ICANN yönetim kurulu toplantısında alınan karara istinaden Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) yönetiminde bulunan .tr uzantıları artık Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından yönetilecek.

Devir süreci 23 Mart itibariyle tamamlanarak nic.tr üzerinden yapılan tüm işlemler sonlandırılacaktır. Alan adlarınızı sorunsuz olarak yönetebilmek için yetkili kayıt operatörlerine aktarmanız gerekiyor. Uzun yıllardır bu konuda tecrübeli olan Niobe Hosting‘e alan adlarınızı kolayca olarak aktarabilirsiniz. Üstelik aktarım esnasında bir ücret ödemeniz gerekmeyecek ve oldukça kullanışlı alan adı servislerinden ücretsiz olarak yararlanabileceksiniz.

.TR Uzantılı Alan Adınızı Yetkili Kayıt Operatörlerine Taşımanız (Transfer Etmeniz) için Geri Sayım Başladı

ODTÜ’DE bulunan “.tr” uzantı yetkisinin BTK’ya geçmesi ile birlikte “.tr” uzantılı alan adı sahipleri için yeni bir süreç başladı. nic.tr üzerinden yapılan “.tr” uzantılı kayıtlar, 23 Aralık 2019 itibari ile yetkili kayıt operatörlerine devredilecek. 23 Mart 2020 itibariyle nic.tr üzerinden yapılan tüm işlemler durdurulacak. Şimdi alan adınızı Yetkili Kayıt Operatör Niobe Hosting’e kolayca ücretsiz aktarın.

Nic.tr sistemi üzerinden “.tr” uzantılı alan adlarının tahsis ve işlemlerini yöneten ODTÜ, geçtiğimiz günlerde “.tr” uzantı yetkisinin BTK’ya geçmesi ile birlikte kamuoyunu yeni süreç hakkında bilgilendirdi.

ODTÜ, 23 Mart 2020 itibariyle aktarım sürecinin biteceğini, yeni alan adı tahsisi ve yenileme işlemlerinin de durdurulacağını açıkladı.

.TR Uzantılı Alan Adı Kaydını nic.tr Üzerinden Yapanlar Şimdi Ne Yapacak?

Türkiye’de 410 bin adet “.tr” uzantılı alan adı var ve bu alan adlarının çoğunun kaydı nic.tr üzerinden yapılmış durumda. nic.tr 23 Mart 2020 itibariyle tamamen kapanacağı için, bu süreçte “.tr” uzantılı alan adlarının yetkili kayıt operatörlerine aktarılması gerekiyor.

“.TR” uzantılı alan adı aktarım işlemini, teknik altyapıyı sağlamış yetkili kayıt operatörü Niobe Hosting ile ÜCRETSİZ yapabilirsiniz

-Aktarım işlemi sırasında ve sonrasında web siteniz kesintiye uğramaz. Bu işlem web sitesi ve emailleriniz için bir problem oluşturmaz .
-Alan adı bitiş tarihiniz değişmez. Kaç gün kullanım süreniz var ise aynı şekilde Niobehosting’e geçer.
-Aktarım sonrasında alan adı yönetim işlemlerinin tamamı Niobehosting kontrol panelinden ücretsiz olarak yapılmaya devam eder.
-Bu işlemler ücretsiz olarak gerçekleşir.

Alan adı aktarım işleminin gerçekleştirilmesi için Niobehosting ekibine danışabilir ya da aşağıdaki yönergeleri yakip ederek işlemi tamamlayabilirsiniz.

1 – Nic.tr sitesinden kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yapınız. Sağ alt panelde yer alan aktarım linkine tıklayınız.

blank

2 – Aktarım işlemini başlatmak istiyorum linkine tıklayınız.

blank

3 – Alan adlarınızın tamamını seçip devam tuşuna basınız.

blank

4 – Onay işlemi için cep telefonu numaranızı giriniz. Yetkili Kayıt Operatörü Niobe Telekomünikasyon (Niobehosting.com) ‘u seçiniz. Muvafakatname kutucuğunu işaretleyiniz. Devam et butonuna tıklayınız.

blank

5 – Sistem sizi Niobehosting sitesine yönlendirecektir. Varsa üyelik bilgileriniz ile giriş yapınız. Üyeliğiniz yoksa Müşteri Değil Misiniz? linki ile üye olabilirsiniz.

blank

6 – Sorgula butonuna tıklayarak bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

blank

7 – Taşımayı başlat butonuna tıklayınız.

blank

8 – Alan adı taşıma işleminiz tamamlanmıştır.

blank

İşlemler esnasında karşılaşacağınız sorunlar ve aklınıza takılan tüm sorular için bize ulaşabilirsiniz.