Herhangi bir tasarımda yazı tiplerinin önemini anlarsanız, doğru yazı tiplerini seçmenin ne kadar önemli olduğunu da anlarsınız. Doğru bir yazı tipi, bir tasarımı mükemmel hale getirebilirken font seçimini kötü yaparsanız, tasarımınızı mahvedebilirsiniz.

Örneğin web sitesi şablonlarını veya temalarını ele alalım. Birçoğu gelecek vaat eden tasarım yapılarına sahiptir, ancak çoğu zaman tasarımcı kötü bir yazı tipi seçtiği için sonuç hüsran olabilir. 

Dolayısıyla, tasarımınızın mükemmel olması için benzersiz yazı tipleri bulmak için zaman ve çaba harcamanız gerekir. Bu noktada, tipografi ve yazı tipiyle ilgili web sitelerinden oluşan muazzam web sitelerinden yararlanarak bu sorunu çözebilirsiniz.

Web Siteleri İçin En İyi Yazı Fontları

Yazı fontlarının çeşitliliği göz önüne alındığında, bu seçimi nasıl yapacağınıza karar vermek zor olabilir. Ancak aşağıdaki sizin için hazırladığımız listeye göz atarak bu durumu daha kolay hale getirebilirsiniz.

Aşağıdaki listedeki web sitesi yazı tiplerinin çoğunu Google Fonts’tan ücretsiz olarak indirebilir ve kullanabilirsiniz.

1. Open Sans

İlk olarak 2011 yılında kullanıma sunulan sans serif yazı tipi Open Sans, Steve Matteson tarafından geliştirildi. Bu yazı tipi, okunabilirliğe odaklanması, ulaşılabilir tasarımı ve çok sayıda dil için olağanüstü desteği sayesinde web siteleri için en iyi 10 yazı fontundan biri olarak öne çıkmaktadır.

2. Roboto

Roboto yazı tipi, sans serif yazı tiplerinin neo-grotesk ailesinin bir üyesidir. “Grotesk” teriminin 1800’lere kadar uzanan uzun bir geçmişi vardır ve tasarımcı Christian Robertson’ın Roboto’su bu türün çağdaş bir yorumudur. Roboto, kendine özgü, köşeli stiline katkıda bulunan beyaz boşluğu ustaca kullanması nedeniyle bu listeye dahil edilmiştir. Roboto çok popüler bir ücretsiz web sitesi yazı tipidir.

3. Montserrat

Montserrat, ücretsiz olarak kullanılabilen en iyi web yazı tiplerinden bir diğeridir. Montserrat adlı geometrik sans-serif yazı tipini web sitenizin hemen her yerinde kullanmak kolaydır. Bu yazı fontu hem büyük hem de küçük boyutlarda okunabildiği için güzel bir şekilde ölçeklenir. Bu güçlü, modern yazı tipi Y kuşağına hitap etme eğilimindedir.

4. Playfair Display

Playfair Display, çekici ve çağdaş bir his veren serifli bir yazı tipidir. Kadınları hedefleyen web siteleri için bu yazı tipi ideal bir seçenektir. Bu yazı fontu doğası gereği estetik olarak ne kadar güzelse, ağırlığı da o kadar düşüktür.

Yazı Fontu Seçerken Bilmeniz Gerekenler

Yazı fontu seçerken, bir firmanın faaliyet gösterdiği sektöre ve vermek istediği mesaja kadar dikkate alınması gereken çeşitli faktörler vardır. Bunlar aşağıdaki şekildedir:

1. Yazı tipini işletmeyle eşleştirin

İster bir BT firması ister küçük bir yerel turizm acentesi için web sitesi geliştiriyor olun, kullandığınız yazı tipi şirkete uygun olmalıdır. Bu, yazı tipinin sitenin diğer görsel unsurlarıyla ve işletme türüyle uyumlu olması gerektiği anlamına gelir.

2. Üç kuralına sadık kalın

Her tasarımda üç ayrı yazı tipi kullanın. Web sitelerindeki başlıklar için birincil bir yazı tipi, metnin çoğu için ikincil bir yazı tipi ve diğer web sayfalarına vurgu yapmak için üçüncü bir yazı tipi kullanın. Birincil yazı tipi, bir web sitesinde en sık kullanılan yazı tipi değildir, fakat sayfa başlıklarında belirgin bir şekilde görünür. Bu yüzden ziyaretçilerin en çok fark edeceği yazı tipi olmalıdır.

3. Web için güvenli yazı tiplerini seçin

Herhangi bir tarayıcıda veya cihazda doğru şekilde görüntüleyebileceğiniz yazı karakterlerini seçmeniz çok önemlidir. Bu kriterleri karşılayan herhangi bir yazı tipi web güvenli yazı tipi olarak adlandırılır.

4. Yazı fontunu iyice araştırın

Bir yazı fontunu araştırırken, tüm ünlü harflerin, rakamların ve sembollerin güzel görünüp görünmediğini kontrol etmek çok önemlidir. Örneğin, genel olarak iyi görünen ancak garip dolar işaretleri olan bir yazı tipine sahip bir e-ticaret sitesi isteyeceğiniz son şeydir. Küçük şeyler müşterileriniz için büyük bir fark yaratabilir.

5. Mobil kullanıcılara öncelik verin

Yazı fontu sorunları genellikle mobil cihazlarda daha belirgin hale gelir. Ayrıca, mobil cihazların internet trafiğinin yarısından fazlasını oluşturduğu göz önüne alındığında, mobilde kötü görünen bir yazı tipi seçmek aleyhinize sonuçlanacaktır.

Kaçınılması Gereken Yazı Fontu Hataları

Aşağıdaki listede font seçerken kaçınmanız gereken hatalardan bazılarını bulabilirsiniz:

1. Yapışkan Yazı Tipleri Kullanmayın

Asla Comic Sans kullanmayın. Her ne kadar çocuğunuzun doğum günü partisi davetiyesine koymak isteseniz de, ilginç yazı tiplerinin ciddiye alınmak isteyen hiçbir web sitesinde yeri yoktur.

Her yazı tipi stilinin bir kişiliği vardır. Yazı tipiniz, seçtiğiniz tasarıma bağlı olarak web siteniz ve işletmeniz hakkında farklı bir mesaj iletir. Örneğin, “Papyrus” yazı tipi eski kültürlere ait imgeleri çağrıştırır. Finansal planlamaya yönelik bir web sitesine değil, Mısır mumyaları hakkında bir filmin web sitesinde kullanılabilir.

Eğlenceli ve hobi amaçlı web siteleri bu şatafatlı yazı tiplerini kullanabilirken, web sitenizin profesyonel görünmesini istiyorsanız bunları kullanmaktan kaçınmanız gerekir.

2. Okunması Zor Yazı Tipleri Kullanmayın

Başlığınız, manşetiniz veya logonuz için bir yazı tipi seçmek, ana içeriğiniz için bir yazı tipi seçmekten önemli ölçüde farklıdır. Web sitenizin içeriği, kullanıcılara sunduğunuz ürün veya hizmetler hakkında anlamlı bilgiler sağlamayı amaçladığından okunabilirlik çok önemlidir.

3. Satır Aralığınızı Kalabalıklaştırmayın

Her satır arasında yeterli boşluk bırakmak, materyalinizin okunmasını kolaylaştırmanın en basit yöntemlerinden biridir. Kullandığınız yazı tipi boyutunun yüzde yüz ellisi ideal satır yüksekliği için altın yüzdedir. Örneğin, 24px yazı tipi boyutu kullanıyorsanız (24px’in yüzde 150’si) satır yüksekliği 36px olacaktır.

4. Çok Çeşitli Yazı Tipi Tasarımları Kullanmayın

Web siteniz için üçten fazla yazı tipi seçmeyin. İdeal olarak, tüm web sitenizde kullandığınız yazı tipi türlerinin sayısını yalnızca iki ile sınırlandırın:

  • Sayfa başlıkları ve başlıklar için bir yazı tipi stili
  • Birincil içerik bölgeleri için bir yazı tipi seçimi
  • Bir alıntı veya alt başlık yazı tipi stili (isteğe bağlı)

Bundan daha fazlası, web sitenizin tasarımının karmaşık ve kafa karıştırıcı görünmesine neden olabilir ve oluşturmak için çok çalıştığınız zor kazanılmış marka kimliğini zayıflatabilir. 

5. Çok Fazla Yazı Tipi Rengi Kullanmayın

Başlık veya alt başlıklarınızda kullanacağınız yazı tipleri için renk seçerken yalnızca sizi veya şirketinizi doğru şekilde yansıtan bir veya iki marka rengi seçin.

Okunmasını kolaylaştırmak için, yazı tipi renginizin arka plan renginize karşı öne çıktığından emin olun. Yazı tipi renginizin okunabilirlik standartlarına uygun olduğundan emin olmak için WebAIM kontrast denetleyicisi gibi ücretsiz çevrimiçi araçlardan yararlanabilirsiniz.

Çok fazla renk, birbiriyle çakışan renkler veya uygunsuz tonlar (limon yeşili veya soluk sarı gibi) kullanırsanız, web siteniz dağınık görünecek ve içeriğinin anlaşılması zorlaşacaktır.


Ücretsiz ve Popüler Yazı Fontu Siteleri

Aşağıdaki listede ücretsiz ve popüler yazı fontu sitelerinin bir listesini bulabilirsiniz:

1. Typewolf

Typewolf, web ve grafik tasarımcıları arasında en popüler çevrimiçi kaynaklardan biridir. Bu site, her türlü projeniz için yazı tipleri bulmanız için seçilmiş tipografi tasarımlarından oluşan devasa bir koleksiyona sahiptir.

Tasarımları incelerken, kullanılan fontlarla ilgili ayrıntıları fonta ayrılmış ayrı bir sayfadaki bilgilerle kolayca bulabilirsiniz. Bu yazı fontu sayfası, yazı tipini satın alabileceğiniz pazar yerlerine bağlantıların yanı sıra aynı yazı tipini kullanan diğer tasarımların bir listesini de içerir.

Bu sayfada ayrıca, benzer tasarımlara sahip önerilen ücretsiz fontlar da dahil olmak üzere, seçilen fontun diğer alternatifleri için öneriler de bulunmaktadır.

Yazı fontu ilhamına ek olarak, yazı tipi eşleştirme görünüm kitapları, tipografi kontrol listeleri, yazı tipi önerileri ve daha fazlasını bulmanız da mümkündür. Typewolf tasarımcılar için kesinlikle paha biçilmez bir kaynaktır.

2. Typespiration

Typespiration, özellikle web tasarımcıları için uygun bir yazı tipi sitesidir, çünkü site önizleme olarak konsept UI tasarımları ile yazı tipi kombinasyonlarından oluşan bir koleksiyon sunar.

Typespiration’daki koleksiyonu belirli anahtar kelimeleri arayarak keşfedebilir ya da koleksiyonu renklere, başlık yazı tipine ve gövde yazı tipine göre filtreleyebilirsiniz.

Her sayfada fontlar, renk paleti ve fontların nasıl kullanıldığı hakkında ayrıntılı bilgiler yer alır. Web sitesindeki hemen hemen her font kombinasyonu Google Fonts’tan alınmıştır, bu da web ve UI tasarımcıları için her zaman avantajlıdır.

Ayrıca yazı tipi sayfalarına doğrudan bağlantılar da bulabilirsiniz. Typespiration, yeni yazı tipi ilhamlarını doğrudan gelen kutunuza gönderen bir e-posta bültenine sahiptir.

3. Fonts In Use

Fonts In Use web sitesi, fontlar hakkında diğer web sitelerinin çoğundan çok daha değerli bilgilere sahiptir. Siteyi daha da özel kılan şey ise, gerçek hayattan tasarımlardan oluşan tipografi tasarım örnekleri koleksiyonudur.

Tasarım örnekleri koleksiyonunda kitap kapaklarından albüm kapaklarına, dergi kapaklarından posterlere ve el ilanlarına kadar her şey vardır. Bu geniş çeşitlilik, daha spesifik projeler için ilham bulmayı çok daha kolay hale getirir.

Tasarım sayfası, kullanılan yazı tiplerine bağlantılar içeren daha fazla tasarım önizlemesi sunar. Yazı tipleri için de ayrı sayfalar vardır ve bu sayfalarda yazı tipleri, tarihçeleri ve kullanımları hakkında açıklamalar yer alır.

Site ayrıca örnekleri konu, tasarım biçimi ve yazı tipi gibi düzinelerce kategoriye göre keşfetmenize olanak tanır.

4. Monotype Type Trends

Monotype, her yıl için en yeni ve gelişmekte olan trendlerin bir özetini içeren en son yazı tipi trendleri hakkında yıllık bir rapor yayınlar. Bu koleksiyon genellikle çeşitli tasarımlar ve fontların benzersiz kullanımlarını içerir.

Listedeki diğer web sitelerinin aksine, bu site ayrıntılı açıklamalar veya yazı tipi sayfalarına bağlantılar sunmaz. Bu tamamen ilham almak ve bir sonraki projeniz için yeni fikirler bulmak ile ilgilidir.

Bununla birlikte Monotype, en son tipografi tasarımları hakkında daha fazla bilgi edinmek için keşfedebileceğiniz çok bilgilendirici bir podcast ve web seminerlerine sahiptir. Web sitesinin kaynaklar bölümü de keşfedilecek çok sayıda harika vaka çalışması ve e-kitap vardır.


5. Fontasy

Fontasy binlerce ücretsiz yazı tipi sunan bir web sitesidir. Web sitesindeki neredeyse tüm yazı tipleri ücretsizdir ve kişisel kullanım için indirilebilir.

Fontasy’nin kullanıcı arayüzü çok temizdir ve yazı tiplerini 72 farklı stilde kategorize eder. Kategorilere ek olarak, site size rastgele yazı tiplerini de gösterebilir. Genel olarak, Fontasy ücretsiz yazı tiplerini indirmek için harika bir sitedir diyebiliriz.

6. Fontfabric

Fontfabric premium font koleksiyonuyla bilinen bir sitedir, ancak ücretsiz fontlar için de özel bir bölümü vardır. Fontfabric’in freebie bölümünü keşfederek fontları ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Fontfabric’in ücretsiz bölümünde sınırlı sayıda yazı tipi olmasına rağmen, bunlar yüksek kalitede ve benzersiz görünür. Dolayısıyla, iyi bir yazı tipi koleksiyonuna sahip bir site arıyorsanız, Fontfabric’i deneyimleyebilirsiniz.

7. FontBundles

FontBundles, yukarıda listelediğimiz Fontfabric web sitesine oldukça benzerdir. Premium yazı tipi koleksiyonu ile bilinir, ancak birkaç yazı tipini ücretsiz olarak sunar. Sitenin size ücretsiz olarak yüzlerce yazı tipi sunan özel bir Ücretsiz Yazı Tipleri bölümü vardır.

FontBundles’ın ücretsiz bölümünü keşfedebilir ve yazı tiplerini ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Ücretsiz fontlar hem kişisel hem de ticari projelerde kullanılabilir.

8. Google Fonts

Google Fonts, çeşitli yazı tiplerini ücretsiz olarak edinmek için ziyaret edebileceğiniz en iyi ve en popüler sitelerden biridir. Google Font ile ilgili en iyi şey, Photoshop için 125’ten fazla dil için yazı tipi sunmasıdır.

Google Fonts ile ilgili bir başka harika şey de, web sayfasında gördüğünüz tüm fontların doğası gereği açık kaynaklı olmasıdır. Bu, onları isteğinize göre değiştirebileceğiniz anlamına gelir.

9. DaFont

DaFont, devasa ücretsiz yazı tipi listesiyle bilinen en iyi web sitelerinden bir diğeridir. DaFont’un arayüzü de oldukça etkileyicidir ve yazı tiplerini doğalarına göre düzenlenir.

Fantezi, gotik, korku, eğlence vb. için birçok yazı tipi bulmanız mümkündür. Sadece bu da değil, DaFont ayrıca kullanıcıların fontları aramak için filtreler uygulamasına da izin verir.

10. FontSpace

FontSpace, devasa veri tabanı ile bilinen listedeki bir diğer en iyi ücretsiz yazı tipi sitesidir. FontSpace’te kullanabileceğiniz ve başkalarıyla paylaşabileceğiniz 35.000’den fazla yazı fontu vardır.

FontSpace’te bulduğunuz yazı tipleri tasarımcılar tarafından tasarlanır ve platforma gönderilir. FontSpace’in arayüzü siteyle ilgili bir başka olumlu şeydir ve şu anda ziyaret edebileceğiniz en iyi font web sitelerinden biridir.