Doğru logo, bir markanın müşteriler ve kullanıcılar tarafından tanınmasına ve hatırlanmasına yardımcı olur. Hemen hemen tüm markaların iş stratejilerinin önemli bir parçası olarak bir logosu vardır. Ancak, kim olduğunuzu ve ne yaptığınızı gerçekten temsil edebilecek bir logo tasarlamak kolay bir iş değildir.

İyi bir logo, tasarım trendleriyle meydan okumalı, gerçekten sanatsal olmalı ve tipografi, renk ve marka kimliğinin mükemmel bir kombinasyonunu içermelidir. 

Logo tasarlarken biraz ilham almanıza yardımcı olmak için sizin için mini bir kılavuz hazırladık. 

Logo tasarlamadan önce bilmeniz gerekenleri anlattığımız bu kılavuz, umarız logonuzu oluştururken sizin için faydalı olur.

Başarılı bir Logonun Özellikleri

Logo tasarlama sürecine girmeden önce, bir logoyu neyin başarılı kıldığının net bir şekilde anlaşılması gerekir. Bir logonun iyi bir marka elçisi olması için birkaç güvenilir ilkeye uyması gereklidir:

1. Basit: Logonun anlaşılması ve tanımlanması kolay olmalıdır.

2. Unutulmaz: İyi bir logo unutulmaz olacak kadar belirgin olmalıdır.

3. Eskimez: En iyi logolar zamana meydan okur ve değişen trendlere rağmen hayatta kalır.

4. Güven verir: Esneklik ve ölçeklenebilirlik, logoyu farklı platformlarda, ortamlarda ve boyutlarda kullanmanın anahtarıdır.

5. Detayları önemser: Bir markanın kalitesini ve kullanışlılığını etkili bir şekilde sembolize etmek için logonun her detayı dikkate alınmalıdır.

İlham Alabileceğiniz En İyi 5 Logo Tasarım Web Sitesi

1. Dribble

Dribbble, tasarımcıların portföylerini ve diğer yaratıcı çalışmalarını sergilediği en popüler tasarım platformlarından biridir. Sitede birçok yaratıcı profesyonel tarafından paylaşılan birçok logo tasarım konsepti vardır. Arama kutusuna “logo design” yani “logo tasarımı” yazın ve ilham almak için binlerce şaşırtıcı logo tasarım örneğini inceleyin.

Dribble

2. Behance

Behance, çok sayıda tasarımcı portföyüne ev sahipliği yapan popüler tasarım platformlarından biridir. Logo tasarımı için ilham arıyorsanız, Behance gerçekten en işinize yarayacak yerlerden biridir. Hangi endüstri için logo tasarlayacaksanız, arama kutusuna sadece bu kelimeleri yazmanız yeterli.

Behance

3. Pinterest

Pinterest, logo tasarımı hakkında neredeyse her şeyi bulabileceğiniz muhteşem bir sosyal ağdır. Logo tasarımlarınızda ilham almanız için arama motoru gibi çalışır. Ayrıca, tam olarak neye ihtiyacınız olduğunu bulmanıza yardımcı olmak için logo tasarımı hakkında birçok etiketi aratabilirsiniz. Dahası, geri dönüp daha sonra kontrol etmek için dilediğiniz tasarımı kendi pin panonuza sabitleyebilirsiniz.

Pinterest

4. 99designs

99deisgns, tasarımcıların işlerini gönderebilecekleri çevrimiçi bir pazardır. Bu da 99degns’i logo tasarımı yaparken ilhamı alınabilecek harika bir yer haline getirmiştir. En iyi tasarımcılardan en iyi logo tasarımına göz atmak isterseniz, 99degns tam aradığınız platform olabilir.

99designs

5. Awwwards

Tüm logo tasarım web siteleri arasında, Awwwards muhtemelen ziyaret edilebilecek en iyi yerlerden biridir. Hepsi galerilerde sergilenen en iyi logo tasarımlarını içerir.

Awwwards

Bir Logo Nasıl Tasarlanır?

Logo tasarlama deneyimi üç aşamadan oluşur: Tasarıma başlamadan önceki süreç, tasarım süreci ve tasarım sonrası süreç.

1. Başlamadan Önce

Logoyu tasarlamaya başlamadan önce yapmanız gereken bazı temel hazırlıklar vardır:

1. Çalıştığınız markayı tanıyın

Logo, işletmeyi veya hizmeti temsil eden görsel bir kimliktir. İyi bir logo tasarlamak için başlamadan önce markayı derinlemesine anlamanız gerekir.

2. Rakiplerin logolarını inceleyin

Rakiplerin logosunu incelemek, sektörde neyin işe yaradığı hakkında size fikir verebilir.

3. Müşterinin tasarım beklenti ve gereksinimleri anlayın

Tasarım yaklaşımınızdan emin olmanız için müşteri ile tam olarak iletişim kurmanız önemlidir.

Hali hazırdaki bir logo tasarımını güncelliyorsanız, logonun evrimini tam olarak anlamalı ve logonun kullanıldığı tüm bağlamları dikkate almalısınız.

2. Tasarım Sürecinde

Dikkatli bir hazırlıktan sonra, tasarım fikirlerinizi düzenlemeye başlayabilir ve teklif için çalışabilirsiniz. 

Müşterilerinize en az üç farklı seçenek sunmak için beyin fırtınası yapmakla işe başlayın. Beyin fırtınasından sonra tasarımlarınıza geçebilirsiniz. Bir logo tasarlarken aşağıdaki adımları izleyin:

1. Fikirleri çizin

Çizim için elinize bir kalem ve kağıt alın. Bu yöntem en verimli yöntemdir ve tasarım fikirlerinizi hızla hayata geçirmenizi sağlar. Tabii kağıt, kalem kullanmak istemiyorsanız, dijital bir arayüz de tercih edebilirsiniz.

2. Profesyonel araçlarla tasarım

Bu aşamada elle çizdiğiniz tasarımları dijital bir ürüne dönüştürmeniz gerekir. Şu an piyasadaki en iyi logo tasarım aracı Illustrator. Bazı tasarımcılar Photoshop veya diğer çevrimiçi logo araçlarını da kullanabilirler, ancak bunların Illustrator ile karşılaştırıldığında önemli eksiklikleri vardır.

Tasarım aracınıza karar verdiyseniz, bu aşamada, tasarım detaylarına dikkat etmelisiniz.

· Renk: Renk, marka ve şirket felsefesini ifade etmenin önemli bir yoludur. Farklı kullanımlarda rengin etkisinin vereceği hissi de göz önünde bulundurmanız gerekir.

· Yazı tipi: Logo bir yazı tipi içeriyorsa, yazı tipi logo görüntüsünün kendisi kadar önemlidir. Genel tasarıma sorunsuz bir şekilde entegre edilmesi gerekir.

· Tasarım detayları: Tasarım detayları, logonun dokusunu iyileştirmenin temel yoludur. Doğru olana kadar birçok farklı yaklaşım denemeniz gerekebilir.

3. Tasarım Sonrası

Hangi tasarım fikrinin en iyi olduğundan emin değilseniz, kendinize şu basit soruları sorun:

· Orijinal mi?

· Kısa mı?

· Hatırlaması kolay mı?

Tasarımdan Sonra

Tasarımınızı bitirmek sürecin sonu değil. Müşterilerinizin alternatifleri incelemesi gerekir.

1. Bir sunum hazırlayın

Tasarımı tamamladıktan sonra logoyu müşterilerinize göstermeniz ve açıklamanız gerekir. Bu adımın önemini hafife almayın. Başarı şansınızı artırmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları:

· Birden çok kullanım senaryosu gösterin: Müşterinin logoyu web sayfası, kartvizit, broşür vb. gibi farklı bağlamlarda görmesine izin verin. Bu, müşteriye logonun nasıl kullanılabileceği konusunda bir fikir verir.

· Dinamik sunumlar kullanın: Gittikçe daha fazla web sitesi logolara etkileşimli efektler eklemeye başlıyor. Dinamik sunum, tasarımınızın ikna kabiliyetini büyük ölçüde artırabilir.

2. Tasarımı müşterinin geribildirimine göre düzenleyin

Müşterilerinizden bazıları iyi bazıları kötü geribildirim alabilirsiniz. Endişelenmeyin bu her işte başınıza gelebilecek bir süreç. Hemen işinize geri dönün ve yapılan yorumları göz önünde bulundurarak değişikliklerinizi gerçekleştirin. Her şeyden önce, bir çözüme ulaşmak için müşterilerle etkili bir şekilde iletişim kurun.

En İyi 5 Logo Tasarım Programı

Güçlü bir logo elde etmek için kesinlikle iyi bir logo tasarım programına ihtiyacınız var. Bu yüzden şimdi, tasarımcılar ve yeni başlayanlar için en iyi logo tasarım programlarının listesi sizinle paylaşacağız.

1. Adobe Illustrator

Adobe Illustrator, Adobe Creative Suite uygulamasının ayrılmaz bir parçasıdır ve göz alıcı logolar oluşturmanıza olanak tanır. Illustrator ile kullanılabilir güçlü özelliklere sahip logolar, çizimler ve simgeler oluşturabilirsiniz. Adobe Illustrator vektör tasarım uygulamaları için kullanılan bugüne kadarki en iyi vektör grafik editörüdür. Esnek bir kullanıcı arayüzüne sahip vektör çizim editörü, size mükemmel şekilde ölçeklenmiş logolar verir. Bu logo tasarım programı ile logonun her yönünü yönetmek ve tasarımı geliştirmek oldukça kolaydır.

Fiyatlandırma

Yıllık plan, aylık ödeme: 132,16 TL/ay
Yıllık Plan Ön Ödemeli: 1.500,96 TL/yıl. 
Aylık plan: 197,06 TL/ay

Adobe Illustrator

2. Adobe Photoshop

Adobe Photoshop da Illustrator gibi Adobe ailesinden muhteşem bir araçtır. Photoshop; profesyonel tasarımcılar için muhteşem çizimler, 3d resimler, simgeler ve logolar oluşturmak için tasarlanmıştır. Ancak, etkili logolar oluşturmak için bazı photoshop becerilerine sahip olmanızı gerektirir.

Fiyatlandırma

Yıllık plan, aylık ödeme: 132,16 TL/ay
Yıllık Plan Ön Ödemeli: 1.500,96 TL/yıl. 
Aylık plan: 197,06 TL/ay

Adobe Photoshop

3. CorelDRAW

CorelDRAW logo tasarımı alanında çok yol kat eden tasarım araçlarında biridir. Acemi ya da profesyonel bir logo tasarımcısı iseniz, CorelDRAW logo tasarım sürecinizi kolaylaştırır. Corel capture ve Corel photo-shop gibi araçlar logo tasarım deneyiminizi geliştirir.

CorelDRAW ile oluşturulan logolar son derece profesyonel ve kalitelidir. Bu da CorelDRAW’ı piyasadaki en iyi logo tasarım araçlarından biri yapar.

Fiyatlandırma

30 gün para iadeli olan CorelDRAW’ın Pro sürümü 719.00 Euro’dur.

CorelDRAW

4. GIMP

GIMP, ücretsiz bir logo tasarım yazılımı ve açık kaynaklı bir görüntü düzenleyicidir. GIMP sadece deneyimli kullanıcılar için değildi. GIMP ile bazen amatör kullanıcılar bile şaşırtıcı sanat eserleri ortaya çıkarabilir. Linux, Mac OS X ve Windows gibi platformlarla tamamen uyumludur. Ayrıca, bir logoyu kolayca tasarlamanızı sağlayan birçok üçüncü taraf eklentisi vardır.

GIMP

5. Inkscape

Inkscape ücretsiz ve açık kaynak kodlu sağlam bir vektör tasarım aracıdır. Çizim ve diğer grafik türlerini tasarlamak için ideal bir seçimdir. Web tasarım kütüphanesi çarpıcı çizimler, logolar ve diğer web grafiklerini üretmenize yardımcı olur. Inkscape de tıpkı diğer tasarım araçları gibi SVG dosya biçimini destekler. Inkscape, Mac OS X, Windows ve Linux ile tamamen uyumludur.

Inkscape

En İyi Çevrimiçi 5 Logo Tasarım Aracı

Logonuzu çevrimiçi bir tasarım aracının yardımı ile oluşturmak isterseniz, sizin için en iyi logo tasarım araçlarını listeledik.

1. Canva

Canva hem yeni başlayanlar hem de profesyoneller için kullanması oldukça kolay çevrimiçi bir tasarım aracıdır. Facebook reklamlarından infografiklere, blog yayınlarından logolara kadar her şey için tasarım yapmanıza yardımcı olur.

Fiyatlandırma

Canva ücretsiz bir logo tasarım aracıdır, böylece para harcamadan logo yapmaya başlayabilirsiniz. Ancak, bazı profesyonel simgeler gibi daha fazla özelliğin kilidini açmak veya premium görüntülere erişmek istiyorsanız, ayda 12,95 doları harcamanız gerekir.

Canva

2. Logaster

Logaster, birkaç dakika içinde logo ve diğer gerekli tasarım ögelerini oluşturmanıza yardımcı olabilecek online marka kimliği oluşturucudur. Bir logo oluşturmak için marka adı girmeniz ve “Logo oluştur” düğmesini tıklamanız yeterlidir. Ardından, aralarından seçim yapabileceğiniz birçok farklı tasarım seçeneği uygulama tarafından sunulacaktır.

Fiyatlandırma

Küçük bir logoyu ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Yüksek çözünürlüklü logo veya logolu başka tasarımlara ihtiyacınız varsa, 13.99$’dan başlayan fiyatlarla, size en uygun planı satın almalısınız.

3. Hatchful

Hatchful, Shopify tarafından piyasaya sürülen basit bir logo tasarım aracıdır. Sadece dört veya beş tıklamayla bir grup şablon oluşturmanıza izin veren araç, iyi tasarlanmış arayüzü ile yeni başlayanlar için mükemmel sonuçlar sağlar. Başlamak için iş alanınızı seçmeniz ve ardından şu adımları izlemeniz gerekir:

  • Nişinizi seçin.
  • Görünümünüzü seçin.
  • Sitenizin adını girin.
  • Logoyu kullanacağınız yeri paylaşın.
  • Şablon listesinden etkileyici logonuzu seçin
  • Gerekirse logonuzu daha fazla düzenleyin. İndirilebilir her logo paketi, siteniz ve sosyal medya profilleriniz için farklı çözünürlüklerde görüntüler içerir.

Fiyatlandırma

Hatchful’u herhangi bir ücret ödemeden kullanarak logo oluşturabilirsiniz. Yalnızca premium logo şablonlarından birini almaya karar verirseniz ücretlendirilirsiniz.

Hatchful

4. Designhill

Designhill, logonuzu ekstra benzersiz yapacak tasarımlar sunan bir logo tasarım aracıdır. 

Designhill ile logo oluşturmak istiyorsanız, ilk olarak beş favori tasarım stilinizi seçin. Designhill bu seçimlerinize göre birkaç belirli şablon tasarlayacaktır. Bu tasarımlardan markanız için en uygun olanı düzenleyebilirsiniz.

Fiyatlandırma

Designhill ile düşük çözünürlüklü bir logo dosyası edinmek için 20 dolar ödemeniz gerekiyor. Web siteniz, sosyal medya, baskı, ambalaj vb. kullanımlar için yüksek çözünürlüklü logo dosyalarının fiyatı ise 65 dolar. Daha büyük bir şirketiniz varsa ve daha fazla eklenti istiyorsanız, 150 dolar tutarındaki işletmeler için özel paketi edinmeniz gerekiyor.

Designhill

5. Squarespace Logo Maker 

Squarespace Logo Maker basit bir logo oluşturmak istiyorsanız, iyi bir seçenektir. Düzenleme ekranındaki prototipleri test ederek logonuzun bir kartvizit, web sitesi veya tişört üzerinde nasıl görüneceğini anında görebilirsiniz.

Fiyatlandırma

Squarespace ücretsiz bir çevrimiçi logo yazılımıdır. Squarespace müşterisiyseniz yüksek çözünürlüklü dosyaları ücretsiz olarak kullanılabilirsiniz. Eğer Squarespace müşterisi değilseniz, 10 dolar ücret ödemeniz gerekiyor.

Squarespace Logo Maker

En İyi 10 Logo Tasarımı

Bir logo, markanın en önemli parçası olmasa da (hepimizin bildiği gibi marka bilinci oluşturma fikrinin birçok yönü vardır), logonuzun tanınabilir olduğunda iyi performans gösterdiğini bilirsiniz. İşte sadece logolarını gördüğümüzde bile tanıdığımız markalardan oluşan tüm zamanların en ikonik logolarından bazıları:

1. Starbucks

Starbucks’ın deniz kızlı logosu 1971’den beri var ve o zamandan bu yana bildiğimiz Starbucks logosu olmak için geliştirildi. Logolarında Starbucks ismini yazmış olsalar da, dünyanın en popüler kahvesinin logosunu kolayca tanıyabilirsiniz.

Starbucks

2. Apple

Apple logosu her zaman göz doldurmuştur, ancak Apple ürünlerinin artan popülaritesi nedeniyle yıllar içinde bu beğeni daha da artmıştır. İnsanlar Apple ürünlerini sevebilir veya nefret edebilir, ancak logoyu tanıdıklarını inkar edemezler.

Apple

3. FedEx

FedEx logosu, basit ama etkili logoları tanımlamak için tasarım ders kitaplarında ve makalelerde kullanılan bir logodur. Dieter Rams’ın dediği gibi “İyi tasarım mümkün olduğunca az tasarımdır.”

FedEx

4. Mercedes Benz

Mercedes Benz lüks araçların yüzüdür. Havalı ama rahat bir araç düşünüyorsanız Mercedes ilk aklınıza gelecek araçtır. Üçgen yıldız markanın “kara, hava ve deniz üzerindeki hakimiyetini” temsil eder. En iyi logoların, kitleler tarafından tanınması için üzerinde adlarının yazmasına ihtiyaç yoktur.

Mercedes Benz

5. Nike

1971’de bir grafik tasarım öğrencisi olan Carolyn Davidson tarafından yaratılan Nike logosu için 35 dolar ödendi. Bu ikonik sembol, markanın neyle ilgili olduğunu anlamayı kolaylaştırdığı için çok sevildi ve yıllardır takdir görmeye devam ediyor.

Nike

6. Coca Cola

Coca-Cola’nın markalaşması, zamanla içinde mutlulukla ilişkilendirerek yavaş yavaş inşa edildi. Logodaki yazı tipi yıllar içinde çok az değiştirildi, ancak hala tutarlı. Kesinlikle zamana meydan okuyan logolardan biri.

Coca Cola

7. Chanel

Moda hakkında düşünüldüğünde, Chanel logosu kesinlikle ilk önce akla gelen logolardandır. Çift “C” ler Coco Chanel’in baş harflerini oluşturan minimalist moda tasarımlarını temsil eder.

Chanel

8. Mickey Mouse

Mickey Mouse şüphesiz herkesin en sevdiği faredir ve Disneyland’ın maskotudur. Mickey Mouse’un silueti kesinlikle en ikonik sembollerden biridir.

Mickey Mouse

9. Adidas

Adidas’ın ‘Üç şerit’ logosu yıllar içinde inanılmaz derecede popüler ve ikonik bir hale geldi ve Adidas ürünleri dünyadaki en popüler sporcular tarafından giyildi. Logonun retro ve zamana meydan okuyan yapısı, onu en popüler logo favorilerinden biri haline getirmiştir.

Adidas

10. Amazon

Amazon’un, A’dan Z’ye gülümsemenizi sağlayan her şeye sahip bir logosu da, yeni nesil popüler logolar arasındadır.

Amazon

Bir logonun oluşturulması, acemi birine göre çok basit bir öneri gibi görünebilir, ancak bir logo oluşturmak çok daha ilgi isteyen bir süreçtir. İster kendiniz isterseniz bir müşteriniz için logo oluşturun, bu tasarım sürecine gerçekten gerekli zamanı ayırın.

Gerekli zamanı ayırmamak, markayı düzgün bir şekilde temsil etmeyen ve insanlara olumlu bir imaj sunmayan, kötü tasarlanmış bir logo oluşturulmasına neden olabilir. Bu da ününüze zarar verebilir ve hızlı bir şekilde müşteri kaybına yol açar.

Yukarıdaki tavsiyelere uymak, bu kötü süreçlerden kaçınmanıza ve itibarınızı artıracak mükemmel logolar oluşturmanıza yardımcı olacaktır.