelişmeye başladı. Diğer şeylerin yanı sıra, IPv6’nın benimsenmesi her cihaz için yeterli IP adresi sağladı ve bu da IoT’nin gelişimi için önemli bir adım oldu.

Peki IoT’yi mümkün kılan diğer teknolojiler nelerdir?

  • Düşük maliyetli ve düşük güçlü sensör teknolojisi, IoT teknolojisini daha fazla üreticinin kullanımına sundu.
  • Verimli veri aktarımı için bağlantı. İnternetin bir dizi ağ protokolünün geliştirilmesi, sensörleri buluta ve diğer nesnelere bağlamayı kolaylaştırdı.
  • Bulut platformları, IoT geliştirme şirketlerinden alınan verileri yönetmek için ihtiyaç duyduğu altyapıyı oluşturdu.
  • Makine öğrenimi ve analiz teknolojisinin geliştirilmesi ve bulutta depolanan çeşitli büyük miktardaki verilere erişim, IoT geliştirme şirketlerinin daha hızlı ve daha kolay içgörü toplamasına olanak tanıdı.
  • Doğal dil işleme (NLP) oT cihazlarını çekici ve uygun fiyatlı hale getirdi.

IoT Nasıl Çalışır?

IoT ekosistemi, gömülü sistemler (işlemciler, sensörler ve donanım) kullanan akıllı nesnelerden oluşur. Bu cihazlar, ortamdan elde edilen verilere dayalı olarak veri ve sistemleri toplar, iletir ve yönetir. IoT’de büyük verinin (big data) rolü, çok büyük miktarda veriyi gerçek zamanlı olarak işlemek ve farklı depolama teknolojileri yardımıyla depolamaktır. IoT cihazları, analiz için IoT ağ geçitlerine, IoT platformlarına veya diğer cihazlara bağlanır ve topladıkları sensör verilerini paylaşır.

IoT platformu, kalıpları bulmak, öneriler geliştirmek ve olası sorunları ortaya çıkmadan önce tespit etmek için kullanılır. Yapay zeka (AI) ve makine öğrenimi, IoT geliştiricilerinin veri toplama ve işlemeyi daha kolay ve dinamik hale getirmesine yardımcı olur.

IoT’nin Faydaları Nelerdir?

IoT teknolojisinin temel faydaları aşağıdaki gibidir:

1. Teknik Optimizasyon

IoT teknolojisi, teknolojilerin iyileştirilmesine ve daha iyi hale getirilmesine çok yardımcı olur. Örneğin, IoT ile bir üretici çeşitli araba sensörlerinden veri toplayabilir ve tasarımını iyileştirmek ve daha verimli hale getirmek için bunları analiz edebilir.

2. Gelişmiş Veri Toplama

Geleneksel veri toplamanın sınırlamaları vardır. IoT, veriler üzerinde anında işlem yapılmasını kolaylaştırır.

3. Kaynakların Doğru Şekilde Yönetimi

IoT, etkili karar verme ve kaynakların doğru şekilde yönetilmesini sağlamak için gerçek zamanlı bilgiler sunar. Örneğin, bir üretici birden fazla otomobil motorunda bir sorun bulursa, bu motorların üretim planını takip edebilir ve bu sorunu çözebilir.

4. İyileştirilmiş Müşteri Katılımı

IoT, sorunları tespit edip süreci iyileştirerek müşteri deneyimini geliştirmenize olanak tanır.

IoT’nin Dezavantajları Nelerdir?

IoT teknolojisinin dezavantajları aşağıdaki gibidir:

1. Güvenlik

IoT teknolojisi, bağlı cihazlardan oluşan bir ekosistem oluşturur. Bu da yeterli güvenlik önlemleri alınmazsa, zincirleme birçok güvenlik sorununa neden olabilir.

2. Gizlilik

IoT kullanımı, önemli miktarda kişisel veriyi son derece ayrıntılı olarak ortaya çıkarır. Bu da, birçok gizlilik sorunu yaratır.

3. Esneklik

Süreçte yer alan birçok farklı sistem olduğundan, bir IoT sisteminin esnekliğine ilişkin büyük bir endişeler vardır.

4. Karmaşıklık

IoT sisteminin tasarımı da oldukça karmaşıktır. Dahası, kurulumu ve bakımı da çok kolay değildir.

5. Uyumluluk

IoT’nin kendi kuralları ve düzenlemeleri vardır. Bununla birlikte, karmaşıklığı nedeniyle, uyum görevi oldukça zordur.

Tüketiciler İçin Nesnelerin İnternetinin Faydaları Nelerdir?

Akıllı evler, tüketiciler için Internet of Things teknolojilerinin en iyi örneği olabilir. Bu, büyük teknoloji şirketlerinin (Amazon, Google ve Apple) kıyasıya rekabet içinde olduğu bir alandır.

Amazon Echo ve Google Home gibi akıllı hoparlörler, müzik çalmayı, zamanlayıcı ayarlamayı veya bilgi almayı kolaylaştırır. Ev dışındaki sensörler, çevrenin ne kadar kirli olabileceğini anlamamıza yardımcı olabilir. Akıllı şehirler, halka açık yerleri yönetme şeklimizi değiştirebilir.

Nesnelerin İnterneti Güvenliği Ne Durumda?

1. Nesnelerin İnterneti ve Gizlilik

Tüm IoT sensörleri yaptığınız her şey hakkında veri topladığından, IoT büyük bir gizlilik ve güvenlik sorunu yaratabilir.

Nasıl mı?

IoT verileri, şaşırtıcı derecede ayrıntılı resimler oluşturmak için diğer verilerle birleştirilebilir.

Bu yüzden bir IoT ürünü, bilgisayar korsanları tarafından saldırıya uğrarsa, bir şirket veya özel ağı kolayca ele geçirebilir ve kolayca veri sızdırabilir.

Güvenliği iyileştirmek, her zaman IoT’nin geliştirilmesindeki önceliklerden biridir.

2. Nesnelerin İnterneti ve Büyük Veri (Big Data) Analizi

IoT, büyük veri analizi projeleri için önemli bir itici güçtür, şirketlerin büyük veri (big data) kümeleri oluşturmasına ve analiz etmesine izin verir.

IDC analistlerine göre, IoT meta veri kategorisi, yönetilmesi ve kullanılması gereken büyüyen bir veri kaynağıdır.

3. Nesnelerin İnterneti ve Bulut

IoT uygulamaları tarafından üretilen büyük miktarda veri (big data), birçok şirketin büyük miktarda dahili kapasite oluşturmak yerine verileri bulutta işlemeyi seçeceği anlamına gelir. Bulut bilişim devleri bu şirketleri şimdiden çekiyor: Microsoft Azure IoT Suite’ye sahip. Ayrıca Amazon Web Services ve Google Cloud, her ikisi de bir dizi IoT hizmeti sağlıyor.

4. IoT Verileri ve Yapay Zeka

IoT cihazları büyük miktarda veri üretir. Tüm bu IoT verileri toplanmalı, depolanmalı ve analiz edilmelidir. Şirketlerin bu verilerden en iyi şekilde yararlanmasının yolu, verileri tahminlerde bulunmak için kullanacak bir yapay zeka (AI) sistemi ile beslemektir.

Sektörlere Göre IoT Uygulamaları

Nesnelerin İnterneti çok çeşitli endüstriler tarafından benimsenmiş ve IoT’nin çok yönlülüğü, onu pek çok işletme ve kuruluş için çekici bir seçenek haline getirmiştir.

1. Tarımda IoT Uygulamaları

İç mekanda ekim için IoT, mikro iklim koşullarının izlenmesini ve yönetimini gerçeğe dönüştürerek üretimi artırır. Dış dikim için IoT teknolojisini kullanan cihazlar, hava durumu verileriyle birlikte toprak nemini ve besin maddelerini algılayabilir, akıllı sulama ve gübre sistemlerini daha iyi kontrol edebilir. Örneğin, sprinkler sistemleri suyu yalnızca ihtiyaç duyulduğunda dağıtırsa, örneğin bu değerli bir kaynağın israf edilmesini önler.

2. Tüketici Kullanımında IoT Uygulamaları

Tüketiciler için giyilebilir cihazlar ve akıllı evler, hayatı kolaylaştırır. Fitbit, akıllı telefonlar, Apple Watch ve sağlık monitörleri gibi aksesuarlar; eğlenceyi, ağ bağlantısını, sağlığı ve zindeliği iyileştirir.

Akıllı evler, eve geldiğinizde evinizin en yüksek konforda olması için çevresel kontrolleri etkinleştirmek gibi şeylerle ilgilenir. Örneğin, iş yerinizdeyken uzaktan fırınınızı çalıştırabilirsiniz. Böylece siz vardığınızda yemeğiniz hazır olur. 

Tüketicinin aletleri ve ışıkları uzaktan kontrol etmesinin yanı sıra, anahtarları olmasa bile uygun kişilerin eve girmesine izin veren akıllı bir kilidin etkinleştirilmesiyle güvenlik de daha erişilebilir hale getirilebilir.

3. Sağlık Hizmetlerinde IoT Uygulamaları

Giyilebilir IoT cihazları, doktorların hastalarının evdeki sağlık durumunu izlemesine olanak tanıyarak, hastanede kalış sürelerini azaltır.

Hastanelerdeki akıllı yataklar, personeli kullanılabilirlik konusunda bilgilendirir ve böylece boş alan için bekleme süresini kısaltır. 

IoT sensörlerini kritik ekipmana koymak, daha az arıza ve daha fazla güvenilirlik anlamına gelir; bu da yaşam ve ölüm arasındaki farkta büyük bir etki yaratabilir.

Yaşlı bakımı IoT ile önemli ölçüde daha rahat hale gelir. Yukarıda belirtilen gerçek zamanlı evde izlemeye ek olarak, sensörler ayrıca bir hastanın düşüp düşmediğini veya kalp krizi geçirip geçirmediğini belirleyebilir.

4. Sigortacılıkta IoT Uygulamaları

Sigorta endüstrisi bile IoT devriminden yararlanabilir. Sigorta şirketleri, Fitbit gibi IoT giyilebilir ürünler ile müşterilerine indirim sunarak uzun vadede herkese fayda sağlayan daha sağlıklı alışkanlıkları teşvik edebilir.

5. Üretimde IoT Uygulamaları

RFID ve GPS teknolojisi, bir üreticinin bir ürünü baştan sona tüm tedarik zincirine kadar izlemesine yardımcı olabilir. Bu sensörler, ürünün maruz kaldığı seyahat süresi, ürün durumu ve çevresel koşullar hakkında bilgi toplayabilir.

Fabrika ekipmanına takılan sensörler, üretim hattındaki darboğazları belirlemeye yardımcı olarak zaman tasarrufu sağlar. Aynı makinelere monte edilen diğer sensörler de makinenin performansını takip ederek ünitenin ne zaman bakıma ihtiyaç duyacağını tahmin ederek maliyetli arızaları önleyebilir.

6. Perakendede IoT Uygulamaları

Internet of Things, perakendecilerin müşterileri geçmiş satın alma işlemlerine göre hedeflemelerine yardımcı olur. IoT aracılığıyla sağlanan bilgilerle donatılan bir perakendeci, sadık müşterileri için kişiselleştirilmiş bir promosyon hazırlayabilir ve böylece başarı şansı çok yüksek olmayan maliyetli toplu pazarlama promosyonlarına olan ihtiyacı ortadan kaldırabilir. 

7. Taşımacılıkta IoT Uygulamaları

GPS, nakliye şirketlerinin yük taşıyan kamyonlar için daha hızlı ve daha verimli rotalar çizmesine yardımcı olur. Böylece teslimat sürelerini hızlandırılır.

8. Kamu Hizmetleri / Enerjide IoT Uygulamaları

Nem, sıcaklık ve aydınlatma gibi çevresel koşulları izlemek için IoT sensörleri kullanılabilir. IoT sensörleri tarafından sağlanan bilgiler, enerji kullanımını düzenleyen ve uygun ayarlamaları yapan, insan denklemini ortadan kaldıran algoritmaların oluşturulmasına yardımcı olabilir.